Może dostać więcej, niż chciało oskarżenie

Kierowca, który w ubiegłym roku w Bydgoszczy spowodował karambol, w którym zginęło 2,5 letnie dziecko, może odpowiadać z innego paragrafu niż chciała prokuratura. Grozi mu więc wyższa kara - nawet 13 lat więzienia. Sąd Rejonowy uważa, że 45-latek powinien odpowiadać za inny zarzut niż ten, który postawiła mu prokuratura.

Dziedziczak do Grodzkiej: Ma pan rację

Ukarania posła PiS Jana Dziedziczaka za zwracanie się do posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej per "pan" chce Janusz Palikot. Zapowiedział już w tej sprawie wniosek do sejmowej komisji etyki. Polityk PiS twierdzi, że nie chciał obrazić posłanki. Celowo - jak mówi - nawiązał jednak do jej wcześniejszej wypowiedzi, gdyż ona sama powiedziała do o. Tadeusza Rydzyka "pan".

Premier "oczekuje wyjaśnień z kalendarzem w ręku"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że poprosi ministrów administracji i cyfryzacji oraz kultury - Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego - o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie konsultacji społecznych dotyczących umowy ACTA. - Będę oczekiwał bardzo szczegółowych, z kalendarzem w ręku, wyjaśnień. Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, co do sposobu konsultowania (umowy) przez ministra Zdrojewskiego, to na pewno wyciągnę konsekwencję, jeśli to się potwierdzi - zapowiedział szef rządu.

"Pan Karp": Seremet zastraszał, działał na naszą szkodę

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Seremeta złożyło do prokuratury Towarzystwo Promocji Ryb "Pan Karp". Uważa ono, że prokurator generalny zastraszał hodowców karpi i działał na szkodę ich interesu. Sprawa ma związek z dokumentem, jaki szef prokuratury przed Bożym Narodzeniem rozesłał do prokuratorów w całym kraju, a w którym tłumaczył, jak należy traktować ryby.

Usuwali wpisy bo były wulgarne? "Rząd mija się z prawdą"

Wpisy, które we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów usunęła ze swojej strony na Facebooku, to nie tylko wulgaryzmy i spam. Co więcej, tego rodzaju komentarze stanowiły zdecydowaną mniejszość wśród tych, które zostały skasowane - tak twierdzi firma zajmująca się monitorowaniem serwisów społecznościowych, która zbadała treść usuniętych wpisów. - Wyłącznie ze względu na oglądających i wchodzących na strony usuwamy komentarze, które wyrażają wyłącznie agresję, nienawiść, czy są bardzo wulgarne - powiedział premier Donald Tusk zapytany na sejmowym korytarzu o usunięte komentarze.

Sondaż: Sprawy idą w złym kierunku

Większość Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z sondażu CBOS. Minimalnie poprawiły się jednak oceny sytuacji gospodarczej, w przeciwieństwie do sytuacji politycznej.

Nie będzie rysopisu porywacza. Monitoring nie pomoże

Rysopisu mężczyzny, który we wtorek w Sosnowcu mógł uprowadzić 6-miesięczną Magdę, nie da się sporządzić na podstawie miejskiego monitoringu, poinformowała prokuratura w Sosnowcu. Jak wcześniej mówiła policja, portretu pamięciowego napastnika nie udało się odtworzyć także na podstawie danych od matki dziecka. Według kobiety, wysoki mężczyzna z kapturem na głowie śledził ją, zanim doszło do porwania. Poszukiwania dziewczynki trwają już drugą dobę. Za pomoc w odnalezieniu Magdy wyznaczono nagrodę - kilkanaście tysięcy złotych. W czwartek śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Suski przeprasza Godsona za "Murzynka"

Jeśli czuje się obrażony, to oczywiście przepraszam - stwierdził poseł PiS Marek Suski, który czarnoskórego posła PO Johna Godsona nazwał podczas posiedzenia sejmowej komisji "Murzynkiem". - Nie jestem urażony - odpowiedział parlamentarzysta Platformy.

PSL: Liberalizować przepisy dot. prywatności

Billingi przechowywane tylko do trzech miesięcy - takich zmian w prawie chce PSL. Ale to nie wszystko - ludowcy proponują też, by doprecyzować przepisy, które pozwalają na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Zalepili sobie usta. "Wojna przeciw rządowi"

Z ustami zaklejonymi czerwoną taśmą i trzymanym w rękach hasłem "Solidarna Polska mówi nie ACTA" wystąpili w Sejmie posłowie Solidarnej Polski. - Podpisanie przez gabinet Donalda Tuska porozumienia ACTA to kolejna próba inwigilacji i ograniczenia praw polskiego społeczeństwa - oświadczyli, dodając, że ws. ACTA "wypowiadają wojnę polskiemu rządowi".

Rząd wiedział o uwagach internautów. Nie poczekał

Na początku grudnia ws. ACTA doszło do spotkania grupy Dialog (forum wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi) z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim. Kolejne odbyło się w ubiegły czwartek. Strona społeczna zgłaszała wtedy swoje wątpliwości w związku z umową. Mimo to, tego samego dnia rząd poinformował, że Polska przyjmie ACTA 26 stycznia.

Ministerstwo: nie możemy zwolnić podejrzanej o korupcję

Podejrzana o korupcję była dyrektor nie wróci już do pracy w departamencie zajmującym się wydawaniem pozwoleń na wydobycie gazu łupkowego - zapewnia rzeczniczka ministerstwa środowiska. Ale nie zostanie zwolniona z pracy dopóki nie skaże jej prawomocnie sąd. Tvn24.pl ujawnił w środę, że dyrektor Ewa Z. została zdymisjonowana ze stanowiska w dniu zatrzymania przez ABW i tego samego dnia została zatrudniona w tym samym departamencie, którego była szefową.

"Na początku zmian, musi podnieść się kurz"

- Dokonaliśmy ważnego kroku, który dawno już zrobiła Europa i z pełną determinacją, będziemy monitorowali skutki wchodzenia ustawy refundacyjnej w życie - mówił minister zdrowia, który przedstawił w Sejmie informację na temat sytuacji w służbie zdrowia. Bartosz Arłukowicz zapewnił, że resort jest gotowy, by przedstawić nową listę leków refundowanych.

Czwarty kret pomoże kopać metro. Nadrobią zaległości?

Do Warszawy przyjedzie czwarta tarcza do drążenia tuneli metra. Wykonawca II linii chce tym samym upiec 2 pieczenie na jednym ogniu nadrabiając poślizg spowodowany kłopotami z pozwoleniami na budowę i wzmacnia swoją pozycję przed przetargiem na budowę kolejnych odcinków.

Wikileaks o ACTA: UE podzielona, może protestować

Europejczycy ws. ACTA byli podzieleni niemal od samego początku. Pod krytykę poddawali fakt utajnienia negocjacji. Jeden ze szwedzkich dyplomatów stwierdził, że jest to powodem do kwestionowania legitymizacji ACTA - tak wynika z depesz opublikowanych Wikileaks w lutym ubiegłego roku. To ten portal jako pierwszy opublikował projekt ACTA.

PiS chce referendum. Prezes ACTA nie czytał

Prawo i Sprawiedliwość chce referendum ws. podpisania przez Polskę porozumienia ACTA. W czwartek poinformował o tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. - W najbliższym czasie, to jest już przygotowane, złożymy w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w tej niezwykle kontrowersyjnej sprawie - powiedział szef PiS na konferencji. Na pytanie czy czytał tekst porozumienia, Jarosław Kaczyński odpowiedział: - Nie studiowałem dokładnie tego dokumentu. (...) Ale mam wiedzę, bo czytałem doniesienia medialne na ten temat. To podstawy wystarczające, by się wypowiadać - powiedział Kaczyński.

Wywrócona ciężarówka zablokowała ruch

Przez blisko trzy godziny w czwartkowy poranek ruch w centrum Jastrzębia-Zdroju (woj. śląskie) był zablokowany. Wszystko przez ciężarówkę, która z niewyjaśnionych przyczyn przewróciła się na bok, wstrzymując ruch na obu pasach głównej arterii miasta. Kierowca z niegroźnymi potłuczeniami został przewieziony do szpitala.

Boni o ACTA: Premier wrażliwy. Dostaliśmy burę

Premier Donald Tusk był i jest "wrażliwy" na punkcie internetu - mówił w radiowej "Trójce" minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Dlatego - szczerze mówiąc - dostaliśmy burę w ostatnich dniach - przyznał, pytany o umowę ACTA. Do pracy ruszył dziś nowo powołany zespół, który ma zająć się ochroną rządowych portali przed atakami hakerskimi.

"Hakuna matata ACTA to szmata", "Tusk matole skąd ściągniesz pornole"

Gdynia - "ACTA SRAKTA", Warszawa - "ACTA to szmata", Szczecin - "Stop ACTA", Sosnowiec - "Nie dla ACTA", Sopot - "ACTA WON", Poznań - "To są kpiny z demokracji", Białystok - "Więcej prawdy", Kielce - "Precz z komuną" - takie hasła skandowali w środę wieczorem internauci protestujący w całej Polsce przeciwko porozumieniu ACTA.

U Olewników znaleźli "nowe dowody", ale nie mówią jakie

Po dwóch miesiącach od przeszukań u rodziny Olewników śledczy twierdzą, że odkryli "nieznane i poszukiwane dowody". Nie chcą jednak zdradzić jakie i czy są wśród nich kluczowe nagrania z monitoringu domu Krzysztofa. Sąd uznał, że śledczy mieli powody, by szukać tych taśm. "Posesja i dom Krzysztofa Olewnika mogły być objęte w krytycznym okresie monitoringiem, którego zapisów nie przekazano do trwającego śledztwa" - stwierdzili sędziowie odrzucającej zażalenie Olewników na przeszukanie.

Premier nie wytłumaczy się z sytuacji w służbie zdrowia

Informację nt. sytuacji w polskiej służbie zdrowia związanej z wejściem w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków w Sejmie przedstawi dziś minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wcześniej zapowiadano, że w tej sprawie wystąpi sam premier Donald Tusk. Następnie posłowie mają głosować nad odwołaniem ministra Arłukowicza.

Krajowa "trójka" zablokowana po zderzeniu tirów i osobówki

Zielonogórski odcinek krajowej "trójki" zablokowany. Na wysokości Osiedla Pomorskiego doszło do zderzenia trzech tirów, przewożących ładunki ponadgabarytowe i samochodu osobowego. Utrudnienia mogą potrwać do godzin popołudniowych, bo do postawienia uszkodzonych pojazdów potrzebny jest specjalistyczny dźwig.

Stok na górze śmieci? Konsultacje nie dla mieszkańców

MPO podsumowało konsultacje w sprawie przekształcenia góry śmieci na Radiowie w stok narciarski. Uwagi do projektu, który budzi kontrowersje na Bielanach, mogły zgłaszać jedynie organizacje sportowe zaproszone przez władze spółki. Mimo że mieszkańcy wyrywają się do głosu, nikt z nimi nie rozmawiał. - Dla nich będzie oddzielne spotkanie - obiecuje MPO. Wszystko wskazuje na to, że ludzie poznają już gotowy projekt.

Ma środki na pół mieszkania. Potrzebuje więcej

Trwa wyścig z czasem o życie Kasi Wolińskiej, ciężko doświadczonej dziewczyny z rzadką chorobą i niezwykłą wolą walki. Kwotą 100 tys. zł jej leczenie wsparł tajemniczy darczyńca. Bliżej więc do kupna mieszkania w stolicy. A tylko w Warszawie Kasia może liczyć na fachową opiekę. Na razie jednak władze miasta, mimo obietnic, niewiele zrobiły.

ACTA już podpisana

Polska ambasador w Tokio - Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska ok. godz. 3.30 polskiego czasu (11.30 czasu japońskiego) podpisała w imieniu polskiego rządu umowę ACTA. Podpis pod umową złożyli też przedstawiciele Unii Europejskiej. Jeszcze w środę wieczorem w miastach w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zapisom umowy. Najgoręcej było w Kielcach, gdzie zatrzymano 24 osoby. Na czwartek zapowiedziano kolejne demonstracje.

Zamieszki w Kielcach i bałwan przed domem Tuska

Około pięć tysięcy demonstrantów we Wrocławiu i aż 15 tysięcy w Krakowie. Wieczorem w miastach w całej Polsce odbyły się protesty przeciw zapisom umowy ACTA. Najgoręcej było w Kielcach. Po zakończeniu pikiety protestujący nie rozeszli się. Doszło do zamieszek. Policja zatrzymała 24 osoby. Kilkaset osób manifestowało też przed domem premiera w Sopocie.