Wprawdzie "Katyń" Andrzeja Wajdy nie zdobył Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu, ale przez całą noc gwiazdy i gwiazdki polskiego show-biznesu śledziły wielką galę w Los Angeles.

Do dwóch lat więzienia grozi dziennikarce "Gazety Wyborczej", Agnieszce Kublik. Wiceprezes Polskiego Radia Jerzy Targalski oskarża ją o zniesławienie go za pośrednictwem mediów. W poniedziałek rusza proces w tej sprawie.

Grzegorz Napieralski i Sławomir Jeneralski jadą do Hiszpanii na... korepetycje. Premier José Luis Zapatero ma ich uczyć, jak ograniczyć rolę Kościoła w życiu publicznym - informuje "Newsweek". - Warto sięgnąć po sprawdzone wzorce - mówi tygodnikowi sekretarz generalny Sojuszu.

Mężczyzna, który groził, że wysadzi w powietrze jedną z kamienic w podwarszawskim Rembertowie został już zatrzymany przez policję. W mieszkaniu przebywał z dwójką swoich dzieci.

Mówienie o sprawach drugorzędnych i kłamstwa - zarzucali premierowi w "Magazynie 24 godziny" posłowie opozycji Adam Hoffman (PiS) i Grzegorz napieralski (LiD). A wszystko - ich zdaniem - w kampanijnym tonie: zamiast, co zostało zrobione, to to, co dopiero będzie. - Idziemy wytyczoną przed wyborami drogą - ripostował Andrzej Halicki z PO.

Na specjalnej konferencji Donald Tusk dziękował opozycji za krytykę i obywatelom za rosnące zaufanie. Jednak Polacy, mimo wysokiego poparcia dla dla rządu, nie zapomnieli o przedwyborczych obietnicach. I, według sondażu "Faktów", są zawiedzeni.

To jest propaganda gorsza niż w krajach totalitarnych, kolejne oszustwa - tak rządowe plany Donalda Tuska ocenił sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski. - Słyszeliśmy kolejne obietnice i deklaracje, a konkretów brak - dodał w TVN24 Jerzy Szmajdziński.

Koalicjantowi, wyborcom (także tym, którzy nie głosowali na PO czy PSL), opozycji i mediom za krytykę, nawet tą niezasłużoną - Donald Tusk podsumowywanie swoich 100 dni zaczął od podziękowań. Potem premier opowiadał o swoich sukcesach i zapewniał, że w ciągu kilku lat Polska dołączy do najbardziej rozwiniętych krajów UE.

Premier Donald Tusk i rząd chcą odejść od prostych zaklęć, jakie stosowali poprzednicy i zająć się konkretnymi sprawami - w ten sposób wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak ocenił wystąpienie szefa rządu,

Po stu dniach rządów koalicji PO-PSL, na konferencji premiera Donalda Tuska, szef jego kancelarii Sławomir Nowak ujawnił plany na kolejne 300, 1500 i nawet 3000 dni. - Strategiczny Plan Rządzenia opiera się na czterech filarach. Tak jak dom - musi mieć solidne fundamenty - tłumaczył Nowak.

Po 100 dniach wiele zdziałać się nie da, ale można wiele rzeczy zacząć, a nie zrobiono nic - odpowiadał na wystąpienie Donalda Tuska Jarosław Kaczyński. - Jestem pewny, ze Polacy są narodem mądrym, oczywiście można ich wprowadzić w błąd. Udało się to raz 25 października, ale więcej się to nie uda - stwierdził.

Cudów nie ma, podwyżek nie ma, a gabinet cieni okazał się gabinetem leni - na konferencji podumowującej sto dni rządu Donalda Tuska, LiD nie zostawił na premierze suchej nitki. Widzowie przyzwyczajeni do multimedialnych pokazów PiS-u i PO, tym razem mogli czuć się jednak rozczarowani...

– Przed uznaniem niepodległości Kosowa, powinniśmy zrobić jakiś gest wobec Serbii. Jeśli będzie wymagała tego sytuacja, to pojadę do Serbii – powiedział w "Kawie na ławę" Waldemar Pawlak.

- Moim celem jest odzyskanie władzy - powiedział w wywiadzie dla "Newsweeka" Jarosław kaczyński i wyjawił, że PiS przygotowuje się już do wyborów parlamentarnych jak i prezydenckich.

Na polsko-ukraińskiej granicy w Dorohusku tiry czekają na odprawę ponad dobę. Kolejna niedziela upływa kierowcom w 20-kilometrowej kolejce.

- Ponad 100 dni temu Donald Tusk obiecywał cud. Tymczasem go nawet nie widać z daleka - powiedział w TVN24 lider LiD-u Wojciech Olejniczak. - Mniej show, więcej konkretów, więcej ustaw, to jest nasz pomysł dla Polski - dodał.

W pierwszych stu dniach to rząd Kazimierza Marcinkiewicza przyjął więcej projektów ustaw, za to gabinet Donalda Tusk dokonał większych cięć w administracji. Obaj równie popularni, co krytykowani.

- Jest lepiej niż było, ale to nie znaczy, że jest "cacy" - mówią o stu pierwszych dniach rządu zagraniczni korespondenci w Polsce. Dodają jednak, że na poważne oceny jest jeszcze za wcześnie. - Poczekajmy kolejne sto dni, wtedy okaże się czy ten rząd może być skuteczny.

Najkrótsza desygnacja premiera i najdłuższe expose. Apele o miłość i zaufanie - i nader szorstka przyjaźń z prezydentem. Regularne wysokie noty w rankingach społecznego zaufania, połączone ze zmasowaną falą protestów. W polityce zagranicznej wyraźny zwrot, ale bez spektakularnych sukcesów. „Wolni ludzie, tworzyć czas!” - tak Donald Tusk zakończył swoje pierwsze wystąpienie jako szef rządu. Co przez sto dni stworzył?

Do czterech razy sztuka - najwyższy czas żeby Wajda dostał tego Oscara - mówią Polacy. Z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA dla TVN24 wynika, że trzy czwarte z nas uważa, że "Katyń" zasłużył na statuetkę.