Chora terapia

Jak wiadomo, urzędnicy mają czas. Nie mają go ludzie przewlekle chorzy, którzy dziś w wielu przypadkach muszą walczyć nie tylko ze swoimi chorobami, ale i nowymi przepisami dotyczącymi refundacji leków. Są osobami, które codziennie muszą przyjmować specyfiki finansowane na nowych zasadach. I to na pewno nie oni zaoszczędzili na wprowadzeniu ustawy refundacyjnej.

Cena oszczędności

Ustawa refundacyjna weszła w życie rok temu i miała - zdaniem przeciwników - doprowadzić do katastrofy na rynku leków. Jej autorzy przekonywali, że ten rynek uzdrowi i zlikwiduje patologie związane ze sprzedażą specyfików, do których dopłaca państwo. Dziś wiadomo, że w kasie NFZ zostały dzięki niej prawie dwa miliardy. Pytanie kto te dwa miliardy stracił - pacjenci czy firmy farmaceutyczne?

Polska polityka wobec Białorusi wyróżniona

Polska została uznana przez znany "think tank" za lidera w pięciu dziedzinach dotyczących polityki zagranicznej, m.in. za politykę wobec Białorusi - poinformowało w czwartek MSZ. Polska została także wyróżniona m.in. za wkład w misje unijne w zakresie obronności.

Niemiecki ekspert w domu Olewnika

Po ponad 9 godzinach zakończyły się w czwartek oględziny w domu uprowadzonego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika w Drobinie (Mazowieckie). Uczestniczył w nich niemiecki ekspert od śladów krwi Bernd Brinkmann. W oględzinach brali też udział prokuratorzy.

"Przez Ruch Palikota musimy rozmawiać o związkach partnerskich i innych dziwnych rzeczach"

- Nie uda się posłowi Hofmanowi zakrzyczeć rzeczywistości (...). Państwo jest dla obywateli i to oni wybrali swoich reprezentantów różnych formacji - powiedział Andrzej Halicki (PO), komentując pomysł PiS, by zmniejszyć liczbę wicemarszałków Sejmu do czterech i pominąć kandydatów z Ruchu Palikota. Hofman tłumaczył: - Przez Ruch Palikota musimy rozmawiać o związkach partnerskich i innych dziwnych rzeczach.

Delegalizacja mentoli i slimów w Sejmie. Rząd jest na "nie"

Projekt dyrektywy tytoniowej oraz stanowisko rządu w tej sprawie prawdopodobnie już 6 lutego trafią pod obrady sejmowej komisji ds. europejskich. Wiadomo, że rząd nie zamierza poprzeć unijnych propozycji zakładających m.in. zakaz produkcji papierosów mentolowych i tzw. slimów.

"Anna Grodzka ma szansę zapisać się w historii"

- Anna Grodzka ma szansę zapisać się w historii Polski - uważa Marek Siwiec, europoseł Ruchu Palikota. - Grodzka nie ma odpowiednich kwalifikacji, by być marszałkiem Sejmu - twierdzi z kolei Witold Waszczykowski z PiS, komentując w "Faktach po Faktach" jej kandydaturę.

"Fakt" ma przeprosić Michała Tuska

Wydawca "Faktu" ma przeprosić Michała Tuska za "nieprawdziwe informacje" tabloidu, że grozi mu do 10 lat więzienia w związku z możliwością przestępstwa przy jego współpracy z OLT Express - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Pismo pytało w sierpniu w tytule, czy "Michałowi Tuskowi grozi 10 lat więzienia?!". Zdaniem sądu zdanie to przekroczyło granicę swobody wypowiedzi i służyło jedynie wywołaniu sensacji.

Ludwik Dorn kandydatem Solidarnej Polski na wicemarszałka

Klub Solidarnej Polski rekomenduje Ludwika Dorna na stanowisko wicemarszałka Sejmu - poinformował lider SP Zbigniew Ziobro. Dorn, który o fotel wicemarszałka będzie walczył ze zgłoszoną przez Ruch Palikota Anną Grodzką, stwierdził, że jej funkcjonowanie jest oceniane "jako rodzaj dziwacznej ciekawostki".

Liczba godzin pracy nauczycieli bez zmian

Zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie obejmą pensum nauczycieli - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Zmienić się mają natomiast zasady udzielania urlopu zdrowotnego oraz - w niewielkim stopniu - urlopu wypoczynkowego.

Kokaina, porsche i prawie 170 km/h

Patrolujący trasę S3 policjanci zatrzymali 29-letniego kierowcę porsche, który, jak się okazało, był pod wpływem kokainy. Wcześniej mężczyzna wyprzedzał na podwójnej ciągłej i jechał prawie 170 km/h.

Prezydent Starachowic skazany na więzienie za łapówki

Prezydent Starachowic został skazany na 3,5 roku więzienia, 100 tys. zł grzywny, 8 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych oraz przepadek mienia pochodzącego z przestępstwa. Wojciech B. był oskarżony o przyjęcie łapówek i nakłanianie do fałszywych zeznań.

Francja zawiesza sprzedaż Diane-35. Polska ostrzega. Producent "zdumiony"

Francja zawiesza sprzedaż pigułki antykoncepcyjnej Diane-35, która w ostatnich latach - według raportu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków - spowodowała co najmniej cztery zgony. Tabletka dostępna jest także w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał w jej sprawie ostrzeżenie. Producent leku w komunikacie zaznacza, że jest zaskoczony działaniami podjętymi przez Francję, ale zapowiada współpracę z urzędami regulującymi kwestie zdrowotne.

Przychodnia nie dla niepełnosprawnych. "Jeżeli chcą się dostać, to się dostają"

Niepełnosprawny mieszkaniec Płońska nie może dostać się do jedynego w mieście okulisty na kontrakcie NFZ. Choć przychodnia została wyremontowana, nie ma w niej windy ani podjazdu. Jest za to "schodołaz", ale zamknięty na klucz. - Jeżeli komuś bardzo zależy na tym, żeby tu przyjść, to rodzina zawsze zorganizuje to, żeby dotrzeć tutaj - kwituje pracownica. Materiał reportera programu "Blisko ludzi" telewizji TTV.

"Grodzka jako wicemarszałek to wydarzenie w skali świata"

Anna Grodzka nie uzyska poparcia klubu na wicemarszałka Sejmu? - Ja takiego scenariusza w ogóle nie biorę pod uwagę - powiedział w TVN24 poseł Ruchu Artur Dębski. I dodał: - Osoba Anki Grodzkiej jako kandydatki na wicemarszałka to jest wydarzenie, ale jako wicemarszałek jest to wydarzenie w skali świata - podkreślił Dębski.

Wiceszef GDDKiA: nie będzie opóźnień ani wstrzymania prac na drogach

- Nie będzie opóźnień w budowie dróg, wstrzymania prac ani zrywania kontraktów - zapewnił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wiceszef GDDKiA Andrzej Maciejewski, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej ws. zamrożenia funduszy dla Polski. Jak zaznaczył Maciejewski, w Krajowym Funduszu Drogowym są środki na finansowanie inwestycji.