"Polityka": minister na debecie Czuma w TVN24: To oszczerstwa

- Spłaciłem wszystkie długi, innych nie ma - zapewnia w TVN24 Andrzej Czuma i zapowiada, że złoży wniosek do sądu w sprawie publikacji "Polityki". Tygodnik twierdzi, że minister sprawiedliwości ma kłopoty z amerykańskim prawem i niewykluczone, że w Polsce będzie go ścigał amerykański windykator. W całej sprawie wypowiedział się również premier Donald Tusk, który poinformował, że - według amerykańskich instytucji - minister Czuma nie ma żadnych długów.

Schetyna: Byliśmy skazani na służby pakistańskie

- Byliśmy skazani na współpracę ze służbami pakistańskimi – przekonywał w „Kropce nad i” Grzegorz Schetyna, szef MSWiA. Wicepremier zasugerował, że strona pakistańska odradzała rządowi działanie na własną rękę zmierzające do uwolnienia porwanego Polaka. Schetyna ujawnił również, że rząd nie chciał "epatować finansami" i dlatego wcześniej nie ufundował nagrody, która pomogłaby odnaleźć miejsce uwięzienia Piotra S.

"Noty nie uratują zakładnika fanatyków"

Uwolnienie zakładnika załatwia się nie przez noty dyplomatyczne, ale kontakty z ludźmi, z którymi po uścisku dłoni liczy się własne palce – uważa były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski. Jego zdaniem, państwa Zachodu mają mało instrumentów do walki z fanatykami.

Sąd: „GW" miała prawo nazwać Farfała b. neonazistą

P.o. prezesa TVP znów przegrał proces z „Gazetą Wyborczą”. Sąd Apelacyjny uznał, że dziennik miał prawo nazwać Piotra Farfała „byłym neonazistą”, który do tego „chyba nie do końca odciął się od swych poglądów". Wyrok jest prawomocny.

Szef MSZ: milion za informacje o porywaczach

MSZ zapłaci milion złotych za informacje, które pozwolą na postawienie porywaczy polskiego inżyniera przed wymiarem sprawiedliwości – ogłosił Radosław Sikorski. Razem z premierem przekonywał, że władze zrobiły wszystko, by uwolnić Polaka. Teraz o pomoc prosimy Amerykanów.

"Punkty karne kupię"

Na internetowych portalach motoryzacyjnych kierowcy coraz częściej umieszczają ogłoszenia, w których proponują, w zależności od potrzeb, kupno lub sprzedaż punktów karnych. Cena każdego z nich waha się od 100 do 300 złotych.

Prokuratura umarza śledztwo w sprawie byłych betanek

Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie przestępstw, do których miało dojść w klasztorze w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). To tam przebywały zbuntowane betanki. Jest kilka powodów umorzenia śledztwa. Między innymi śmierć przełożonej byłych betanek, a także to, że "cztery byłe siostry powiedziały, że nie czuły się nigdy pokrzywdzone".

Sąd uchyla wyrok synowi ministra za marihuanę

Syn ministra kultury, Stanisław Z. może mieć powody do zadowolenia. Wrocławski sąd rejonowy będzie musiał ponownie przeprowadzić jego proces. Z. jest oskarżony o wprowadzenie do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych.

Koniec z nepotyzmem w świecie nauki

Resort nauki chce nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Ma ona uderzyć w tzw. nepotyzm bezpośredni, czyli zatrudnianie członków rodziny przez pracowników uczelni, co jest obecnie nagminne. Ustawa ma w zasadniczy sposób zmienić politykę kadrową szkół wyższych.

Obciąży ojca ws. linczu?

Główni oskarżeni w sprawie linczu we Włodowie rozważają powołanie nowego świadka - Marlenę B. - żonę głównego oskarżonego. Jej zeznania mogą rzucić zupełnie nowe światło na sprawę - na początku stycznia kobieta zasugerowała, że to jej ojciec zabił Józefa C..

Z kopa i na karuzelę

Młodzieńców spacerujących nocą ulicami Braniewa (woj. warmińsko-mazurskie) roznosiła energia. Najpierw przeszkadzał im kosz na śmieci, później znak drogowy, a na końcu słup ogłoszeniowy. Ich ekscesy nie spodobały się policjantom, obserwującym ulicę za pośrednictwem kamer monitoringu.

SLD ujawnia tajny dokument PiS

SLD ujawnił tajny dokument PiS, który analizuje "patologie i zaniedbania" związanych z SLD osób kierujących instytucjami publicznymi w Gnieźnie. - To czarna lista PiSu - grzmiał Łukasz Naczas (SLD). - Sojusz rozpaczliwie próbuje zaistnieć - odgryzł się Jacek Kurski (PiS).

Tysiąc osób bez wypłaty

Kilkaset osób okupuje budynek dyrekcji Zakładu Zespołów Mechanicznych w Stalowej Woli. Nie dostali wypłaty za styczeń, ich firma ogłosiła upadłość. Płoną opony. Pracownicy zastanawiają się, czy nie zostać na terenie zakładu przez całą noc.

Nie chcą krzaków, bo się boją złodziei

Najpierw wycięto zdrowe drzewa, bo nie pasowały do projektu nowego parku. Teraz gęsto sadzą krzewy - a tego już za wiele dla mieszkańców dzielnicy Czuby w Lublinie. - Przecież tam się będą gromadzili różni pijaczkowie zaczepiający przechodniów - argumentuje w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" członek zarządu dzielnicy. Protest mieszkańców poparła miejscowa policja.

Lawina w Tatrach zasypała turystów

Chwilę grozy przeżyli turyści w Tatrach, gdy schodząca lawina przykryła ich śniegiem. Na szczęście udało im się wydostać o własnych siłach. TOPR apeluje do wszystkich turystów o zachowanie szczególnej ostrożności - w górach panują bardzo trudne warunki.

Walentynki obrażają uczucia religijne?

Miała być superkampania na Walentynki - plakaty na przystankach autobusowych w największych polskich miastach - zamiast tego są tysiące oszukanych internautów. "Milka" poprosiła o zgłaszanie jak najbardziej oryginalnych życzeń walentynkowych i głosowanie internautów, które hasło najbardziej im się podoba. Kiedy w głosowaniu zaczęło wygrywać hasło: "Bóg kocha Ciebie" - organizator usunął je z konkursu z powodu... obrazy uczuć religijnych.

Kradł zamiast pilnować

Poproś sąsiada, żeby przypilnował ci domu, gdy wyjeżdżasz – radzi policja. Gospodarz z Zachodzka (woj. wielkopolskie) skorzystał z tej rady i stracił gołębnik oraz 12 drzew olchowych.

Śledztwo ws. Polaka przejmuje Warszawa

- Śledztwo w sprawie zabójstwa Polaka uprowadzonego w Pakistanie zostanie przeniesione z IV Wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie do X Wydziału Prokuratury Krajowej w Warszawie - poinformował w rozmowie z tvn24.pl minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Powód? Waga sprawy, jej międzynarodowe znaczenie i konieczność stałej współpracy ze służbami specjalnymi - wyjaśnił.

Kup unikalny obraz i zostań przyjacielem drzew

Chcesz kupić dzieło Weroniki Marczuk-Pazury, Tomasza Zubilewicza, Mai Popielarskiej albo Agnieszki Cegielskiej, a przy okazji pomóc przyrodzie? Wciąż masz szansę to zrobić! Charytatywna Licytacja Dzieł Przyjaciół Drzew została przedłużona do 14 lutego. Całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na edukację ekologiczną.

Plagiat znika z półek

"Odwet. Prawdziwa Historia Braci Bielskich" to książka autorstwa dziennikarzy Gazety Wyborczej, której recenzenci zarzucili, że jest plagiatem. Agora SA, która jest jej wydawcą, wycofała ze sprzedaży cały nakład.

Musi być jasne, kto odpowiada za brak reform

- Polska nie ma czasu na spory konstytucyjne – mówił w TVN24 prof. Marek Safjan. – Stoją przed nami ważne zadania. Poza tym społeczeństwo chce wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za to, że nie są realizowane reformy służby zdrowia, reformy wymiaru sprawiedliwości, systemu emerytalnego – mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego w TVN24.

Pijany przeżył upadek z 3. piętra

30-letni pijany mężczyzna wyskoczył z balkonu na trzecim piętrze w Tarnobrzegu i nie doznał żadnych obrażeń - pisze "Echo Dnia". Po upadku na ziemię nie stracił nawet przytomności.

Był plan odbicia polskiego inżyniera z rąk talibów

Był pomysł, żeby do Pakistanu wysłać Polaków - tak o planach odbicia polskiego inżyniera z rąk talibów mówił w Salonie Politycznym "Trójki" szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Projekt okazał się jednak zbyt trudny, by go zrealizować.

Oszczędzamy na agentach

Zaciskanie pasa w resortach ma też swoje negatywne skutki. Większość swoich funduszy straciły policja, wywiad i kontrwywiad - pisze "Dziennik". Budżety niektórych departamentów okrojono nawet o 80 proc. - Nie wiem, jak mam pracować - skarży się szef jednego z wydziałów CBŚ.

Bądź bezpieczny online

Ponad połowa internautów spotkała się z przemocą w sieci. Co piąty był poniżany i wyśmiewany. Nierzadko użytkownicy internetu są szantażowani i straszeni - wynika z badań. "Baw się w internecie - bezpiecznie" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na problem cyberprzemocy wśród nastolatków.

Policja zamówiła szpiegowski samolot

Ponad 2,5 mln zł miał kosztować zamówiony przez Szkołę Policji w Szczytnie samolot szpiegowski. Po negatywnej ocenie ekspertów, realizację projektu zawieszono. Teraz śledczy sprawdzą, czy celem zakupu maszyny mogło być wyłudzenie pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita".

Państwo zapłaci strategicznym studentom

Powstała lista kierunków studiów strategicznych dla gospodarki – informuje dziennik „Polska”. Do 2013 roku rządowe stypendia – maksymalnie 400 euro miesięcznie – dostanie 22 tys. studentów. Kierunki strategiczne to specjalności techniczne i przyrodnicze.

Oszczędzać? Tak, ale na urzędnikach i posłach

Polacy zgadzają się z rządem, że najlepszą receptą na kryzys jest zaciskanie pasa. Tyle, że najchętniej obcięliby wydatki na urzędników (prawie połowa badanych) oraz posłów i ministrów (jedna piąta) – wynika z sondażu Homo Homini dla portalu tvn24.pl.

Choćby Kopernika włos

Trwają poszukiwania choćby najmniejszych śladów obecności Mikołaja Kopernika, które pozwoliłyby na zweryfikowanie materiału genetycznego szczątków wykopanych we Fromborku. Teraz, biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych zbadają rękopis "De revolutionibus", przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Będą szukali choćby włosa astronoma.