Kryzys kapitalizmu? Weź udział w debacie

Czy rzeczywiście mamy kryzys kapitalizmu? Chcesz się dowiedzieć, poznać opinie ekspertów, weź udział w XVI Debacie Tischnerowskiej organizowanej przez Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Spłonęła kamienica na starówce

Jedna osoba zginęła w pożarze kamienicy w Toruniu, a jedna trafiła do szpitala. Ogień wybuchł w kamienicy na starówce. Mieszkańcy płonącego budynku i sąsiadującego z nim, zostali ewakuowani. Z płomieniami walczyło dziewięć zastępów straży pożarnej. Wygląda na to, że budynek nie nadaje się do zamieszkania.

Pawlak o podsłuchach dziennikarzy: to nie Wersal

Nikt, nawet premier, nie kontroluje służb specjalnych, nie ma żadnych narzędzi prawnych do tego. Musimy stworzyć normalny cywilny nadzór nad służbami - przekonywał w programie "Kawa na ławę" Ryszard Kalisz z SLD. Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził natomiast, że z podsłuchami trzeba się liczyć, a dziennikarze nie są tu wyjątkiem. Goście Bogdana Rymanowskiego dyskutowali o aferze, której bohaterem mimo woli został sam prowadzący program.

Tragiczna sobota. Zginęło 16 pieszych

Choć jeszcze weekend się nie zakończył, to liczba osób, które zginęły na drogach jest zatrważająco wysoka. W samą sobotę zabitych zostało 16 pieszych. - To jeden z najtragiczniejszych tego typu bilansów w tym roku - alarmuje policja i apeluje do kierowców o szczególną ostrożność.

Uwaga lawiny!

W górnych partiach Bieszczad nadal obowiązuje drugi, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Leży tam już od 70 do 110 cm zmrożonego śniegu - ostrzegają ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR.

Bezdomny zginął na torach

Bezdomny mężczyzna został przejechany przez pociąg w Zielonej Górze. Na razie nie wiadomo, czy popełnił samobójstwo, czy zginął w wypadku.

Samochód w rowie - dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły w wypadku, do jakiego doszło na drodze między Mikolinem i Skorogoszczą. W dwóch innych wypadkach, w nocy z soboty na niedzielę na Opolszczyźnie, ranne zostały trzy osoby.

Stadion Narodowy im. Micheala Jacksona?

Stadion Narodowy imienia Jana Pawła II, Coca Coli, Kazimierza Górskiego, a może Ryszarda Siwca? Im bliżej do otwarcia piłkarskiej areny na Euro 2012, tym więcej propozycji na patrona stadionu. Jak na razie jedynym oficjalnym wnioskiem w tej sprawie, który wpłynął do Narodowego Centrum Sportu jest propozycja nadania imienia... Michaela Jacksona.

"Mąka w oczywisty sposób złamał prawo"

- To jest kryzys państwa, kryzys władzy, tego rządu i Donalda Tuska - po raz kolejny atakuje Jarosław Kaczyński. Tym razem przy okazji sprawy podsłuchów dziennikarzy Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza. Wiceszef ABW Jacek Mąka, który w procesie cywilnym przeciw "Rzeczpospolitej" nagrania rozmów wykorzystał, złamał zdaniem prezesa PiS prawo "w sposób oczywisty".

Giertych doniesie na ABW

ABW podsłuchując rozmowy Wojciecha Sumlińskiego działała sprzecznie z prawem - twierdzi Roman Giertych. Mecenas, który był pełnomocnikiem podejrzanego twierdzi, że także on w czasie, kiedy telefon był na podsłuchu, rozmawiał kilkadziesiąt razy z Sumlińskim. - W poniedziałek złożę zawiadomienie do prokuratury, nie można podsłuchiwać rozmów adwokata z oskarżonym - tłumaczy Giertych. Dodaje, że w każdym cywilizowanym kraju jest to przestępstwem.

Prezydent odznaczył pośmiertnie ks. Jerzego

Lech Kaczyński zdecydował o pośmiertnym odznaczeniu ks. Jerzego Popiełuszki Orderem Orła Białego. Odznaczenie ma zostać wręczone rodzinie kapelana "Solidarności" w poniedziałek, czyli w 25. rocznicę śmierci duchownego.

Polański trafił do szpitala

Roman Polański został przewieziony w piątek do szpitala w Zurychu - podał szwajcarski dziennik "Blick". Trafił tam z powodu dolegliwości brzucha. Za dwa dni reżyser ma z powrotem wrócić do aresztu.

Włoszczowa bez swoich ekspresów

Mieszkańcy Włoszczowy na ekspresowe pociągi w ciągu dnia będą mogli jedynie popatrzeć. PKP Intercity przyznaje, że słynny peron jest nierentowny i zamyka ostatnie dzienne połączenie - donosi "Gazeta Wyborcza".

"Układ wręcz patologiczny"

To jest dla mnie sytuacja niebywała, niespotykana. Nie wierzę własnym uszom - mówi karnista prof. Piotr Kruszyński o zgodzie prokuratury na wykorzystanie przez wiceszefa ABW w swoim prywatnym procesie materiałów służby, którą nadzoruje. - Decyzje personalne to za mało - mówi o sytuacji Jadwiga Staniszkis, której zdaniem to sprawa dla premiera.

Uwaga! Awaria prądu okazją dla oszustów

- Podczas tak wielkiej awarii dostajemy wiele zgłoszeń o "fachowcach", którzy podszywają się pod pracowników Zakładu Energetycznego. Prosimy o ostrożność - apeluje Katarzyna Burda-Mazurek, rzecznik Zakładu Energetycznego. Okazuje się, że fałszywi pracownicy obiecują naprawę prądu za pieniądze.

Areszty dla gangsterów

Sąd zdecydował o aresztowaniu sprawców strzelaniny w okolicach Szamotuł w Wielkopolsce. Wcześniej, po wielogodzinnych przesłuchaniach, usłyszeli zarzuty. Trzech mężczyzn odpowiadać będzie między innymi za czynną napaść na policjanta. Gangsterom grozi 10 lat więzienia.

"Nie interesowali nas rozmówcy Wojciecha S."

- Nie interesowało nas kim są osoby z którymi rozmawiał podejrzany, chodziło nam tylko o treść rozmów - tłumaczą przedstawiciele prokuratury, odpowiadając na zarzuty "Rzeczpospolitej" jakoby ABW nagrywała rozmowy dziennikarzy. - Podsłuchiwana była tylko jedna osoba - Wojciech S. Śledczy podkreślają, że nazwisko Rymanowskiego i Gmyza pojawiają się w stenogramach, bo wymienia je podejrzany. Na zarzut, że odtajniona została treść rozmów prywatnych, prokuratura zaznacza, że rozmowy z "podejrzanym dotyczyły postępowania karnego".

18-latek utopił się w aucie

Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Murzynowie pod Płockiem. Z niewyjaśnionych przyczyn kierowany przez młodego mężczyznę ford mondeo zjechał z drogi i wpadł do Wisły. Dwóch pasażerów zdołało wydostać się z wraku, lecz sam kierowca utonął.

Będzie centralny egzamin dla detektywów

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących detektywów. Już niedługo przyszli następcy Sherlocka Holmesa i Krzysztofa Rutkowskiego przechodzić będą centralny egzamin w podwarszawskim Legionowie. Zastąpi on egzaminy wojewódzkie, które okazały się zbyt kosztowne.

Rzecznik rządu: podsłuchiwano tylko osoby podejrzane

Rzecznik rządu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpierają zarzuty, jakoby ABW podsłuchiwała dziennikarzy "Rzeczpospolitej" i TVN. - Na polecenie prokuratury i za zgodą sądu, podsłuchiwano tylko osoby podejrzewane w sprawie korupcji w komisji weryfikacyjnej WSI - stwierdził Paweł Graś. A ABW w kolejnym już komunikacie zapewnia: - Nie podsłuchiwaliśmy redaktorów Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza.

Zemke: W Polsce dziesiątki tysięcy podsłuchiwanych

Zdaniem byłego szefa komisji ds. służb specjalnych Janusza Zemke (SLD), służby specjalne coraz częściej podsłuchują ludzi. Także dlatego, że kosztu podsłuchów ponoszą operatorzy - uważa. Podsłuchanych mogły być dziesiątki tysięcy ludzi, ale ilu dokładnie - nie wiadomo. Ostatnie dane o liczbie podsłuchów opublikował UOP w... 1996 roku.

PiS skieruje sprawę podsłuchów do speckomisji

W sprawie podsłuchów, jakie ABW prowadziła na rozmowach dziennikarzy Bogdana Rymanowskiego, Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek do komisji do spraw służb specjalnych - zapowiada rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. Polityk jest zaniepokojony działaniem ABW i obawia się czy nie dochodzi do upolitycznienia służb. W podobnym tonie wypowoiada się prezydencki minister Paweł Wypych.

Rymanowski: Każdy dziennikarz może się znaleźć "na drutach"

To niebezpieczna sytuacja, bo każdy dziennikarz może się znaleźć na drutach. A taka rozmowa może być potem wykorzystana do szantażu - mówi dziennikarz TVN24 Bogdan Rymanowski, który - jak ujawniła "Rzeczpospolita" - był podsłuchiwany przez ABW. I wraz z drugim podsłuchiwanym, dziennikarzem "Rz" Cezarym Gmyzem, pytają publicznie: - Kto i po co wydał zgodę na podsłuchiwanie.

Czy zima wygra z blamażem polskiej kadry?

Zima w październiku, czy może Julia Pitera, która przyznała, że wcale nie ma walczyć z korupcją? A może jednak kompromitacja futbolowej reprezentacji w meczu ze Słowacją? Zagłosuj w ankiecie "Barometru" i sam zdecyduj co było wydarzeniem tygodnia.

Dziennikarze na podsłuchu ABW. Agencja odsyła do prokuratury

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podsłuchiwała polskich dziennikarzy. Chodzi o rozmowy Bogdana Rymanowskiego (TVN i TVN24) i Cezarego Gmyza ("Rzeczpospolita") z Wojciechem Sumlińskim. O całej sprawie pisze "Rzeczpospolita". - Jestem totalnie zaskoczony - komentował na gorąco na antenie TVN24 Rymanowski. ABW w sobotę rano wydała w tej sprawie oświadczenie.

Szef CBA: Czystek nie będzie, agent "Tomek" zostaje

Nie przewiduję czystek w CBA i każdy ma u mnie kredyt zaufania - zdeklarował w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pełniący obowiązki szefa CBA Paweł Wojtunik. Zaznaczył w nim, że nie będzie oceniał poprzedniego szefa biura - Mariusza Kamińskiego.

"Kryzysy wyraźnie wzmacniają Tuska"

Mimo kryzysu w PO i przetasowaniach w rządzie Platforma będzie równie skuteczna, jak dawniej - powiedział Rafał Grupiński, jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. - Kryzysy wyraźnie go (premiera) wzmacniają - ocenił w wywiadzie dla dziennika "Polska".