Tramwaj ściął słupki. "Wypadały jak kręgle"

Przy ul. Szewskiej we Wrocławiu wykoleił się tramwaj awaryjny. Jeden z wagonów ściął kilkanaście słupków oddzielających chodnik od jezdni. - Wypadały jak kręgle, gdyby ktoś stał na chodniku, doszło by do nieszczęścia - mówili "Gazecie Wrocławskiej" świadkowie.

Gruszczyk: nowe informacje, ale "bez sensacji"

- Komisja miała przez ten okres wiele więcej rzeczy do dyspozycji, żeby wyjaśnić tę katastrofę, niż my - mówił w TVN24 były dowódca 36 specpułku płk Stefan Gruszczyk wskazując, że pewnie poznamy dziś nowe fakty. Jak podkreślał, mimo tego, że można spodziewać się nowych informacji, to nie sensacji, bo główne przyczyny katastrofy Tu-154M znamy już od dawna.

"Ten rząd nie wyjaśni przyczyn katastrofy"

Żeby wyświetlić prawdę w tej sprawie (katastrofy smoleńskiej - red.), która jest ważna dla Polaków, trzeba zmienić w Polsce rząd na taki, który będzie miał odwagę upomnieć się o wrak, o skrzynki, o dowody. Ten rząd tego nie wyjaśni - stwierdził Adam Hofman z PiS. I dodał: - Prawda obiektywna jest najważniejsza.

"Nie chcę brać udziału w show"

- Jeśli dzisiaj potwierdzą się nawet te moje, zupełnie prywatne przypuszczenia, to nie wyobrażam sobie, żeby decyzje polityczne nie zapadły - powiedziała w TVN24 Małgorzata Szmajdzińska, wdowa po wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim, który zginął w katastrofie prezydenckiego tupolewa. Jak dodała, sama nie wybiera się na prezentację raportu w Kancelarii Premiera, ponieważ nie chce brać udziału w "show".

Szef MON odniesie się do raportu. Złoży dymisję?

Szef MON Bogdan Klich wypowie się na temat raportu komisji Jerzego Millera. Odniesie się do zaleceń dotyczących lotnictwa wojskowego - powiedział w radiowej "Trójce" rzecznik rządu Paweł Graś. Do dokumentu - na specjalnej konferencji prasowej - ustosunkuje się też premier Donald Tusk.

"Nie oczekuję decyzji personalnych"

Oczekuję jak najwięcej informacji na temat tego, co się wydarzyło na pokładzie Tu-154. Nie oczekuję natomiast decyzji personalnych - powiedziała w TVN24 prezydent Warszawy i wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, pytana o raport nt. przyczyn katastrofy smoleńskiej, który przygotowała komisja pod przewodnictwem ministra MSWiA.

Raport "może wysadzić w powietrze rząd"

- Mówimy tu o nitroglicerynie, to jest gorzej jak dynamit, to może wysadzić w powietrze ten rząd - mówił w programie specjalnym przed publikacją raportu Marek Siwiec (SLD). Jego zdaniem, wszelkie gry, jakie były prowadzone wokół terminu publikacji tego dokumentu, nie służyły przekonaniu, że przedstawi on prawdę i zakończy sprawę.

Zostań fotoreporterem Powstania

5-kilometrowa, nocna trasa, a na niej liczne zadania: budowa barykady, przenoszenie tajnego meldunku, znalezienie ukrytego łącznika. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety. Nagrody czekają też na najlepszych fotografów. 7 sierpnia rusza piąta edycja fotograficznej gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania".

Policja zamieni VW na mercedesy

W specjalnej elektronicznej licytacji policja wyłoniła dostawcę 600 nowych radiowozów. Największy motoryzacyjny przetarg od lat wygrał niemiecki potentat - Mercedes. Firma zaproponowała 106 mln zł za swoje sprintery - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rodziny ofiar chciałyby jeszcze jednego dnia

Polski raport nt. katastrofy smoleńskiej oczekiwany był z niecierpliwością od kwietnia ubiegłego roku. W końcu, jego publikacja nastąpi w piątek, ale rodziny ofiar wolałyby dostać jeszcze jeden dzień zwłoki. Jak tłumaczą, chciałyby raport poznać wcześniej, przed opinią publiczną. Tak się jednak nie stanie.

Gwiazdorskie listy PO

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła ostateczne wyborcze listy partii. Najmocniejszymi (najbardziej znanymi) kandydatami obsadzone zostało woj. mazowieckie (Tusk, Kidawa-Błońska, Rostowski czy Pitera) oraz woj. łódzkie (Grabarczyk, Śledzińska-Katarasińska, Kwiatkowski). Najmniej znana lista to kandydaci z woj. świętokrzyskiego. W kolebce PiS - woj. podlaskim - PO do walki wystawiło minister edukacji Barbarę Kudrycką.

Polska odpowiedź na raport MAK

Prezentacja raportu nt. katastrofy smoleńskiej przez Rosjan była zaskoczeniem. Warszawa nie została o tym fakcie uprzedzona, a szefa rządu Donalda Tuska nie było w kraju. Polska odpowiedź na publikację Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego przyszła tydzień później. - Komenda "Horyzont" padła za późno, Tu-154M był poniżej ścieżki lądowania, a rosyjski kontroler nie informował o tym załogi samolotu - to niektóre z ówczesnych ustaleń polskich śledczych. Zobacz całą konferencję komisji Jerzego Millera ze stycznia.

Przyczyny katastrofy według Rosjan

Konferencja Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy odbyła się ponad pół roku temu - na początku stycznia. Według rosyjskich ekspertów do katastrofy doszło bo: piloci nie zrezygnowali z lądowania mimo złych warunków, nie uwzględniali komunikatów TAWS, a na załogę była wywierana presja. Według komitetu nie było winy po stronie rosyjskich kontrolerów lotu. Zobacz, jak wyglądała cała konferencja.

Ostatnie minuty lotu - wersja rosyjska

Podczas styczniowej konferencji nt. katastrofy smoleńskiej Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) zaprezentował również symulację ostatnich minut lotu polskiego Tu-154M. Przedstawiono wtedy, że żadne informacje od załogi nie były przekazywane kontrolerowi, kontroler nie wydał zgody na lądowanie, jednak samolot schodził dalej, załoga nie reagowała na ostrzeżenia systemu TAWS, a w kabinie znajdowały się co najmniej dwie osoby spoza załogi. Przypominamy całość symulacji z polskim tłumaczeniem zapisu z czarnych skrzynek.

Obrońcy księdza Natanka piszą do papieża

Obrońcy ks. Piotra Natanka piszą w jego obronie do papieża i nuncjusza apostolskiego w Polsce. - Zagrożeniem dla polskiego kościoła nie jest ksiądz Piotr Natanek czy jemu podobni kapłani ale hierarchia kościelna - stwierdzili w liście umieszczonym na stronie duchownego. Pod apelem podpisało się do tej pory 1,4 tys. osób.

"Raport nie zainteresuje zagranicznych mediów"

Prezentacja polskiego raportu ws. katastrofy smoleńskiej nie będzie interesowała zagranicznych mediów - stwierdzili w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24 dziennikarze Jacek Mojkowski i francuski korespondent Damien Simonart. Zdaniem Mojkowskiego raport "stracił siłę nośną", ponieważ jest publikowany bardzo późno po ujawnieniu dokumentu rosyjskiego MAKu.

"W milczeniu" w wersji dla BBC

Dokument Ewy Ewart "W milczeniu" to katastrofa smoleńska widziana oczami rodzin ofiar. TVN i TVN24 emitowały już film emitowany na rynku polskim. Teraz zapraszamy do obejrzenia dokumentu wyemitowanego przez BBC. Całość filmu "Tragedia smoleńska" do obejrzenia na naszej stronie.

Arabski nie chce rozmawiać o winie

- Jutro jest naprawdę ważne wydarzenie, na które wszyscy czekają. Powiem państwu zupełnie otwarcie i wprost - ja od roku jestem do dyspozycji różnych instytucji - komisji ministra Millera, prokuratury, NIK - oświadczył szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski. Dodał, że nie sądzi, by najwłaściwsza była teraz dyskusja o personalnej odpowiedzialności ws. katastrofy smoleńskiej.

Tusk: Dzięki PO Polska nie  utonie w jazgocie konfliktów

- Platforma jest szansą, jest gwarancją na to, by następne cztery lata w Polsce były latami możliwie zgodnej, harmonijnej budowy lepszej przyszłości dla Polaków. Platforma jest gwarancją, że Polska w najbliższej przyszłości nie utonie w jazgocie konfliktów, pretensji i roszczeń - powiedział premier podczas posiedzenia Rady Krajowej PO.

"Na podwórku pływają ryby"

- Pomóżcie! Toniemy na ulicy Czołgistów. Nikt nie chce nam pomóc – apelują mieszkańcy Wawra w mailach przysyłanych na Kontakt 24. Skarżą się, że władze dzielnicy ignorują ich prośby. Układanie kolejnych worków z piachem nie pomaga. W stojącej od dwóch dni wodzie podobno zaczęły już pływać ryby.

Dymisja Klicha to mało. "Oczekuję rezygnacji"

- Oczekuję nie tyle dymisji, co rezygnacji szefa MON Bogdana Klicha - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis. Według niej powinno dojść do niej już dawno. - A ja rozumiem, że premier Donald Tusk bronił Klicha, bo zdymisjonowanie go wcześniej byłoby potwierdzeniem tezy rosyjskiej z raportu MAK, że to Polacy są winni - uważa z kolei prof. Paweł Śpiewak.

Nowe życie, nowy dom i jedno małe marzenie

Mieszkająca z trójką dzieci w wilgotnej, zagrzybionej suterenie kobieta po przeszczepie serca dostała w końcu, po dwukrotnej interwencji dziennikarskiej, nowe mieszkanie. Remont nowego lokalu właśnie się rozpoczął, a pani Beata ma tylko jedno marzenie: wyjechać gdzieś z dziećmi na tygodniowe wakacje, najlepiej nad polskie morze.

Ukradli ci rower? Lepiej, by spadł na niego samolot

- Od powietrza, ognia, wody, czy upadku samolotu - od tego można ubezpieczyć rower w tzw. wersji standardowej. Ale od zwykłej kradzieży - już nie. Aby doszło do wypłaty odszkodowania, rower ktoś musiałby wydrzeć właścicielowi siłą. Z taką odpowiedzią ubezpieczyciela spotkał się pan Leszek, któremu ukradli ubezpieczony rower. Polisa, jak się okazało, nie obejmowała najpopularniejszej "przypadłości".

"Przyczyną katastrofy dwa wielkie wstrząsy"

"Dwa wielkie wstrząsy", a nie uderzenie o brzozę, są przyczyną katastrofy smoleńskiej - oświadczył Antoni Macierewicz (PiS). Szef parlamentarnego zespołu badającego przyczyny tragedii powołał się na analizę prof. Kazimierza Nowaczyka, eksperta pracującego w USA. Według raportu MAK do uderzenia samolotu o ziemię doszło po tym, jak kilkanaście metrów nad ziemią uderzył skrzydłem w drzewo.

"Hałas, że nie idzie spać"

Od ubiegłej soboty mieszkańcy miejscowości Zederman niedaleko Olkusza nie mogą zmrużyć oka. Wszystko przez agregaty prądotwórcze, zasilające automatyczny system pobierania opłat za przejazd przez drogi. - Urządzenia hałasują dzień i noc, nie dając nam chwili wytchnienia - mówią mieszkańcy.

Stary polski Air Force One jak nowy

System ostrzegania przed zbyt niskim lotem, przed zbliżaniem się do innego statku powietrznego i nowoczesny radar meteorologiczny - o takie urządzenia został wzbogacony Tu-154M o numerze bocznym 102. To bliźniacza wersja tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem.

GROM ma nowego dowódcę

- Ppłk Piotr Gąstał został nowym dowódcą jednostki GROM - poinformował rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej. Zastąpił na tym stanowisku płk. Jerzego Guta, który został awansowany na zastępcę dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Piotra Patalonga.

Rzeka piwa spłynęła ulicą

Prawdziwa rzeka piwa spłynęła ul. Młyńską w Międzyrzeczu (Lubuskie) po tym, jak z naczepy samochodu ciężarowego wypadło i potłukło się około sześciu tys. butelek z piwem. W zabezpieczaniu miejsca zdarzenia przeszkadzały tłumy gapiów i chętnych, którzy usiłowali zabrać to, co cudem ocalało.