Kolejne miliony dla Ojca Dyrektora

Fundacja "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka otrzymała dziś decyzję o przyznaniu 15 mln milionów złotych na poszukiwanie podziemnych źródeł wody. Razem fundacja dostanie 27 mln złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

"Tusk pozna tajne fakty, gdy zostanie premierem"

- Ze ściśle tajnymi informacjami o Radosławie Sikorskim Donald Tusk zapozna się dopiero, kiedy zostanie desygnowany na premiera - zapowiedział prezydencki minister Michał Kamiński. Stanie się to w najbliższych dniach, najwcześniej w czwartek.

Lepper podejrzany ws. seksafery

Łódzka prokuratura okręgowa wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Andrzejowi Lepperowi w związku ze śledztwem w sprawie tzw. seksafery w Samoobronie. Formalnie więc Lepper jest już podejrzanym.

Skradziono portfel z gabinetu minister

Po godzinie 14:00 policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży portfela minister pracy i polityki społecznej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Portfel skradziono z gabinetu w resorcie.

Tusk nie przestał ufać Sikorskiemu

- Daj Boże, żeby w przyszłym tygodniu doszło do zaprzysiężenia gabinetu PO i PSL u prezydenta Lecha Kaczyńskiego - liczy szef PO Donald Tusk. Dziś spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, z którym rozmawiał m.in. o Radku Sikorskim. - Nie zmieniłem o nim zdania - zapewniał Tusk.

Katolicy za lustracją duchownych

Z badań przeprowadzonych na zlecenie tygodnika "Niedziela" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) wynika, że 67 proc. katolików opowiada się za lustracją duchownych.

Sejm wybrał czterech wicemarszałków

Sejm będzie mieć czterech wicemarszałków. Zostali nimi: Jarosław Kalinowski z PSL, Stefan Niesiołowski z PO, Krzysztof Putra z PiS oraz Jerzy Szmajdziński z LiD. Przed głosowaniem rozgorzał jednak spór o osobę wysuniętego przez PO Stefana Niesiołowskiego.

Policjanci skazani ws. linczu we Włodowie

Na 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał dwóch policjantów ws. linczu we Włodowie. Funkcjonariusze, oskarżeni o niedopełnienie obowiązków, nie wysłali radiowozu do Włodowa, w wyniku czego doszło do śmiertelnego pobicia Józefa C.

Roczny chłopiec odnaleziony w opuszczonym mieszkaniu

Głodne i wyziębione roczne dziecko znaleźli policjanci w jednym z mieszkań w Koszalinie. Chłopiec trafił do szpitala. Matka chłopca - 26-letnia Aleksandra G. - została znaleziona w mieszkaniu swojego znajomego, gdzie przebywała z drugim 4-letnim synem.

40 pkt. karnych za jednym zamachem

O 100 km/h przekroczył prędkość na terenie zabudowanym, wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej i dwukrotne na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu, a na dodatek nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa - tych wszystkich wykroczeń dokonał jeden kierowca, podczas przejażdżki ulicami Bełchatowa. Efekt? 40 punktów karnych i tysiąc złotych mandatu.

Romaszewski: nie zrezygnuję z kandydowania

Senator PiS Zbigniew Romaszewski zapowiedział, że nie zamierza rezygnować z kandydowania na wicemarszałka Senatu. - Już w trudniejszych sytuacjach bywałem i nie rezygnowałem - podkreślił. Wcześniej większość senatorów nie zgodziła się na uzupełnienie porządku obrad o ponowne głosowanie nad jego kandydaturą.

Tusk: z prezydentem rozmawialiśmy m.in. o Sikorskim

- Mam nadzieję, że będzie dobrze - uśmiechał się tajemniczo po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim Donald Tusk. Szczegółów rozmowy nie zdradził. - Najpierw podzielę się nimi z władzami PO - powiedział Tusk. Skończyło się także spotkanie prezydenta z liderem PSL Waldemarem Pawlakiem.

Sondaż: Polacy najbardziej ufają Pawlakowi

Polacy najbardziej lubią polityków spokojnych i niekonfliktowych - tak można interpretować wyniki sondażu przeprowadzonego dla programu "Forum" TVP. Połowa ankietowanych zapytanych o to, któremu politykowi ufa najbardziej, wskazała lidera Ludowców Waldemara Pawlaka.

Mężydło: dla Ujazdowskiego i Zalewskiego jest miejsce w PO

- Dziś nie ma miejsca dla nowych partii. Dlatego myślę, że to właśnie do PO powinni przejść Kazimierz Michał Ujazdowski i Paweł Zalewski - powiedział poseł Antoni Mężydło w wywiadzie dla tygodnika "Newsweek". Były polityk PiS, który jest obecnie w PO uważa, że byli wiceprezesi Prawa i Sprawiedliwości mogą pójść w jego ślady.

Kamiński: o Sikorskim zdecyduje premier

Dzisiejsze rozmowy Lecha Kaczyńskiego z liderami partii są jednym z ostatnich kroków przed desygnowaniem nowego szefa rządu. - Procedura jest taka: najpierw rozmowy z liderami wszystkich partii, potem desygnowanie premiera, potem ta osoba przedstawia skład swojego rządu - mówił TVN24 Michał Kamiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Ukrainki spod Pyrzyc mogą zostać

Wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce 70 Ukrainkom, którym wcześniej Straż Graniczna nakazała opuszczenie kraju. Kobiety zatrzymano przy pracy pod Pyrzycami: miały urzędową zgodę na zatrudnienie, ale zamiast w polu znaleziono je przy wyplataniu ozdób w hali.

"Szanowny Panie Prezesie, PiS potrzebuje reformy"

"Jesteśmy przekonani, że zanik kolegialnych procedur jest podstawową przyczyną kryzysu stronnictwa i błędów popełnionych" - tak napisali w liście do Jarosława Kaczyńskiego trzej dotychczasowi wiceprezesi PiS - Ludwik Dorn, Paweł Zalewski i Kazimierz M. Ujazdowski. Obszerne fragmenty tego memoriału publikuje dziś "Dziennik".

Tusk rajdowiec

Niewiele brakowało, a Donald Tusk nie zdążyłby na inaugurację Sejmu. O 8.30 LOT odwołał samolot, którym lider PO miał lecieć z Gdańska do stolicy. Kandydat na premiera dotarł do Warszawy sportowym subaru. Trudną trasę przejechał w ledwie cztery godziny. Historię opisał dziennik "Polska".

15 lat więzienia dla "Krakowiaka"

Janusz T., ps. Krakowiak został prawomocnie skazany na 15 lat więzienia za zlecenie napadu i pobicia oraz za podżeganie do zabójstwa świadka koronnego. Duża część zarzutów stawianych "Krakowiakowi" i pięciu innym członkom jego gangu musi jednak zostać zbadanych ponownie.

W PO-PSL wszystko "dopięte na ostatni guzik"

- W negocjacjach pozostały już tylko drobne niuanse. Z rządem czekamy, aż prezydent desygnuje Donalda Tuska na premiera - powiedział w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL. Według posła, jeśli desygnowanie nastąpi w przeciągu kilku dni, to nowy rząd powstanie już w przyszłym tygodniu.

Romaszewski: Platforma mnie skrzywdziła

Platforma pokazała w Senacie gigantyczne partyjniactwo. Zostałem skrzywdzony. Będę teraz mniej zarabiał i więcej pracował, nie będę miał samochodu - tak Zbigniew Romaszewski z PiS skomentował w TVN24 odrzucenie przez PO jego kandydatury na wicemarszałka Senatu.

Ćwiąkalski chce zostać lepszym Ziobrą

- Nie chcę anty-Ziobry, chcę, by ministrem sprawiedliwości został lepszy Ziobro - mówił niedawno przyszły premier Donald Tusk. Zbigniew Ćwiąkalski, jeden z kandydatów na stanowisko ministra sprawiedliwości, zapowiada, że "nie byłby anty-Ziobrą". A lepszym Ziobrą? - Lepiej można wiele rzeczy zrobić - mówi Ćwiąkalski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Tusk idzie do prezydenta

Buzek, Saryusz-Wolski albo Tuge-Erecińska - to ewentualni kandydaci Platformy na szefa MSZ, gdyby nie doszło do nominacji Radka Sikorskiego. Podczas zaplanowanego na dziś spotkania Lecha Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem prezydent ma przekazać przyszłemu premierowi tajne informacje na temat byłego szefa MON i kandydata na ministra w rządzie PO-PSL.

Tej zimy zjedziemy z Gubałówki?

Jest szansa na to, że zakopiańska trasa narciarska na Gubałówce zostanie uratowana. Z propozycją jej alternatywnego przebiegu wystąpiła rodzina Byrcynów, która dwa lata temu doprowadziła do zamknięcia starej trasy. Czy to rzeczywiście przełom w sporze o Gubałówkę? - pyta "Dziennik Polski".

Niepełnosprawni kontra ZUS w Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje zgodnie z konstytucją, nakłaniając opiekunów osób niepełnosprawnych do ubezwłasnowolniania podopiecznych, dlatego że nie potrafią lub nie mogą się podpisać pod drukami z ubezpieczalni.

Kiedy koniec irackiej misji?

Lipiec lub sierpień przyszłego roku to realny termin wycofania polskich żołnierzy z Iraku - tak według "Rzeczpospolitej" uważają politycy Platformy Obywatelskiej.

Lipiec: jestem ofiarą służb specjalnych

Tomasz Lipiec, były minister sportu oskarżony przez prokuraturę o korupcję, utrzymuje, że padł ofiarą konkurencji między ABW a CBA - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.

Parlamentarna maszyna ruszała z mozołem

- Otwieram pierwsze posiedzenie - to najprawdopodobniej najważniejsze słowa wypowiedziane w Polsce w tym tygodniu. To one rozpoczęły prace nowego Sejmu i Senatu. A że początki bywają trudne, to zaraz po tych słowach nie obeszło się bez spięć, pytań - i zarzutów.