Dotychczasowy zastępca pomorskiego szefa policji, insp. Zbigniew Maj został nowym komendantem głównym policji - poinformowało w piątek MSWiA. - To wręcz szok, ale pozytywny. Koterie w komendzie głównej policji mają się czego obawiać - mówi portalowi tvn24.pl jeden z emerytowanych generałów policji.

- Pan nie ma prawa tutaj stać! - krzyczy jedna z kobiet stojących przed Pałacem Prezydenckim do reportera TVP Info i ściąga mu słuchawki. Po chwili reporter zostaje popchnięty przez inną osobę w tłumie i nie może przeprowadzić transmisji dla swojej stacji. Nagranie pokazujące, jak osoby uczestniczące w miesięcznicy smoleńskiej uniemożliwiły pracę dziennikarzowi, udostępniła stacja TVP Info.

- Beata Kempa naraża się na bardzo poważną odpowiedzialność. O tym, jak pracuje TK, decyduje jego prezes i nigdy, w ciągu 25 lat, nie było to kwestionowane - powiedział Cezary Tomczyk (PO). Opozycja ostro zaprotestowala przeciwko decyzji szefowej KPRM o wstrzymaniu publikacji wyroku TK z 3 grudnia.

"Panie Prezydencie, nie mogę z Pańskiej nominacji przyjąć odznaczenia, które nadawane jest, między innymi, za walkę o normy prawne, które Pan z pełną świadomością narusza" - napisał prof. Ludwik Turko w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Były sędzia Trybunału Stanu odmówił przyjęcia od głowy państwa Krzyża Wolności i Solidarności, odznaczenia przyznawanego działaczom opozycji komunistycznej.

- Prawo nie wskazuje nam trybu, w którym przed wcześniejszym opublikowaniem żądamy wyjaśnień, dlaczego został wydany taki wyrok, w takim składzie. Procedura taka nie jest przewidziana - zauważa dr Mariusz Bidziński, konstytucjonalista z SWPS. Wczoraj szefowa KPRM wysłała pismo do TK z informacją o wstrzymaniu publikacji wyroku Trybunału z 3 grudnia i prośbą o zajęcie przez prezesa TK stanowiska ws. wskazanych wątpliwości dotyczących składu sędziowskiego. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie wszczęła prokuratura w Warszawie.

KE pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza. Zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - ostrzegła KE. Według MŚ Polsce na razie nie grożą żadne kary.

Grupa Specjalna Płetwonurków RP rozpoczyna poszukiwania ciała zaginionej niemal trzy tygodnie temu Ewy Tylman. Specjaliści są już na miejscu i od piątku będą przeczesywać Wartę.

Mija trzydzieści lat od największej w historii katastrofy w elektrowni atomowej. Okolice Czarnobyla to wciąż strefa zamknięta, która dostępna była do tej pory tylko dla nielicznych. Teraz te miejsca będzie mógł zwiedzić każdy. Wszystko za sprawą technologii oraz pomysłowości polskich grafików i informatyków. ("Polska i świat")

Niepełnosprawni będą parkować na dużych niebieskich prostokątach. To efekt wejścia w życie przepisów, o które walczył m.in. Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja. - Chcieliśmy, żeby oznaczenia były widoczne dla każdego - wyjaśnia. Nie wszyscy są jednak zadowoleni. Materiał magazynu "Polska i świat".

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego nie ustaje, jednak realizacja orzeczeń TK już wcześniej nie zawsze przebiegała gładko. Sejm poprzedniej kadencji do wprowadzania w życie zmian zaleconych przez Trybunał podchodził w niektórych przypadkach niespiesznie. - Opóźnienie to coś innego niż powiedzenie, że się wyroku nie będzie respektować - podkreśla Tomasz Siemoniak (PO), były szef MON. ("Fakty" TVN)

W czwartek w Warszawie wręczono tegoroczne nagrody Grand Press, przyznawane za najlepsze newsy, teksty publicystyczne, śledcze, reportaże i wywiady. Wyróżniono też najlepszego dziennikarza ekonomicznego, sportowego i najlepiej wykorzystującego nowoczesne technologie. W tym roku Dziennikarzem Roku został Konrad Piasecki.

- W tym zapętleniu prezydent był osobą, która mogła to wszystko rozwikłać. Prezydent powinien to wszystko rozwikłać. Prezydent ma szukać kompromisów, a nie komplikować sytuację. W tym sensie Andrzej Duda popełnił gruby błąd – ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski, komentując zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego i rolę, jaką w tej sprawie odegrała obecna głowa państwa.