"Jak żyć, jak mam takich ministrów"

Aktualizacja:

- Rząd ma mnóstwo słabych punktów, ale najsłabszym jest Donald Tusk - uważa szef PiS Jarosław Kaczyński. Janusz Palikot o działaniach rządu mówi, że toczą się one "od klęski do klęski". Szef klubu PO Rafał Grupiński przyznaje, że partię na pewno czeka "ciekawa i trudna wiosna". Partyjni liderzy oceniają zbliżające się sto dni rządu Tuska.

Jarosław Kaczyński poproszony o ocenę dokonań rządu powiedział, że zauważył "objawy zdenerwowania, dezintegracji, zszarpanych nerwów, które pokazują, że rząd przeżywa bardzo ciężki kryzys".

Według lidera PiS źródłem kryzysu rządu jest jego skład. - To jest rząd, który w oczywisty sposób nie odpowiada, jeśli chodzi o kwalifikacje swoich członków, tym wyzwaniom, przed którymi każdy polski rząd by stał - zaznaczył Kaczyński. - Wołowej skóry nie starczy, żeby spisać to co się nie udało. Cały czas mamy nowe wydarzenia, które są dowodem na - łagodnie mówiąc - małą sprawność rządu - dodał.

Brudziński: premier też mógłby zapytać "jak żyć"?

Jak ma sprawować funkcję premiera 40-milionowego kraju polityk, który dobiera współpracowników na najważniejsze stanowiska nie według kompetencji, nie wedle doświadczenia, tylko wedle tego, czy ładnie wypadają w mediach? Praktycznie nie ma resortu, gdzie nie byłoby kompromitacji Joachim Brudziński

- Jak ma sprawować funkcję premiera 40-milionowego kraju polityk, który dobiera współpracowników na najważniejsze stanowiska nie według kompetencji, nie wedle doświadczenia, tylko wedle tego, czy ładnie wypadają w mediach? Praktycznie nie ma resortu, gdzie nie byłoby kompromitacji - ocenił poseł PiS.

"Rząd marketingowców"

- Czas pożarów, które premier Donald Tusk gasi z coraz większym trudem - tak o stu dniach gabinetu PO-PSL mówi z kolei szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk. Jego zdaniem wkrótce może dojść do dymisji w rządzie, a w przyszłości do zmiany koalicjanta.

Mularczyk przypomniał, że już po expose Tuska mówił, że jego gabinet jest rządem wizerunkowo-marketingowym, ma przede wszystkim ładnie wyglądać i prezentować się w mediach. - I tak było - dodał. - Ten rząd nie jest rządem merytorycznym, rządem fachowców, ale jest rządem marketingowców - uważa poseł.

"Od klęski do klęski"

Pytany o opinię Janusz Palikot także krytycznie ocenił pierwsze sto dni rządu Donalda Tuska. - Od klęski do klęski, od kompromitacji do kompromitacji - stwierdził lider Ruchu Palikota.

Jak dodał, "naprawdę trudno powiedzieć coś dobrego o tej kadencji". - Jedyne to wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie - powiedział.

Dodał jednak, że było ono "w zasadzie na przełomie kadencji odchodzącego i nowego rządu" i było związane bardziej z zamknięciem trwającej wówczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE niż rozpoczęciem działań nowego rządu. Chodzi o wystąpienie Sikorskiego na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie 28 listopada.

Nie wiem, co się stało z Tuskiem. Niektórzy uważają, że druga kadencja w sensie psychologicznym jest trudniejsza, bo zawsze jest już po tym kolejnym zwycięstwie jakiś taki spadek formy, i że to jest powszechne w przypadku amerykańskich prezydentów itd. Zawsze drugie kadencje były gorsze Janusz Palikot

- Nie wiem, co się stało z Tuskiem. Niektórzy uważają, że druga kadencja w sensie psychologicznym jest trudniejsza, bo zawsze jest już po tym kolejnym zwycięstwie jakiś taki spadek formy, i że to jest powszechne w przypadku amerykańskich prezydentów itd. Zawsze drugie kadencje były gorsze - zauważył Palikot.

Miller rządowi życzy "życzliwości"

- To jest sto dni, które obfituje w niepowodzenia rządu. Po pierwsze ustawa refundacyjna spowodowała ogromne utrudnienie dla milionów polskich pacjentów, chorych. Po wtóre - sprawa ACTA: rząd coś podpisał, a potem się z tego wycofał, wysyłał sprzeczne sygnały. Po trzecie - Euro 2012: niemalże codziennie dowiadujemy się, że jakiejś autostrady nie będzie, a stadion, który był niby otwarty, jest z powrotem zamknięty - ocenił rządową studniówkę szef SLD Leszek Miller.

Zdaniem Millera problemy rządu biorą się stąd, że w ubiegłej kadencji "premier nas przyzwyczaił, że - jak twierdził - można wprowadzać reformy, które nie są bolesne, nie powodują zwiększenia trudności, że w sumie najważniejsza jest ciepła woda w kranie". - Sądzę, że premier po wygranych wyborach zdecydował się podjąć istotne rzeczy - czy to reformę emerytalno-rentową, czy inne i tu się natknął na prawdziwe problemy i jakby brak umiejętności stawiania im czoła - ocenił lider SLD.

Były premier dodał, że na resztę kadencji życzy rządowi PO-PSL "życzliwości". - Żeby rząd wsłuchiwał się w to, co mówi SLD, bo chociażby w przypadku reformy emerytalnej warto by spokojnie posłuchać Sojuszu i przynajmniej niektóre propozycje uznać za ciekawe i rozsądne - podkreślił.

"Gorsze otwarcie", bo "poprzeczka wyżej podniesiona"

Ludowcy przyznają, że otwarcie tej kadencji rządu PO-PSL jest zdecydowanie gorsze, niż przed czterema laty. - Z wielu powodów, m.in., dlatego że poprzeczka znacząco została podniesiona: przed czterema laty była wielka koniunktura polityczna, gospodarcza i społeczna, ale teraz ujawniło się kilka niewydolności instytucjonalnych i sporo błędów personalnych - powiedział poseł Stronnictwa Janusz Piechociński.

- Liczba błędów zmusza do pokory i refleksji. Takim symbolem tego, czego politycy i wysocy urzędnicy państwowi odpowiedzialni za zadania bardzo czytelne i zrozumiałe dla społeczeństwa nie mogą zawalić, jest Stadion Narodowy. Obywatele w tej sprawie stracili cierpliwość - stwierdził Piechociński.

Patrzymy na to, co dzieje się w innych krajach Europy, w układzie globalnym. Nikt nie wie dokąd świat zmierza i na tym tle Polska jest krajem dosyć stabilnym Stanisław Żelichowski

Piechociński uważa, że ocena rządu powinna być adekwatna do odczuć obywateli, a te są takie, że pierwszy kwartał gabinetu PO-PSL jest słaby. - I to nie tylko zawartość techniczna, ale i zawartość artystyczna. Porównując to do łyżwiarstwa figurowego, cztery lata temu zawartość artystyczna była bardzo wysoka, a zawartość techniczna ciut niższa, teraz w obu tych wartościach jest ewidentnie poniżej możliwości - podkreślił polityk.

Były szef klubu PSL Stanisław Żelichowski przekonywał z kolei, że w długiej perspektywie koalicja PO-PSL może się pochwalić dobrymi wynikami gospodarczymi. - Patrzymy na to, co dzieje się w innych krajach Europy, w układzie globalnym. Nikt nie wie dokąd świat zmierza i na tym tle Polska jest krajem dosyć stabilnym - zaznaczył polityk Stronnictwa.

"Na pewno czeka nas ciekawa i trudna wiosna"

- W styczniu zazwyczaj pogarszają się nastroje społeczne, a to pogorszenie odbija się przede wszystkim na notowaniach obozu rządzącego. (...) A naszym zadaniem jest odbudowanie dotychczasowego poziomu zaufania. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić, pokazując determinację w przeprowadzaniu zmian, jakie proponujemy - nawet jeśli są one trudne i z trudem akceptowalne przez dużą część społeczeństwa - stwierdził szef klubu PO Rafał Grupiński oceniając 100 dni rządu.

Odnosząc się do styczniowych protestów lekarzy i farmaceutów w związku z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, Grupiński ocenił, że - patrząc z dystansu - ustawa ta wywołała mniejsze protesty niż mogłaby wywołać, biorąc pod uwagę radykalność zmian m.in. na rynku leków.

Mówiąc z kolei o kontrowersjach jakie towarzyszyły podpisaniu przez Polskę umowy ACTA (masowo protestowali internauci, krytykując rząd za brak konsultacji ), Grupiński przypomniał, że rezolucję w sprawie ACTA Parlament Europejski uchwalił w listopadzie 2010 roku. - Można powiedzieć, że wszystkie strony późniejszego konfliktu przespały pewien czas - zaznaczył.

Jak podkreśli, na ocenę rządzących wpływ miał też konflikt między prokuraturą cywilną a wojskową. - Koszty tego wszystkiego Platforma musiała zapłacić i - jak widać po notowaniach - koszty te zostały zapłacone - mówił Grupiński.

- Na pewno czeka nas ciekawa i trudna wiosna - dodał ocenił szef klubu PO. Pytany, czy jego zdaniem premier zdecyduje się w najbliższym czasie na zmiany w Radzie Ministrów, odparł: "Kwestie oceny 100 dni pracy ministrów trzeba pozostawić premierowi. Myślę, że ta ocena musi być kompleksowa i na pewno będzie ona wynikać z doświadczenia czteroletniego rządzenia przez pana premiera. Oczywiście jest pytanie, na ile zostaną wyciągnięte wnioski już decydujące o losach któregoś z ministrów, a na ile będzie to oczekiwanie na korektę pracy, zachowań, tempa pracy i wyznaczenie czasu, w jakim te zmiany należałoby przeprowadzić".

Sto dni rządu Donalda Tuska

W przyszłym tygodniu minie sto dni działalności rządu Donalda Tuska. Ponad trzy miesiące pracy koalicyjnego gabinetu PO-PSL to m.in. zamieszanie z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej i protesty społeczne wobec umowy ACTA.

Prezydent Bronisław Komorowski desygnował Tuska na szefa rządu 8 listopada zeszłego roku. 18 listopada prezydent powołał nowy rząd. 19 listopada Sejm udzielił wotum zaufania nowej Radzie Ministrów.

Według sondażu CBOS z lutego, 61 proc. badanych źle ocenia działania rządu Donalda Tuska, dobrze - 28 proc. Niezadowolonych z tego, że premierem jest Tusk jest 50 proc. ankietowanych, zadowolonych - 37 proc. Tusk sam przyznał, że atmosfera wokół jego gabinetu - po 3 miesiącach działalności - jest "dość krytyczna".

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium