"Z obu stron widać było mur nie do przejścia"

Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - To była obawa przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana, a nie krwawa na ulicach - przekonywał.

Pół roku w PRL-u. Na własne życzenie

Od czasów stanu wojennego wyrosło już w Polsce pokolenie ludzi, którzy niewiele albo nic nie pamiętają z PRL-u. Dla nich kartki, puste sklepowe półki, czarno białe telewizory i gigantyczne kolejki po kawę to tylko wspomnienia rodziców. Są jednak tacy, którzy dobrowolnie postanowili sprawdzić jak się wtedy żyło.

Pożar w Piekarach. 2 osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a jedna została odwieziona do szpitala po tym jak w jednej z kamienic w Piekarach Śląskich wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali wszystkich mieszkańców. Przyczyny powstania pożaru na razie nie są znane.

Napadli na policjanta. Usłyszeli zarzuty

Prokuratura w Giżycku postawiła pięciu mężczyznom zarzuty w związku z napaścią na policjanta. Funkcjonariusz stanął w obronie młodych ludzi, którzy zostali zaatakowani. Został raniony nożem.

Przed domem Jaruzelskiego. "Patriotyzm to nie faszyzm"

"Patriotyzm to nie faszyzm" i "Pamiętamy" z takimi hasłami na transparentach przyszli późnym wieczorem przed dom generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie przeciwnicy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego przed 30 laty. Zebrało się - jak donosi reporter portalu tvnwarszawa.pl - kilkaset do tysiąca osób. Przed godz. 1 w nocy zaczęli się rozchodzić.

Świeca w oknie Komorowskich

- Zapaliliśmy świecę z myślą o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za polską wolność - powiedział późnym wieczorem prezydent Bronisław Komorowski, który chwilę wcześniej wraz z żoną Anną zapalił w oknie Belwederu symboliczne światełko.

"Niestety półgłówków jest wielu"

Do walki o to, by władza w Polsce wróciła do ludzi uczciwych, "którzy myślą kategoriami dobra publicznego" wzywał na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Kielc prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, taką władzę może tworzyć jedynie zjednoczona prawica.

"Nie rozumiem Kaczyńskiego. Wykorzysta każdą sytuację"

- W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

"Może Miller ożywi zużyte gacie"

Janusz Palikot proponuje zjazd organizacji lewicowych 1 maja w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, którą, jak mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, już zarezerwował. Wg Palikota, udział w zjeździe ma wziąć Aleksander Kwaśniewski. - Proponuję Millerowi powołanie zespołów roboczych przed zjazdem 1 maja – powiedział w "Faktach po Faktach" lider Ruchu swojego nazwiska.

Polacy podzieleni ws. stanu wojennego

Niemal połowa dorosłych Polaków (47 proc.) uważa, że wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. było uzasadnione; prawie jedna trzecia (31 proc.) twierdzi przeciwnie, ponad jedna piąta (22 proc.) nie ma zdania - wynika z najnowszego sondażu TNS Pentor.

"Dostałem od polskiego MSZ nowy bilet"

Były rywal Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich, polityczny uchodźca Aleś Michalewicz został zatrzymany przez polską straż graniczną na Okęciu. Mężczyzna był poszukiwany przez Interpol na wniosek białoruskiej prokuratury. Po kilku godzinach został zwolniony. - Jestem już wolny. Dostałem od polskiego MSZ nowy bilet i czekam na samolot - powiedział w rozmowie z TVN24 Michalewicz.

Kotek spod spódnicy "Hermiony" w mailu od działacza PiS

Wyrzuceni z PiS krakowscy działacze o tym, że w partii nie ma dla nich miejsca dowiedzieli się z maila. Na osłodę dostali załącznik. A w nim zdjęcie aktorki Emmy Watson - przyłapanej w samochodzie ze zbyt wysoko podciągniętą sukienką. W miejscu, gdzie powinna mieć bieliznę, widać głowę małego kotka mrugającego oczami. Wyrzuceni grożą prokuratorem a Bolesław Kosior, który maila wysłał, twierdzi, że nie wie skąd zdjęcie się tam wzięło.

Była posłanka podejrzana o znieważanie policjantów

Anna S., była posłanka PiS jest podejrzana o znieważenie policjantów. Zarzut postawiła jej w poniedziałek stołeczna prokuratura. Ona sama przyznała się, odmówiła składania wyjaśnień i wniosła o warunkowe umorzenie śledztwa.

"Jak ma się 20 lat, to właśnie po to, żeby skakać po dachach"

Audycja trwała zazwyczaj tak długo, jak długo Służba Bezpieczeństwa nie znalazła nadajnika. Następnego dnia ludzie o niej rozmawiali, wymieniani poglądy. Mowa o Radiu Solidarność, które w różnych miastach w całej Polsce, rozpoczęło nadawanie w 1982 roku. - Wszystkie media elektroniczne były w rękach komuny, w związku z tym, taki spektakularny wyłom jak działające, niezależne radio, robiło ogromne wrażenie - wyznaje Marek Girulski, dziennikarz i lektor "Radia S".

Ksiądz skazany za molestowanie 15-latki

Na karę roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał w poniedziałek ks. Mirosława B., oskarżonego o to, że jako proboszcz parafii w Bojanie nakłaniał 15-latkę do picia alkoholu, a potem molestował ją seksualnie.

Najbardziej zielone święta od początku XXI wieku

Martwicie się, że święta będą bez śniegu? Okazuje się, że to żadna nowość. Od 2001 roku mieliśmy już zielone święta. Jednak ani razu od początku tego wieku nie zdarzyło się, żeby do grudnia spadła tak mała ilość śniegu. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak wyglądało 10 ostatnich zim.

14-latka zmarła na imprezie

Tragiczny finał imprezy we wsi Jeglin pod Piszem (Warmińsko-mazurskie). W jednym z mieszkań policja znalazła ciało 14-latki. Prokurator nie stwierdził, aby do śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Po południu odbędzie się sekcja zwłok dziewczyny, która ma wyjaśnić, co było powodem jej śmierci.

PSL pyta o blokadę kopiowania

Dlaczego niektóre z tekstów publikowanych w sejmowym "Internetowym Systemie Aktów Prawnych" zostały zabezpieczone w sposób uniemożliwiający kopiowanie ich treści? - pyta Polskie Stronnictwo Ludowe w piśmie skierowanym do szefa Kancelarii Sejmu Lecha Czapli. Zdaniem partii, takie rozwiązanie powoduje, że tylko niepotrzebnie marnuje się papier na drukowanie przepisów.

"Lech Kaczyński odszedł w wciąż niewyjaśnionych okolicznościach"

- Lech Kaczyński odszedł w wciąż niewyjaśnionych okolicznościach, a wraz z nim odeszła polityka zabiegania o znaczenie i godność Rzeczypospolitej - oświadczył prezes PiS, Jarosław Kaczyński podczas otwarcia w Kielcach ulicy imienia jego tragicznie zmarłego brata. Z tłumu dobiegały okrzyki: "chcemy prawdy".

Jerzy Miller wraca na stanowisko

W województwach: lubelskim, pomorskim, podkarpackim, lubuskim i małopolskim będą nowi wojewodowie. Tym ostatnim został były szef MSWiA Jerzy Miller.

"Psy celników nie są usypiane"

Nie ma sytuacji, w której byśmy psy porzucali i bądź usypiali. Eutanazja dotyczy tylko chorych zwierząt - oświadczył na konferencji prasowej szef Służby Celnej Jacek Kapica. To reakcja na zastrzeżenia celników, że nowe zarządzenia ministra finansów pozwala na usypianie psów, które skończyły służbę.

12 dzieci w szpitalu po wypadku gimbusa

12 dzieci trafiło do szpitala po tym, jak w gimbusa wiozącego je do szkoły uderzył samochód osobowy. Na miejsce wypadku nie wezwano pogotowia, bo - jak tłumaczono - wydawało się, że dzieci są w dobrym stanie. Dopiero w szkole uczniowie zaczęli narzekać, że źle się czują.

Tusk: Musicie być "odważni i niezależni"

- Nieprzypadkowo jesteście na swoich miejscach (...) jako ludzie, którzy nie boją się podejmować decyzji. Ci, co ze mną pracowali w sytuacjach kryzysowych wiedzą, jak wielką wagę przywiązuję do roli i działania wojewody - mówił Donald Tusk na poniedziałkowym spotkaniu z 16 wojewodami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podkreślał, że muszą być w pełni niezależni od lokalnych środowisk i swoich partii.

Legalny bimber dla wszystkich. "Tę pomyłkę naprawimy"

Gdyby ustawa "bimbrowa" Ruchu Palikota została uchwalona w obecnym kształcie, samogon mogliby pędzić bezkarnie wszyscy - uważają polscy producenci spirytusu i wytykają błędy w projekcie. Partia tłumaczy: - To nasza pomyłka, poprawimy ją. Nie chcemy całkowitej legalizacji bimbru.

PiS chce usuwać symbole komunizmu ustawą

Dwa projekty ustaw złoży w Sejmie PiS w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Jeden dotyczy usunięcia symboli komunistycznych z życia publicznego, drugi emerytur skazanych funkcjonariuszy PRL. - Zbrodniarze nie zostali osądzeni, ci, którzy wprowadzili stan wojenny nie odpowiedzieli za to przed sądem - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Polskie obozy zagłady" w niemieckich szkołach

Po raz kolejny powraca sprawa polskich obozów koncentracyjnych lub zagłady. Tym razem skandaliczne fałszerstwa historyczne znaleziono na portalach niemieckich szkół, o czym pisze "Nasz Dziennik". "Kłamstwa o +polskich obozach śmierci+ silnie obecne w mediach niemieckich w ostatnich dniach powinny spotkać się z reakcją polskiego ministerstwa spraw zagranicznych i placówek dyplomatycznych w Niemczech" - pisze w wydanym oświadczeniu poseł PiS Kazimierz Ujazdowski.

Napad na bank w Katowicach. Trwa obława

Napad na placówkę bankową przy ul. Zawiszy Czarnego w Katowicach. Wiadomo, że nikt nie został ranny. Wciąż trwa obława - poinformował w rozmowie z tvn24.pl oficer prasowy KMP w Katowicach Jacek Pytel.

50 zabitych na drogach w weekend. Połowa to piesi

50 osób zginęło w miniony weekend na polskich drogach. Połowa z nich to piesi, w większości osoby starsze. - To był pod tym względem jeden z najtragiczniejszych weekendów od dłuższego okresu - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Śmieci w dołach. "Wypierniczyli, bo się przesiać nie chciało"

Miała być najnowocześniejsza na wschód od Wisły sortownia śmieci, a jest śmietnisko i zakopywanie odpadów w ziemi. W Studziankach na Podlasiu wciąż trwa budowa zakładu, choć udowodniono, że już złamano tam prawo. Śmieci - zamiast utylizować - wrzucano do dołów bez żadnych osłon chroniących przed skażeniem. A wszystko to w sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej i obszarów chronionych programem Natura 2000.

Cztery osoby ranne w czołowym zderzeniu

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku w miejscowości Falenty Nowe (woj. mazowieckie). W poniedziałek rano czołowo zderzyły się tam auto osobowe i samochód dostawczy.