W 2008 roku Polska zajęła drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Gorzej jest tylko na Litwie - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Jest źle - nie ma ku temu żadnych wątpliwości, ale pojawiło się światełko w tunelu. Według w policji, ten rok jest mniej tragiczny niż ten poprzedni, na podstawie którego powstał niechlubny ranking "szybkich i martwych".

Dla młodych kierowców prawo jazdy na dwa lata i zielony listek naklejony na szybę. Dla doświadczonych - nowy dokument co 15 lat. Takie zmiany rząd chce przyjąć już za tydzień - zapowiada "Metro".

Od dwóch lat prokuratura weryfikuje zeznania Janusza Kaczmarka, który oskarżył PiS o wykorzystanie służb i prokuratury do walki politycznej. Przesłuchany został już Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro czeka na wezwanie. Śledztwo zmierza ku końcowi i raczej skończy się bez postawienia zarzutów - pisze "Dziennik".

Radosław Sikorski "nie widzi nic złego" w ewentualnej współpracy USA i Rosji dotyczącej amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której elementy znalazłyby się na rosyjskim terytorium - pisze "Gazeta Wyborcza". - Od początku oczekiwaliśmy, że to USA przekonają stronę rosyjską, iż instalacja nie jest skierowana przeciwko Rosji. Lepiej mieć tarczę i obecność amerykańską w Polsce, która nie wywołuje kontrakcji Moskwy - powiedział gazecie.

45 proc. Polaków uważa, że istnieją sytuacje usprawiedliwiające bicie dziecka za karę - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje.

Niesłusznie oskarżony, spędził rok w areszcie. Wojciech Lenk, były policjant trafił za kratki na podstawie zeznań dwóch przestępców. Teraz domaga się od państwa miliona złotych zadośćuczynienia. - Nie ma jednak takiej kwoty, która wynagrodzi mi rok w więzieniu i siedem lat sądowej gehenny - mówił w programie "24 Godziny".

To antyplatformiana, pisowska dywersja - grzmiał w programie "24 godziny" Stefan Niesiołowski na ostatnie doniesienia, że Jolanta Kwaśniewska może skutecznie zagrozić Donaldowi Tuskowi w objęciu fotela prezydenta. - Nie maczaliśmy w tym palców - zarzekał się Krzysztof Putra z PiS.

W najbliższych wyborach na pewno nie wystartuję. Moje kandydowanie to political fiction - powiedziała w "Kropce nad i" Jolanta Kwaśniewska. Pierwsza Dama dała jednak do zrozumienia, że wszystko jest możliwie. - Kto wie, kobieta zmienną jest - dodała.

Andrzej Olechowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Jolanta Kwaśniewska. Zdaniem Janusza Palikota, właśnie te osoby mogą skutecznie podstawić Donaldowi Tuskowi nogę w wyścigu o fotel prezydencki. Dlaczego w tej wyliczance zabrakło obecnego prezydenta? - Lech Kaczyński to parodia prezydenta, on jest bez szans - stwierdził poseł w programie "24 godziny". Z kolei Ryszard Kalisz ocenił, że "najwspanialszym prezydentem" byłaby Jolanta Kwaśniewska. - To przecudowna kobieta - zachwycał się poseł SLD.

Policja wyjaśnia prasowe doniesienia o "seksigraszkach" kursantów z Ośrodka Szkolenia Policji w Sieradzu, które przedstawił "Eksperss Ilustrowany". Całość obraca w żart młodych ludzi. Kursanci nie ponieśli żadnych kar za swoje zachowanie. Skończyło się na rozmowach i napomnieniach.

Kilku studentów stało się postrachem jednego z osiedli w Białej Podlaskiej, po tym jak obnażyli się przed mieszkającymi tam dziećmi. Dewianci zostali zatrzymani przez policję i... są już na wolności.

Niezwykłe szczęście miała kobieta, która pijana leżała na torach kolejowych w Łuczycach niedaleko Krakowa. Nad kobietą przejechał... pociąg towarowy - donosi Polskie Radio. Kiedy maszynista z duszą na ramieniu zatrzymywał skład, nie przypuszczał, że wszystko skończy się happy endem.

Transseksualiści, transwestyci, a także transgenderowcy i crossdresserzy powinni mieć specjalne legitymacje z dwoma zdjęciami. Uważa tak Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który wystąpił już w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny.

We wtorek o godz. 10 Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. zaskarżonej przez SLD ustawy o CBA. Sojusz potrzymał zarzut, że przepisy są niekonstytucyjne. Kolegium ds. Służb Specjalnych oceniło zeszłoroczną działalność Biura pozytywnie.

Droga krajowa nr 3 koło Gorzowa została zablokowana po tym, jak TIR uderzył w budowany tam wiadukt. Policja ukarała kierowcę mandatem.

To nie chęć zmiany konstytucji, tylko okazja do pewnej naukowej dyskusji - tłumaczył swojego szefa Andrzej Duda, minister w Kancelarii Prezydenta. Lech Kaczyński zaproponował nieoczekiwanie, że kadencja głowy państwa powinna trwać siedem lat. - To ogórkowa, letnia sensacyjka - nie ma wątpliwości Andrzej Halicki z PO.

- Jest wielu ludzi, których - podobnie jak Wandę Półtawską - łączyły żywe więzi z Janem Pawłem II. Posiadają równie bogatą korespondencję, ale nie publikują osobistych listów - tak kard. Stanisław Dziwisz skomentował ostatnie rewelacje mediów o szczególnych więziach łączących Karola Wojtyłę i jego przyjaciółkę.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - do takiej frakcji w Parlamencie Europejskim będą należeć eurodeputowani PiS wraz z europosłami z siedmiu innych krajów. - Stworzymy nową jakość, zbieżną z interesem Polski - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że nie zamierza namawiać swojej żony Jolanty, by stanęła do wyścigu w wyborach prezydenckich. Sondaż, który wskazuje, że mogłaby być najpoważniejszym konkurentem Donalda Tuska, nazwał "zabawą". Z kolei szef SLD już zapowiedział, że porozmawia z Jolantą Kwaśniewską.