Radziwiłł nowym wiceministrem finansów

Premier Donald Tusk z dniem 13 lutego mianował Dominika Radziwiłła na nowego wiceministra finansów - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu. Zastąpił on na tym stanowisku Magdalenę Zajdel-Kurowską.

Ćwiąkalski nie wierzy w spisek przeciw Czumie

- Są różne lobby i różne grupy interesów, ale nie uważam, żeby tutaj była jakaś szczególnie jakościowo nowa sytuacja ludzi, którzy się sprzysięgli przeciwko panu ministrowi - tak pogłoski o ewentualnej zmowie przeciwko Andrzejowi Czumie skomentował w RMF FM jego poprzednik w resorcie sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski.

Duże opóźnienia pociągów do Warszawy

Pomimo, iż protest na torach obok stacji w Zarębach Kościelnych zakończył się około godziny 9, na linii kolejowej z Warszawy do Białegostoku nadal występują utrudnienia w ruchu. W poniedziałek rano około 100 mieszkańców okolicznych wsi strajkowało przeciwko redukcji połączeń kolejowych.

Rusztowanie przygniotło robotników

Niewiele brakowało, a roboty przy budowie wiaduktu zakończyłyby się tragicznie. Metalowe rusztowanie zawaliło się i przygniotło dziewięciu pracujących tam mężczyzn. By wydobyć kilku z nich, strażacy musieli rozciąć metalowe pręty. Wszystkie ofiary wypadku trafiły do szpitala.

Matka przyczepiła sanki do samochodu

Prawdziwą bezmyślnością wykazała się matka, która zabrała dzieci na przejażdżkę sankami przywiązanymi do samochodu. Podczas hamowania sanki zjechały na przeciwny pas ruchu i uderzyły w nadjeżdżający samochód. Jedna z dziewczynek z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala.

Pitera: Policja nie potrzebuje samochodów

Policja nie potrzebuje samochodów do kontroli ulic. Piesze patrole są skuteczniejsze - tak skargi funkcjonariuszy na ograniczenie wydatków na benzynę i radiowozy skomentowała minister ds. walki z korupcją Julia Pitera, nie ukrywając przy tym zdziwienia, że "policja, gdzieś się burzy".

Autobus wpadł w poślizg, 9 osób rannych

Trudne warunki na polskich drogach i nieostrożność kierowcy znów doprowadziły do tragedii. Na Podkarpaciu autobus prywatnego przewoźnika wpadł w poślizg, rannych zostało 9 osób. W całym kraju na drogach jest ślisko, a w wielu miejscach zalega błoto pośniegowe.

Oceniają wszyscy tylko nie premier. A prezydent czeka

Politycy PO "na wyścigi" odrzucają możliwość "szerokiego paktu" z PiS, do którego namawia Lech Kaczyński. Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowskki i szef gabinetu premiera Sławomir Nowak na pomyśle nie zostawiają suchej nitki. A prezydent "oczekuje" - na to aż przemówi sam Donald Tusk.

Zderzenie ciężarówek i inne utrudnienia

Przejezdna jest już droga krajowa nr 10 Szczecin-Bydgoszcz, w miejscowości Wyrzysk. Trasę blokowała jedna z dwóch ciężarówek, która zderzyła się z inną ciężarówką. Powodem wypadku było najprawdopodobniej niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych.

Zdrojewski: Były gierki wokół ustawy medialnej

O tym, czy jest porozumienie PO i SLD ws. ustawy medialnej, przekonamy się dopiero w parlamencie, i to raczej podczas głosowania nad ewentualnym wetem prezydenta - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jednocześnie potwierdził informacje TVN24 na temat najważniejszych założeń ustawy.

"Steinbach uniemożliwia pojednanie"

To dobrze, że prof. Władysław Bartoszewski mówi "nie" dla Eriki Steinbach w radzie fundacji, która zbuduje berlińskie Centrum Wypędzonych. Jego głos może zablokować wybór osoby, która jest symbolem wszystkiego, co przeszkadza polsko-niemieckiemu pojednaniu - ocenił w TVN24 poseł niezrzeszony Paweł Zalewski.

"Powiedział: Pyk, pyk i po sprawie"

Od początku twierdził, że bił, ale nie zabił. Tomasz Winek, skazany ws. linczu we Włodowie za zabójstwo Józefa C., wielokrotnie powtarzał też, że wie kto jest mordercą, ale nie może tego ujawnić. Teraz milczenie przerywa jego żona, która ujawnia Radiu Zet, że zabił Wiesław K., jej ojciec. - Moi rodzice postawili mnie przed takim wyborem - mówi.

Spłoszony koń zranił turystę

Zaledwie dwa tygodnie po tragicznym wydarzeniu na zakopiańskiej Gubałówce, kolejny wypadek ze spłoszonym koniem. Tym razem wystraszone zwierzę zraniło młodego mężczyznę. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

"Jastrzębie premiera" nie chcą paktów z PiS

Lech Kaczyński radzi premierowi, by wymienił niektórych ministrów. PO namawia prezydenta, by z doradzania Donaldowi Tuskowi jak najszybciej się wycofał. Ale z radami dla szefa rządu już idą następni - rzecznik PiS Adam Bielan mówi wprost, w których resortach potrzebne są zmiany i podkreśla, że jego partia czeka na PO z wyciągniętą do zgody ręką. - To propaganda, żadnego paktu z PiS nie będzie - odpowiada Sławomir Nowak z PO.

MSWiA blokuje szybki internet

Czasy są ciężkie, więc trzeba oszczędzać. Tyle, że przez "oszczędność" MSWiA zablokowane są miliony euro unijnych dotacji na rozwój sieci w kraju. Z map, które "okazyjnie" nabył resort wynika, że internet jest praktycznie w całej Polsce - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Badają kumpli Olewnika

Prokuratura wzięła się za prześwietlanie porzuconych niegdyś wątków śledztwa w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Jak dowiedział się „Dziennik” badane są związki z bandytami, jakie mieli ludzie z najbliższego otoczenia porwanego: policjant i były polityk SLD. W areszcie siedzi już Jacek K., przyjaciel Krzysztofa Olewnika.

Wojsko USA będzie latać polskimi maszynami

Tam gdzie amerykański Lockheed C-130 Hercules nie może, polski M-28 Skytruck poleci. Amerykańskie Dowództwo Lotniczych Operacji Specjalnych już w czerwcu będzie latało pierwszymi polskimi samolotami dostawczo-pasażerskimi - informuje "Nasz Dziennik".

Mężowie stanu: Tusk, Kwaśniewski i Wałęsa

Premier Donald Tusk oraz dwaj byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, to zdaniem Polaków osoby najbardziej zasługujące na miano męża stanu - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

W Olsztynie będzie dogrywka

Pierwsza tura wyborów w Olsztynie nie przyniosła odpowiedzi na pytanie, kto zastąpi Czesława Małkowskiego na stanowisku prezydenta miasta. W dogrywce za dwa tygodnie zmierzą się kandydaci PSL Piotr Grzymowicz i PO Krzysztof Krukowski.

Papież miał być zabity w Polsce

Podczas pobytu Jana Pawła II w Polsce w 1987 roku planowano na niego zamach - zdradził w programie "Cotygodnik" w kanale religia.tv ówczesny kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. Zdzisław Król. Niedoszłego zamachowca - Bułgara - aresztowała milicja.

Nagranie poufnej narady: Nie czekajcie na ministra

Gdy zastępca komendanta głównego mówi, że jest problem z zabezpieczeniem środków na cokolwiek, a komendanci wojewódzcy słyszą rady, by nie oglądali się na ministra - to chyba znak, że z budżetem polskiej policji nie jest dobrze. Potwierdza to nagranie poufnej styczniowej telekonferencji zastępcy komendanta głównego policji ze swoimi podwładnymi.

Grotołazi odnalezieni

Ratownicy TOPR odnaleźli dwóch grotołazów, którzy zaginęli dziś rano w Tatrach Zachodnich. Grotołazi zabłądzili w wielokilometrowych korytarzach Jaskini Czarnej. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

TVN24: Abonamentu nie będzie. Pieniądze rozda KRRiT

Nie abonament, nie Fundusz Misji Publicznej, ale budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z którego finansowane będą produkcje "misyjne" - to założenie nowej ustawy medialnej, do którego dotarła TVN24. Na konto KRRiT co roku wpływać na ten cel ma około 800 milionów złotych.

Bartoszewski idzie na wojnę z Niemcami

Jeszcze w piątek Radosław Sikorski podkreślał w Sejmie, że Niemcy muszą być naszym "strategicznym sojusznikiem". Do tego, że dziś relacje obu krajów nie układają się najlepiej, nikogo nie trzeba przekonywać. Władysław Bartoszewski przekonuje natomiast, że może być znacznie gorzej. Stanie się tak, jeśli nazwisko Eriki Steinbach znajdzie się w radzie ośrodka poświęconego niemieckim wysiedleniom. Decyzję w tej sprawie podejmie Angela Merkel.

Monitoring widział, jak kradli manekina

Chuligani z Myślenic złapani na gorącym uczynku za rozbój i kradzież sklepowego manekina. Trzech mężczyzn śledził obiektyw kamery miejskiego monitoringu, dlatego zostali złapani po kilku minutach. Sprawcy byli znani policji.

XV-wieczne mury pod podłogą Jasnej Góry

Krypta grobowa, groby ziemne i fragmenty murów pochodzących z XV wieku - to "znaleziska" odkryte podczas prac remontowych i konserwacji jasnogórskiej bazyliki. Wszystkie znajdowały się pod posadzką prezbiterium, od skuwania której zaczął się remont. - W tej chwili chciałoby się te mury obejmować i całować - mówi kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góryojciec dr Jan Golonka.

Porywaczka noworodka usłyszała zarzuty

21-letnia kobieta, która w sobotę porwała z szpitala noworodka usłyszała dwa zarzuty - uprowadzenia chłopca i narażenia go na utratę życia lub zdrowia. Ewelinie G. grozi do trzech lat więzienia. Kobieta w chwili, gdy porywała niemowlę była pod wpływem narkotyków.

Pociągi opóźnione trzy godziny

Z nawet trzygodzinnym opóźnieniem musieli liczyć się pasażerowie pociągów na trasie Zakopane - Gdynia. Przed jednym z rozjazdów w Zakopanem wykoleiła się lokomotywa manewrowa.

Zmuszali kobiety do prostytucji

Opolscy policjanci zatrzymali ośmiu obywateli Bułgarii podejrzanych o sutenerstwo. Sprawę zgłosiły policji dwie Bułgarki, które twierdziły, że w Polsce przetrzymywane są wbrew swojej woli i zmuszane są do prostytucji.

"Wybuch uniósł nas w górę"

Po południu, 15 lutego 1979 roku, centrum Warszawy wstrząsnęła potężna eksplozja. W wybuchu gazu w budynku Rotundy PKO zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Jak pisał w swoich dziennikach Kazimierz Brandys, w całym mieście panował wówczas żal z powodu katastrofy. W niedzielę mija 30. rocznica tragicznego wydarzenia.