We wtorek ma zapaść decyzja w sprawie przywrócenia obywatelstwa osobom, które wyemigrowały z Polski w wyniku nagonki władz w 1968 r. Taką deklarację złożył szef MSWiA Grzegorz Schetyna.
- To bardzo ważna i symboliczna kwestia - podkreśla Schetyna i zapewnia: - Intencją rządu jest zamknąć tę sprawę, żebyśmy już nigdy do tego nie musieli wracać.
Wicepremier obiecuje, że działania rządu będą skuteczne i przywrócą obywatelstwo wszystkim osobom, które je utraciły.
Szef MSWiA podkreśla, że problem można było rozwiązać już rok temu: - Prezydent Lech Kaczyński obiecywał inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie. Żałuję, że ta propozycja nie została dotrzymana - mówi Schetyna i dodaje: - Będę musiał, jako minister spraw wewnętrznych, stworzyć pewną interpretację prawa, bo to jest możliwe. Na razie Schetyna nie precyzuje, jakie procedury wchodzą w grę.
Będę musiał, jako minister spraw wewnętrznych, stworzyć pewną interpretację prawa, bo to jest możliwe Schetyna o marcowych emigrantach
Pomoc deklaruje także prezydent
W niedzielę minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński zapowiedział, że w czasie nadchodzących obchodów 40. rocznicy wydarzeń marcowych można się spodziewać ważnych słów i inicjatyw Lecha Kaczyńskiego. Minister nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów. Podkreślił jednak, że prezydent uważa, iż żadna z osób zmuszonych do emigracji nie utraciła polskiego obywatelstwa. (CZYTAJ WIĘCEJ O INICJATYWIE PREZYDENTA)
Jak odzyskać obywatelstwo?
Zgodnie z polskim prawem, obywatelstwa nie można przywrócić. Prezydent może je wyłącznie nadać na wniosek zainteresowanego. Istnieje jednak jeszcze jedno wyjście. Można mianowicie potwierdzić, że obywatelstwo nigdy nie zostało utracone. Taką decyzję wydają wojewodowie. Problem w tym, że to długotrwała procedura.
"Gazeta Wyborcza" informowała ostatnio, że wojewodowie odmawiają potwierdzenia obywatelstwa Żydom, którzy wyemigrowali z Polski w '68 r.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24