Kaczyński wygłosi "exposé". Tajną bronią Gilowska?

Zmiany w finansach publicznych, służbie zdrowia czy oświacie. Dziś w specjalnym wystąpieniu swoje propozycje w tych dziedzinach zaprezentuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Szef PiS-u ma przedstawić założenia projektów ustaw i rozwiązań systemowych.

Miller: PO jest gotowa umierać za Gdańsk

Dlaczego ci sami ludzie z PO poparli komisję hazardową, a teraz nie chcą poprzeć komisji Amber Gold? - pytał w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. Według szefa SLD, partia Donalda Tuska jest zdeterminowana chronić swojego szefa i "jest gotowa umierać za Gdańsk", gdzie ktoś "rozpostarł parasol nad Marcinem P."

Palikot przeprasza za słowa o związkach polityków PO z Marcinem P.

"Nigdy nie twierdziłem, że ktoś z nich wziął pieniądze od Marcina P. Jeśli ktoś to tak zrozumiał, to przepraszam! Nie było to moją intencją" - oświadczył na swoim blogu Janusz Palikot. Zapewnienie i przeprosiny związane są ze wsześniejszą wypowiedzią lidera Ruchu Palikota, w której polityk ocenił, że "trudno sobie wyobrazić, że nie płacił (szef Amber Gold) na PO".

Prezydent: Pamięć o 1 września płynie z potrzeby serca

- Przypominając 1 września czynimy to i z potrzeby serca, ale także dla głębszej refleksji o dniu dzisiejszym i o przyszłości Ojczyzny - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości upamiętnienia wybuchu II wojny światowej w Tczewie.

Uderzył w nich tir, wpadli pod dostawczy. Trzy ofiary

Trzy osoby zginęły, a jedna została ranna w wypadku, do którego doszło w sobotę przed godz. 4 rano w miejscowości Zederman (pow. Olkusz). Samochód ciężarowy wjechał w pieszych - poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Pamiętnik z obozu przypomniał o swojej autorce

Wyjątkowe odkrycie gdańskich muzealników - pisany zza drutów hitlerowskiego obozu pamiętnik autorstwa słynnej ilustratorki Mai Berezowskiej. Do obozu trafiła za przedwojenne karykatury Hitlera - te się nie zachowały, ale inne jej prace i historie pokazuje reporter TVN24 Marek Osiecimski.

73 lata temu na Westerplatte padły pierwsze strzały

Dokładnie 73 lata temu, o godz. 4.45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień w kierunku polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. W tym momencie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Uroczystości upamiętniające ten dzień rozpoczęły się nad ranem na Westerplatte, od inscenizacji historycznej pt. "Zaczęło się w Gdańsku - Honor Żołnierza".

Frasyniuk: Spieprzyliśmy wszystko. Janas: Niektóre rzeczy się udały

- Jak spojrzymy na rocznicę sierpnia to myśmy spieprzyli wszystko, powiedzmy sobie uczciwie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk, odnosząc się do 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Nie zgodził się z nim drugi gość programu, były opozycjonista i przywódca "Soldarności" w Ursusie Zbigniew Janas. - Niektóre rzeczy nam sie udały, inne nie - przekonywał Janas.

Okna na sznurki, papier toaletowy z domu. RPO opisuje warunki pracy policji

Warunki pełnionej tam służby urągają godności ludzkiej - tak można podsumować raport pokontrolny Rzecznika Praw Obywatelskich nt. stanu jednostek policji niższego szczebla. Przeczytać w nim możemy np., że policjanci sami muszą kupować papier toaletowy, telewizory i lodówki często są prywatne, a okna muszą zamykać metodą "na sznurek".

MSZ odpowiada na zarzuty ojca zaginionej Polki

Polskie służby konsularne podjęły wszelkie możliwe i dozwolone prawem działania w sprawie zaginionej 18 sierpnia w Gruzji polskiej turystki; bardzo obszernie informowały i współpracowały z rodziną zaginionej - zapewnił w komunikacie rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Sprawa znanego okulisty w prokuraturze okręgowej

Warszawska prokuratura okręgowa zajmie się sprawą ewentualnych nieprawidłowości w prywatnej klinice okulistycznej należącej do odwołanego ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki prof. Jerzego Szaflika. Zawiadomienie CBA trafiło do niej decyzją Prokuratury Generalnej.

MSZ odpowiada na postulaty Polonii

MSZ, odpowiadając na postulaty IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, poinformowało, że pracuje nad koncepcją upamiętnienia wydarzeń wołyńskich. Oświadczyło też, że nie planuje zmian w sposobie dysponowania funduszami przeznaczonymi na współpracę z diasporą.

Prezydent odznaczył za walkę o demokrację

Krzyżami Komandorskimi, Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotymi Krzyżami Zasługi prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w Pałacu Prezydenckim ponad 40 działaczy demokratycznej opozycji.

Wysyłał esemesy w ciszy wyborczej. Jest oskarżony

Były kandydat na posła Ruchu Palikota, Janusz K., został oskarżony o bezprawne wykorzystanie nazwisk lubelskich strażaków do agitacji wyborczej. Przez kilka miesięcy wysyłał im esemesy z prośbą o głosowanie na niego. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Skazani na więzienie za napisy "SS" i antyżydowskie hasła

Na kary po roku więzienia bez zawieszenia skazał białostocki sąd czterech młodych mieszkańców miasta, oskarżonych o publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i wyznaniowym. Wyrok nie jest prawomocny.

Cztery nowe śledztwa ws. Amber Gold. Pod lupą działania ABW, KNF i kuratora sądowego

Gdańska prokuratura wszczęła cztery nowe śledztwa będące pokłosiem afery gdańskiego parabanku - dowiedział się portal tvn24.pl. Jedno z nich - z zawiadomienia Marcina P. - dotyczy przekroczenia uprawnień przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komisję Nadzoru Finansowego. Inne wszczęto na wniosek ABW, która podejrzewa, że P. mógł sfałszować dokument Agencji, kolejne dotyczy kuratora sądowego.

W niedzielę Kaczyński wygłosi "expose"

W niedzielę szef PiS Jarosław Kaczyński zaprezentuje opozycyjne "expose", w którym zawarte mają być plany legislacyjne PiS na najbliższy sezon polityczny. - Prezes PiS pokaże sposób wyjścia z matni, w której znalazła się Polska - zapowiada wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Auto wjechało w dom. Dwoje dzieci rannych

Dwoje kilkuletnich dzieci zostało rannych po tym, jak samochód osobowy wjechał w dom w miejscowości Mszana Dolna w woj. małopolskim. Poszkodowana została też ich matka oraz kierowca auta.

Adamowicz ciągnął samolot OLT. "Nie żałuję, nie wstydzę się"

Nie wstydzę się i nie żałuję. To nie była reklama, tylko część uroczystości na lotnisku - powiedział na antenie TVN24 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Odniósł się w ten sposób do zdjęcia, na którym widać, jak wraz z innymi samorządowcami ciągnie samolot OLT Express. Zdjęcie to wczoraj na mównicy sejmowej pokazał Antoni Macierewicz z PiS. W jego ocenie fotografia potwierdza, że PO stworzyła "mafijny układ", który chronił właściciela Amber Gold i OLT - Marcina P.

Pośpieszyli się z jednym z zarzutów dla Marcina P.? "Mieliśmy powody"

Jeden z zarzutów postawionych Marcinowi P. dotyczy prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych. Ale według części adwokatów zarzut ten został sformułowany wadliwie i z łatwością będzie go można obronić przed sądem. - Prokuratura się pośpieszyła. Na miejscu pełnomocnika P. bardzo bym się cieszył - mówi mec. Piotr Schramm. Prokuratura się broni.

Prasa: Kolejne błędy prokuratorów ws. AG

Kolejne nieprawidłowości w pracy gdańskiej prokuratury w sprawie Amber Gold. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że prowadząca śledztwo prokurator zabroniła dokonania przeszukań w siedzibie firmy. Z kolei "Rzeczpospolita" informuje, że były gdański prokurator apelacyjny nie przekazał prokuratorowi generalnemu skargi KNF na opieszałość trójmiejskich śledczych.

Porozumienia Sierpniowe mają już 32 lata

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości związane z 32. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia ponad 40 działaczom demokratycznej opozycji z tamtych czasów. W uroczystości weźmie udział pierwszy przewodniczący Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa.

Sejm oddał hołd zamordowanym w ramach tzw. Operacji Polskiej

Sejm w oddał hołd wszystkim zamordowanym i represjonowanym na terenach Związku Radzieckiego w ramach tzw. Operacji Polskiej w latach 1937-1938. W przyjętej przez aklamację w nocy z czwartku na piątek uchwale przypomniano, że 75 lat temu 11 sierpnia 1937 r. za zgodą Józefa Stalina ówczesny szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz 00485.