"Cztery lata temu być może powiedziałem za wiele"

Pracowita niedziela wyborcza pod Wawelem. Premier Donald Tusk biegał już po Błoniach, rozmawiał z mieszkańcami miasta, a na koniec dziękował twórcom i pracownikom fundacji Siemacha za pomaganie dzieciom i młodzieży. - Pamiętam, że cztery lata temu być może powiedziałem za wiele - przyznał też krytycznie, komentując "festiwal obietnic" wyborczych, z jakimi na co dzień stykają się obywatele słuchający polityków. Kilka kilometrów dalej Waldemar Pawlak wraz z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim przekonywał tymczasem do głosowania na Ludowców i przedstawiał perspektywy rozwoju Krakowa.

Kaczyński: Nie marnujcie głosów na małe formacje

O 22 latach "zaniechań i aktywności" kolejnych rządów w Polsce oraz o tym, na kogo nie warto głosować - mówił w niedzielę na konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do członków PiS mówił zaś, że muszą pamiętać: "jak nie Prawo i Sprawiedliwość, to Janusz Palikot". Dodał, że nie warto "marnować głosów na małe frakcje", bo wtedy więcej uzyska lider Ruchu Palikota.

"Na głodne dzieci pieniądze muszą się znaleźć"

- Proponujemy konkretny pakt dla ludzi, którzy pomocy potrzebują. Uważamy, że państwo powinno być pomocne tym, którzy sobie nie radzą. Zatytułowaliśmy ten dokument "Sprawiedliwa polityka społeczna" - mówił w Pitynach (warmińsko-mazurskie) szef SLD Grzegorz Napieralski. Z wyliczeń Sojuszu wynika, że pomoc najuboższym miałby kosztować pięć mld zł.

Zderzenie z tramwajem w pobliżu Narodowego

Samochód osobowy zderzył się z tramwajem na rondzie Waszyngtona w Warszawie. Ranne zostało dziecko. Wypadek zablokował na ponad godzinę ruch tramwajów w obydwu kierunkach. Utrudnienia są tym większe, że ludzie wychodzący ze Stadionu Narodowego, gdzie trwa dzień otwarty, nie mają jak dostać się do centrum miasta.

Pokazali światu hostię z Sokółki

W kaplicy w kościele Św. Antoniego w Sokółce (Podlaskie) w niedzielę umieszczono do publicznej adoracji relikwiarz z kawałkiem hostii, uważanej przez niektórych za cząstkę Ciała Pańskiego. Trzy lata temu w trakcie rozpuszczania w wodzie komunikantu, który upadł księdzu, znaleziono na nim ciemną plamkę. Dwie komisje stwierdziły, że to fragment tkanki mięśnia sercowego. Wierni wierzą, że chodzi o serce Jezusa Chrystusa.

"Te ploteczki zabiły Lecha Kaczyńskiego"

- Najgorsze dla Lecha Kaczyńskiego były plotki niszczące jego koncepcję polityki, a Jarosław powtarza je w swojej książce - tak w Radiu ZET Elżbieta Jakubiak z PJN mówiła o nowej książce lidera PiS "Polska naszych marzeń". Jarosław Kaczyński pisze w niej m.in., że Jakubiak "chciała być jak królowa". - Te ploteczki zabiły Lecha Kaczyńskiego - powiedziała Jakubiak.

Rząd nie dla zwycięzcy, ale tego z koalicją?

- Prezydent będzie chciał już "w pierwszym ruchu" doprowadzić do utworzenia rządu, który będzie miał szansę rządzić Polską przez cztery lata - powiedział doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Dodał, że kandydat na premiera musi mieć poparcie większości sejmowej i niekoniecznie będzie to partia, która zdobędzie najwięcej głosów.

Tylko pięciu ministrów zachowa posadę?

Jeśli po wyborach PO będzie tworzyć rząd z Donaldem Tuskiem na czele, to tylko pięciu ministrów z obecnego składu może się znaleźć w nowym gabinecie - taką zapowiedź składa w wywiadzie dla "Newsweeka" premier.

Tusk obiecał? "Greenpeace nie dyktuje warunków"

Premier Donald Tusk dementuje entuzjastyczny komunikat Greenpeace o tym, że obiecał im ministerstwo ds. energii w kontekście zmiany klimatu. - To drobne nadużycie, bo ja niczego nie obiecuję. Greenpeace nie dyktuje warunków polskiemu rządowi - powiedział na wieczornej konferencji w Mielcu.

Jak ona to zrobiła?

Parkowanie to manewr trudny i wymagający nie lada umiejętności. Takie z pewnością posiada jedna z mieszkanek Warszawy, która postawiła auto dokładnie w poprzek wjazdu do podziemnego garażu. Wszyscy zastanawiają się: jak ona to zrobiła?

Wyjść z twarzą

Robert Górecki przez kilka lat szukał w Polsce szpitala, który usunąłby mu ogromnego naczyniaka z twarzy i szyi. Pomoc znalazł dopiero w Niemczech. Przeszedł już 25 operacji, a jego twarz powoli wraca do normalnego wyglądu.

"Nie ma Polski A,B,C i D"

- Nie ma czegoś takiego, jak bastiony partyjne w konkretnym regionie. Na Podkarpaciu Platforma w wielu miejscach wygrywała i wiem, w jakich - skwitował szef rządu pytany o sens wizyty w miejscu gdzie tradycyjnie wygrywa PiS.

"Ja się Palikota nie boję"

Ja się nie boję Palikota i nie mam wrażenia, że nas prześcignie - powiedziała w "Faktach po Faktach" Katarzyna Piekarska z SLD, komentując wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej", z którego wynika, że Ruch Palikota wyprzedza SLD. Bartosz Arłukowicz z Platformy dodał z kolei, że wyborcy mają z Ruchem Palikota problem, bo "nie znają lokalnych kandydatów", a Witold Waszczykowski z PiS przepowiada, że Palikot w Sejmie to gotowy przepis na "wojnę religijno-ideologiczną".

Debatę o gospodarce wygrał minister Rostowski

Zdaniem większości internautów, biorących udział w naszej sondzie, piątkową debatę o gospodarce wygrał Jacek Rostowski (PO). Minister finansów zdobył 65 proc. głosów. Na drugie miejsce w opinii internautów zasłużył Leszek Miller z SLD (16 proc.). Niewiele mniej otrzymał Paweł Poncyljusz z PJN (14 proc.). Najmniejszym poparciem internautów cieszył się Waldemar Pawlak (5 proc.).

"Zaskoczył mnie ten wiek"

Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski i prawie 200 innych osób gościło na przyjęciu urodzinowym Lecha Wałęsy. Były prezydent skończył 29 września 68 lat. - Zaskoczył mnie ten wiek. Nie zdążyłem się do tego przyzwyczaić, tempo miałem takie duże, że zatrzymałem się na wieku 30 lat - powiedział Wałęsa pytany przez dziennikarzy, jak się czuje.

Tusk do studentów: Nie wystawiajcie Polski na hazard

Uchronimy Polskę przed wywrotką, a nasz kraj nie zamieni się w Grecję - powiedział premier Donald Tusk w sobotę w Lublinie podczas spotkania ze studentami. Szef rządu zachęcał do głosowania w wyborach i tłumaczył: - W polityce jest jak w życiu, a nie w bajce. Wybiera się z tego, co się ma, a nie z tego, co mogłoby być w bytach idealnych.

Śmiertelny wypadek skoczka

W szpitalu w Rzeszowie zmarł w sobotę 27-letni skoczek spadochronowy, który dwie godziny wcześniej miał wypadek podczas skoku spadochronowego na podrzeszowskim lotnisku Jasionka - poinformował rzecznik prasowy podkarpackiej policji Paweł Międlar.

Gardias jak Gardias

- Szanowni państwo, przedstawię prognozę na najbliższe lata - rozpoczyna swoje wystąpienie Dorota Gardias. Jednak to nie prezenterka TVN Meteo, a szefowa związku pielęgniarek. I chodzi nie o pogodę, a ochronę zdrowia.

"Wobec woli niepodległości pękną wszelkie przeszkody"

O udziale w Powstaniu Warszawskim i latach więzienia go przez stalinowski reżim opowiadał Władysław Bartoszewski w swoich kolejnych Lekcjach w TVN24. - Dowiedziałem się, że składam przysięgę na walkę aż do odzyskania niepodległości - wspomina profesor swoje przystąpienie do Armii Krajowej. W kwestii dyskutowanego sensu powstańczego zrywu profesor powiedział, że wierzono w powstanie, bo przecież ludźmi dowodzili fachowcy. Wkrótce jednak sytuacja zaczęła przypominać grecką tragedię. - Nie było dobrego wyjścia z sytuacji. Każde było złe - ocenił Bartoszewski. Po wielu latach, profesor, już jako wykładowca mówił swoim studentom, że "wobec woli niepodległości pękną wszelkie przeszkody". Po wojnie Bartoszewski przez wiele lat był więziony, by na koniec usłyszeć zarzut rzekomego szpiegostwa. Ostatecznie dopiero w 1955 roku został uznany za niesłusznie skazanego.

Zwycięzcy konkursu katyńskiego jadą na Ukrainę

Mieli trudne zadanie, ale teraz przyszedł czas na nagrodę. W sobotni wieczór z Warszawy wyjadą dwa autokary z laureatami konkursu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, którzy uczestniczyli w konkursie dot. zbrodni katyńskiej. Kilkudziesięciu uczniów gimnazjów i liceów odwiedzi w nadchodzącym tygodniu Ukrainę, a najlepsze prace wkrótce ukażą się w publikacji przygotowywanej przez IPN.

Hall: Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej

Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej - stwierdziła minister edukacji Katarzyna Hall podczas dyskusji z nauczycielami o ich pracy, systemie wynagradzania i ewentualnych przyszłych zmianach w Karcie Nauczyciela.

Awionetka spadła na łąkę. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły w wypadku awionetki, do którego doszło około południa w Głębinowie, w okolicy Jeziora Nyskiego (woj. opolskie). Straż pożarna i policja zabezpieczają teren do czasu przybycia komisji, która ma zbadać przyczyny wypadku.

Napieralski na falach. "Skoro tak buja, to może gorzką"

Od spotkania z rybakami zaczęli przedostatnią wyborczą sobotę Grzegorz Napieralski i Leszek Miller. W czasie porannego rejsu rybacy poczęstowali polityków SLD herbatą. Lider Sojuszu na początku stwierdził, że "skoro tak buja, to może gorzką". Cukru więc nie podano, ale herbatę wzmocniono kropelką rumu.

Greenpeace znów przeszkodził. Premier obiecał im ministerstwo

Działacze Greenpeace po raz kolejny podczas tej kampanii zakłócili wystąpienie Donalda Tuska. Tym razem na konferencji prasowej premiera przed wyjazdem Tuskobusu do Lublina pojawił się aktywista w masce Jarosława Kaczyńskiego. - Donaldzie zróbmy więcej dla Polski, więcej czystej energii - apelował. Premier, już w Tuskobusie miał obiecać ekologom stworzenie ministerstwa odpowiedzialnego za energię. Na konferencji obecni byli także: aktor Tomasz Karolak i Andrzej Olechowski, którzy udzielili Tuskowi poparcia.

Fotyga kontra Nowak. O Palikocie, Smoleńsku...

O katastrofie smoleńskiej, polityce zagranicznej Polski, ale także Januszu Palikocie i Jarosławie Kaczyńskim - debatowali Sławomir Nowak, "jedynka" PO w Gdańsku, z "jedynką" PiS Anną Fotygą.

Prezydent wita studentów w cieniu protestów

Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w inauguracji 648. roku akademickiego na najstarszej uczelni w kraju - Uniwersytecie Jagiellońskim. Przed gmachem uczelni, podobnie jak rok temu, pikietowali działacze Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" protestujący przeciwko wchodzącej w życie reformie szkolnictwa wyższego.

Obowiązek szkolny dla 6-latków przesunięty

- Rozmawiałem z panią minister Hall i komunikat, nawet jeśli nie dotarł do wszystkich rodziców, bo to jest w końcu 300 tysięcy rodzin, jest precyzyjny. Decyzją minister obowiązek szkolny dla sześciolatków został przesunięty o rok - poinformował w sobotę premier Donald Tusk. Zgodnie ze znowelizowaną w 2009 r. ustawą o oświacie wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. Mimo deklaracji premiera przed kancelarią premiera odbyła się pikieta rodziców.