Pomniki, skwery, ulice. Dla ofiar katastrofy

Pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej, ulice albo skwery nazwane ich imionami - przybywają w Polsce i pewnie jeszcze będą przebywać. Zwykle jest wokół tego szum - mały albo większy, ale zawsze podszyty polityką. W ostatnich dwóch latach takich miejsc-symboli katastrofy powstało wiele.

"Usłyszałem najgorszą wiadomość w życiu"

Była 8.41 - samolot z prezydentem na pokładzie podchodzi do lądowania w Smoleńsku. Niedługo potem Lech Kaczyński miał przemawiać przy grobach polskich oficerów w pobliskim Katyniu. W ułamku sekundy wszystko się zmieniło. Samolot roztrzaskał się na kawałki, życie straciło 96 osób. Wśród nich - te najważniejsze w państwie. Między Smoleńskiem a Warszawą rozdzwoniły się telefony.

Kolejny rok śledztwa, więcej informacji, więcej pytań

W sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej swoje zdanie wypowiedziało już wielu. Był raport rosyjskiego MAK, były ustalenia komisji Jerzego Millera, swoje ustalenia przedstawił zespół parlamentarny pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Kontrolę przeprowadziła też NIK. Prokuratura kilka dni temu przedłużyła śledztwo do października. A każdy nowy dokument przynosi nową wiedzę na temat katastrofy i pozwala stawiać nowe pytania. Co przyniósł ostatni rok w procesie wyjaśniania przyczyn katastrofy?

"Zbrodnia" przed ambasadą Rosji, a pod Pałacem krzyż

Pod ambasadą Rosji zebrało się kilkaset osób. Wyrażali sprzeciw wobec zbyt wolnego ich zdaniem śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na koniec spalili kukły symbolizujące Donalda Tuska i Władimira Putina. Część demonstrantów przeszła pod Kancelarię Premiera.

"Nie będziemy udawać, że nic się nie stało"

- Nie stworzono możliwości takiej, żeby obchodzono rocznicę w spokojnej atmosferze - tak Jacek Sasin z PiS w "Faktach po Faktach" tłumaczył powód, dla którego nie będzie wspólnych obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Nie będziemy udawać, że nic się nie stało - dodał. Wojciech Olejniczak z kolei nazwał minione dwa lata od tragedii "latami straconymi". - To niezrozumiałe, że wokół tego toczymy walkę polityczną - dziwił się poseł SLD.

Tłoczno na drogach. Kulminacja powrotów ze świąt

Na drogach krajowych i dojazdowych do miast ruch zwiększa się z każdą godziną. Trwa kulminacja świątecznych powrotów. Policja apeluje o ostrożność i zmorzoną koncentrację wśród kierowców. Bezpieczeństwa na ulicach pilnuje 10 tys. funkcjonariuszy.

Zamek Królewski wypięknieje

Nowy piaskowy kolor, wyeksponowane rzeźby i efektowne oświetlenie - tak ma wyglądać wschodnia elewacja Zamku Królewskiego już pod koniec roku. Właśnie ruszył jej remont.

BMW spadło na dom. Nie żyje jedna osoba

Jedna osoba nie żyje, a pięć innych zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło w miejscowości Witonia (powiat łęczycki). Rozpędzone bmw wypadło z drogi, wzbiło się w powietrze i spadło na dom.

"Życie jest zupełnie inne". Dwa lata po katastrofie

- Trzeba było zrezygnować z wielu planów. Marzeń, które mieliśmy wspólnie - przyznaje Jacek Świat, wdowiec po posłance PiS, Aleksandrze Natalli-Świat. W specjalnym wydaniu programu "Polski i Świat" o życiu po katastrofie pod Smoleńskiem opowiadają również rodzinny innych ofiar, a także m.in. Rosjanie, ludzie z ruchu Solidarni 2010 i polscy archeolodzy, którzy pracowali na miejscu katastrofy.

Dziad, kominiarz, baba i zwykli chuligani

Jak co roku młodzież z wodnym arsenałem wyszła na ulice polskich miast. Lany Poniedziałek nie wszędzie wyglądał tak samo, często w obchody popularnego śmigusa-dyngusa musiała ingerować policja i karać uczestników ulicznych mokrych "zabaw" pokaźnymi mandatami.

Cztery obrazy zbrodni

Cztery filmy i trzy dyskusje z udziałem historyków i reżyserów odbędą się w ramach przeglądu filmowego "Echa Katynia". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

"Młodzi" przeciwko Pawlakowi

PSL przygotowuje się do wyborów prezesa. Partia rozpoczęła już wyłanianie delegatów na jesienny kongres. Faworytem jest obecny prezes Waldemar Pawlak, ale politycy Stronnictwa przyznają, że jego zwycięstwo nie jest oczywiste - do rywalizacji mogą się włączyć młodzi.

"Nasze K2". Janusz Świtaj poprowadzi wyprawę na szczyt

- Jest to stawianie sobie kolejnego celu, wyzwanie, przeżycie czegoś niesamowitego, a oprócz tego nawiązuje też do wartości sentymentalnych, bo do Krakowa przyjeżdżałem jeszcze jako zdrowy człowiek - tak o planowanym zdobyciu Kopca Kościuszki mówił w TVN24 Janusz Świtaj. Niepełnosprawny, który jeszcze niedawno walczył o prawo do eutanazji, organizuje teraz wyprawę na "nasze K2".

"Jest we mnie słuszny gniew"

- Jest we mnie słuszny gniew na to, co się dzieje, bo to mnie obraża, jako brata, szwagra, przyjaciela, Polaka - powiedział Jarosław Kaczyński w programie "Jeden na jeden" w TVN24 w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, nawiązując do śledztwa ws. tragedii sprzed dwóch lat. - Domagam się prawdy, normalnego śledztwa. To nie jest polityka, to domaganie się, żebyśmy byli normalnym państwem - zaznaczył prezes PiS.

Potrącił policjanta, uderzył w dwa radiowozy

Cztery osoby ranne, w tym trzech funkcjonariuszy i zniszczone auta - to bilans pościgu za osobowym Peugeotem, do którego doszło w poniedziałkowy ranek na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego. Kierowca Peugeota, uciekając przed policjantami, na jednej z ulic potrącił funkcjonariusza i wjechał w radiowóz, a podczas kolejnej próby zatrzymania - czołowo zderzył się z drugim policyjnym samochodem. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na skrzynkę Kontaktu 24 od internauty @Miłosza.

Pikieta w przeddzień rocznicy Smoleńska. Utrudnienia

W przededniu 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej szykuje się protest przed ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej. - Bądź z nami, upomnij się o polską rację stanu - zachęcają organizatorzy. A ZTM ostrzega przed utrudnieniami w ruchu.

Policja: Oby dziś było, jak w niedzielę

Od piątku na drogach zginęło 16 osób, a 222 zostały ranne. Do niedzieli doszło w sumie do 186 wypadków - informuje policja. I apeluje o ostrożność - święta się kończą, więc w poniedziałek po południu na drogach może być tłoczniej niż do tej pory.

Kolejne auto poszło z dymem. To już seria

Kolejny pożar auta w Opolu. Tym razem spłonęło zaparkowane na ul. Witosa BMW. - Podobnie jak we wcześniejszych trzech przypadkach, tak i tym razem, nie ma wątpliwości, że było to podpalenie - informuje serwis 24opole.pl.

Zasnął na klatce z kradzionym sprzętem

Zasnął na klatce - obudziła go straż miejska. To jednak był dopiero początek jego kłopotów. Strażnicy znaleźli bowiem przy nim dwa plecaki, a w nich trzy radia samochodowe, nawigację samochodową, ładowarkę, telefon komórkowy i odtwarzacz mp3. Miał też noże i obcinarki do kabli.

Płomienie i wyrwane serca w kościele na Bielanach

Kontrowersyjny obraz, przedstawiający przerażonych ludzi z "powyrywanymi" sercami na tle płomieni i m.in. szachownicy prezydenckiego tupolewa, który jeszcze wczoraj wisiał w nawie głównej pokamedulskiego kościoła na stołecznych Bielanach, został przeniesiony. Teraz można go zobaczyć w nawie bocznej świątyni.

Pierwsza taka wizyta. Premier Chin w Polsce

Pod koniec kwietnia dwudniową wizytę w Warszawie złoży premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta chińskiego szefa rządu w demokratycznej Polsce - poinformował wiceszef MSZ Jerzy Pomianowski.

"Kościół nie jest własnością jego pasterzy"

- Kościół nie jest własnością jego pasterzy. Kościół to sprawa nas wszystkich - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Katedrze Wawelskiej. Zaapelował też do sprawujących władzę w naszym kraju, żeby mieli na względzie dobro człowieka, zwłaszcza ubogiego i bezbronnego.

"Do katastrofy doszło przy udziale osób trzecich"

- Wszyscy eksperci zajmujący się badaniem katastrofy działają bez najważniejszych dowodów: bez wraku i czarnych skrzynek. Opierając się jednak na wynikach badań, które udało się dotychczas uzyskać, uważam, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem można twierdzić, że do katastrofy doszło przy udziale osób trzecich - mówi Marta Marta Kaczyńska w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" (fragmenty publikuje portal niezależna.pl).

W polu, w Ugandzie i ucierając chrzan, czyli święta polityków

- W moim domu jest śniadanie prawie całej rodziny. Przy naszym stole było prawie 30 osób - mówił w "Kawie na ławę" Jarosław Kalinowski pytany o to, jak spędza Wielkanoc. Nie u wszystkich było tak świątecznie, bo wśród gości był też m.in. Ryszard Kalisz, który pełnił w Ugandzie poselskie obowiązki. Były minister sprawiedliwości nadrabiał za to rodzinne zaległości.

"Gdybym był strachliwy, to nie uprawiałbym takiej polityki"

- Gdybym był strachliwym politykiem, to nie uprawiałbym takiej polityki, jaką uprawiam, czyli polityki niepodległościowej i całkowitego oderwania Polski od komunizmu - stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z onet.pl na temat startu w wyborach prezydenckich. Prezes PiS mówił też, że m.in. dzięki o. Rydzykowi "sprawa smoleńska nie została przez różne kanalie zniszczona i zakopana".

"Polityka stała się walką"

- Zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens wielu rzeczom, a dziś przywrócenia sensu potrzeba w polityce, edukacji czy rodzinie - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W niedzielę w całym kraju odbyły się msze rezurekcyjne ku czci Zmartwychwstania Chrystusa.

Bez odprawy dla piłkarzy

Piłkarze oraz członkowie oficjalnych delegacji UEFA przylatujący na warszawskie lotnisko Chopina na EURO 2012, nie będą przechodzić przez terminal ani po przylocie ani przed odlotem. Taki tryb odprawy ma pozwolić normalnie funkcjonować lotnisku podczas zbliżających się z Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Czip zbada krew, kamera poinformuje o upadku

Czip wielkości karty kredytowej zrobi analizę krwi. Inny zbada pracę serca i oddech, a specjalna kamera zaalarmuje opiekuna o upadku - to technologia, która ułatwi chorym życie w przyszłości. Innowacyjne projekty w medycynie to nie tylko nowinka z zagranicy, ale również pole badań w Polsce.