Powoli do normy wraca ruch kolejowy w okolicach Wrocławia. Po południu opóźnienia pociągów wynoszą średnio ok godziny. Uszkodzenia jednego z wiaduktów, która wyłączyła miasto z ruchu kolejowego na 16 godzin, są stopniowo usuwane.

Naszych okien nie będą już zakrywać wielkie reklamy. Natomiast te już powieszone muszą zniknąć w półtora roku. W sobotę weszło w życie prawo, według którego reklamy umieszczane na budynkach wielorodzinnych nie mogą ograniczać dziennego światła. Nie dotyczy ono domów jednorodzinnych, gmachów publicznych czy biurowców.

Urząd skarbowy zablokował konto PSL-u. Skąd więc partia weźmie pieniądze na zbliżające się wybory prezydenckie, jak i samorządowe? - Trzeba będzie zrobić zrzutkę - zapowiedział Eugeniusz Kłopotek. - Nie ma wyjścia - dodał poseł.

Kardynał Józef Glemp kończy 28-letnią posługę urzędującego prymasa Polski. Emerytowany metropolita warszawski w piątek skończył 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI przestał być prymasem. Od soboty 19 grudnia prymasem, a zarazem arcybiskupem gnieźnieńskim zostanie abp. Henryk Muszyński.

Wkrótce mogą pojawić się publikacje o niejasnych związkach polityków PO z biznesem - ujawnił w wywiadzie dla dziennika "Polska. The Times" Jarosław Gowin, poseł PO. - Ruszyło polowanie - dodał polityk, który mówił, że z pewnością nie zabraknie prowokacji, ale jeżeli jakiś fakt znajdzie potwierdzenie, to Polacy mogą odwrócić się od PO. Słowo "prowokacja" padło również z ust Gowina w TVN24. Poseł twierdził, że ktoś szukał na niego haków.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w Koszalinie. W piątek wieczorem, zmarła 20-latka. Dziewczyna, podczas kąpieli pod prysznicem, najprawdopodobniej się zaczadziła tlenkiem węgla z piecyka gazowego.

Jeśli rząd zaakceptuje kontrakt gazowy z Rosją, PiS złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu premiera Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

- To świetny prezent na Święta - mówił wzruszony Tomasz Winek, jeden z trzech ułaskawionych braci, oskarżonych o lincz we Włodowie. - Chcę bardzo podziękować panu prezydentowi za to, że nas ułaskawił - mówił. Ogromnie cieszyła się także żona pana Tomasza, Marlena Winek. - Nie da się tego opisać w ogóle!

Poseł Janusz Palikot po raz kolejny zażądał, aby prezydent złożył publiczny raport na temat swojego zdrowia. Z kolei Paweł Wypych z Kancelarii Prezydenta zapewnia, że Lech Kaczyński jest jedynie przeziębiony, a działania Palikota to "zasłona dymna" dla poważniejszych spraw.

Waldemar Gontarski, ekspert komisji hazardowej, zrezygnował z pracy. Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl, "komisja zamieniła się w zbiegowisko ludowe pod tytułem sąd kapturowy". Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji Bartosza Arłukowicza, Gontarski pokazał znany gest nie komisji, a Polakom i demokracji.

- Komisja to jest świetny teren dla polskich Indian, którzy malują się na wojenne barwy i codziennie walczą ze sobą - w taki sposób Kazimierz Marcinkiewicz w programie "24 godziny" TVN24 opisał prace komisji hazardowej. Zdaniem byłego premiera, rozwikłaniem afery hazardowej powinny zająć się prokuratura i sąd, a nie posłowie.

Prezydent ułaskawił braci Winków skazanych za lincz we Włodowie. - (Polska) to nie jest dziki zachód. To jest normalny demokratyczny kraj. Jednak w tym jednym przypadku prezydent podjął taką decyzję, bo ci ludzie zwrócili się o pomoc do państwa, ale ta nie została udzielona - tłumaczył w TVN24 minister Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych.

Już nie 15 a 115 tysięcy złotych - to wysokość nagrody dla osoby, która pomoże w odnalezieniu napisu "Arbeit macht frei". Pieniądze na ten cel przekaże muzeum w Auschwitz-Birkenau za zgodą Ministerstwa Kultury Narodowej. Zdaniem Piotra Cywińskiego dyrektora placówki, kradzież jest "wyrwaniem z serca najświętszego miejsca, symbolu męczeństwa XX wieku".

- W SLD nie ma nikogo lepszego niż Jerzy Szmajdziński. Teraz ma jeden procent, ale kampania może to zmienić. Podoba się kobietom, a to ważne – ocenił w TVN24 Leszek Miller. Były premier będzie gościem na sobotnim kongresie SLD.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak poinformował w piątek, że konto bankowe jego partii zostało zablokowane przez urząd skarbowy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich popełniło błąd przyznając niechlubny tytuł "Hieny Roku" Wojciechowi Cieśli - uważają dziennikarze polskich mediów, którzy podpisali się pod oświadczeniem w obronie swojego kolegi po fachu.

Za długi alimentacyjne stracił prawo jazdy. Przed sądem udowodnił, że to nie on jest ojcem, czyli nigdy nie musiał płacić alimentów, ale dokumentu odzyskać nie może. Bo takie jest prawo. I kropka.

Klaudiusz ma cztery lata. Nie chodzi i nie mówi. Ma porażenie mózgowe, efekt za późno odebranego porodu. Matka walczy o rentę – i nie potrwa to krótko, bo zmienił się skład orzekający i proces zaczął się od początku.

Cały kraj walczy z mrozem. Drogi są bardziej przejezdne, za to problemy ma kolej – pociągi mają opóźnienia m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Od ataku zimy ucierpieli też mieszkańcy Gryfina i Trzebieży, gdzie doszło do awarii odpowiednio sieci ciepłowniczej i prądu. Ogrzewania nie ma także w części Lublina. W ciągu ostatniej doby zamarzło siedem osób.

"Czyn godny najwyższego potępienia", "akt zbezczeszczenia miejsca kaźni", "gwałt na miejscu świętym dla naszej pamięci narodowej" oraz "niewiarygodna rzecz" - to komentarze rządzących na temat kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z bramy muzeum Auschwitz-Birkenau. Premier Donald Tusk polecił niezwłoczne wyjaśnienie sprawy. Ministerstwo Kultury za pomoc w odnalezieniu napisu wyznaczyło nagrodę w wysokości 100 tys. złotych.