Polska żąda ekstradycji finansisty

RPA rozpatruje wnioski polskich śledczych o wydanie Janusza Lazarowicza, byłego szefa XIV Narodowego Funduszu Inwestycyjnego, ściganego listem gończym za podżeganie do zabójstwa maklera giełdowego Piotra Głowali - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Czy w Rybniku policja mogła działać sprawniej?

Czy akcja zatrzymania strzelającego na oślep mężczyzny z Rybnika mogła zostać przeprowadzona sprawniej? Czy zachowano wszystkie środki ostrożności? Na pytania te odpowie analiza policyjnej operacji. Jednak już teraz specjaliści zwracają uwagę na pewne niedociągnięcia.

Cukrzykom trudniej o prawo jazdy

Chorym na cukrzycę i epilepsję będzie trudniej zdobyć prawo jazdy. Ci pierwsi będą musieli m.in. przedstawić opinię diabetologa. Z kolei osoby, u których atak padaczki stwierdzono w ciągu ostatnich dwóch lat, prawa jazdy nie otrzymają wcale. To założenia nowych przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Odwykowy biznes wart miliardy

Leczenie narkomanii to biznes. Odwykowy rynek w Polsce wart jest od pięciu do ośmiu miliardów złotych - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Internet "polubił" Krzywonos

Henryka Krzywonos - jedna z bohaterek sierpniowego strajku, stała się również bohaterką internetu. Po swoim poniedziałkowym wystąpieniu na obchodach 30 rocznicy "Solidarności" na portalu społecznościowym Facebook w ciągu zaledwie kilku godzin "polubiło ją" cztery tysiące internautów.

Obiecał rząd, gminy dopłacą

Do siedmioprocentowych podwyżek dla nauczycieli obiecanych przez rząd będą musiały dopłacić samorządy. W ubiegłym roku gminy w całej Polsce kosztowało to do 250 milionów złotych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyrok ws. "agenturalnej przeszłości" Wałęsy

Dziś ma być ogłoszony wyrok ws. Lech Wałęsa kontra Krzysztof Wyszkowski. Były prezydent pozwał byłego działacza Wolnych Związków Zawodowych za nazwanie go "agentem Służby Bezpieczeństwa".

"Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię"

Wtorek to kolejny dzień obchodów 30. rocznicy Solidarności. W południe w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Wieczorem w Stoczni Gdańskiej odbędzie się natomiast widowisko muzyczne "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię". Udział w drugiej części obchodów zapowiedzieli m.in. Bronisław Komorowski, Donald Tusk. Lech Wałęsa swoją obecność odwołał.

Krzywonos: Poseł PiS nazwał mnie głupią krową

- Parsknąłem śmiechem, to było żenujące i nieładne - ocenił w TVN24 Zbigniew Janas krytyczną reakcję przeciwników Henryki Krzywonos na jej wystąpienie. Ona sama wyjawiła, że gdy wychodziła z sali, poseł PiS Andrzej Jaworski nazwał ją "głupią krową". Wiceszef gdańskiej "Solidarności" Karol Guzikiewicz bronił swoich kolegów i zarzucił Krzywonos, że zapomniała, czym są sprawy socjalne.

Polacy dobrze o Solidarności

Większość Polaków uważa, że strajki z 1980 roku i powstanie pierwszej Solidarności były korzystne dla naszego kraju - wynika z sondażu TNS OBOP. Według danych, większość z nas jest zdania, że bez "S" Polska nie byłaby takim krajem, jakim jest obecnie.

Nowy szef gabinetu prezydenta?

Funkcję szefa gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego ma od września pełnić Paweł Lisiewicz - obecny dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w resorcie skarbu. Informacja pochodzi ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta. O tym, że Lisiewicz jest kandydatem na szefa gabinetu prezydenta napisała też poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Dwaj Polacy ranni w Afganistanie

Dwóch polskich żołnierzy zostało rannych w Afganistanie. Ostrzelany został polski konwój logistyczny, który przemieszczał się z bazy Four Corners do Ghazni. Zdaniem lekarzy stan rannych jest stabilny.

"Biała księga" PiS-u prawie gotowa

"Biała księga" w sprawie katastrofy smoleńskiej - przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwość - wykazać ma "związek przyczynowo-skutkowy między wydarzeniami sprzed 10 kwietnia a postawą rządu już po katastrofie". Trafić ma do polskiej i europejskiej opinii publicznej - zapowiedział prezes partii, Jarosław Kaczyński. Dokument ma być gotowy w ciągu kilkunastu dni.

"Nie damy sobie zamknąć ust!"

Przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek oskarża rząd o to, że nie potrafi zapewnić obywatelom bezpieczeństwa - także tego gospodarczego. - Złudna idea taniego państwa zbiera swoje żniwo. Państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom i elitom z prezydentem na czele - powiedział podczas obchodów 30-lecia Solidarności. Dodał, że "S" nie da sobie zamknąć ust mimo oskarżeń o upolitycznienie związku.

Tomka czeka operacyjne odtworzenie dróg żółciowych

Najwcześniej w środę zatruty muchomorem 6-letni Tomek może przejść kolejną operację - podają lekarze Centrum Zdrowia Dziecka. - Stan chłopca jest stabilny. Od niedzieli jest dializowany i oddycha z pomocą respiratora - powiedział rzecznik CZD Paweł Trzciński.

Handlował dziećmi. Grozi mu 5 lat więzienia

Mieszkaniec Kalisza, który organizował nielegalne adopcje noworodków, przebywa w areszcie. Prokuratura postawiła mu zarzuty 12 przypadków handlu dziećmi. Grozi mu za to do 5 lat więzienia.

Zmasakrowana kobieta odsyłana ze szpitala do szpitala

W cztery dni, cztery szpitale musiała odwiedzić kobieta, którą w piątek członek rodziny znalazł okaleczoną w domu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale policja i prokuratura sprawdza, czy te podróże po szpitalach były konieczne.

Nergal rozpoczął leczenie

"Rozmawiałem z Nergalem. Właśnie skończył pierwszą dawkę chemii. Czuje się dobrze, odzyskuje siły" - zapewnił na swoim Twitterze przyjaciel Nergala, Randy Bythe, wokalista grupy Lamb of God. Lider zespołu Behemoth wciąż potrzebuje przeszczepu szpiku. W weekend jego bliscy zorganizowali akcję, podczas której zachęcali Polaków do zapisywania się do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku.

"Należy zwinąć sztandary Solidarności"

Lech Wałęsa "na 99 proc." nie pojawi się na dzisiejszych obchodach 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdyni. Powód? Zdaniem byłego prezydenta "Solidarność" powinna przestać być związkiem zawodowym, a stać się ruchem społecznym.

Lepper ma zarzuty karne za Ziobrę

Prokurator postawił Andrzejowi Lepperowi zarzut składania fałszywych zeznań. Według warszawskiej prokuratury, Lepper bezpodstawnie zarzucił w 2007 r. Zbigniewowi Ziobrze, że to od niego dowiedział się o planowanej akcji CBA w resorcie rolnictwa. Za pomówienie szefowi Samoobrony grozi do 3 lat więzienia.

Katastrofa na oczach 100 tys. ludzi. Przyczyny wciąż tajne

- Uważajcie, ostrożnie. Katapultujcie się - to ostatnie słowa między wieżą a załogą Su-27 jakie padły podczas Air Show 2009 w Radomiu. Chwilę potem ponad 100 tys. ludzi zobaczyło nad lasem wielką chmurę dymu. Tak tragicznie zakończył się spektakularny pokaz białoruskich pilotów.

Ostatni wakacyjny weekend. 41 osób zginęło

W ostatni weekend wakacji na polskich drogach wydarzyło się 397 wypadków. Zginęło w nich 41 osób, a 549 zostało rannych. Na drogach nie zabrakło też setek pijanych kierowców.

Wtedy w Szczecinie zaczęła się rodzić wolność

Dokładnie 30 lat temu, w sobotę 30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu. Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.

Kościół traci darczyńców

Kilka tysięcy Polaków przestało przekazywać pieniądze na charytatywno-opiekuńczą działalność Kościoła po tym, jak fiskus mocno ograniczył fikcyjne darowizny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

PAŻP przyjazny rodzinom dyrektorów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pod lupą Kancelarii Premiera. Powód? Podejrzenia o nepotyzm i nieprawidłowości w państwowej agencji, która jest odpowiedzialna za nadzór i kierowanie ruchem lotniczym na terytorium Polski.

Uczczą "Solidarność" w Gdyni

Dziś wielki dzień "Solidarności". Około 2,5 tys. gości - w tym sygnatariusze Porozumień Sierpniowych oraz byli i obecni członkowie władz NSZZ "Solidarność" - weźmie udział w okolicznościowym zjeździe zorganizowanym z okazji 30-lecia związku.

Piwo wróci na stadiony?

Być może niedługo piwo podczas meczu przestanie być dozwolone jedynie przed telewizorem. Do Sejmu ma trafić ustawa, która zniesie zakaz sprzedaży alkoholi niskoprocentowych podczas meczów - pisze "Dziennik Gazeta Prawana".

"Wałęsa jest postacią historyczną"

Nazywanie Lecha Wałęsy warchołem jest nieuzasadnione - uważa były działacz opozycji Ryszard Bugaj. - Jest w Polsce historyczną postacią - powiedział Bugaj w "Faktach po Faktach", komentując zarzuty pod adresem byłego prezydenta, jakie pojawiły się, kiedy odmówił uczestnictwa w uroczystościach 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Inny działacz opozycji Waldemar Kuczyński stwierdził, że Wałęsa nie powinien pojawiać się na zjeździe Solidarności, bo zostanie potraktowany jak wróg.