Szef CBA: Podkarpacie oplata "pajęczyna", którą teraz rozplatamy

- Mamy do czynienia z wyjątkową sprawą i z bardzo złożonymi relacjami i powiązaniami o różnym charakterze. Do tej pory zarzuty usłyszało ok. 40 osób - tak o "aferze podkarpackiej" mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Paweł Wojtunik. Szef CBA odpierał też zarzuty posła PSL Jana Burego, według którego służby w Polsce "wymknęły się spod kontroli".

Obojętność Polski obróci się przeciwko naszemu krajowi

Polska i Polacy nie zdają sobie sprawy, jak poważny jest kryzys migracyjny w Europie. Jeśli będziemy jako państwo i naród obojętni w kwestii przyjęcia uchodźców, to stracimy to, co w Unii Europejskiej dla nas najcenniejsze: swobody podróży, podejmowania pracy, osiedlania się oraz ogromne pieniądze europejskie na rozwój Polski. Możemy też stracić sympatię wielu krajów zachodnich dla naszych postulatów politycznych czy militarnych w sprawach Ukrainy i Rosji.

Będą restrykcje, ale mniejsze. Ministerstwo zmienia zdanie ws. e-papierosów

Ministerstwo zdrowia planowało wprowadzić całkowity zakaz palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych. Okazuje się jednak, że ich użytkownicy mogą spać spokojnie, bo ostatecznie urzędnicy postanowili być bardziej liberalni. Rząd przedstawił nowy pomysł na e-papierosy. Materiał programu "Polska i Świat".

18 osób z zarzutami. W tym za wysyłkę kocy na Ukrainę

Łącznie 18 osób - żołnierzy i pracowników cywilnych - usłyszało dotąd zarzuty ws. przywłaszczenia mienia i nieprawidłowości w wojskowej bazie logistycznej w Warszawie. Jak poinformowała we wtorek prokuratura, zarzuty dotyczą m.in. wysyłki koców na Ukrainę.

"Robotnik z robotnikiem najpierw może daliby sobie po jednym, ale by się przywitali”

Legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa uważa, że to państwo powinno organizować obchody związane z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "S". Jego zdaniem obecny związek NSZZ "Solidarność" "nie ma z tym nic wspólnego". Były prezydent skomentował też brak uścisku dłoni pomiędzy Ewą Kopacz i Andrzejem Dudą podczas obchodów rocznicy II wojny światowej.

Palikot: mandat oddam 10 września

Janusz Palikot zapowiedział, że 10 września zrzeknie się mandatu poselskiego. Na jego miejsce wejdzie Andrzej Dołecki. Lider Twojego Ruchu tłumaczył w "Kropce nad i" swoją decyzję solidarnością z szefem Stowarzyszenia Wolne Konopie, którego rodzice wcześniej trafili do aresztu za wwóz oleju konopnego dla - jak tłumaczył Dołecki - jego chorej babci.

"Prezydent staje się jednym z żołnierzy Jarosława Kaczyńskiego"

- Z roli, którą Andrzej Duda sam sobie wyznaczył w orędziu, osoby łączącej, prezydenta wszystkich Polaków, staje się frontmanem kampanii wyborczej jednej partii - ocenił w "Faktach po Faktach" Jacek Protasiewicz (PO). Jak dodał, brak podania Ewie Kopacz ręki w czasie uroczystości na Westerplatte to "ilustracja poważniejszego problemu". Dyskutował z nim Paweł Kowal (Zjednoczona Prawica).

Spór o "falę uchodźców" z Ukrainy. Co mówią oficjalne liczby

W dyskusji na temat przyjmowania uchodźców przez kraje członkowskie UE polskim politykom zdarza się sięgać po argument, że za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt i musimy być gotowi na ewentualne przyjęcie osób uciekających z Ukrainy. Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika jednak, że status uchodźcy otrzymuje w Polsce niewiele osób. Ani w zeszłym roku, ani w pierwszej połowie bieżącego roku urząd nie przyznał go żadnemu obywatelowi Ukrainy.

Kto powinien pierwszy podać rękę? Znawca protokołu: sytuacja jest oczywista

- W czasie oficjalnych uroczystości obowiązuje określona precedencja, czyli porządek starszeństwa osób w państwie. Pierwszy powinien wyciągnąć dłoń pan prezydent - ocenił Janusz Sibora, znawca protokołu dyplomatycznego. We wtorek w czasie obchodów rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej Andrzej Duda i Ewa Kopacz nie uścisnęli sobie dłoni.

Szydło: sprawa uchodźców wymknęła się spod kontroli

Zdaniem wiceprezes PiS Beaty Szydło sytuacja z uchodźcami, którzy napływają do krajów UE, wymknęła się spod kontroli, a podejmowane próby rozwiązania problemu są doraźne. Jak powiedziała kandydatka PiS na premiera, Ewa Kopacz bardziej ostatnio skupia się na kampanii wyborczej, niż na pełnieniu swoich obowiązków.

"Nowe zagrożenia wymagają zmian w NATO"

Dostosowanie sojuszu do nowych wyzwań powinno być przedmiotem przyszłorocznego szczytu w Warszawie – powiedziała we wtorek minister obrony Norwegii Ine Eriksen Soereide podczas otwarcia kieleckich targów zbrojeniowych. Towarzyszący jej na targach wicepremier Siemoniak podkreślił, że Norwegię i Polskę łączy "podobna wrażliwość" na sprawy bezpieczeństwa.

Kopacz i Duda na Westerplatte. "Uścisk dłoni? Nie przypominam sobie"

- To nie był czas na rozmowy. Uścisk dłoni? Nie przypominam sobie - tymi słowami premier skomentowała swój udział w porannych uroczystościach na Westerplatte, na których pojawił się także prezydent Andrzej Duda. W trakcie uroczystości, ani tuż po politycy nie zdecydowali się dzisiaj by porozmawiać.

Prezydent Duda na rozpoczęciu roku szkolnego. "Niech minie wam szybko i lekko"

Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną wziął udział w inauguracji roku szkolnego w Jastarni. - Człowiek uczy się całe życie, niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje - mówił prezydent, nawiązując do słów św. Jana Pawła II, patrona tamtejszego gimnazjum. Dodał też, że jeśli zawód chcemy wykonywać dobrze i chcemy być szanowani to uczyć się trzeba cały czas.

Łódź komunikacyjnym „pępkiem” kraju? Miasto otoczy ring autostradowy

- Łódź będzie miała zachodnią obwodnicę - mówiła w zeszłym roku premier Ewa Kopacz i wywołała radość wśród mieszkańców miasta. Z obietnic wiele nie zostało, bo droga S14 trafiła tylko na listę rezerwową inwestycji, które mają powstać do 2023. Teraz, przy okazji kolejnych wyborów, rząd znowu obiecuje drogę. Wiele wskazuje na to, że tym razem się uda.

Kopacz do dzieci: zadbałam o to, żebyście nie byli "grubaskami"

- Zadbałam o to, żebyście w poważnym i dojrzałym wieku nie byli, mówiąc potocznie "grubaskami" - powiedziała Ewa Kopacz, której rząd doprowadził w tym roku do wycofania ze szkolnych sklepików tzw. "śmieciowego" jedzenia. Szefowa rządu przypominała też najmłodszym o innych zmianach, jakie czekają ich wraz z nowym rokiem szkolnym.

Kurtyny wodne przy Muzeum Auschwitz. Goście z Izraela oburzeni: déjà vu selekcji i eksterminacji

Muzeum Auschwitz-Birkenau postanowiło ulżyć gościom w upałach i zamontowało przy wejściu kurtyny wodne, spryskujące przechodzących chłodną mgiełką. Nie wszystkim się ten pomysł spodobał. - Byłem zszokowany. To było jak cios w żołądek - opowiada w rozmowie z portalem ynetnews.com Meyer Bolka, turysta z Izraela, któremu kurtyny wodne skojarzyły się z niemieckimi komorami gazowymi. Muzeum tłumaczy, że w związku z wysokimi temperaturami "coś trzeba było zrobić".

Bury: dzisiaj Polska jest państwem na podsłuchu. Zaczynamy żyć jak w matriksie

- Moi znajomi, przyjaciele, rodzina są wzywani, przesłuchiwani, zastraszani - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 poseł Jan Bury. Zdaniem szefa klubu poselskiego PSL to nie przypadek, że afera z udziałem jego oraz prezesa NIK ujrzała światło dzienne właśnie w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu. Ocenił też, że CBA już dawno "wymknęło się spod kontroli państwa".