Ptasia grypa H5N8 przy granicy z Polską. Pierwszy taki przypadek w Europie

Bardzo zaraźliwy, występujący dotąd tylko w Azji szczep wirusa ptasiej grypy - H5N8 - pojawił się na fermie indyków w Niemczech w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. To 60 km od Szczecina. Specjaliści podkreślają, że ten rodzaj wirusa nie przenosi się na człowieka, ale niepokojące jest to, że wirus ten do tej pory nie występował w Europie.

Dzień pierwszego śniadania. Dzieci biły rekord

500 szkół podstawowych, 142 tys. uczniów i setki tysięcy zdrowych potraw. W całym kraju uczniowie biły Rekord Guinnessa w organizacji największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. Wszystkie potrawy musiały być przygotowane zgodnie z 12 zasadami zdrowego odżywiania, które opracowali eksperci Instytutu Matki i Dziecka. Odwiedziliśmy z naszą kamerą jedną ze szkół, w której bito rekord.

Rosyjskie media skąpo o wystąpieniu Schetyny

Media w Rosji praktycznie nie zauważyły informacji o zadaniach polityki zagranicznej w latach 2014-2015, przedstawionej w czwartek w Sejmie przez szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetynę. A polityk Plarformy Obywatelskiej mówił między innymi o tym że "za sprawą Rosji zakwestionowany został międzynarodowy porządek".

Policjanci uderzyli pięścią w twarz? Dwie wersje, rozstrzygnie sąd

Przemysław Wipler na czwartkowej konferencji prasowej, powołując się na ujawnione zdjęcia z monitoringu, zapewniał, że to on był ofiarą agresji policji. Policja i prokuratura odpowiada, że funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, a inne nagrania - dłuższe i lepszej jakości - które są w posiadaniu prokuratury, podważają relację posła. Akt oskarżenia został już skierowany do sądu i to on zdecyduje, która wersja wydarzeń jest prawdziwa.

Kaczyński: źle się stało, większość społeczeństwa chce innego marszałka

Wyniki sondaży pokazują, że większość społeczeństwa chce, aby ktoś inny był marszałkiem. Bardzo źle się stało, że nie został odwołany - tak Jarosław Kaczyński skomentował odrzucenie wniosku PiS o odwołanie Radosława Sikorskiego z fotela marszałka Sejmu. W piątek rano Sejm większością głosów zadecydował, że Sikorski zachowa stanowisko.

Polskie wojsko sięga po rezerwistów. Chętnych nie brakuje

W atmosferze wzrastającego poczucia zagrożenia polska armia zapowiada sięganie po rezerwistów i ochotników. Mają oni współtworzyć nowe oddziały obrony terytorialnej. Chętnych nie brakuje. Od czasu, gdy obecność w wojsku nie jest przymusem, dla wielu stała się przywilejem. Dlatego coraz mniej rezerwowych patrzy na wojsko z rezerwą. Niektórzy już myślą, by zaciągnąć się do wojska.

"Najpierw rozmowa, później kajdanki, gaz łzawiący czy paralizator"

- W ustawie pod hasłem "środki przymusu bezpośredniego" znajduje się czternaście podpunktów. Założenie kajdanków, uderzenia pałką, nawet skorzystanie z paralizatora - wymienia Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Nie ma w ustawie zapisanej jednak zwykłej, ludzkiej rozmowy. Ale to ona powinna pojawić się przed jakimikolwiek innymi środkami. Bo tak możemy dojść do jakiegoś porozumienia bez użycia siły - mówi.

"Najważniejsze dziś to odwołać Sikorskiego"

- A jeśli nie uda nam się go odwołać, to chociaż pokażemy Polakom, kto jest w tym kraju prawdziwą opozycją - powiedział w programie "Jeden na jeden" Joachim Brudziński z PiS. Jak zapewniał, jego partia będzie głosować dziś za odwołaniem Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Zmuszali Polaków do żebractwa. Gang handlujący ludźmi rozbity

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie zatrzymali siedem osób, które zajmowały się organizowaniem wyjazdów poza granice naszego kraju. Wedle ich zapewnień, miała to być praca zarobkowa w handlu. W rzeczywistości pokrzywdzeni byli zmuszani do żebractwa. Musieli płacić za transport, wyżywienie i zakwaterowanie. W ten sposób wpadali w spiralę długów, których nie byli w stanie spłacić. Materiał "Faktów TVN".

"Czy możemy zaufać komuś, kto nic nie pamięta, albo nie potrafi trzymać języka za zębami?"

- Dokonajmy zmiany na stanowisku marszałka, zamknijmy ten nieudany eksperyment z nagrodą pocieszenia dla Radka Sikorskiego za zdjęcie go z funkcji szefa MSZ - mówił podczas czwartkowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu Krzysztof Szczerski (PiS). Głosowanie ws. odwołania Sikorskiego odbędzie się w piątek. Kandydatem PiS na następcę Sikorskiego jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow.

Wipler: Kopacz nie dopełniła obowiązków

- Jako marszałek Sejmu Ewa Kopacz miała obowiązek zażądać wyczerpujących wyjaśnień od policji - mówi Przemysław Wipler. Gość "Faktów po Faktach" podkreślał, że obecna szefowa rządowa powinna była tak postąpić w przypadku incydentu z udziałem posła.

Ziobro o Wiplerze z sympatią, "ale jego zachowanie naganne"

Zachowanie Przemysława Wiplera naganne, ale także policjanci w swej interwencji policjanci posunęli się zbyt daleko - tak sprawę sprzed roku, która wróciła po opublikowaniu nagrania mającego pokazywać zajście sprzed roku, oceniali Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) i mec. Jacek Kondracki.

Współpraca Polski z Rosją? "Tam, gdzie jest ona możliwa"

Konflikt na Ukrainie doprowadził do pogorszenia relacji polsko-rosyjskich pod względem gospodarczym i politycznym - ocenił szef MSZ Grzegorz Schetyna. Zadeklarował jednak, że nasz kraj będzie dążył do utrzymania współpracy z Rosją "tam, gdzie jest ona możliwa".

"Gdyby było to zależne od nas". Kopacz o większych sankcjach na Rosję

- Gdyby było to zależne od nas, bylibyśmy zwolennikami zwiększenia sankcji wobec Rosji, bo to jest coś wymiernego, co powoduje, że oni to odczuwają - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz. Podkreślała, że "musimy przede wszystkim zawalczyć o pokój na Ukrainie, nie prowokować i nie dążyć do takiej sytuacji, w której my mielibyśmy pomagać Ukrainie w wojnie".

Schetyna o dwóch filarach bezpieczeństwa Polski

Główne cele polskiej polityki zagranicznej nie zmieniają się. Dążymy do zakorzenienia Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich, wykorzystując je do utrwalania naszego bezpieczeństwa i zapewnienia krajowi właściwych warunków rozwoju - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.

PiS: niech Schetyna nie będzie ministrem "polskiej niemocy zagranicznej"

Mniej słów, mniej zaklęć, a więcej skuteczności - wzywało PiS podczas debaty po wystąpieniu szefa dyplomacji. Krzysztof Szczerski zapowiedział, że jego partia złoży wniosek o odrzucenie informacji szefa MSZ. - Polska polityka zagraniczna znajduje się w dobrych rękach - mówił natomiast partyjny kolega Schetyny, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz.