"Nie pytać Rasmussena o zdanie"

Prezydent i jego współpracownicy naciskają: odtajnić notatkę z rozmowy Tusk-Rasmussen. - I tak Sławomir Nowak opowiada o niej na lewo i prawo - zaznaczał w "Kropce nad i" Aleksander Szczygło. Szef BBN-u powtórzył, że ujawnienie notatki to jedyny sposób, by skończyć ze spekulacjami, czy polski premier poparł Duńczyka w walce o szefa NATO.

"Tusk zasłania igrzyskami brak chleba"

Wciąż komentowany jest ostatni konflikt na linii premier-prezydent. Kto winien? Były szef kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nie przesądza - w "Faktach po Faktach" Dariusz Szymczycha ocenił, że przede wszystkim "brak dobrej woli" do współpracy. Ale b. szef kancelarii Jarosława Kaczyńskiego przekonuje: - Donald Tusk igrzyskami zasłania brak chleba.

Huebner chce nadal być panią komisarz

Jako "jedynka" na liście PO w Warszawie mandat europosła (przynajmniej według sondaży) ma w kieszeni. Ale Danuta Huebner chce więcej. Jak dowiedziała się PAP, zabiega ona o to, by premier Donald Tusk mianował ją na drugą kadencję w Komisji Europejskiej.

Julke pozywa Karnowskiego o naruszenie dóbr

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, na którym ciążą zarzuty korupcyjne, może mieć kolejne kłopoty. Biznesmen Sławomir Julke pozwał go właśnie do sądu za naruszenie dóbr osobistych. To właśnie Julke w ubiegłym roku oskarżył Karnowskiego o to, że ten złożył mu propozycję korupcyjną.

Hodowla "psów samurajów" nie do ruszenia

Kontrola nielegalnej hodowli psów w Zelowie pod Łodzią nie wykazała większych nieprawidłowości. Tym razem posesję Krzysztofa Zakrzewskiego, który trzyma psy agresywnej japońskiej rasy Tosa Inu, odwiedzili pracownicy Urzędu Miasta. Kontrola nic nie wykazała, bo hodowca, dzięki kruczkowi prawnemu, zamienia niebezpieczne rasowe psy w nic nieznaczące kundle.

Związkowcy: bojkot TVP nie ma sensu!

Artyści wezwali do bojkotu programów TVP w dniu 3 maja. Pracownicy mediówwystosowali list, a w rozmowie z nami przekonują: - Ten bojkot odbije się na pracownikach. Nie ponosimy winy za zaistniałą sytuację, a poniesiemy konsekwencje - mówi tvn24.pl Mariusz Jeliński.

Pijani rowerzyści nadal karani jak kierowcy aut

Pijany rowerzysta stanowi większe zagrożenie niż pijany pieszy a zapis, który pozwala karać go według zasad, jakie stosuje się wobec nietrzeźwych kierowców, jest zgodny z konstytucją - tak uznał Trybunał Konstytucyjny. Wątpliwości miał Sąd Rejonowy we Wschowie w Lubuskiem, który zwrócił się do Trybunału o rozstrzygnięcie.

Zażyli więcej narkotyków, niż można zmierzyć

Zatrucie amfetaminą i ecstasy było prawdopodobną przyczyną śmierci dwóch braci. 15- i 18-latek zatruli się podczas imprezy w nocy z poniedziałku na wtorek w Siemianowicach Śląskich. Ich 19-letni brat oraz 20-letnia znajoma, którzy uczestniczyli w tej samej imprezie, zażyli taką ilość narkotyków, że zdaniem lekarzy "trudno ją nawet zmierzyć".

Andrzej Stelmachowski nie żyje

W poniedziałek wieczorem zmarł profesor Andrzej Stelmachowski. - Wybitny człowiek, jeden z budowniczych niepodległej Polski i Senatu, mocno zaangażowany społecznie - tak wspominają profesora politycy.

Tępił opozycję, awansował u Czumy?

Od miesiąca w Ministerstwie Sprawiedliwości pracuje prokurator Leszek Pruski, człowiek, który - według "Dziennika" - w stanie wojennym oskarżać miał opozycjonistów, a potem wsławić się udziałem w głośniej, pijackiej imprezie, która zakończyła się międzynarodowym skandalem. Resort zaprzecza tym informacjom i żąda pilnego opublikowania sprostowania, a sam Pruski rozważa wystąpienie na drogę sądową przeciwko autorom tekstu i "Dziennikowi".

Prezydent do IPN: Działajcie dalej i bądźcie odważni

Lech Kaczyński odznaczył 22 historyków IPN (w tym Janusza Kurtykę, Piotra Gontarczyka i Jana Żaryna) za „popularyzowanie prawdy o najnowszej historii”. – Jesteście Polsce niezbędni. Działajcie dalej tak jak dotąd i bądźcie odważni - apelował prezydent.

"Nie wiedzieliśmy, że Blida posiada broń"

W nadzwyczajnych warunkach przesłuchano oficera ABW przed komisją śledczą ds. śmierci Barbary Blidy. Funkcjonariusz siedział odwrócony tyłem, w innej sali niż posłowie, mówił zmienionym głosem. Pytany o zatrzymanie Barbary Blidy odpowiedział: - Nie przypominam sobie, by Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała informację o tym, że posiada broń.

CBA sprawdza zwolenników Palikota

Wpłacali pieniądze na kampanię wyborczą posła PO Janusza Palikota, a potem szybko znaleźli zatrudnienie w lubelskim ratuszu. Czy teraz będą mieć kłopoty? Na razie sprawę bada Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Cios w "grupę markowską"

15 groźnych gangsterów powiązanych z tzw. "grupą markowską" we wtorek rano wpadło w ręce policji. Przestępcy są podejrzewani o handel ludźmi, wyłudzenia, usiłowania zabójstwa i handel narkotykami.

"Cytrusem" w pedofilów

Jednoczesne rewizje w kilkudziesięciu mieszkaniach, zabezpieczenie tysięcy płyt z dziecięcą pornografią i kilkudziesięciu komputerów oraz 68 osób w areszcie - to efekt ogólnopolskiej akcji "Cytrus" przeciw sieciowym pedofilom. Wzięło w niej udział kilkuset policjantów.

14-latek gnał 170 km/h

170 km/h pędziło po krajowej dwójce audi A3. Kiedy samochód zatrzymała policja, okazało się, że za kierownicą siedzi 14-latek. Obok podróżowała matka chłopaka. Policjantom próbowała tłumaczyć, że dała synowi auto, bo "chłopak kiedyś musi się nauczyć jeździć".

Dziwne daty w instrukcji

„Wariantowe uzupełnienia do sugestii”, czyli, przynajmniej zdaniem polityków PO, oficjalna instrukcja dla prezydenta na szczyt UE, została sporządzona 2 kwietnia. Jednak zawiera zdanie „wysoko sobie cenimy kandydaturę Pana Rasmussena (którego kandydaturę zgłoszono dopiero 3 kwietnia)”. Jasnowidzenie? – Prognoza oparta na wystarczających przesłankach – tłumaczy Paweł Graś.

Nowak: Tusk poparł Sikorskiego

Naszym kandydatem na sekretarza generalnego NATO jest Radosław Sikorski - miał powiedzieć szefowi duńskiego rządu premier Donald Tusk. Tak przynajmniej stwierdził szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Nie da się tego jednak zweryfikować, gdyż notatka z rozmowy obu premierów nie zostanie upubliczniona.

„Polska nie była petentem, a prezydent tego nie wykorzystał”

- Sytuacja na szczycie NATO była unikalna, bo Polska po raz pierwszy od dawna nie była petentem. A prezydent tego nie wykorzystał – uważa Paweł Zalewski. Gość "Poranka" TVN24 sugerował, że Lech Kaczyński nie zawalczył o Radosława Sikorskiego, bo obawiał się konfrontacji z europejskimi liderami.

Nie uczysz się, zabijasz neurony

Nawet w dojrzałym mózgu powstają jeszcze nowe neurony. Niestety, większość prędko umrze. Zachowają je tylko te jednostki, które potrafią się uczyć. Co więcej, nie wystarczy się "po prostu" uczyć, trzeba się "nauczyć". Tego dowodzi jedno z badań, przeprowadzonych na szczurach.

Szkoła Opus Dei nie dla dzieci Sikorskiego?

Skutki afery Tomasza Misiaka mogą dotknąć także... dzieci Radosława Sikorskiego - pisze "Dziennik". Powód? Uczą się w związanej z katolicką organizacją Opus Dei warszawskiej szkole Sternika, która wymaga od rodziców zakupu udziałów. A udziały i akcje w posiadaniu parlamentarzystów są ostatnio w PO na cenzurowanym.

Nie ukarają ludzi Ziobry

Współpracownicy Zbigniewa Ziobry nie zostaną ukarani za potajemne nagranie prokuratora prowadzącego sprawę Barbary Blidy i ujawnienie w internecie złożonych przez niego zeznań - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wałęsa: Kurtyka albo ja

Lech Wałęsa nie będzie uczestniczyć w obchodach 20-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r., chyba że Janusz Kurtyka straci stanowisko szefa IPN - pisze "Dziennik". Jednak jest mało prawdopodobne, żeby PO wyrobiła się z nowelizacją ustawy o Instytucie. A prezydent odznaczy dziś pracowników IPN.

Unia jednak nie dopłaci do sześciolatków?

Samorządy, które liczyły na unijne pieniądze na dostosowanie szkół dla sześciolatków mogą się zawieść. Minister edukacji Katarzyna Hall obiecała do czerwca wskazać gminom źródło finansowania, ale raczej nie będą to środki unijne - pisze "Gazeta Prawna".

"W hazardzie nie ma miejsca na przypadek"

8,5 miliarda złotych – to ubiegłoroczne przychody branży tak zwanych automatów o niskich wygranych. Z czym można porównać taką kwotę? Na przykład z budżetem polskiej policji. Śledczy przypuszczają, że w grę mogą wchodzić znacznie wyższe kwoty.

Muzeum zawiśnie nad ulicą

Muzeum Historii Polski zawiśnie nad Trasą Łazienkowską. Platforma, na której stanie budynek, połączy plac na Rozdrożu, skwer Kisielewskiego i park Ujazdowski. W poniedziałek został ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt budynku. Organizatorzy liczą, że zgłosi się kilkaset pracowni z całego świata.

Netzel: Kurski składał mi propozycję korupcyjną

Jacek Kurski składał mi w maju 2007 roku propozycję, która w mojej ocenie nosiła znamiona korupcyjne - napisał w oświadczeniu przesłanym redaktorom programu "Teraz My!" Jaromir Netzel. Czego dokładnie dotyczyła propozycja, jaką poseł PiS miał złożyć byłemu prezesowi PZU - na razie nie wiadomo. Netzel chce opowiedzieć o niej prokuratorom. Kurski zareagował błyskawicznie. W specjalnym oświadczeniu stwierdził, że "pomówienia Netzla nie mają nic wspólnego z prawdą" i zapowiedział, że poda go do sądu.

Tusk nie poparł Rasmussena?

Donald Tusk we wtorek miał zdecydować o losie słynnej już notatki z rozmowy z Andersem Fogha Rasmussenem z 1 kwietnia. Tymczasem szef jego gabinetu politycznego Sławomir Nowak zapowiedział w poniedziałek wieczorem, że notatka nie będzie ujawniona. Tygodnik "Wprost" twierdzi jednak na swojej stronie internetowej, że "zrekonstruował" jej "kluczowy fragment".

Ktoś zabił pięć bielików?

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków znaleźli w poniedziałek po południu na łąkach we wsi Woryny k. Górowa Iławeckiego (Warmińsko-mazurskie) pięć martwych bielików. Uważają, że do śmierci tych chronionych ptaków przyczynił się człowiek.