Kancelaria Prezydenta po decyzji Komisji Europejskiej: nie mamy nic do ukrycia

To oczywiście decyzja, która mnie martwi, bo widać wyraźnie, że Komisja Europejska nie ma pełnej wiedzy na temat tego, co dzieje się w Polsce - powiedział w rozmowie z TVN24 Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Dodał, że z drugiej strony decyzja KE go cieszy, bo jej wiceszef po wizycie w Warszawie "wreszcie" będzie miał informacje o Polsce "z pierwszej ręki".

KE uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu procedury ochrony praworządności wobec Polski. - Chcemy upewnić się, że rządy prawa zostaną zachowane - stwierdził wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który poinformował o decyzji Komisji. - Nie mamy zamiaru w żaden sposób oskarżać czy wchodzić w polemikę - zaznaczył przy tym, podkreślając otwartość KE na dialog z Polską.

MSWiA ws. audytu w policji: w zainteresowaniu śledczych byli dziennikarze i ich rodziny

Podczas prowadzonego audytu w Komendzie Głównej Policji w zgromadzonych dokumentach kontrolerzy natrafili na materiały, które świadczą, że w zainteresowaniu śledczych pojawiają się dziennikarze i ich rodziny - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak, prokurator zwrócił się do Komendanta Głownego Policji o nadesłanie kopii raportu z audytu.

"NYT": karanie Polski sankcjami może być kontrproduktywne

Obserwowanie, w jaki sposób Polska, prymus Europy Wschodniej, sama wykonuje dyktatorskie posunięcia, było w ostatnich tygodniach przygnębiające - pisze "New York Times". Ostrzega jednak, że karanie Polski sankcjami może być kontrproduktywne, a wręcz obłudne.

Minister i prokurator w jednym. PO krytykuje, PiS broni: będzie wiadomo, do kogo kierować pretensje

Będzie wiadomo, do kogo kierować pretensje, jeżeli prokuratura nie będzie wywiązywała się ze swojej funkcji - powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS, odnosząc się do projektu Prawa o prokuraturze autorstwa PiS, który zakłada połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Szef klubu PO Sławomir Neumann uważa ten pomysł za błąd.

Tusk do eurodeputowanych o Polsce: przesadzone opinie mogą mieć odwrotny skutek

Mam nadzieję, że wasze słowa i wasze działania pomogą złagodzić zachowanie partii Kaczyńskiego. Jednocześnie w żaden sposób nie powinno to wpłynąć negatywnie na mój kraj oraz polskich obywateli - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas spotkania z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. Dodał, że przesadzone opinie w sprawie Polski są niepotrzebne.

Dyskusja o Polsce w Brukseli. Tomczyk mówi o wstydzie, Łapiński parafrazuje Broniewskiego

- Nie należy podgrzewać tej atmosfery. Wszystkie instytucje, które Polską się zajmują, nie robią tego dlatego, że ktoś gdzieś podgrzewa atmosferę, tylko dlatego, że rząd PiS robi takie rzeczy a nie inne - powiedział Cezary Tomczyk, poseł PO, na temat reakcji instytucji unijnych na sytuację w Polsce. W środę w Komisji Europejskiej tzw. debata orientacyjna o polityce Warszawy.

Kosiniak-Kamysz: podsłuchiwanie dziennikarzy jest najgorszą formą, jaką można stosować

Trzeba wyjaśnić w trybie pilnym tę sprawę. To niedobrze, gdyby potwierdziły się informacje o podsłuchiwaniu dziennikarzy - powiedział w "Jeden na jeden" szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się w ten sposób do informacji, że wobec dziennikarzy, którzy zajmowali się ujawnianiem nagrań z tzw. afery taśmowej oraz ich rodzin były prowadzone działania operacyjne.

"Formuła licence to kill". Co PiS chce zmienić w prokuraturze?

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem autorstwa posłów PiS, który dotyczy zmian w prokuraturze. Najwięcej mówi się o ponownym połączeniu stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, jednak nowych przepisów jest znacznie więcej. Niektóre z nich budzą obawy ekspertów. ("Polska i Świat")

Węgierski wariant. Jak zmieniano Trybunał Konstytucyjny

- Nie ma woli sędziów, aby interweniować, gdy znajdą problem. Jest o wiele mniej sporów między Trybunałem Konstytucyjnym a ustawodawcą. Jest mniej kwestionowanych aktów prawnych, ale nie oznacza to lepszej jakości tworzonego prawa - podsumowuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym na Węgrzech prawnik Andras Cech. Prezes tej instytucji uważa jednak, że nowe przepisy były konsekwencją "wielkiej zmiany", do której doszło po zdobyciu większości konstytucyjnej przez Fidesz. (Materiał "Czarno na białym")

Jak działają e-zwolnienia? Niektórzy narzekają

Elektroniczne zwolnienia lekarskie są od początku roku alternatywą dla tych tradycyjnych, papierowych. Nowy system miał ułatwić i przyspieszyć prace przychodni. Nie wszystko działa jednak tak, jak powinno. ("Polska i świat")

Mniej pieniędzy na lekcje w domu, ale MEN może jeszcze zmienić zdanie

Z edukacji domowej w Polsce korzysta około 6 tys. dzieci. Liczba ta z roku na rok rośnie. Rodzice doceniają, że w ten sposób mogą spędzać więcej czasu z dziećmi, choć taki model nauczania nie jest pozbawiony wad. W nowym roku MEN obcięło subwencje na edukację w domu, jednak po poniedziałkowym spotkaniu z rodzicami zapowiada powołanie zespołu, który ma przeanalizować kwestie związane z nauczaniem domowym. ("Polska i świat")

Znamy laureatów "Paszportów Polityki"

Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Sprawa rzekomych oszustw w klubach dla mężczyzn umorzona

Poznańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomych oszustw, do jakich miało dochodzić w klubach dla mężczyzn w stolicy Wielkopolski. Zgłoszenia o przestępstwie złożyło ponad 30 osób, które miały nieświadomie tracić w nich nawet setki tysięcy złotych.

Prokurator generalny o projekcie PiS: Ziobro będzie miał bardzo dużą siłę

Rozwiązania, które tak dalece ingerują w czynności procesowe prokuratora, mogą nie tylko zagrażać jego niezależności, ale także będą niezgodne ze standardami europejskimi - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Odniósł się do projektu Prawa o prokuraturze autorstwa PiS, który przewiduje nie tylko połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ale także daje też więcej praw prokuratorowi generalnemu.

Premier: nie poddamy się, nie zrezygnujemy z naprawy państwa

Zmiany, które wprowadzamy, są dla wielu sfer, także poza granicami naszego kraju, trudne do zaakceptowania, bo naruszają ich interesy - mówiła we wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym premier Beata Szydło. Spodziewaliśmy się ataku, ale nie poddamy się; nie zrezygnujemy z naprawy państwa - dodała.

Szef policji potwierdza. Były czynności operacyjne wobec dziennikarzy i ich rodzin

- Wobec dziennikarzy i ich rodzin były prowadzone policyjne czynności operacyjne – mówi dziennikarzowi śledczemu portalu tvn24.pl Zbigniew Maj, komendant główny policji. Chodzi o dziennikarzy, którzy zajmowali się ujawnianiem nagrań z „afery taśmowej” i ich kulis. – Nie chodzi o jednego czy dwóch dziennikarzy, lecz o większą liczbę – dodaje inspektor Maj.

Dilerzy w mundurach. Wpadli przez policyjną prowokację

Dwóch młodych policyjnych detektywów zajmowało się handlem narkotykami i pomocą przestępcom w zamian za łapówki - dowiedział się tvn24.pl. Trafili za kratki, bo narkotyki mieli próbować sprzedać oficerowi "policji w policji", który zdobył ich zaufanie, odgrywając rolę przestępcy.

Prezes TK: włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów

Włączyłem do grupy sędziów orzekających dwoje "grudniowych" sędziów - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Dodał, że dzisiaj TK liczy 12 sędziów orzekających.