Chcesz dotację, zatrudnij urzędnika

Sprawdzenie wniosku - 500 złotych, dodatkowe tysiąc złotych płatne po przyznaniu dotacji - taki cennik mają urzędnicy, którzy dorabiają sobie na unijnym doradztwie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Proceder, choć nieetyczny, jest legalny, bo przepisy dotyczące oceny wniosków o unijne dotacje zawierają luki.

Bałtyk zabrał kawałek wybrzeża. "Pokazał niszczycielską siłę"

Na długo w pamięci mieszkańców Pomorza pozostanie cofka, która w ubiegłym tygodniu w północnej części kraju spustoszyła i podtopiła wiele domostw. Piotr_Stolz z Rewala opisuje efekty sztormu, który kilka dni temu nawiedził wybrzeże Bałtyku, niszcząc wszystko, co napotkał na swojej drodze.

Coraz więcej przestępstw w szkołach

Przestępstw w gimnazjach i podstawówkach przybywa, a sprawcy są coraz młodsi i coraz bardziej brutalni. Liczba wymuszeń i rozbojów przez ostatnie dwa lata prawie się podwoiła - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na dane policji.

Runęła ściana domu

Wczoraj wieczorem zawaliła się ściana szczytowa jednego z budynków w Biskupiu koło Konina (woj. Wielkopolskie). W budynku mieszkało pięć rodzin. Nikomu nic się nie stało, ale 12 osób zostało bez dachu nad głową.

"Superręka" prosto z Wrocławia

Jest nowoczesna, już opatentowana i tańsza od sobie podobnych. Mowa o "Superręce" - elektronicznej protezie stworzonej przez inżynierów z Wrocławia. Prototyp jest poruszany siłą mięśni w kikucie. Sprzęt, nad którym pracowano półtora roku, niebawem trafi na rynek.

Samorządy kontra Rostowski

Samorządowcy stanowczo sprzeciwiają się planom Jacka Rostowskiego, by odgórnie narzucić im limit wydatków. Minister próbuje wymusić na samorządach, by brały mniej kredytów, bo martwią go długi. Lokalni politycy jednak pytają: z czego zrealizujemy wtedy nasze inwestycje, skoro Unia Europejska do nich dopłaca, ale tylko wtedy, gdy ma do czego? Za wątpliwościami samorządowców przemawiają nawet rządowe ekspertyzy, według których proponowane ograniczenia "wydają się niewłaściwe".

"Chcemy, by rząd nas usłyszał"

Chcemy, by rząd nas usłyszał. Ataki będą trwały dopóki rząd nie wycofa się z podpisania porozumienia ACTA - zapowiadają osoby podające się za hakerów z grupy "Anonymous" w oświadczeniu umieszczonym na serwisie YouTube. Dodają w nim, że rząd nie chce przyznać się do tego, że jego strony są atakowane. - Chowają się jak tchórze, drżą przed naszą potęgą - mówią.

"To prawo do totalnej inwigilacji tego, co się robi w internecie"

- Jeśli ACTA wejdzie w życie, to każdy mógłby być podejrzany o piractwo, a właściciele stron byliby zobligowani, by kontrolować wszystko, co się na nich dzieje. To prawo do totalnej inwigilacji nie tylko tego, co się robi w Internecie - powiedział w TVN24 Przemysław Pająk, redaktor naczelny serwisu Spider's Web. Resort kultury odpiera te zarzuty. Zapewnia, że ACTA gwarantuje "wolność słowa i prawo do prywatności". Z kolei minister cyfryzacji Michał Boni zapowiada, że w poniedziałek ws. ACTA spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i szefami MSZ i MKiDN.

Wszyscy pytają o ACTA

"Proces tworzenia ACTA był absolutnie skandaliczny" - pisze John Godson z PO w interpelacji do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. Janusz Piechociński z koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiada nadzwyczajne posiedzenie podkomisji ds. nowoczesnych technik informacyjnych. O kontrowersyjną umowę rząd pytają też eksperci. Specjalizujący się w prawie internetowym prawnik Piotr "VaGla" Waglowski stworzył listę 20 pytań do urzędników i polityków ws. ACTA.

"W razie cyberataku można wprowadzić stan wojenny"

BBN pracuje nad kwestią bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Propozycja nowych ustaw w tej sprawie może być gotowa w drugiej połowie roku. Jak przypomniał szef Biura gen. Stanisław Koziej, prezydent już we wrześniu podpisał ustawę, umożliwiającą wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej w przypadku zagrożenia atakami w cyberprzestrzeni.

Sukces GOPR-u. Wszyscy turyści ściągnięci na dół

Sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa na Babiej Górze. Ratownikom GOPR udało się sprowadzić na dół wszystkich turystów. - W dniu dzisiejszym transportowaliśmy siedem osób, które biwakowały (na górze). Dwie osoby wymagają hospitalizacji, reszta grupy została przekazana ich kolegom - poinformował Tomasz Jano, zastępca naczelnika beskidzkiej grupy GOPR. W nocy z soboty na niedzielę zakończono za to akcję ratunkową, w wyniku której z Babiej Góry ściągnięto na dół 22 osoby.

Miller o katastrofie: Bezpośredni sprawcy zginęli

- Oburzające jest to, że jest taka próba, żeby urny z prochami zastąpić urnami wyborczymi. Bezpośredni sprawcy tej tragedii zginęli - powiedział Leszek Miller w "Kawie na ławę" w TVN24. Rozmowa dotyczyła różnic w ekspertyzach dotyczących katastrofy smoleńskiej. Słowa szefa SLD wywołały oburzenie. On sam jednak podkreśla, że potrzeby wznowienia prac komisji nie ma, bo jest to element politycznej gry.

Zajmą się konfliktem w prokuraturze

W poniedziałek Krajowa Rada Prokuratury, na wniosek prezydenta, ma się zająć próbą zażegnania konfliktowej sytuacji w prokuraturze, wynikłej po zdarzeniach w Poznaniu, gdzie postrzelił się prokurator płk Mikołaj Przybył. KRP ma też omówić kondycję prokuratury wojskowej.

Julia i Jan - hity wśród imion w Warszawie

W czołówce są między innymi Lena i Aleksander, ale to Julia i Jan deklasują konkurencję. Właśnie tymi dwoma imionami warszawscy rodzice najczęściej obdarowywali swoje nowonarodzone pociechy w 2011 roku.

"Nie można robić sobie jaj. Polska jest nieprzygotowana"

- Paweł Graś ujawnił cała bałamutną politykę informacyjną tego rządu. Nikt nie uwierzy w tłumaczenia rzecznika rządu - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Janusz Palikot, odnosząc się do słów rzecznika rządu, że nie było ataku hakerów, tylko "duże zainteresowanie stronami rządowymi". Zdaniem Palikota państwo "jest nieprzygotowane na taki atak". - Nie można sobie robić jaj - dodał szef Ruchu Palikota. Wtórował mu Witold Waszczykowski z PiS.

"Prawa własności intelektualnej są do wymuszenia"

- Stoję na stanowisku, że prawa własności intelektualnej w internecie, choćby w postaci przywołania autora są nie tylko w sensie etycznym, ale także prawnym możliwe do wymuszenia - mówił jeden z twórców polskiego internetu dr Krzysztof Heller w TVN24.

"W sprawie ACTA nic nie jest przesądzone"

- Nic w sprawie podpisania porozumienia ACTA nie jest przesądzone - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Paweł Graś, pytany, czy Polska przyjmie regulacje ACTA, czyli międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej. I dodał: - Zostało zapowiedziane w zeszłym tygodniu specjalne spotkanie premiera, ministra Boniego, ministra kultury, ministra spraw zagranicznych. Dyskusje w tej sprawie będą się toczyć - podkreślił rzecznik.

"Trudno mówić o ataku hakerów"

- Trudno mówić o ataku hakerów, bo żadna z zablokowanych stron nie została naruszona. Bardziej można to porównać do olbrzymiego zainteresowania stronami rządowymi i sejmowymi - powiedział w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś, komentując blokadę najważniejszych rządowych stron internetowych. - Sytuacja była cały czas monitorowana - mówi tvn24.pl szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, pytana o problemy z wyświetlaniem strony prezydenta.

Pogubili się w Beskidach. Trzy osoby w szpitalu

Ratownicy GOPR mieli w sobotę wieczorem nie lada zadanie. Na Babiej Górze (Beskid Żywiecki) utknęła grupa turystów, która - według listy, którą dysponowali GOPR-owcy, liczyła 22 osoby. Turyści podzielili się na mniejsze grupy, a część z nich została w schronisku. Ostatecznie, po północy ratownicy podsumowali akcję: wszystkich udało się odnaleźć, tych, co byli w górach - sprowadzić do schroniska. Trzy osoby trafiły do szpitala. Także kolejna akcja - w Beskidzie Śląskim, na Baraniej Górze - zakończyła się odnalezieniem i sprowadzeniem trojga zagubionych tam turystów.

"Była niczym promień słońca"

Jedna z najpiękniejszych piosenkarek polskich, wykonawczyni niezapomnianych przebojów, uosobienie klasy i wdzięku - tak Irenę Jarocką wspominają przedstawiciele środowiska muzycznego. Piosenkarka zmarła w sobotę w Warszawie.

Jak SLD chce pytać o wiek emerytalny

SLD rozpoczęło w sobotę zbieranie podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego. Sygnał do startu dał szef partii Leszek Miller. - Dziś zaczniemy zbierać podpisy - powiedział w sobotę, podczas posiedzenia Rady Krajowej Sojuszu. Na stronie internetowej partii pojawił się też oficjalny kwestionariusz z pytaniami, jakie miałyby zostać zadane w referendum.

Nie będą zamykać aptek

Aptekarze zmieniają formę protestu - w trosce o dobro pacjenta nie będą już zamykali aptek między godz. 13. a 14. Będą jednak rygorystycznie sprawdzać poprawność recept. Tak zadecydowali w sobotę wieczorem delegaci na VI Krajowy Zjazd Aptekarzy, który obraduje w Szczyrku.

Otrzymali tajemniczy sygnał SOS. Szukali rozbitego samolotu

Wczoraj służby ratownicze na całym świecie odebrały sygnał wzywania pomocy z okolic Lęborka. Pochodził z urządzenia, w które są wyposażone m.in. samoloty. Do akcji ratowniczej ruszył śmigłowiec polskiej Marynarki Wojennej. Ratownikom szybko udało się odnaleźć źródło sygnału. Nadajnik spoczywał na jednym z tamtejszych złomowisk.

Nie żyje Irena Jarocka

Znana z takich przebojów jak "Motylem jestem", "Wymyśliłam Cię" i "Beatlemania story" piosenkarka - Irena Jarocka - nie żyje. Artystka zmarła po walce z ciężką chorobą w wieku 66 lat.

"Przez chwilę coś się paliło". Unijna flaga

Pikieta przed ambasadą Węgier przy ulicy Chopina. Zgromadzenie pod hasłem "Pokojowy marsz na rzecz Węgier" zapowiadano m.in. na portalu internetowym narodowcy.net i na jednym z portali społecznościowych. - Przyszło około 100 osób. Demonstracja odbywała się spokojnie - informuje policja.

Aptekarze: Nie chcemy, by cierpieli pacjenci

Farmaceuci najprawdopodobniej nie będą zamykać swoich aptek na godzinę każdego dnia. Chcą zrezygnować - jak powiedziała przewodnicząca VI Krajowego Zjazdu Aptekarzy Bożena Śliwa - z takiej formy protestu. Ostateczny komunikat w tej sprawie pojawi się w sobotę wieczorem lub niedzielę rano.

Miller: Tusk jak adwokat węgierskiego diabła

- Apeluję do premiera Tuska, aby w tym sporze porzucił rolę adwokata węgierskiego diabła - powiedział w sobotę podczas obrad Rady Krajowej SLD szef partii Leszek Miller. To reakcja na słowa premier Tusk, który w środę stwierdził, że część opinii dotyczących sytuacji na Węgrzech jest przesadzona albo niesprawiedliwa. Zadeklarował też, że Polska udzieli politycznego wsparcia Węgrom, jeżeli się o to zwrócą.