Łódź komunikacyjnym „pępkiem” kraju? Miasto otoczy ring autostradowy

- Łódź będzie miała zachodnią obwodnicę - mówiła w zeszłym roku premier Ewa Kopacz i wywołała radość wśród mieszkańców miasta. Z obietnic wiele nie zostało, bo droga S14 trafiła tylko na listę rezerwową inwestycji, które mają powstać do 2023. Teraz, przy okazji kolejnych wyborów, rząd znowu obiecuje drogę. Wiele wskazuje na to, że tym razem się uda.

Kopacz do dzieci: zadbałam o to, żebyście nie byli "grubaskami"

- Zadbałam o to, żebyście w poważnym i dojrzałym wieku nie byli, mówiąc potocznie "grubaskami" - powiedziała Ewa Kopacz, której rząd doprowadził w tym roku do wycofania ze szkolnych sklepików tzw. "śmieciowego" jedzenia. Szefowa rządu przypominała też najmłodszym o innych zmianach, jakie czekają ich wraz z nowym rokiem szkolnym.

Kurtyny wodne przy Muzeum Auschwitz. Goście z Izraela oburzeni: déjà vu selekcji i eksterminacji

Muzeum Auschwitz-Birkenau postanowiło ulżyć gościom w upałach i zamontowało przy wejściu kurtyny wodne, spryskujące przechodzących chłodną mgiełką. Nie wszystkim się ten pomysł spodobał. - Byłem zszokowany. To było jak cios w żołądek - opowiada w rozmowie z portalem ynetnews.com Meyer Bolka, turysta z Izraela, któremu kurtyny wodne skojarzyły się z niemieckimi komorami gazowymi. Muzeum tłumaczy, że w związku z wysokimi temperaturami "coś trzeba było zrobić".

Bury: dzisiaj Polska jest państwem na podsłuchu. Zaczynamy żyć jak w matriksie

- Moi znajomi, przyjaciele, rodzina są wzywani, przesłuchiwani, zastraszani - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 poseł Jan Bury. Zdaniem szefa klubu poselskiego PSL to nie przypadek, że afera z udziałem jego oraz prezesa NIK ujrzała światło dzienne właśnie w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu. Ocenił też, że CBA już dawno "wymknęło się spod kontroli państwa".

Przegląd prasy: imigranci pójdą przez Polskę?

Eksperci ostrzegają, że po uszczelnieniu węgierskiej granicy, nowy szlak przemytu imigrantów może wieść przez nasz kraj - pisze "Gazeta Wyborcza". Do tej pory zablokowanie granicy powodowało zmianę trasy – mówi w rozmowie z gazetą Ewa Moncure, rzeczniczka Frontexu, unijnej agendy ds. ochrony granic.

To skrzyżowanie przeraża nawet policję. Grozi śmiercią

Groteskowa i zarazem bardzo niebezpieczna sytuacja w Nadarzynie pod Warszawą. Na ruchliwym skrzyżowaniu, po którym często poruszają się ciężarówki, pierwszeństwo ruchu mają tam pojazdy nadjeżdżające z dwóch kolidujących ze sobą kierunków. Materiał programu "Polska i Świat".

76 lat od wybuchu II wojny światowej. "Nie można w imię politycznych rozgrywek obrażać własnego kraju"

76 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę - tak rozpoczęła się II wojna światowa, będąca najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości. W trakcie porannych uroczystości na Westerplatte głos zabrali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz, która powiedziała, że "nie można w imię wewnętrznych, politycznych rozgrywek obrażać własnego kraju, obniżać jego wiarygodności".

Trzaskowski: nie chowamy głowy w piasek, będziemy pomagali uchodźcom

Będziemy pomagali uchodźcom, ale na miarę naszych możliwości. Nie na zasadzie planu narzucenia nam kwot automatycznych, nad którymi nie będziemy mieć kontroli - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi kanclerz Niemiec, która chce sprawiedliwego podziału imigrantów między kraje członkowskie.

Kopacz: Pani poseł Szydło ciągle do mnie o coś apeluje. Nie ma potrzeby

- Przyzwyczaiłam się do tego, że pani Beata Szydło jako świetny uczeń pana prezesa Kaczyńskiego posługuje się takim językiem - tymi słowami Ewa Kopacz skomentowała dzisiejszą wypowiedź wiceprezes PiS o tym, że premier "próbuje skłócić Polaków" w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania "Solidarności".

Duda: nie ma przyszłości bez solidarności

Władza w Polsce powinna rozumieć, co to jest solidarność. Wierzę, że jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ramach solidarności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

IPN będzie miał nowego rzecznika

Agnieszka Sopińska-Jaremczak od września będzie nowym rzecznikiem Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował w poniedziałek IPN. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Arseniuka.

Prof. Vetulani: nieprzygotowanie 6-latków to zwykle wina rodziców

- Ten wiek naprawdę nie jest taki krytyczny. Ważne jest, jak szkoła jest przygotowana do odebrania dziecka - tak prof. Jerzy Vetulani komentował w TVN24 obowiązek posyłania sześciolatków do szkół. Neurobiolog i członek Polskiej Akademii Nauk dodał, że jeśli dzieci nie są w tym wieku emocjonalnie gotowe do nauki, to zwykle odpowiedzialni są za to ich rodzice.

Myśliwce piątej generacji lądowały pod Łodzią. "Żeby w razie czego móc wspólnie walczyć".

To jeden z najnowocześniejszych myśliwców świata - jest szybki, niemal niewidoczny dla radarów i - zdaniem ekspertów - bezkonkurencyjny na polu walki. W Łasku pod Łodzią wylądowały dwa amerykańskie, supernowoczesne myśliwce F-22 Raptor. Ich piloci będą ćwiczyć współpracę z polskimi pilotami. - Musimy to robić, żebyśmy mogli razem walczyć w razie potrzeby - tłumaczą amerykańscy żołnierze, którzy przy okazji promują możliwości myśliwców piątej generacji - czyli o klasę lepszą niż polskie F-16.

Szydło: Kopacz próbuje podzielić Polaków

Premier Kopacz próbuje w tym dniu podzielić Polaków. Próbuje skłócić Polaków w tym wielkim święcie demokracji. Uważa, że zyskuje na tym jej partia - mówiła w Gdańsku Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu wytyka, że nie dostała zaproszenia na obchody 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Kopacz o słowach prezydenta: czuję się zażenowana

- Miałam wrażenie, że podczas spotkania Andrzeja Dudy z niemieckim prezydentem to Joachim Gauck mówił dobrze o Polsce. Było mi z tego powodu przykro - powiedziała w poniedziałek Ewa Kopacz. W niedzielę Duda opowiedział w Szczecinie o swojej piątkowej rozmowie z Gauckiem, w której tłumaczył prezydentowi Niemiec, że "Polska nie jest dziś sprawiedliwym krajem".