Politycy dają twarze przestępcom

Na zdjęciach porównawczych Centralnego Biura Antykorupcyjnego pokazywanych podczas przesłuchań świadkom i podejrzanym obok przestępców pojawiają się znani politycy i gwiazdy telewizyjnych programów. - To skandal, który narusza dobra osobiste tych ludzi - mówi "Gazecie Wyborczej" były prokurator krajowy.

Chcemy jednej baterii, ale na stałe stacjonującej w Polsce

Na początek jedna bateria rakiet Patriot, ale bezwzględnie na stałe stacjonująca w Polsce. Potem kolejne - np. kupione na preferencyjnych warunkach. Do tego wsparcie w modernizacji polskiego wojska i "pakiet polityczny". To, według relacji szefa MON Bogdana Klicha na łamach "Dziennika", polskie warunki wybudowania tarczy antyrakietowej w naszym kraju.

Kurski: Chętnie pójdę do więzienia

Poseł PiS Jacek Kurski nie zamieścił płatnego ogłoszenia w "Gazecie Wyborczej" z przeprosinami wobec spółki Agora SA, jak chciał tego warszawski sąd, bo twierdzi, że go na to nie stać. Godność zaś nie pozwala mu skorzystać z 80-procentowego rabatu zaproponowanego przez "GW".

Posłowie chcą apelować do prezydenta

Projekt rezolucji wzywającej prezydenta RP do jak najszybszego ratyfikowania traktatu Lizbońskiego trafi do sejmowych komisji spraw zagranicznych i komisji ds. Unii Europejskiej - zdecydował Sejm.

"Prokuratura nie zebrała wszystkich dowodów ws. Nangar Khel"

- O tym czy żołnierze są winni zadecyduje sąd, a zadaniem prokuratury jest zbieranie dowodów za i przeciw. Tymczasem prokuratura nie zrobiła nic lub niewiele, by zebrać materiały w sprawie ostrzelania wioski Nangar Khel - stwierdził w "Magazynie 24 godziny" TVN24 młodszy chorąży Tomasz Świerad, który służył w Afganistanie podczas feralnego ostrzału.

Prokurator sprawy Nangar Khel już jej nie prowadzi

Prokurator Karol Frankowski z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prowadzący sprawę ostrzału przez polskich żołnierzy wioski w Nangar Khel został odwołany ze stanowiska. - Nie ma to nie wspólnego ze sprawą Nangar Khel - powiedział rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.

"Współpraca z prezydentem wymaga grubej skóry"

- Współpraca z prezydentem wymaga dużej odporności nerwowej – przyznał w "Kropce nad I" TVN24 Donald Tusk. Premier podkreślił, że politykę zagraniczną prowadzi rząd i "lepiej by było, żeby prezydent pomagał, nie przeszkadzał". Na gorąco Tusk skomentował też odwołania prokuratora od sprawy Nangar Khel.

"Kiszczak to morderca zza biurka"

- Generał Kiszczak to klasyczny przykład mordercy zza biurka - mówił w "Magazynie 24 godziny" dr Antoni Dudek z Instytutu Pamięci Narodowej, komentując umorzenie przez sąd procesu ws. związku generała ze śmiercią górników z kopalni "Wujek". - Tacy ludzie mają się w Polsce lepiej od tych, którzy bezpośrednio dokonywali zbrodni - dodał.

Szpital sam kupuje leki dla dzieci, bo NFZ nie chce

Dolnośląski NFZ W pierwszym półroczu odrzucił wszystkie wnioski Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu o fundusze na zakup nowoczesnych leków ratujących życie dzieci chorych na raka. Zadłużony szpital kupuje je więc na własny rachunek, by leczyć małych pacjentów. Może to doprowadzić do upadłości placówki.

Ludzkie szczątki pod Giewontem

Ratownicy TOPR znaleźli we czwartek pod Giewontem (Tatry Zachodnie) ludzkie szczątki. Najprawdopodobniej są to zwłoki zaginionego przed rokiem mężczyzny.

Za mundur(ki)em PiS sznur(ki)em

Strój jednolity byłby nadal obowiązkowy w szkołach, jeśli sprzeciwu w tej sprawie nie złożyłby dyrektor szkoły w porozumieniu z radą szkoły, radą rodziców i radą pedagogiczną - poprawkę takiej treści do nowelizacji ustawy o systemie oświaty złożył w czwartek senator Piotr Andrzejewski (PiS).

"Mordercy zza biurka mają się dobrze"

Pracownicy IPN ostro komentują umorzenie sprawy gen. Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci górników z Wujka. - Mordercy zza biurka mają się dobrze – uważa Antoni Dudek. A wtóruje mu Janusz Kurtyka: - Postawa generała jest tchórzostwem niegodnym oficera.

NIK skontroluje TVP

W atmosferze sporów partyjnych sejmowa komisja Skarbu Państwa przyjęła wniosek o przeprowadzenie kontroli w Telewizji Polskiej przez Najwyższą Izbę Kontroli. - To próba gwałtu zbiorowego na mediach publicznych - protestował Marek Suski (PiS).

Udawali policjantów, bo chcieli... pomóc

W okolicach Strzyżowa (woj. podkarpackie) policyjni motocykliści z Krosna zatrzymali skodę octavię do złudzenia przypominającą drogowy patrol. W aucie było wszystko, co należy m.in. "lizak", wideoradar. Fałszywi funkcjonariusze zapewniali, że mają dobre intencje, a prawdziwi byli bezradni.

Kto za prywatyzacją szpitali, ten przeciw PiS

Władze PiS ostrzegają działaczy swojego ugrupowania: jeśli którykolwiek z was przyłoży rękę do prywatyzacji szpitali zostanie zawieszony w prawach członka partii. Za pomysł prywatyzacji, PiS chce odwołać minister zdrowia Ewę Kopacz.

Policja ścigała pijaną karetkę

Lekarz pogotowia ratunkowego wezwał w nocy policję do dwóch pijanych pracowników karetki. Funkcjonariusze zakazali im dalszej pracy. Panowie wrócili do domu, ale... karetką. Nie obyło się bez policyjnego pościgu

PO, PSL i SLD upominają prezydenta

Emocje – tym razem europejskie – rozgrzały Sejm. PO, PSL i SLD wzywają prezydenta, by jak najszybciej ratyfikował Traktat Lizboński. - UE jest dla wszystkich. Nie może być tak, że jak ktoś ma wątpliwości, to jest odsadzany od czci i wiary – protestował PiS.

Czcimy Grunwald mieczem i pędzlem

Kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem już w poniedziałek. W weekend tabuny poprzebieranych za rycerzy zapaleńców odegra pod Stębarkiem scenę batalistyczną z 1410 roku. Happening może przysłonić ... obraz wielkości piłkarskiego boiska przygotowywany przez artystę z Hrubieszowa.

"Prezydent obiecuje wsparcie ws. tarczy"

Po wysłuchaniu moich argumentów, prezydent zadeklarował gotowość wsparcia negocjacji ws. tarczy antyrakietowej - w taki sposób premier ocenia środowe spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Te rozmowy to jeden z tematów, o które Donald Tusk będzie dziś pytany w "Kropce nad "i".

"W ciągu kilku dni wiele się wyjaśni"

- Informacja rządu o negocjacjach ws. tarczy przedstawiona zostanie w Sejmie wtedy, gdy dojdziemy do wniosku, że jest to korzystne dla Polski - oświadczył marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, dodając, że "jest szansa", by nastąpiło to jeszcze w lipcu.

"Niezrozumiały wyrok w sprawie Kiszczaka"

- Decyzja sądu, który uznał, że generał Kiszczak "nieumyślnie" sprowadził zagrożenie na życie górników z kopalni "Wujek" wydaje mi się zaskakująca i niezrozumiała - tak karnista Piotr Kruszyński komentuje wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego ws. Czesława Kiszczaka.

"Kaczyński nie pytał, czy jego nazwisko jest w aktach"

Nie zabierałem do prezesa PiS żadnych akt ws. mafii paliowej, to były moje notatki i kserokopie zeznań świadków - powiedział w TVN24 krakowski prokurator Wojciech Miłoszewski. Jego zdaniem nie ma podstaw na skuteczne oskarżenie zarówno jego, jaki i Zbigniewa Ziobry.

Próbował zgwałcić, teraz szuka go policja

Policja poszukuje mężczyzny podejrzanego o próbę gwałtu na młodej kobiecie. Ofierze udało się uniknąć napaści, dzięki rowerzyście, który przypadkowo znalazł się w pobliżu miejsca zdarzenia. Wszystkie osoby, które napotkały poszukiwanego proszone są o niezwłoczny kontakt - apeluje policja.

Kiszczak wolny: Spotkamy się przy wódce

- No to już koniec. Mam nadzieję, że w sądzie już się nie spotkamy. Co najwyżej w knajpie przy wódce i zakąsce, bo na to mnie jeszcze stać - mówił dziennikarzom poza kamerami Czesław Kiszczak, komentując umorzenie sprawy, w której oskarżony był o sprowadzenie niebezpieczeństwa na życie górników z "Wujka" w 1981 roku.

Kłótnia o apel do prezydenta

Znów awantura w Sejmie. Posłowie pokłócili się o to, czy parlament powinien zajmować się rezolucją wzywającą prezydenta do jak najszybszej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. PiS był przeciwny, ale został przegłosowany przez PO, PSL i Lewicę.