W sposób odpowiedzialny mogę powiedzieć, że najwcześniej o zmianach możemy dyskutować od roku 2017/2018 - powiedziała w poniedziałek szefowa MEN, Anna Zalewska, pytana o projekt reformy systemu edukacji. Zdradziła też harmonogram prac nad nim, choć nie odpowiedziała na pytanie, czy znajdzie się tam pomysł likwidacji gimnazjów.

Europa jest zdumiona tym, co się w Polsce dzieje. W Polsce, która uchodziła za wzór demokracji - mówił w poniedziałek w RMF FM były wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Dodał, że w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim odbędzie debata poświęcona sytuacji w naszym kraju, jednak nie z inicjatywy europosłów PO i PSL.

Trzeba było w tamtym czasie być w tym miejscu, żeby móc realizować to, co uważam za słuszne i dobre dla ludzi - mówił w "Jeden na jeden" Stanisław Piotrowicz (PiS). Szef sejmowej komisji sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do zarzutów opozycji dotyczących jego przeszłości. Do 1989 r. Piotrowicz był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W czasach PRL pełnił także funkcję prokuratora.

Dyskusja rozgorzała po słowach wiceszefa MON o ewentualnym udziale Polski w NATO-wskim programie Nuclear Sharing. Resort zapewnił potem, że "rząd nie ma planów pozyskiwania takiej broni", ale nie brak głosów, że tematu nie należy porzucić. - Taka możliwość przed Polską stoi i takiej możliwości odrzucać nie możemy - przekonuje w wypowiedzi dla "Faktów" TVN Jacek Sasin (PiS). - W czasach zimnej wojny najważniejsze jest odstraszanie - mówi z kolei b. szef BBN Stanisław Koziej. Opozycja przestrzega zaś przed "katastrofalnymi konsekwencjami" wypowiedzi wiceministra.

- Wolałabym nie bałamucić opinii publicznej jakimiś opowieściami, bo to jeszcze na dokładkę wznieca taki niepokój społeczny. Jeśli mówimy, że Polska musi mieć broń jądrową to znaczy, że coś niedobrego dzieje się wokół Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Julia Pitera (PO), nawiązując do słów wiceszefa MON. Ryszard Czarnecki (PiS) zapewnił zaś, że rząd nie ma planów ściągania do Polski głowic atomowych.

- Prezydent jako prawnik wie, ze musi przyjąć ślubowanie - ocenił Ryszard Petru. Jego zdaniem prezydent Duda powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych zgodnie z konstytucją w poprzedniej kadencji, a do dwóch pozostałych zaapelować, aby podali się do dymisji. Za pośrednictwem programu "Kawa na ławę" lider Nowoczesnej oraz szef klubu PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, zwrócili się do prezydenta o kolejne spotkanie w sprawie TK.

Omenaa Foundation zbiera pieniądze na szkołę dla dzieci ulicy w Ghanie. Prezenterka TVN Meteo zaprosiła do współpracy Justynę Steczkowską, Weronikę Książkiewicz i Katarzynę Bujakiewicz. Wzięły udział w sesji fotograficznej w Afryce, której efekty można zobaczyć w kalendarzu - pieniądze uzyskane z jego sprzedaży zasilą budowę szkoły.

W MSWiA rozpoczęły się prace nad mapą zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce - poinformował Jarosław Zieliński, wiceminister w MSWiA odpowiedzialny m.in. za policję. Jak podkreślił, dzięki temu będzie można ocenić, gdzie potrzebne jest wzmocnienie policji, np. przez utworzenie posterunków.

Policyjna akcja na autostradzie, zatrzymany samochód i przejęcie dziecka. Porwany 3-letni Fabian wrócił już do matki. Chłopca uprowadził ojciec, a wspierali go działacze organizacji "Dzielny Tata". Porwał, bo twierdzi, że miał utrudniony dostęp do dziecka i chce walczyć o swoje. Ofiarą tej walki stało się dziecko. Materiał "Faktów" TVN.

Oni śmią teraz mówić, że bronią demokracji, kiedy chcieli tę demokrację ukraść? To my bronimy demokracji - powiedział w sobotę Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do słów opozycji po czwartkowym wyroku TK, który zbadał ustawę przegłosowaną przez PO i PSL, na podstawie której Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału.