W Sejmie nie ma większości do przegłosowania wniosków o powołanie komisji do zbadania okoliczności katastrofy smoleńskiej - powiedział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Projekt uchwały w sprawie powołania komisji złożył w poniedziałek klub Polska Jest Najważniejsza. Wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie złożył też klub PiS.

Bateria Patriotów opuści Polskę pod osłoną ciemności. Pociąg z uzbrojeniem ruszy w piątek o godzinie trzeciej nad ranem. – Natomiast żołnierze wylecą w drogę powrotną samolotem z lotniska w Gdańsku – powiedział rzecznik baterii kpt. Janusz Szczypiór.

- Rostowski sprawia wrażenia człowieka zdeterminowanego, aby zlikwidować OFE - oświadczył Janusz Palikot w "Kropce nad i" TVN24. Były poseł wysnuwa swoją ocenę z krótkiej rozmowy z ministrem finansów na korytarzu w budynku TVN24. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem zmiany ustawy o OFE.

Jarosław Kaczyński po katastrofie smoleńskiej nie przyjął kondolencji od Władimira Putina. "Brytyjski premier, David Cameron, pogratulował mi później tej decyzji" - podkreśla Kaczyński w wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka". "Jesteśmy zdziwieni tą relacją" - mówi rzecznik brytyjskiego premiera.

Sąd wydał wyrok w sprawie osób redagujących stronę internetową redwatch.org. Trzej mężczyźni zostali skazani na kary od półtora roku do roku i miesiąca więzienia. Na ich stronach miała tam być publikowana tzw. lista śmierci, czyli lista danych i zdjęcia osób, które miały być piętnowane z powodu popierania homoseksualizmu.

Seria awarii w Rybniku. Czterokrotnie doszło do usterki sieci przesyłowej prądu. Mieszkania około 1000 osób są pozbawione zasilania. Rzecznik firmy Vattenfall Łukasz Zimnoch, nie potrafi powiedzieć, kiedy usterka zostanie usunięta.

Czy Śląsk oderwie się od Polski? Zdecydowana większość Polaków ankietowanych w najnowszym sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN nie obawia się separatystycznych dążeń Ruchu Autonomii Śląska.

Redaktor naczelny "Super Expressu" przegrał proces sądowy i musiał przeprosić Tomasza Lisa. Tekst oświadczenia zajmuje pół pierwszej strony tabloidu. Druga połowę zajmują artykuły pod tytułem "Tomasz Lis manipulował w TVP" oraz Józef Stalin, który "żąda przeprosin".

Niemal połowa Polaków nie wyobraża sobie współpracy nowego ugrupowania Polska Jest Najważniejsza z Platformą Obywatelską - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla "Faktów" TVN. Sporo osób jednak rozważa takie polityczne połączenie. Co więcej, najbardziej podzieleni w tej kwestii są zwolennicy rządzącej partii.

Zawiadomienie do prokuratury dotyczące łamania praw pacjentów przez personel oddziału psychiatrii sądowej dla nieletnich złożył dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Według niego pacjenci, mieli być kopani, szarpani, stosowano wobec nich szantaż, poniżano ich i ośmieszano.

Strażnicy konni ratunkiem na choinkowe kradzieże. Tuż po rozpoczęciu sezonu świątecznego do Lasu Łagiewnickiego wyjechały patrole straży miejskiej. Ich zadaniem będzie tropienie złodzei świątecznych drzewek.

Drażni mnie niekompetencja głowy państwa - powiedział w programie "Rozmowa Rymanowskiego" były opozycjonista Czesław Bielecki, odnosząc się do uczestnictwa gen. Wojciecha Jaruzelskiego w posiedzeniu RBN. Jego zdaniem, prezes PiS ma rację, twierdząc, że zaproszenie generała przez prezydenta, to sygnał dla wymiaru sprawiedliwości, by go nie skazywać. - Jarosław Kaczyński zapomina, że sądy są niezawisłe - powiedział były opozycjonista Andrzej Celiński.

Zastępca prezydenta Białegostoku Aleksander Sosna otrzymał nominację na doradcę prezydenta Bronisława Komorowskiego. Będzie doradzał w sprawach związanych z prawosławiem w naszym kraju. - Ważne jest aby prawosławni byli postrzegani jako pełnoprawni obywatele tego państwa - powiedział Sosna odbierając nominację.

Europoseł PiS Jacek Kurski ma na billboardach przeprosić byłego prezesa PZU Cezarego Stypułkowskiego za sugerowanie jego udziału w tzw. aferze billboardowej z 2005 r. - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. - Wyrok jest głęboko niesprawiedliwy - mówi Kurski i zapowiada apelację.

Dziś na drogach w całej Polsce było bardzo bardzo ślisko i niebezpiecznie. Doszło do kilku poważnych wypadków, utrudnienia były m.in. na drodze A4 między Krakowem a Tarnowem, zablokowany jest odcinek między Wrocławiem a Opolem, koło Strzelina. Synoptycy ostrzegają, że jutro na Pomorzu i zachodzie kraju będzie bardzo intensywnie padał śnieg, więc kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Prezydent Bronisław Komorowski nie żałuje zaproszenia Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ale - jak podkreśla - nie zmienił "swojej opinii o stanie wojennym, o zbrodniach okresu komunistycznego czy oceny osoby generała". Krytykuje też prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego mówiąc, że w przypadku niektórych zapowiedzi końca wojny polsko-polskiej okazało się, że "nie była to kwestia poglądów, tylko proszków".

Dwaj robotnicy usłyszeli dziś zarzuty prokuratorskie za doprowadzenie do pożaru kurnika. Prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim podejrzewa mężczyzn o to, że spowodowali pożar, w którym spłonęło ok. 20 tysięcy kilkutygodniowych kurcząt, budynek kurnika i jego wyposażenie. Grozi im kara do pięciu lat więzienia.

Kontrolerkę biletów miejskiej komunikacji w Szczecinie wypchnął z tramwaju jeden z pasażerów. Wiele wskazuje na to, że to odwet za przyłapanie na jeździe na gapę. Kobieta uderzyła głową w chodnik. Życie ocaliła jej szybka interwencja lekarzy, którzy usunęli krwiaka mózgu. Policja poszukuje sprawcy zdarzenia.

Pięć partii znalazłoby się w Sejmie, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w grudniu - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC przygotowanego dla "Faktów" TVN. Niespodziewanie na czwartym miejscu, przed Polskim Stronnictwem Ludowym, znalazło się nowe ugrupowanie byłych polityków PiS - Polska Jest Najważniejsza.

Lubelska prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie znieważenia posła Janusza Palikota podczas czerwcowego wiecu w Lublinie. Uznała, że poseł nie występował wówczas jako funkcjonariusz publiczny.