Wyrok ws. więzień CIA. "Polska nie powinna go respektować"

Mamy skutki nadgorliwości w podejmowaniu decyzji politycznych wiele lat temu - stwierdził marszałek Sejmu Radosław Sikorski, odnosząc się do wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego z PiS Polska nie powinna respektować tego rozstrzygnięcia.

Trwa posiedzenie RBN. Tematami Ukraina i szczyt NATO w Warszawie

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęło się po godz. 10. Głównymi tematami spotkania są: szczyt NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie, i sytuacja na Ukrainie - także w kontekście porozumienia z Mińska.

"Rosja musi zaatakować Polskę"

- Rosja musi zaatakować Polskę, jeśli chce odbudować imperium, a mówi wyraźnie, że chce - powiedział we "Jeden na jeden" Romuald Szeremietiew, były szef MON. W jego opinii, porozumienia pokojowe z Mińska to hipokryzja.

Przegląd prasy: szkolne wakacje trwają 6,5 miesiąca

Ten rok szkolny to teoretycznie 188 dni nauki i 177 dni wolnego. Ale jeśli odjąć długie weekendy, rekolekcje, egzaminy próbne i prawdziwe, to okaże się, że dzieci przez większość roku nie chodzą na lekcje – pisze "Gazeta Wyborcza".

Przegląd prasy: z fałszywą wizą przez granicę

Na podstawie fałszywych dokumentów i wyłudzonych wiz cudzoziemcy coraz częściej usiłują wjechać do Polski. W 2014 r. Straż Graniczna wykryła blisko 1,9 tys. takich przypadków - pisze "Rzeczpospolita".

Wyrok ws. więzień CIA w Polsce ostateczny. Odwołanie odrzucone

- Polski rząd zawsze wykonuje wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; jest wyrok i trzeba go zrealizować - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, komentując odrzucenie przez ETPC odwołania polskiego rządu od wyroku ws. więzień CIA w naszym kraju. Według senatora PO Józefa Piniora to wyraźny sygnał dla prokuratury w Polsce, aby zakończyć śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce.

"Kandydat niepoważny" Kukiz. Muzyk rusza z kampanią

- Prezydent jest ojcem obywateli, powinien wszystkich bez względu na światopogląd i przekonania polityczne traktować jak swoje dzieci - powiedział w "Kropce nad i" kandydat na prezydenta, Paweł Kukiz. Dodał, że "podobają mu się niemal wszystkie programy kandydatów na prezydenta". - Jednak nie ma w nich słowa o tym, że nie da się ich zrealizować - podkreślił.

Jest nowa wersja projektu ustawy o in vitro

Tworzenie w procedurze in vitro więcej niż ośmiu zarodków będzie ograniczone do wskazań medycznych wynikających m.in. z wieku kobiety, a zarodek będzie mógł być wykorzystany także po śmierci dawców - zakłada nowa wersja projektu ustawy o leczeniu niepłodności. Do Sejmu trafi prawdopodobnie w marcu.

"Tłumaczył, że dziecko upadło mu, gdy je przebierał." 19-latek usłyszał zarzut

Do szpitala we Włocławku z ciężkimi obrażeniami trafił dwuletni nieprzytomny chłopiec. Lekarze natychmiast zaalarmowali policję - podejrzewali, że dziecko najprawdopodobniej zostało pobite przez konkubenta matki. - Mężczyzna tłumaczył, że wyśliznęło mu się podczas przebierania - mówi nadkom. Maciej Daszkiewicz z bydgoskiej policji. We wtorek po południu mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała dziecka.

Oskarżony o napaść na czarnoskórego prezentera niewinny

Sąd Apelacyjny w Białymstoku uniewinnił we wtorek młodego mieszkańca miasta, oskarżonego o znieważenie na tle rasowym i napaść na ulicy na czarnoskórego prezentera jednej z prywatnych rozgłośni radiowych i telewizji. Mężczyzna nie przyznawał się do tej napaści.

PiS domaga się komisji śledczej ds. afery taśmowej. "Nowe okoliczności"

- Antybohaterowie taśm prawdy wracają do władzy - stwierdził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Poinformował, że jego klub chce, aby Sejm na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu zajął się złożonym przez klub we wrześniu ub.r. wnioskiem o powołanie komisji śledczej do zbadania sprawy tzw. afery taśmowej. Zdaniem posłów PiS pojawiły się "nowe okoliczności" i przedstawiciele rządu powinni się do nich odnieść.

MON chce kupić dwa samoloty dla VIP-ów

Wiceminister obrony Czesław Mroczek zapowiedział, że MON przygotowuje się do rozpisania przetargu na dwa małe samoloty do przewozu osób na najważniejszych stanowiskach w państwie. Mają to być maszyny używane.

"Nie grozi nam wojna". SLD przeciw zwiększaniu wydatków obronnych

Politycy SLD są przeciwni zwiększeniu od 2016 roku wydatków obronnych do nie mniej niż 2 proc. PKB, co zapowiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz. - Rozwój państwa polega na zwiększaniu środków na naukę i badania, a nie na zbrojenia - ocenił rzecznik SLD Dariusz Joński.

Więzienie i prace społeczne za faszystowski gest

Sąd w Białymstoku nie dał się przekonać Sylwii S. oraz Mateuszowi M., że gest, który wykonali na cmentarzu po zakończonym marszu Narodowego Odrodzenia Polski nie był faszystowskim pozdrowieniem, tylko salutem rzymskim. Utrzymał wyrok 5 miesięcy więzienia z obowiązkiem pracy społecznej po 30 godz. miesięcznie.

Łódź chora na grypę. "Lekarze przyjmują po 60 pacjentów dziennie"

- Do lekarzy rodzinnych w regionie łódzkim trafia coraz więcej pacjentów z podejrzeniem grypy - mówi lekarz rodzinny Maciej Adamiec i przekonuje, że na odporność pracujemy cały rok. Dodaje, że znajdujemy się w okresie największej zachorowalności. Lekarze przyjmują dziennie od 40 do 50 pacjentów. Rekordziści nawet 60.

Jarubas chce debaty, a nawet dwóch

Kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas wychodzi z propozycją do swoich kontrkandydatów. Chce, by do politycznego zwyczaju weszło organizowanie debat jeszcze przed pierwszą turą wyborów, z udziałem urzędującego prezydenta.