Pięć osób zostało rannych w wypadku samochodowym w Biskupicach Oławskich w województwie dolnośląskim. Wśród poszkodowanych jest trzyletnia dziewczynka. Wiadomo, że kierowca był pod wpływem alkoholu.

W stolicy Warmii rusza remont XIV wiecznej oryginalnej więźby dachowej olsztyńskiego zamku. Dokładnie w skrzydle, w którym mieszkał astronom Mikołaj Kopernik. Remont potrwa do 30 listopada.

Policja ma poważny problem z policzeniem naszych punktów karnych - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna". Winna jest baza danych, aktualizowana z tak dużym opóźnieniem, że funkcjonariusze nie są w stanie ustalić, ile w danym momencie konkretny kierowca ma punktów karnych.

Pół wieku temu jego życie weszło na znane dziś wszystkim tory. Wtedy generał Mirosław Hermaszewski pierwszy raz wsiadł za stery szybowca, kilka lat później został pierwszym - i jedynym dotąd - Polakiem w kosmosie.

Stolica Wielkopolski ma od pewnego czasu nowych mieszkańców. Okolice poznańskiej ulicy Rubież upodobały sobie... dziki. A konkretnie wataha licząca 20 sztuk, ze smakiem pożerająca resztki ze śmietników. Niebawem jednak skończy się dzikie życie w mieście...

- Krzyż pod pałacem prezydenckim to wynik spontanicznego działania społeczeństwa. Trzeba zastanowić się jak zaaranżować to miejsce, które ludzie wybrali, a nie prowadzić dyskusję, która dzieli społeczeństwo na społeczeństwo 7 kwietnia i społeczeństwo 10 kwietnia - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski. Zdaniem byłego premiera Józefa Oleksego pałac to nie najlepsze miejsce dla tego rodzaju symbolu.

Gdy żar leje się z nieba, tysiące Polaków szukają chwili wytchnienia nad wodą. Pływajcie rozważnie i nie pijcie alkoholu nad wodą - apelują ratownicy i policjanci. W ostatnich dniach w całym kraju codziennie dochodzi do kilku utonięć i innych groźnych wypadków nad wodą.

Policja zatrzymała 26-latka, który jest podejrzewany o to, że w nocy z soboty na niedzielę potrącił dwójkę rowerzystów. W wypadku zginął 53-letni mieszkaniec Zelowa, jego żona z licznymi obrażeniami trafiła do szpitala. W chwili zatrzymania sprawca wypadku miał 2 promile alkoholu we krwi.

SLD zapowiada, że nie zamierza wycofać kandydatury Wojciecha Olejniczaka z wyborów na prezydenta Warszawy. Takie głosy pojawiły się na stronach internetowych "Wprostu". Według czasopisma, Olejniczak miał trafić przed partyjny sąd za to, że przed drugą turą wyborów pojawił się na wiecu Bronisława Komorowskiego.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie - organizacja zrzeszająca 22 organizacje kombatanckie i niepodległościowe z kraju i zagranicy - zaapelowało o Order Orła Białego i awans generalski dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Kombatanci zwrócili się z tą prośbą do prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego.

W niemal całej Polsce trwa akcja upamiętniająca zamordowanych na Wołyniu latem 1943 r. przez Ukraińską Armię Powstańczą Polaków, Żydów, Ormian i Ukraińców. W Krakowie zapalono znicze pod pomnikiem ofiar ludobójstwa. W Warszawie odbył się Apel Pamięci i wspólna modlitwa na Skwerze Wołyńskim.

W Jedwabnem (Podlaskie) uczczono w niedzielę 69. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Modlitwy odmówiono przy pomniku ku czci pomordowanych oraz na cmentarzu żydowskim.

Archikatedra warszawska, Świątynia Opatrzności Bożej, Cmentarz Wojskowy - to miejsca "godne" by znalazł się w nich stojący obecnie pod Pałacem Prezydenckim krzyż - tak uważa szef Kancelarii Prezydenta RP acek Michałowski. O Świątyni Opatrzności Bożej wspominał również rzecznik rządu Paweł Graś. Przedstawiciele SLD i PSL są za przeniesieniem krzyża, przeciwnego zdania jest Adam Bielan (PiS), który uważa, że znajduje się on teraz w "miejscu symbolicznym".

Łódzcy policjanci poszukują matki, która porzuciła nowo narodzone dziecko w wiadrze przed jedną z posesji w dzielnicy Bałuty. Dziewczynka przeżyła dzięki szybkiej akcji ratunkowej.

2,3 tys. stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi - to efekt 10-letniej działalności Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Z okazji rocznicy Fundacja planuje pielgrzymkę stypendystów.

Powołanie międzynarodowej komisji badającej przyczyny "największej tragedii ostatniego stulecia" oraz przesłuchanie m.in. premiera i prezydenta-elekta - to lista żądań Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010. Matka Przemysława Gosiewskiego odczytała je podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Córka Zbigniewa Wassarmanna podziękowała rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka za "ogromny wkład" w wyjaśnianie przyczyn tragedii.

Białoruskie służby graniczne nie wpuściły przewodniczącego sejmowego zespołu ds. Białorusi, Roberta Tyszkiewicza (PO), który był w polskiej delegacji jadącej na Grodzieńsczyznę. - Powodów nie podano. Decyzja była jednoznaczna i ostateczna, musiałem wrócić do Polski - mówił w TVN24.

Tragedia w miejscowości Kolonia Średniówka koło Biłgoraja na Lubelszczyźnie. 16-letni chłopak zginął na miejscu w wyniku eksplozji. razem z kolegami własnoręcznie zrobili bombę z gaśnicy. Gdy ją zdetonowali, gaśnica poleciała jak pocisk i trafiła jednego z twórców.

Wyborczy sukces Grzegorza Napieralskiego to bolesne dla jego krytyków zmiany w SLD. Według „Wprost” Wojciech Olejniczak może trafić pod partyjny sąd i zostać wycofany z wyborów prezydenckich w Warszawie. Sekretarz klubu Lewicy, Wacław Martyniuk, już został odwołany zfunkcji.

Ogromne prędkości, wielkie emocje i strzelające w górę strumienie wody. Na poznańskiej Malcie odbywają się mistrzostwa Polski w jeździe na nartach wodnych.