Łódzka prokuratura zdecydowała o zabezpieczeniu na poczet przyszłych kar i odszkodowań majątku żony szefa Amber Gold, Katarzyny P. Wartość zabezpieczonego majątku szacuje się na ponad 4,6 mln zł. Katarzyna P. usłyszała w poniedziałek nowe zarzuty, w tym oszustwa na dużą kwotę. Sąd na wniosek prokuratury aresztował ją na trzy miesiące.

- Na pewno nie był to duży i profesjonalny ładunek wybuchowy - ocenił w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, stwierdzając jednocześnie, że mógł on zostać tak skonstruowany "specjalnie". - To byłoby charakterystyczne dla rodzimego ugrupowania, np. skrajnej prawicy w USA - dodał.

- Środki, które przewiduje ustawa, są drastyczne. Dlatego powinny być stosowane bardzo rzadko i tylko dla ludzi, którzy stanowią trwałe zagrożenie dla społeczeństwa – mówi Jarosław Gowin o przygotowywanej przez siebie specustawie. To priorytetowy projekt ministra sprawiedliwości, który ma wejść w życie na jesieni. Ale może być ciężko. Organizacje walczące o prawa człowieka oraz część psychologów i psychiatrów sprzeciwiają się nowym zapisom. Poparcie dla projektu ustawy, jak mówił minister, zadeklarowy jednak kluby PiS, SP i SLD.

Najpóźniej dziś w południe - zgodnie z zapowiedziami rzecznika rządu Pawła Grasia - na biurko premiera Donalda Tuska trafić ma specjalny raport opisujący wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom. Dokument przygotowuje szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

- Czy państwo ma bezczynnie czekać, aż zbrodniarze wyjdą na wolność? Kto weźmie za to moralną odpowiedzialność? Nie możemy dyskutować wyłącznie o prawach seryjnych zabójców, musimy myśleć przede wszystkim o prawach potencjalnych ofiar. Rząd i parlament mają bardzo mało czasu, by przyjąć tę ustawę – mówi Jarosław Gowin w rozmowie z dziennikarzami tvn24.pl. W jego resorcie powstała specustawa, wg. której sprawcy najcięższych przestępstw byliby izolowani od społeczeństwa po wyjściu z więzienia.

- Łódzki sąd aresztował w poniedziałek na trzy miesiące Katarzynę P., żonę szefa Amber Gold, podejrzaną o oszustwo wobec co najmniej 9,7 tys. klientów Amber Gold na kwotę prawie 668 mln zł - informuje rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Premier powołał na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Dariusza Łuczaka - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś. Łuczak pełnił obowiązki szefa tej służby od połowy stycznia, gdy zrezygnował poprzedni szef - gen. Krzysztof Bondaryk.

- Mamy do czynienia z idiotą, to jest niebezpieczny człowiek - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, komentując doniesienia Antoniego Macierewicza, jakoby katastrofę pod Smoleńskiem przeżyły trzy osoby. - To, co robi Macierewicz, jest prymitywne i cyniczne - dodał Włodzimierz Czarzasty z SLD. Z kolei Paweł Poncyljusz z PJN ujawnił, że powodem jego odejścia z PiS był brak akceptacji dla teorii, "że Tusk z Putinem zabili Lecha Kaczyńskiego".

- Mamy zastrzeżenia do tego, że prokuratura nie zajęła się tą sprawą. Nie przesłuchała personelu medycznego, żołnierzy - mówił Adam Hofman w "Kropce nad i" komentując wypowiedź Antoniego Macierewicza, który mówił o "wiarygodnych relacjach, że trzy osoby przeżyły katastrofę". Zastrzegł, że pewności o tym, że taka sytuacja miała miejsce nie ma, ale że "obowiązkiem prokuratury jest sprawdzić tego typu doniesienia".

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach zakończyła się piąta rozprawa w procesie Katarzyny W. oskarżonej o zabicie swej półrocznej córki Magdy. Sąd przesłuchał sześcioro świadków. Wśród nich była mieszkanka Sosnowca, która utrzymuje, że przed zgłoszeniem zaginięcia dziecka dwukrotnie widziała Katarzynę W. w miejscu, gdzie później znaleziono zwłoki Magdy. Obrona kwestionuje jednak jej wiarygodność.

W wieku 77 lat zmarł prof. Andrzej Garlicki. W latach 1987-1990 był dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał m.in. na uniwersytetach w USA i Japonii. Informację o śmierci historyka potwierdziło w poniedziałek biuro prasowe UW.

- Takie zeznania są. Były tego typu informacje. Mi też mówiono, że wśród trzech osób, które przeżyły katastrofę smoleńską, jest mój brat - oświadczył Jarosław Kaczyński, pytany o wypowiedź Antoniego Macierewicza, który mówił o "wiarygodnych relacjach, że trzy osoby przeżyły katastrofę". Zdaniem Kaczyńskiego podstawą takich spekulacji miały bć informacje z MSZ. Resort już zareagował.

W uroczystościach pogrzebowych Margaret Thatcher wezmą udział premier Donald Tusk, szef MSZ Radosław Sikorski i minister finansów Jacek Rostowski. Na pogrzeb b. brytyjskiej premier uda się także także Lech Wałęsa.