Kalisz, Tusk, Pawlak i Hofman na sejmowej liście nieobecności

Ponad 3700 głosowań odbyło się podczas 71 posiedzeń Sejmu obecnej kadencji. Ryszard Kalisz (niezrzeszony), Donald Tusk (PO), Waldemar Pawlak (PSL), Grzegorz Napieralski (SLD) i Adam Hofman (PiS) znaleźli się wśród posłów z najniższą frekwencją w głosowaniach.

Kierowcy sprawdzą punkty karne przez internet

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad wprowadzeniem kolejnych bezpłatnych e-usług, dzięki którym każdy kierowca będzie mógł sprawdzić m.in. liczbę własnych punktów karnych czy opłacić mandat online. Ułatwienia mają zostać wprowadzone w 2016 roku.

PSL wykorzysta zawirowania wokół Tuska? Władze koalicjantów zaplanowały spotkanie

Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że spotka się w poniedziałek z kierownictwem PO po to, by przekonywać koalicjanta do swoich rozwiązań w zakresie m.in. obrotu ziemią rolną w Polsce, waloryzacji rent i emerytur, finansowania inwestycji przez samorządy. Koalicjanci będą pewnie również dyskutować różnych scenariuszach, związanych z objęciem przez premiera Donalda Tuska posady szefa Rady Europejskiej.

Miller: zjednoczenia lewicy nie będzie. Możliwa jest kooperacja

- Mamy jednego króla i dwóch giermków - tak Leszek Miller skomentował zjednoczenie na prawicy PiS, SP oraz PR. Jednocześnie zapowiedział, że "zjednoczenia lewicy nie będzie". - Możemy co najwyżej mówić o kooperacji w wyborach samorządowych - mówił w "Faktach po Faktach" szef SLD.

Sikorski mówi o zagrożeniu dla Polski. Miller: to język radykałów

Radosław Sikorski w wywiadzie dla zachodnich mediów mówi, że Polacy "nie mogą czuć się bezpieczni" w obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie. Te słowa szefa MSZ skomentował w TVN24 Leszek Miller. - To jest język radykałów, którego nie warto stosować, dlatego, że on może powodować jeszcze większe niebezpieczeństwo - ocenił szef SLD w "Faktach po Faktach".

Sikorski: My, w Polsce, nie jesteśmy bezpieczni. Nasz sąsiad padł ofiarą agresji

Radosław Sikorski w wywiadach dla niemieckiego "Welt am Sonntag" i hiszpańskiego "ABC", stwierdził, że państwa zachodnie były nadmiernie powściągliwe wobec Moskwy w kontekście konfliktu na Ukrainie. Pytany, czy NATO jest dla Polski gwarantem bezpieczeństwa, powiedział zaś, że Polacy "nie mogą czuć się bezpieczni", gdyż "nasz sąsiad padł ofiarą agresji".

Hofman: Przyzwolenie na Smoleńsk ośmieliło Putina. "Pozwoliło mu zestrzelić samolot"

- Tak jak przyzwolenie świata na Gruzję pozwoliło Putinowi wejść na Krym, tak przyzwolenie Polski i świata na Smoleńsk i to, co się działo po Smoleńsku, pozwoliło zestrzelić mu ten samolot [malezyjski Boeing 777 - red.] - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman w programie "Ława polityków" w TVN24. - To, co widzimy jest rezultatem tego, że pozwolono Putinowi, by poczuł się bezkarny - ocenił z kolei Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska).

Siedem z dziesięciu ofiar wypadku pod Dreznem to Polacy. "Autobus się przewrócił, wszystko się porozwalało"

Siedem spośród dziesięciu ofiar sobotniego wypadku pod Dreznem to Polacy - potwierdził w niedzielę polski konsul w Berlinie. Trzy ofiary pozostają nadal niezidentyfikowane. Po zderzeniu polskiego autokaru i busa na autostradzie A4 w szpitalach wciąż przebywa ponad 40 osób. - Autobus się przewrócił, ja się przewróciłam. Wszystko się porozwalało - relacjonowała w rozmowie z reporterem TVN24 jedna z poszkodowanych.

Narada w PSL. Na wypadek odejścia Tuska

Dziś odbędzie się narada władz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najważniejsi politycy PSL będą omawiali m.in. scenariusz przyśpieszonych wyborów, do których może dojść w sytuacji, gdyby premier Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej.

Wjechał autem w spacerowiczów w Sopocie. Jest wielu rannych

Około 30-letni mężczyzna, kierujący samochodem marki Honda, w sobotę przed północą wjechał w spacerowiczów w Sopocie. Rozpędzone auto wjechało na drewniane molo, gdzie kierowca zawrócił. Kiedy wracał w kierunku "Monciaka" uderzył w drzewo. Policja informuje, że 11 poszkodowanych osób zostało przewiezionych do szpitala.

Śledztwo przeciwko kierowcy polskiego autokaru. Identyfikują ofiary

Prokuratura w Dreźnie oraz tamtejsza policja wdrożyły śledztwo przeciwko kierowcy polskiego autokaru, który brał udział w wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na autostradzie A4 w Niemczech. 44-letni mężczyzna podejrzany jest o popełnienie nieumyślnego zabójstwa. W wypadku zginęło 10 osób. Dotychczas udało się zidentyfikować pięć ofiar. Są to Polacy - trzech mężczyzn i dwie kobiety.

Komorowski: kompromitacja separatystów jest także kompromitacją ich rosyjskich popleczników

- Próba zdestabilizowania państwa ukraińskiego jest problemem globalnym - stwierdził w piątek na konferencji prasowej prezydent Bronisław Komorowski. Wyraził przy tym nadzieję, że po zestrzeleniu pasażerskiego samolotu nad Ukrainą "niektórym kręgom politycznym spadną z oczu łuski złudzeń", co do rzeczywistego charakteru konfliktu i rzeczywistych zagrożeń bezpieczeństwa we wschodnim regionie Europy.

Wójt z zarzutami wróci do rządzenia gminą

Podejrzany o przestępstwa przy realizacji projektów unijnych Dominik Moskwa, może wrócić do rządzenia gminą Skierniewice. Taką decyzję podjął miejscowy sąd, który uchylił nałożony na niego przez śledczych zakaz pełnienia obowiązków służbowych. Do pracy mogą wrócić też jego zastępczyni i sekretarz. Wszyscy mają takie same zarzuty.

Tusk: mamy do czynienia z aktem terroru

- Nie było i nie będzie zagrożenia dla polskich samolotów w związku z konfliktem - zapewnił premier Donald Tusk, odnosząc się do katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy. Premier ocenił, że mamy do czynienia z aktem terroru. - Najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że malezyjski samolot został zestrzelony rakietą z części terytorium Ukrainy pozostającej pod kontrolą separatystów - powiedział w piątek szef rządu.

Komorowski: Polska uznaje prawo Ukrainy do użycia siły w obronie integralności terytorialnej

"Wstrząśnięty kolejnymi ofiarami separatystów, w trudnym dla Ukrainy okresie zmagania się z zagrożeniami dla integralności terytorialnej kraju, pragnę zapewnić Pana, Panie Prezydencie, o niezmiennym poparciu dla działań władz ukraińskich podejmowanych na rzecz przywrócenia pokoju" - napisał Bronisław Komorowski w liście do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Prezydent podkreślił, że Polska popiera plan pokojowy Ukrainy.

PiS wygrywa z PO w sondażu. 12 punktami

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu wygrałoby je PiS z 35 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Na drugim miejscu - Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 23 proc.

Zostawiła dzieci w rozgrzanym aucie. "Uchylone szyby nic nie dają"

7-letnia dziewczynka i jej roczna siostrzyczka zostały same w samochodzie pozostawionym w samo południe na nasłonecznionym parkingu. - Co prawda matka zostawiła uchylone szyby, ale niczego to nie załatwia - podkreśla policja. Funkcjonariusze alarmują, że rodzice wciąż nie wyciągają wniosków z kilku podobnych sytuacji, które skończyły się tragedią.

Polskie MSZ "stanowczo potępia zestrzelenie samolotu"

"Polska stanowczo potępia zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy wschodniej kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów" - oświadczyło w komunikacie opublikowanym na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Szczególne oburzenie wywołuje fakt użycia zaawansowanej broni przeciwlotniczej przeciwko celowi cywilnemu" - podkreślono. W czwartkowej katastrofie zginęło blisko 300 osób.

Saryusz-Wolski: to wojna, to nie separatyści, a terroryści

- Jeżeli dalej będziemy udowadniali, że to nie jest wojna i że to nie jest rosyjska partyzantka, to będą kolejne ofiary - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski, komentując katastrofę malezyjskiego samolotu na wschodniej Ukrainie, który został najprawdopodobniej zestrzelony. Europoseł PO podkreślił, że zestrzelania dokonali rosyjscy terroryści, a nie separatyści.