W Dzień Wszystkich Świętych, stacjonujący na Antarktydzie polscy naukowcy zapalili znicz na grobie Włodzmierza Puchalskiego. Przyrodnik, fotograf, reżyser filmów przyrodniczych został pochowany 14 tysięcy kilometrów od ojczyzny - na Wyspie Króla Jerzego.

W sobotę 10 kwietnia 2010 około godziny 9 rano cała Polska zamarła. W telewizji, radiu i na portalach internetowych zaczęły się pojawiać pierwsze informacje o prezydenckim samolocie - najpierw o awarii, potem o katastrofie, w której zginęli wszyscy pasażerowie, z prezydencką parą na czele. Przez kolejne dni do Polski wróciło 96 trumien.

1 listopada to dzień refleksji i zadumy. Jednak wspominanie zmarłych bliskich może odbywać się na różne sposoby, w zależności od kultury i religii. I tak w islamie nie ma świąt ku czci zmarłych, jednak zwyczaj odwiedzania grobów upowszechnił się wśród muzułmanów żyjących w Polsce. Prawosławni będą wspominać swoich bliskich dopiero 6 listopada, ale już dziś odwiedzają cmentarze. Dla Romów z kolei Wszystkich Świętych to dzień radości, w którym tańczy się i pije za dusze tych, którzy odeszli.

Nie żyje siedmioletnia dziewczynka, jedna z poszkodowanych w zderzeniu busa z samochodem osobowym. W wypadku rannych zostało jeszcze siedem innych osób, w tym czworo dzieci.

Kibicowanie było jego największym hobby. Przez 12 lat Artur Zaborowski był niemal na każdym meczu Ruchu w Chorzowie. Niestety niemal rok temu, podczas walk pseudokibiców z policją na trybunach, został ranny i dzisiaj niemal nie widzi na jedno oko. Mężczyzna walczy o odszkodowanie, ale nikt nie poczuwa się do winy za to, co go spotkało.

Pierwszy Listopada, dzień zadumy i wspomnienia tych, którzy juz odeszli, dzień Wszystkich Świętych. Dzień, w którym większość Polaków odwiedza groby swoich bliskich.

1 listopada to czas, gdy wspominamy nie tylko naszych zmarłych bliskich, ale także tych wielkich Polaków - polityków, artystów, działaczy społecznych, żołnierzy - którzy odeszli w ciągu minionych 12 miesięcy.

Polski żaglowiec "Fryderyk Chopin", który w piątek stracił oba maszty, znowu ma problemy. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, jednostka nie dotarła w niedzielę przed południem do portu Falmouth w Kornwalii. Straż ochrony wybrzeża zdecydowała, że uszkodzony żaglowiec "Fryderyk Chopin" wpłynie do portu w poniedziałek rano z uwagi na lepszą widoczność za dnia.

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina, że niebo nie jest zarezerwowane dla jakieś szczególnej kategorii ludzi - mówił podczas orędzia telewizyjnego wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - Każdy człowiek, który współpracuje z duchem świętym może się tam dostać - dodał.

W niedzielę na polskich drogach było stosunkowo spokojnie. Do jednego z poważniejszych wypadków doszło w Szczecinie, gdzie cztery osoby zostały ranne. Największe natężenie ruchu odnotowywano na drogach wylotowych z miast oraz w okolicach cmentarzy. Policja ostrzega kierowców, by na poniedziałek przygotowali się na stanie w korkach.

Dość nepotyzmu - mówi Platforma Obywatelska i wykreśla z list kandydatów do samorządu krewnych swoich znanych działaczy. – Nie ma możliwości pójścia na skróty tylko dlatego, że członkowie rodzin się jakoś zasłużyli - przekonywała Julia Pitera w "Faktach po Faktach".

Fundacja "Szkoła pod Żaglami", organizator przerwanego z powodu utraty masztów rejsu żaglowca "Fryderyk Chopin", apeluje o pomoc w remoncie statku. Koszty mogą sięgnąć miliona złotych. Pomoc zaoferował już m.in. Szczecin.

Zaginiony kierowca samochodu dostawczego, który wjechał wczoraj do rzeki na Opolszczyźnie, został dziś odnaleziony w opuszczonym kurniku. 23-latek leżał tam nieprzytomny. O zdarzeniu informuje na swoim profilu portal 24opole.pl.

- Żeby się pojednać, trzeba mieć czyste serce. A my chyba go jeszcze nie mamy - mówiła o przyczynach niedoszłego "politycznego pojednania" podczas pogrzebu Marka Rosiaka posłanka PiS Elżbieta Jakubiak. Sławomir Nitras, europarlamentarzysta PO, zastanawiał się zaś, czy o tym, co wydarzyło się podczas łódzkich uroczystości, w ogóle powinniśmy mówić. - Wychowano mnie tak, że nie oceniam ludzi w takich sytuacjach - podkreślał w "Kawie na ławę".

Całą noc trwała walka z pożarem stadniny koni w Zabrzu-Rokitnicy. O pożarze jako pierwsi poinformowali Kontakt 24 Reporterzy 24 Tomasz i Mirosław. - Pożar rozprzestrzenił się dość szybko i zajął całą stadninę koni, która posiada kilkanaście zwierząt - podpisał swoje zdjęcia jeden z Reporterów 24. Z informacji podanych przez straż pożarną wynika, że ogień gasiło 17 zastępów straży.

Siergiej Kowalow, Jelena Bonner i Lew Ponomariow, a także szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow zostali odznaczeni Orderami Zasługi RP. Wyróżnienia nadał im nieżyjący prezydent Lech Kaczyński.

Samotny statek na wielkim morzu - przygoda zawsze może zakończyć się katastrofą. Wtedy z pomocą spieszą inne statki, a jeśli pozwala na to pogoda również śmigłowce. Jak wygląda akcja ratunkowa na morzu?