"Procedury zostały złamane i mamy burzę"

Złamanie prawa i procedur, poważny błąd - tak o odwołaniu Mariusza Kamińskiego ze stanowiska szefa CBA mówił w TVN24 szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak. Jego zdaniem o czyjejś dymisji nie powinny decydować sondaże i propaganda, tylko prawo.

Pawlak nie będzie premierem, na razie

Jeśli Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich, na stanowisku premiera zastąpi go osoba wskazana przez PO, a nie PSL - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak przypominając że to Platforma wygrała wybory parlamentarne. Lider PSL wykluczył też przedterminowe wybory.

Znęcali się, bo "brakowało stabilizacji"

- Nie znałam świata ludzi chorych psychicznie. Sposób, w jaki traktowałam starych ludzi, dawał jakiś upust własnym emocjom i przemęczeniu - przyznała w studiu TVN Warszawa Katarzyna Zimny, była kierowniczka domu opieki w Radości. Jest oskarżana o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad pensjonariuszami swojej placówki. Poprosiła sąd o karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Eks-ministrowie nie chcieli ściskać dłoni prezydenta?

Z rządu odeszło trzech ministrów, ale do oficjalnej ceremonii ich odwołania z udziałem Lecha Kaczyńskiego nie doszło. - Żaden z tych ministrów nie miał ochoty uczestniczyć w tego rodzaju spektaklu - tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nowak. Grzegorz Schetyna zapewnia jednak, że brak ceremonii u prezydenta nie był żadną "demonstracją".

Nowak o Kamińskim: przeliczyliśmy się

Mariusz Kamiński sprzeniewierzył kredyt zaufania, jaki mu daliśmy - komentował odwołanie szefa CBA Sławomir Nowak. Nie krępował się za to w wychwalaniu swojego przełożonego. - Jestem w polityce dla Donalda Tuska - wyznał w "Faktach po Faktach" jeden z dworzan Tuska.

Jak się zbijało fortunę w latach 90.

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego odwołali pokaz dokumentu "Witajcie w życiu" poświęconego działalności firmy Amway w Polsce. Fragment tego co ominęło widzów, postanowił odtworzyć reporter TVN24 Paweł Łukasik, przy okazji przypominając sobie jak to się w latach 90. "biznesy" robiło.

Sikorski i Komorowski depczą Tuskowi po piętach

Choć Donald Tusk nadal jest najpopularniejszym potencjalnym kandydatem PO na prezydenta, to poparcie dla niego maleje - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Po piętach depczą mu marszałek Bronisław Komorowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

"Pan prezydent zawsze wita się z premierem"

W środę popołudniu nominowani przez premiera Donalda Tuska nowi szefowie resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i sportu otrzymają oficjalnie swoje teki. Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim będzie i prezydent, i premier.

"Tuskowi grożą konsekwencje"

Prezydent jest głęboko zaskoczony - powiedział Paweł Wypych o reakcji Lecha Kaczyńskiego na odwołanie Mariusza Kamińskiego ze stanowiska szefa CBA bez otrzymania pisemnej opinii głowy państwa w tej sprawie. Zdaniem prezydenckiego ministra Tuskowi, za jego decyzję, grożą konsekwencje. Jakie? - Zgodnie z konstytucją, każdemu politykowi, również Donaldowi Tuskowi, grozi Trybunał Stanu - ocenił. A Kamiński, jak mówi Wypych, może zaskarżyć swoje odwołanie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

"Stenogramy z mojej rozmowy są prawdziwe"

- Jestem zaskoczony - tak o ujawnieniu przez "Polskę" stenogramów z rozmowy Grzegorza Schetyny z biznesmenem Ryszardem Sobiesiakiem, mówi były wicepremier. Zaskoczenie tłumaczy "niepamięcią". Panowie mieli spotkać się na lotnisku we Wrocławiu. - O ustawie hazardowej, ani o Zbigniewie Chlebowskim nie rozmawialiśmy - zapewnia nowy szef klubu PO.

Audytorzy wejdą do CBA

- To nie romantyczna historia, która się kończy. Ona się dopiero zaczyna - tak o zamieszaniu wokół CBA mówi były już szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Jak ujawnia to audytorzy sprawdzą, czy Biuro, zawzięcie tropiąc korupcję, łamało prawo czy nie. - Polska jest krajem prawa. Nikt nie będzie inwigilowany przez tajne służby dlatego, że komuś tak się podoba - zastrzega Schetyna.

Rządowe decyzje zatwierdzane przez parlament?

PiS chce większych kompetencji dla parlamentu i już na przyszły tydzień zapowiada złożenie w Sejmie stosownego projektu. Według zapowiedzi nowa ustawa, związana z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, będzie gwarantować silniejszą pozycję negocjacyjną polskiego rządu na forum UE.

Nowy szef MSWiA: Nie jestem rewolucjonistą

- Nie należę do ludzi, którzy przychodzą ze swoją drużyną i robią czystkę, bo mają swój zespół. Nie jestem rewolucjonistą pod tym względem - deklaruje przyszły nowy szef MSWiA Jerzy Miller. Zastrzega, że będzie kontynuował linię swojego poprzednika, a nie "przemeblowywał" resort. Tym bardziej, że zdaniem Millera, nadal ma on "dobre notowania w społeczeństwie".

14-latek postrzelił kolegę

16-letni obywatel Niemiec w nocy z soboty na niedzielę został postrzelony przez swojego 14-letniego kolegę. Chłopak walczy o życie w szpitalu.

17-latek molestował 12-latkę

Policjanci z Grodkowa zatrzymali 17-latka, który prawdopodobnie molestował seksualnie swoją 12-letnią koleżankę. Chłopak może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Tusk ogłosił, ale nie powołał

Nazwiska nowych ministrów są znane, ale ich oficjalna nominacja raczej nie nastąpi we wtorek. Premier o swoim wyborze miał poinformować osobiście, powiadomił w komunikacie. Skąd wzięło się zamieszanie wokół następców zdymisjonowanych w zeszłym tygodniu ministrów? Z "korespondencyjnego" porozumiewania się między dużym a małym Pałacem w sprawie rekonstrukcji rządu.

PiS: To jest robione bezprawnie PO: Odszedł Robespierre bez gilotyny

Rządowe przetasowania i odwołanie szefa CBA krytykuje opozycja i deklaruje, że Donald Tusk postępuje bezprawnie. - To jest rażące naruszenie prawa jeśli odwołanie następuje bez opinii prezydenta - mówił Zbigniew Wassermann w TVN24 tuż po odwołaniu ze stanowiska Mariusza Kamińskiego. - Robespierre bez gilotyny przestanie szkodzić Polsce - replikował Stefan Niesiołowski.

Mariusz Kamiński odwołany. Jest nowy szef CBA

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Jego miejsce zajmie Paweł Wojtunik, do tej pory dyrektor Centralnego Biura Śledczego.

Ministrowie bez niespodzianki

Niespodzianki nie było. Zgodnie z zapowiedziami mediów następcami zdymisjonowanych w zeszłym tygodniu ministrów zostaną Jerzy Miller, Krzysztof Kwiatkowski i Adam Giersz. Pokierują odpowiednio ministerstwami: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i sportu. Kim są i skąd przychodzą? Przeczytaj ich sylwetki.

Kierowniczka domu opieki przyznaje się do znęcania

Oskarżona o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad pensjonariuszami domu opieki w warszawskiej Radości, Katarzyna Z. przyznała się do winy. Kobieta chce dobrowolnie poddać się karze dwóch lat więzienia w zawieszeniu na lat pięć. Sprawa wyszła na jaw ponad dwa lata temu.

Grad działał w porozumieniu z handlarzem bronią?

Z zawiadomienia CBA do prokuratury wynika, że minister skarbu i jego zastępca parli do sprzedaży stoczni (gdyńskiej i szczecińskiej), a działali w porozumieniu z "inną osobą" - ujawnia "Dziennik" tezy z dokumentów Biura, którymi zajmą się teraz śledczy. Tą "inną osobą" mógł być libijski handlarz bronią, Abdul Rahman el Assir, od którego dystansowały się władze Kataru.

"Emocje wzięły górę, przepraszamy"

Czyżby SLD w ferworze walki o władzę zapomniało, że powinno być partią szczególnie wrażliwą na problemy społeczne? Jeden z polityków Sojuszu szydził z chorych z zespołem Downa. Dziś przeprasza. Przeprasza też lider Sojuszu - Emocje wzięły górę, przepraszamy - tłumaczył Grzegorz Napieralski. To "szok", "skandal", "hańba" - na prof. Iwińskim suchej nitki nie pozostawili nasi internauci.

Wykoleił skład, wciąż trzeźwieje

Pijany maszynista, który doprowadził do wykolejenia pociągu w miejscowości Szewce w okolicach Wrocławia usłyszy zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Do prokuratury mężczyzna zostanie doprowadzony w środę, bo nadal trzeźwieje. Grozi mu 10 lat więzienia. Na razie stracił pracę.

Woził zegarki za 60 tysięcy

Policjanci z Poznania zatrzymali 28-latka, który na ulicy, z bagażnika auta akwizytora, ukradł torbę z zegarkami wartymi 60 tysięcy złotych. U złodzieja znaleziono większość łupu i 150 gramów marihuany. Grozi mu do 10 lat więzienia.

"Nie można robić interesów tylko ze św. Franciszkami"

- To była dramatyczna próba ratowania produkcji statków, a ta politycznie rozdmuchana afera zaszkodzi wyłącznie stoczniom – broni ministerstwa skarbu Bronisław Komorowski. Marszałek poinformował też, że konsultuje powstanie komisji śledczej ds. afery hazardowej z szefami wszystkich klubów. PO chce by komisja była jak najmniej liczna.

Ośnieżony konar połamał im kręgosłupy

Tragiczny finał pierwszego dnia opadów śniegu. W Zakopanem spadający pod naporem śniegu konar omal nie zabił dwójki turystów. Kobieta i mężczyzna są w ciężkim stanie. Oboje mają pęknięte kręgosłupy.

Zastrzelił pijanego, został uniewinniony

Białostocki sąd apelacyjny utrzymał we wtorek w mocy wyrok uniewinniający policjanta z Olsztyna, który użył broni, by zatrzymać pijanego kierowcę. Trafiony rykoszetem od jezdni mężczyzna zmarł w szpitalu.

Miał dziś dostać zarzuty. Nie dostanie

Znany z roli doktora w "Klanie" aktor Tomasz Stockinger, który spowodował kolizję prowadząc "na gazie", nie zostanie przesłuchany we wtorek przez policjantów w Piasecznie. Termin przesłuchania został przesunięty z powodu "problemów zawodowych".

"Schetyna rozmija się z prawdą, spotkał się z Rychem"

Grzegorz Schetyna, mówiąc że nie spotkał się Rychem, mija się z prawdą. Pytamy premiera, czy były wicepremier, a obecnie szef klubu PO może tak postępować. Co z niby wysokimi standardami Platformy? - pytał na konferencji prasowej rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak, nawiązując do podsłuchów CBA z rozmowy byłego wicepremiera z biznesmenem od hazardu.

"Nie pokażemy filmu o praniu mózgów"

Osławiony dokument o firmie Amway nie będzie pokazany na Warszawskim Festiwalu Filmowym. - Niestety musimy odwołać projekcje "Witajcie w życiu" Henryka Dederki, przerażającego filmu o praniu mózgów w korporacji zajmującej się sprzedażą bezpośrednią - napisał dyrektor WFF Stefan Laudyn. TVP, która ma prawa do filmu, odmówiła emisji.