Polska wśród wątpiących. Wstrzymała się

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Senat decyduje o losach GMO

Senat będzie dziś głosował nad prezydencką ustawą o nasiennictwie. Dotyczy ona m.in. rejestracji i obrotu nasionami zmodyfikowanymi genetycznie.

Zmarł Jacek Woźniakowski

W wieku 92 lat zmarł czwartek w Warszawie Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz, publicysta, współzałożyciel Wydawnictwa Znak, były prezydent Krakowa. Informację tę potwierdził redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski.

"Globalny myśliciel" Sikorski

- To jest docenienie roli Polski i tego, że głos Polski jest słyszalny w sprawach nie tylko naszego regionu, i nie tylko w Europie, ale okazuje się, że także tu w Waszyngtonie - powiedział minister Radosław Sikorski, komentując fakt włączenia jego osoby na listę "największych globalnych myślicieli" opracowaną przez magazyn "Foreign Policy".

Abp Michalik wyjdzie ze szpitala za kilka dni

- Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik za kilka dni opuści zakopiański szpital, gdzie trafił w środę po zasłabnięciu podczas rekolekcji biskupów - poinformował rzecznik Episkopatu Episkopatu ks. Józef Kloch.

Cimoszewicz: Rada rządowa przeciw dyskryminacji "niestosowna"

Propozycja ministra Boniego jest co najmniej niestosowna, bo to oznacza, że członkowie ekipy rządzącej będą recenzowali innych - tymi słowami skomentował pomysł Michała Boniego Włodzimierz Cimoszewicz w "Kropce nad i". Minister administracji i cyfryzacji zapowiedział utworzenie rady przeciwdziałającej ksenofobii i dyskryminacji w życiu publicznym, w której skład wejdą członkowie rządu.

Trzy scenariusze PSL. Jarubas, Kalinowski, Piechociński?

Piechociński, Kalinowski, czy Jarubas - kto wejdzie do rządu i kto obejmie tekę wicepremiera? Janusz Piechociński rozważa trzy scenariusze zmian w rządzie - dowiedziała się TVN24. Według pierwszego wicepremierem i ministrem rolnictwa miałby zostać Jarosław Kalinowski a ministrem gospodarski - Adam Jarubas, według drugiego sam Piechociński miałby objąć tekę wicepremiera i ministra gospodarki. Trzecia opcja jest tajemnicą i lider ludowców nie chce jej zdradzać.

Zmiana wyroku ws. agencji "Grosik". Nie muszą naprawiać szkód

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił w czwartek wyrok w sprawie dotyczącej działalności agencji finansowej "Grosik" i uchylił obowiązek naprawienia szkody przez skazanych członków zarządu tej nieistniejącej już spółki. Orzeczenie jest prawomocne.

Szef MON prosi Seremeta o nadzór nad sprawą sierż. Żebryka

Interwencja ministra obrony po publikacji tvn24.pl. Tomasz Siemoniak zwrócił się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta "o objęcie szczególnym nadzorem postępowania w sprawie gróźb kierowanych pod adresem st. sierż. Jacka Żebryka". W czwartek napisaliśmy, że żołnierz, który walczy z internautami obrażającymi jego kolegów, otrzymał kilkadziesiąt listów z groźbami pozbawienia życia "w imię Allaha".

"Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału

"Jewish Cronicle" - jedno z najstarszych i najbardziej szanowanych pism żydowskich wydawane na Wyspach Brytyjskich alarmuje, że zakaz uboju rytualnego w Polsce może zagrozić dostawom mięsa koszernego i mięsa halal do szeregu państw. Polska jest jednym z największych dostawców takiego mięsa spożywanego przez wyznawców judaizmu i islamu w Europie, Izraelu oraz Turcji.

182. rocznica Powstania Listopadowego

Dziś 182. rocznica powstania listopadowego.Zryw niepodległościowy skierowany był przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. W Belwederze w Warszawie o godz. 17 rozpoczęły się uroczystości rocznicowe z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

SDP protestuje: Zwolnienie Lisickiego oznacza likwidację "Uważam Rze"

Protestujemy przeciwko zwolnieniu redaktora naczelnego tygodnika "Uważam Rze" Pawła Lisickiego - napisało w oświadczeniu Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W ocenie zarządu głównego SDP zwolnienie Lisickiego "oznacza likwidację tytułu" - drugiego najchętniej czytanego w Polsce tygodnika opinii.

Problemy szpitali. Tusk: typowe pod koniec roku

- Mamy sytuację dość typową pod koniec każdego roku - wtedy, kiedy rozpoczyna się bój w każdej jednostce - w ten sposób w czwartek premier Donald Tusk skomentował ostatnie problemy finansowe w placówkach służby zdrowia. Szef rządu podkreślił, że więcej pieniędzy powinno trafiać bezpośrednio do pacjenta.

Wepchnął radiowóz pod ciężarówkę. Policjanci w szpitalu

Ścigany przez policjantów mężczyzna podejrzany o rozbój zepchnął radiowóz wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Do zdarzenia doszło w środę w Ostrowii Mazowieckiej (woj. mazowieckie). Dwóch funkcjonariuszy zostało rannych. Tego samego dnia na drodze nr 581 do Gostynina (również woj. mazowieckie) pijany mężczyzna potrącił policjanta w czasie kontroli drogowej.

"Wyślemy cię do piachu". Żołnierz, który walczy o honor kolegów, stał się celem

Sierżant Jacek Żebryk, który ściga internautów atakujących polskich żołnierzy, sam stał się celem ataków. Od dwóch miesięcy dostaje listy, w których autorzy – "w imię Allaha" – grożą śmiercią jemu i jego rodzinie. Prokuratorzy dopiero od kilku dni badają sprawę. Wcześniej zajęci byli podrzucaniem jej sobie i argumentowaniem, dlaczego nie powinni się nią zająć.

Rzecznik Praw Pacjenta: Proszę o sygnał, będę interweniować

- W momencie gdy świadczeniodawca daje termin odległy w przypadku pilnym, to ja proszę o taki sygnał, wtedy będę interweniować - mówiła Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta w TVN24. Jak dodała, "w każdej sytuacji podejmuje postępowanie wyjaśniające".