SLD przestrzega: czeka nas wojna aborcyjna

SLD ma pretensje do PO, że to przez jej "brak zdecydowania" Sejm w pierwszym czytaniu nie odrzucił obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcji. Projekt zostanie skierowany do prac w komisji. - To może spowodować "wojnę aborcyjną" w Polsce w trakcie prezydencji - ostrzega Lewica.

"Był skrzydlatym rycerzem"

Na warszawskich Powązkach pochowano w piątek pilota Marka Szufę, który zginął w wypadku samolotowym 18 czerwca podczas V Płockiego Pikniku Lotniczego. - Był najlepszym z najlepszych, mistrzem podniebnych lotów - mówił bp polowy Józef Guzdek podczas mszy w intencji Szufy. Pilot został pochowany w asyście Kompanii Honorowej na Powązkach.

"Odznaczał się wielkim darem mądrości"

Polska w dniu rozpoczęcia prezydencji w Unii Europejskiej żegna Jana Kułakowskiego - pierwszego negocjatora członkostwa Polski w UE i ambasadora Polski przy Unii. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy żałobnej w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli. - Jan Kułakowski zawsze był gotowy służyć Polsce bezcenną wiedzą, a także wielką życiową mądrością - napisał w liście odczytanym podczas mszy prezydent Bronisław Komorowski.

"Wymiar sprawiedliwości zawiódł w sprawie Olewnika"

Wymiar sprawiedliwości zawiódł w tej sprawie - mówił w piątek w Sejmie Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji śledczej do zbadania działań władz w sprawie Krzysztofa Olewnika. Przedstawiciele wszystkich klubów i członkowie komisji zgodnie ocenili podczas debaty, że praca zespołu sejmowego obnażyła słabość państwa w związku ze sprawą Olewnika.

"Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej"

Sytuacja w północnej Afryce jest równie ważna, jak partnerstwo wschodnie - mówił na wspólnej konferencji z Bronisławem Komorowskim przewodniczący Rady Europejskiej. Herman Van Rompuy mówił też, że "liczy na Polskę" w dalszej współpracy w kwestii uporania się ze skutkami kryzysu gospodarczego. - Możemy zrobić więcej, możemy działać lepiej - podsumował swoje wystąpienie.

Umorzono śledztwo ws. samochodu Danuty Olewnik

Prokuratura Rejonowa w Płocku umorzyła śledztwo w sprawie podejrzenia poluzowania śrub w kołach samochodu Danuty Olewnik-Cieplińskiej, siostry uprowadzonego w 2001 r. i zamordowanego dwa lata później Krzysztofa Olewnika. Powodem umorzenia był brak jednoznacznych dowodów.

PiS pozwie Radio Zet za sondaż?

Prawo i Sprawiedliwość chce pozwać Radio Zet za opublikowanie sondażu na temat słuszności decyzji sądu o badaniach psychiatrycznych prezesa PiS. - Jedynym i nadrzędnym celem była próba ośmieszenia i poniżenia lidera opozycji - napisał w oświadczeniu rzecznik partii Adam Hofman.

Ciął wszystko. Słup, znak, żywopłot

Mocno zdziwił się właściciel renault megane, kiedy wyszedł przed dom i zobaczył, że na jego samochodzie leży słup telegraficzny. Przez miasto nie przetoczyły się żadne ulewy, ani burze, przejechał za to pewien kierowca, który na jednym z zakrętów ściął wszystko, co stanęło mu na poboczu drogi.

"Ten kurczak sobie nie poradzi”

308 tysięcy podpisów, a wciąż przychodzą kolejne – to zaniepokojeni rodzice sześciolatków walczą o podwyższenie wieku szkolnego do 7 roku życia. Do Sejmu podpisy trafią w poniedziałek. - Mamy szansę powstrzymać to, co zafundowała nam minister edukacji – mówi koordynatorka akcji, Karolina Elbanowska. MEN uważa, że rodzice nie mają czego się bać. – Ja moją 6-latkę do szkoły poślę – zapowiada rzecznik resortu.

"Prezydencja sukcesem całej Polski. Tu bije serce Unii"

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej jest momentem symbolicznym w historii najnowszej naszego kraju – mówił podczas swojego przemówienia w Sejmie Bronisław Komorowski w czasie Zgromadzenia Narodowego inaugurującego polską prezydencję. Prezydent podkreślił, że jest ona "sukcesem całej Polski i wszystkich ekip rządzących Polską po 1989 roku".

Odzyskali zapis wideo z kabiny kpt. Szufy

Specjaliści od odzyskiwania danych przywrócili zapis wideo z uszkodzonej kamery samolotu, w którym rozbił się podczas pokazów lotniczych kpt. Marek Szufa. Laboratorium Kroll Ontrack poinformowało o tym w nadesłanym do tvn24.pl komunikacie. Odzyskany zapis może pomóc prokuraturze w Płocku w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

Sądu się nie bał. 15-letni kierowca walczy o życie

W maju policja zatrzymała go pijanego, kiedy prowadził należący do rodziców samochód. Za kierownicę nie powinien wsiadać nawet trzeźwy, bo ma dopiero 15-lat. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego. Ale nastolatek się nie przestraszył. W piątek rano znów wsiadł za kierownicę auta rodziców i wjechał w zaparkowaną ciężarówkę. W szpitalu walczy o życie. Jego pasażer nie żyje.

W majtkach na głowie ukradł rower

Mieszkaniec jednego z bielańskich bloków postanowił się wzbogacić kosztem sąsiada. Młodych chłopak upatrzył sobie rower stojący na korytarzu. Ponieważ na klatce były kamery, złodziej przywdział strój maskujący: parę majtek na głowie, drugie majtki na właściwym miejscu i dwie skarpetki (różnych kolorów).

System e-myta nie zadziałał

System elektronicznego poboru opłat za przejazd ciężarówek po drogach krajowych miał ruszyć punktualnie o północy, jednak z powodów technicznych nie udało się uruchomić - poinformowała rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Krajowych i Autostrad Urszula Nenkel. Odpowiedzialna za działanie systemu firma Kapsch za każdy dzień zwłoki musi zapłacić milion złotych kary, a także pokryć szkody poniesione przez Skarb Państwa - to kolejne dwa miliony za dobę.

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie"

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie. Trwa kryzys finansowy strefy euro, najmocniej dziś widoczny w Grecji. Wydarzenia w Afryce Płn. i regionie Bliskiego Wschodu wywołały dodatkowe problemy i wyzwania" - pisze dla "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk.

Mucha dwa oczka wyżej, ale wciąż bez "jedynki"

Dariusz Rosati nr 2 w okręgu podwarszawskim, awans Antoniego Mężydły na miejsce trzecie w Toruniu, a Joanny Muchy z "4" na "2" w Lublinie (Magdalena Gąsior-Marek nadal na jedynce) - to niektóre z ustaleń zarządu krajowego PO, który w czwartek nanosił poprawki na listy wyborcze. Wciąż nieznany jest los byłej szefowej PJN Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Euro w portfelu Polaków dopiero za 9 lat?

Premier Donald Tusk zapowiadał kiedyś, że unijna waluta zastąpi złotego w 2011 roku. Nie udało się, ponieważ nie spełnialiśmy warunków wejścia do eurolandu, ale pozwoliło nam to przetrwać kryzys bez większych szkód. Teraz, kiedy strefa euro jest w tarapatach, znów pojawia się pytanie: kiedy możemy do niej wejść? Minister finansów uważa, że za dwa-trzy lata. Eksperci - że dopiero pod koniec dekady.

Gwałtowne burze przeszły przez Polskę

Zalane ulice i samochody, wybijające studzienki kanalizacyjne i przechodnie po kolana brodzący w wodzie - tak wyglądało czwartkowe popołudnie na zachodzie i południu kraju. Nawałnice były krótkie, ale niezwykle intensywne - w ciągu 15 minut na Śląsku doszło do 500 wyładowań atmosferycznych.

Stanęliśmy na czele Unii

1 lipca Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. O północy z czwartku na piątek fasada Pałacu Prezydenckiego rozbłysła światłami w polskich barwach narodowych i kolorach Unii Europejskiej - żółtym i niebieskim. Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem - po Słowenii, Czechach i Węgrzech - sprawującym prezydencję.

Sejm, Belweder i KPRM pełne europejskich gości

Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya w Belwederze i oficjalne przekazanie prezydencji przez węgierskiego premiera Viktora Orbana szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi - to tylko niektóre z politycznych uroczystości inaugurujących objęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Rosja przede wszystkim? Wschodni wymiar prezydencji

Wchodząc do Unii Europejskiej Polska miała ambicję odgrywania wiodącej roli w kreowaniu polityki wschodniej UE. Przez siedem lat jednak proces integracji republik postsowieckich z Unią nie posunął się jednak do przodu tak, jak zakładali optymiści. Nowym impulsem miało być Partnerstwo Wschodnie, ale skuteczność tej inicjatywy również pozostaje dyskusyjna. Najważniejsza w polskiej polityce wschodniej stała się za to w ostatnich latach Rosja. Czy będzie to widać także podczas polskiej prezydencji?

MSWiA: nie zapoznawaliśmy Urbańskiego z raportem

- Komisja kierowana przez szefa MSWiA Jerzego Millera nie zapoznawała Andrzeja Urbańskiego z raportem w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej, ani z jego fragmentami - powiedziała w TVN24 rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. Urbański w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 przyznał, że miał możliwość zapoznania się z fragmentami raportu komisji Millera.

"Będziemy pod lupą"

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to nie tylko szanse, ale też ryzyko - uważa Jerzy Buzek. Szef PE w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 przyznał, że każde wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju, będzie poddawane dokładnej analizie. - Oczy będą zwrócone na Polskę. Będziemy pod lupą - podkreślił.

Zostawiła dziecko na balkonie i zasnęła

Do jednego z mieszkań w bloku przy warszawskiej ul. Kameralnej zaniepokojeni sąsiedzi wezwali policję. Przez kilka godzin w wózku na balkonie płakało dziecko. Niemowlę zabrali strażacy.

"Stracona okazja" i "nic nowego"

- Dobry materiał, ale okazja stracona. Autorzy tracą czas na opowiadanie bzdur - tak o drugiej części Białej Księgi PiS wypowiada się publicysta lotniczy Tomasz Hypki. - Ta prezentacja zawiera tezy znane od miesięcy - dodaje Piotr Abraszek z "Nowej Techniki Wojskowej".

"Nowa lista Macierewicza, była przewidywalna"

- Nowa lista Macierewicza była dość przewidywalna, bo to lista przeciwników politycznych PiS-u - stwierdził mecenas Roman Giertych, były wiceperemier w "Faktach po Faktach", mówiąc o wnioskach zawartych w "Białej Księdze" PiS dot. katastrofy smoleńskiej. Współodpowiedzialnością za tragedię obarcza się w niej m.in. premiera Donalda Tuska. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz ocenił natomiast, że prezentacja tez przygotowanych przez PiS to "dowód bylejakości i to w wydaniu rozpaczliwym".

Całkowity zakaz aborcji? Sejm debatuje

Sejm debatował w czwartek nad obywatelskim projektem całkowicie zakazującym aborcji. Klub SLD jest za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu, PiS i PJN chcą skierowania go do prac w komisji. Według PO obecne regulacje dotyczące aborcji to "dobry kompromis".

Sędzia od badań Kaczyńskiego odsunięty

Sędzia Maciej Jabłoński, który postanowił o przebadaniu Jarosława Kaczyńskiego przez biegłych psychiatrów, został wyłączony z orzekania w procesie karnym, jaki Kaczyńskiemu wytoczył Janusz Kaczmarek. Proces musi ruszyć od nowa. Wcześniej przeciwko badaniom prezesa PiS zaprotestowała Naczelna Rada Adwokacka.

"Zaj****** kuchnia" na dworcu

"Zaj****** kuchnia polska" - tak reklamuje się restauracja na dworcu PKP w Szczecinie, by zachęcić turystów do spróbowania flaków, żurku, golonki i wielu innych tradycyjnych polskich dań, które ma w swoim menu. Mimo, że klienci restauracji przyznają, że jedzenie tam "rzeczywiście takie jest", to nie wszystkim hasło się podoba. - Ten napis rażąco wpływa na naszych podróżnych. Skarżą się - mówi przedstawiciel zarządcy dworca.