"Drobna i energiczna". Kim jest następczyni Bieńkowskiej?

Jej poprzedniczka była charyzmatyczna i słynęła z kontrowersyjnych wypowiedzi. Nowej szefowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Marii Wasiak, trudno będzie wejść w buty Elżbiety Bieńkowskiej. Mimo to przyszła premier postawiła właśnie na nią. Kim jest ta "drobna i energiczna", jak ją określiła Ewa Kopacz, kobieta, która ma przejąć superresort?

Pani od religii idzie do MSW

Jedną z największych niespodzianek w gabinecie premier Ewy Kopacz jest obecność posłanki Teresy Piotrowskiej, która obejmie rządy w skrajnie dotąd męskim resorcie: w ministerstwie spraw wewnętrznych. Ta doświadczona polityk stanie przed wyzwaniami, jakimi są m.in. nadzór nad policją, strażą graniczną i BOR.

Bitwa na oceny ministrów. Kopacz kontra opozycja i eksperci

Prezentując skład nowego rządu Ewa Kopacz mówiła o gabinecie "silnych osobowości" i o ludziach "merytorycznie przygotowanych". Każdemu ministrowi poświęciła choćby zdanie, odwołując się nierzadko do osobistych szczegółów relacji z nowymi podwładnymi. Opozycja ich zalet nie widzi, dobrych opinii nie podziela. A jak "odchodzących" i "przychodzących" charakteryzują eksperci?

Schetyna: Kopacz chciała mieć moc sprawczą

Ona chciała mieć nie tylko inicjatywę, ale też moc sprawczą podejmowania personalnych, trudnych decyzji - w ten sposób Grzegorz Schetyna mówił o propozycji Ewy Kopacz, by został szefem MSZ. W rozmowie z reporterem "Czarno na Białym" podkreślił, że to właśnie przyszła premier była "głównym rozgrywającym" w tej sprawie.

Jajko ze średniowiecza i zabytkowe monety. Odkrycie pod posadzką kościoła

Podczas prac remontowych w średniowiecznym kościele w Ośnie Lubuskim pod posadzką archeolodzy znaleźli 87 monet, wiele przedmiotów codziennego użytku, datowanych na XIII-XIX w. oraz... późnośredniowieczne kurze jajko. To ostatnie, wydawałoby się kruche, znalezisko wytrzymało kilka katastrof budowlanych w świątyni - mówią naukowcy.

Koniec epoki Sikorskiego. Z MSZ przechodzi do Sejmu

Radosław Sikorski odchodzi z rządu - szef polskiej dyplomacji w rządach Donalda Tuska, jeden z najbardziej wyrazistych ministrów spraw zagranicznych w UE - jest kandydatem PO-PSL na marszałka Sejmu. W ciągu siedmiu lat był wymieniany jako polski kandydat na szefa NATO, a także na szefa unijnej dyplomacji w nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Prezydent: dajmy nowemu rządowi 100 dni spokoju

- Chciałbym wszystkich prosić, żeby się powstrzymać ze wszystkimi komentarzami - zaapelował prezydent Bronisław Komorowski, mówiąc o składzie rządu Ewy Kopacz. Jego zdaniem nowym ministrom należy dać czas do działania i komentować ich efekty. Chociaż tych prezydent już się spodziewa: - Ten rząd to mocny ruch w stronę jedności. Rząd skupiający, a nie dzielący - zaznaczył.

"To rząd trzech spółdzielni: Grabarczyka, Komorowskiego i Schetyny"

- Nowa ekipa to dla nas rząd zawodu - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Jerzy Wenderlich z SLD. Politycy Sojuszu skrytykowali m.in. utrzymanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i powołanie Cezarego Grabarczyka na szefa resortu sprawiedliwości. - To rząd dobry dla Platformy, ale czy na pewno dla Polski? - pytał Włodzimierz Czarzasty. - To rząd trzech spółdzielni: Grabarczyka, Komorowskiego i Schetyny - dodał.

"Jeżdżą pod wpływem, bo w weekendy policji tu nie ma". 365 pijanych kierowców w rok

- Statystyki są przerażające. W ubiegłym roku 365 razy oskarżaliśmy pijanych kierowców, w tym roku jest ich już 170 - mówi szef wejherowskiej prokuratury i apeluje do policji o wsparcie. Według śledczych kierowcy z małych miejscowości korzystają z tego, że w weekendy na lokalnych drogach nie ma policji. Statystykę przygotowali po tragicznym wypadku w Wyszecinie, w wyniku którego śmierć ponieśli kobieta w ciąży oraz jej mąż.

Po pięciu latach wraca do rządu. Kim jest Grzegorz Schetyna?

Grzegorz Schetyna po miesiącach systematycznego wypychania na obrzeża PO wraca do gry. Kiedyś marszałek Sejmu, wicepremier, szef największego klubu parlamentarnego i regionalny baron Platformy, dziś kandydat na ministra spraw zagranicznych. Kim jest człowiek, którego zgubiła zbyt duża siła w partii i który na powrót do rządu musiał czekać, aż do Brukseli odejdzie Donald Tusk?

Tak powstaje nowe serce Łodzi

Tak zmienia się oblicze miasta - w tym samym czasie powstaje dworzec Fabryczny (za 1,7 mld) a za 300 mln zł dawne elektrownie przerabiane są na budynki, w których ma tętnić życie towarzyskie i kulturalne. Wokół - za pół miliarda złotych - budowana jest siatka dróg. W plątaninie projektów łatwo się pogubić, więc urzędnicy przygotowali film, na którym widać gdzie powstaną nowe ulice.

"Polska zapłaci za naukę Schetyny"

Rząd Ewy Kopacz będzie słaby - ocenił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak - a jego zadaniem jest nie naprawa Polski, tylko "scalanie Platformy Obywatelskiej". - To jest rząd kontynuacji, nie naprawi błędów ekipy Donalda Tuska - stwierdził polityk Prawa i Sprawiedliwości. Powołanie Grzegorza Schetyny na szefa dyplomacji uznał za "niebezpieczny eksperyment", za który Polska zapłaci.

"Polska powinna być jak rozsądna kobieta". Kopacz o sprawach międzynarodowych

- Powinniśmy zachowywać się jak polska rozsądna kobieta. Nasz kraj, nasz dom i nasze dzieci są najważniejsze - tak Ewa Kopacz odpowiedziała na pytania dotyczące rządowych planów wobec płynących z zewnątrz zagrożeń. Przyszła premier odwoływała się do swojej kobiecości, ponieważ - jak wyjaśniała - dla kobiety bezpieczeństwo jej własnego domu zawsze jest najważniejsze.

Przepadł bez wieści z całą załogą. Film opowie tajemniczą historię ORP "Orzeł"

Słynny okręt podwodny ORP "Orzeł", biorący udział w walkach września 1939 roku, znów trafi na ekrany kin. W 2017 r. powstanie o nim film fabularny i 13-odcinkowy serial, reżyserem obu produkcji będzie Jan Kidawa-Błoński. Zaginięcie okrętu w nieznanych okolicznościach jest największą zagadką dotyczącą historii polskiego wojska podczas II wojny światowej. Początek zdjęć zaplanowano na lato 2015 r.

Ewa Ewart "Niezwykłą Osobowością 2014"

Dziennikarka TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart wśród laureatów nagród "Niezwykłe Osobowości 2014", które po raz pierwszy przyznało Europejskie Forum Przedsiębiorczości. Inni laureaci to założycielka PAH Janina Ochojska i podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Sienkiewicz, Arłukowicz, Sikorski - tych ministrów nie chcieliście w nowym rządzie

Zapytaliśmy Was o to, którego ministra powinien wymienić następca Donalda Tuska. W naszej internetowej sondzie trzy nazwiska zaznaczaliście najczęściej. 26 proc. głosujących wskazało ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, 22 proc. - ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, 13 proc. - szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego. Z tej trójki swą drugą szansę w rządzie otrzymał Arłukowicz.

Schetyna wraca do gry. To oni będą teraz nami rządzić

Wielkie powroty i strategiczne roszady - tak można opisać nowy skład rady ministrów, który w piątek przedstawiła desygnowana na premiera Ewa Kopacz. Do rządu wraca Grzegorz Schetyna, który obejmie fotel szefa MSZ po Radosławie Sikorskim. Ministrem administracji i cyfryzacji będzie bliski Schetynie Andrzej Halicki. Po trzech latach nieobecności do rządu ponownie znajdzie się Cezary Grabarczyk. Nowi szefowie pojawią się jeszcze w dwóch resortach: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

"Schetyna ma być partnerem dla największych graczy? Dla Ławrowa na przykład?"

- Gdyby nie musiała, to by nie wzięła Schetyny. To pokazuje jej słabość - ocenił gość "Wstajesz i wiesz" Jacek Sasin. Według polityka PiS tylko Donald Tusk mógł pozwolić sobie na to, żeby frakcję Schetyny trzymać daleko, Ewa Kopacz nie. I to - zdaniem Sasina - jest dowód na słabość rządu, w którym ministrem spraw zagranicznych będzie Grzegorz Schetyna.

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd

- Najtrudniejszym, najważniejszym zadaniem rządu będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków - powiedziała Ewa Kopacz na konferencji, na której przedstawiła skład swojego rządu.

Sienkiewicz: kończę pracę jako minister, to decyzja pani premier

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz potwierdził w piątek rano, że kończy pracę jako minister. Dodał, że jest to decyzja pani premier i zapadła "przed miesiącem, w momencie, kiedy okazało się, że premierem zostanie Ewa Kopacz". Sienkiewicz zaznaczył, że to nie koniec jego "przygody z polityką".

Gitarzysta zespołu "Pod Budą" porażony prądem

Jan Hnatowicz, gitarzysta zespołu "Pod Budą" doznał ciężkich obrażeń wskutek porażenia prądem na próbie przed koncertem w Suchej Beskidzkiej (Małopolska). Muzyk znajduje się na oddziale intensywnej terapii, jego stan jest poważny.