Pitera: Ujawnimy raport, ale nie cały

Chociaż - decyzją premiera - słynny raport o działalności CBA już niedługo zostanie ujawniony, minister Julia Pitera zaznacza, że nie wszystkie informacje mogą ujrzeć światło dzienne. Wcześniej Donald Tusk zdradził, że co prawda "raport jest dość rzetelny, ale nie odkrywczy".

Otworzą sarkofag generała

Trwają przygotowania do otwarcia sarkofagu chroniącego trumnę gen. Władysława Sikorskiego w grobowcu w katedrze na Wawelu. Uroczyste wydobycie szczątków generała ma nastąpić we wtorek. Historycy mają nadzieję, że ekshumacja potwierdzi tożsamość i da odpowiedź na pytanie, co było przyczyną zgonu Sikorskiego.

"Jaka wizyta, taki zamach"

Incydent w Gruzji będzie miał negatywny wpływ na stosunki polsko-rosyjskie - uważa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Jego zdaniem Lech Kaczyński i polska dyplomacja znaleźli się w trudnej sytuacji.

Nitras: "szczeciński dwór nie istnieje"

Po tym, jak dwaj szczecińscy samorządowcy zostali przyłapani na przewożeniu narkotyków, w lokalnym oddziale Platformy zawrzało. Choć szczecińscy politycy spodziewają się zmian, to jednak nie wierzą, by sytuacja zagrażała karierze lokalnego lidera partii, Sławomira Nitrasa. To jego jednak obarczają winą za kolejne afery - pisze "Rzeczpospolita". - W Szczecinie nie ma czegoś takiego jak dwór Nitrasa - komentuje sam zainteresowany.

Kwaśniewscy biorą Grunwald

Mieszkańcy okolic Grunwaldu mają nowego sąsiada. W tym znamiennym dla historii Polski regionie, ziemię nabył Aleksander Kwaśniewski. Na ponad 17 hektarach gruntu były prezydent zamierza spędzać wakacje - donosi "Rzeczpospolita".

Lubelskie prostytutki pod lupą

Inspektor sanitarny w Lublinie zaprasza prostytutki i wszystkie osoby związane z biznesem erotycznym na bezpłatne badania. Sanepid chce w ten sposób walczyć z chorobami roznoszonymi drogą płciową.

Tusk wyjeżdża na Wyspy

Rok po objęciu rządów Donald Tusk wraca do Wielkiej Brytanii, gdzie tysiące pracujących tam Polaków poparło go w wyborach. I znów premier będzie zachęcał ich do powrotu. Tym razem przywożąc rządowy program "Masz PLan na powrót?".

"Zawiedliśmy. Ale to wina opozycji"

- Podatek Religi znosimy. Realizujemy to, co w obecnej sytuacji jest możliwe. Z niczego nie rezygnujemy - zapewnia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" premier Donald Tusk. Dodał, że jest kilka obszarów, w których rząd zawiódł, a obwinia za to... swoich oponentów.

Ziobro ma za długi język?

- Były minister sprawiedliwości podał pewne okoliczności wymagające weryfikacji - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik płockiej prokuratury Iwona Śmigielska-Kowalska. Prokurator potwierdziła, że śledczy badają, czy były minister nie popełnił przestępstwa. Zbigniew Ziobro miał powiedzieć zbyt wiele, kiedy zrzekł się immunitetu.

"Czekamy na wyjaśnienia"

- Nie mamy potwierdzonej informacji, że strzały oddali żołnierze rosyjscy, zaprzeczyły temu władze Federacji Rosyjskiej - mówi rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Tymczasem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak w "Magazynie 24 godziny" zapowiadał: - Powinniśmy żądać wyjaśnień od Rosji. To jest dla mnie poza sporem.

Polko: Gdyby chciano zabić, mielibyśmy ofiary

Były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko jest przekonany, że niedzielny incydent w Gruzji nie był zamachem terrorystycznym. Inny były żołnierz GROM pułkownik Krzysztof Przepiórka jest zdania, że incydent w Gruzji był wyreżyserowany. Świadczyć miałoby o tym wysłanie dziennikarzy na czoło kolumny.

Po co ekshumować Sikorskiego?

- Ekshumacja szczątków generała Sikorskiego pozwoli rozstrzygnąć trzy kwestie: po pierwsze czy to rzeczywiście ciało generała, po drugie jakie były przyczyny jego zgonu, i po trzecie czy można na tej podstawie snuć jakieś dalsze hipotezy - mówił w TVN24 historyk Andrzej Ajnenkiel.

Polak przemycał Irakijczyków w szynce?

Pięciu nielegalnych imigrantów z Iraku zostało zatrzymanych przez brytyjską służbę graniczną w czasie kontroli polskiej ciężarówki wiozącej do Wielkiej Brytanii szynkę - donosi tygodnik "Sunday Mirror".

Niemieccy agenci oskarżeni o atak na placówkę UE

Trzej Niemcy, zatrzymani w Kosowie w związku z napaścią na przedstawicielstwo UE, to agenci Federalnej Służby Informacyjnej (BND) - podaje w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel". Zarówno władze w Berlinie jak i w Prisztinie nie komentują tych doniesień.

Groźny wybuch gazu w Piszu

Jedna osoba została ranna po wybuchu gazu, do którego doszło w niedzielę w domu jednorodzinnym w Piszu (Warmińsko-Mazurskie). Najprawdopodobniej przyczyną wybuchu był ulatniający się gaz z nieszczelnej butli gazowej.

Policja zatrzymała nieletnich zabójców

Łódzka policja zatrzymała trzech nastolatków, którzy śmiertelnie pobili 51-letniego mężczyznę. Dwóch z nich może trafić na 10 lat do więzienia. Trzeci, najmłodzszy będzie odpowiadał przed sądem rodzinnym.

Rozbił się autobus - są ranni. Fatalne warunki w kraju

Zima zaatakowała z ogromną siłą i jest już pierwsza śmiertelna ofiara. To 45-letni mężczyzna, który zamarzł w miejscowości Trzebuska na Podkarpaciu. Natomiast przez polskie drogi przetoczyła się seria wypadków. W jednym z ostatnich - 12 osób zostało rannych, gdy autobus wypadł z drogi. Zima doskwiera również mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego, którzy cierpią z powodu braku prądu.

"Na rozejm nie ma szans"

- Nie ma szans na polityczne zawieszenia broni, bo PiS uznaje, że nie zgodzić się z nimi jest zbrodnią. To skazuje PiS na konflikt z wszystkimi partiami - ocenił w "Kawie na Ławę" Stefan Niesiołowski z PO. W polityczny rozejm nie wierzą także inni goście programu.

Śledztwo ws. kradzieży majtek

Włamanie do kurnika, kradzież suszących się fig, zabójstwo dzikiej kaczki czy kradzież dwóch psów wraz z budami. Takimi oto sprawami zajmują się polscy śledczy - pisze "Rzeczpospolita".

Nowy mundur gen. Sikorskiego

Już za dwa dni dojdzie do ekshumacji szczątków generała Sikorskiego. Po zbadaniu ciała przez specjalistów medycyny sądowej zostanie ono z honorami złożone w sarkofagu na Wawelu. - Mundur, który spocznie na zwłokach generała, szyliśmy cztery dni - podkreślał w TVN24 Michał Różański z firmy, która przygotowała uniform.

Czują się skrzywdzeni przez historię

Chcą odszkodowania za służbę ojca w carskim wojsku, utratę zdrowia w PRL, niemiecką niewolę, zniszczenia gospodarstwa w 1939 roku. Fala roszczeń za historyczne krzywdy zalała lubelskie sądy - pisze "Dziennik Wschodni"

"Żaba" w rękach policji

Kradł najchętniej volkswageny, hondy i fiaty. Przyznał się, że w ostatnich latach ukradł kilkaset samochodów. Dokładnie nie wie ile bo, jak powiedział policjantom, nie liczył ich. Teraz wpadł w policyjną zasadzkę w jednym z hipermarketów na warszawskiej Pradze.

Nie będzie patriotycznych wycieczek

Miały być wycieczki edukacyjne uczniów do najważniejszych dla polskiej historii miejsc. Cel? Poznanie historii i rozbudzenie patriotyzmu. Ale MEN wycofało się z pomysłu byłego ministra Romana Giertycha. Obecne kierownictwo resortu oświaty po cichu zrezygnowało z programu, nie dając na ten cel ani złotówki. Uczniowie i nauczyciele żałują - pisze "Gazeta Wyborcza"

"Immunitet jest nadużywany, ale musi istnieć"

Platforma chce ograniczenia przywilejów poselskich i immunitetu, ale potrzebuje głosów opozycji. Wiadomo już, że pomysłowi kategoryczne "nie" mówi PiS. A co na to inni posłowie? - Może i immunitet jest nadużywany, ale nie znam kraju europejskiego, w którym go nie ma - mówił Tadeusz Iwiński z SLD. A Marek Borowski z SdPL dopowiadał: - Można się zastanowić nad ograniczeniem immunitetu, ale tylko wtedy, kiedy opozycji nic nie będzie groziło.

Tchórzofretki i hodowca w gumiakach

Kilkanaście osób spętanych łańcuchem, przebranych w oblane krwią futra, tchórzofretki i hodowca w waciaku, gumiakach i z kijem - taki obrazek można było zobaczyć w sobotę w centrum Warszawy. A wszystko z powodu organizowanej po raz szósty akcji "Dzień bez futra".

Drogi śliskie, kierowcy nieuważni

Zima zawitała na dobre, a najbardziej - jak zwykle - wystarszyła kierowców. Tyle że niestety nie wszystkich... Na ulicy Brzezińskiej w Łodzi czołowo zderzyły się dwa auta, którymi podróżowało dziewięć osób. Wszystkie trafiły do szpitala. Przyczyna wypadku? Najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Ks. Zaleski odsyła medal księdzu Bonieckiemu

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zamierza odesłać "Tygodnikowi Powszechnemu" przyznany mu w 1997 roku Medal św. Jerzego. - Moja skromna osoba nie pasuje do innych laureatów owego medalu - napisał ironicznie na swoim blogu. Powód? Piątkowe artykuły ks. Bonieckiego i ks. Lutra w "Gazecie Wyborczej" dotyczące lustracji w polskim Kościele.

Tusk ostrzega działaczy Platformy

Przed triumfalizmem ostrzegał parlamentarzystów PO podczas wyjazdowego posiedzenia klubu, premier i zarazem przewodniczący tej partii Donald Tusk.