Wrażliwe dane lokalizacyjne GPS, czyli burza w CBA

Odchodzący szefowie CBA polecili zlikwidować system gromadzenia danych GPS z aut Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wraz z nim miały zostać skasowane archiwa lokalizacji. Nasi informatorzy mówią: - System był kopalnią wiedzy o działaniach CBA. Były pracownik Biura Logistyki wyjaśnia: - Był niewydolny i za drogi. A danych nie skasowaliśmy.

Prezydent podpisał ustawę o inwigilacji

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy w sprawie zasad inwigilacji, która jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał za niekonstytucyjne część zasad dotyczących pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Opozycja o "polityce na grobach ofiar" i ekspertach Macierewicza

Powołanie ze skompromitowanych "pseudoekspertów" komisji, która ma zbadać przyczyny katastrofy smoleńskiej, to żałosna decyzja- powiedział poseł PO Rafał Grupiński, który skomentował powołanie podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Monika Rosa z Nowoczesnej dodała, że szef MON powinien ważyć emocje, słowa i gesty, żeby komisja nie stała się pokazem medialnym.

Prace podkomisji ruszą na początku marca

Pierwsze posiedzenie podkomisji smoleńskiej, która będzie działała w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), odbędzie na początku marca - poinformował w czwartek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Jak najbogatsza gmina traciła cenne grunty. NIK wziął pod lupę "polski Kuwejt"

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła działalność fundacji działającej w imieniu najbogatszej gminy w Polsce. Efekt? Zawiadomienie do CBA i Prokuratury Generalnej. Kontrolerzy odkryli mechanizm, który pozwalał za bezcen przejmować prywatnym firmom cenne grunty. Przy okazji wpadli też na trop sprawy, która może doprowadzić śledczych do pralni brudnych pieniędzy.

Miller nie zgadza się z zarzutami Macierewicza: nic nie było niszczone

Nie znam żadnych kart. Nic nie było niszczone - powiedział Jerzy Miller, były szef MSWiA, który przewodniczył komisji badającej katastrofę smoleńską w latach 2010-11. Odniósł się w ten sposób do słów szefa MON Antoniego Macierewicza, który powiedział, że zniszczonych zostało ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Chciał ukraść kran, zalał szpital. Poznajesz?

Fala wody przeszła przez szpitalny oddział ratunkowy i niemal wdarła się na salę, gdzie trwała operacja. Awarię spowodował mężczyzna, który próbował ukraść kran z łazienki. Policja publikuje monitoring, na którym widać domniemanego sprawcę zamieszania w placówce im. Kopernika w Łodzi.

Szef podkomisji smoleńskiej: przyrzekam uczciwość

Mogę przyrzec uczciwość, brak wstępnych hipotez i pracę tak długo, aż będziemy przekonani, że wyjaśniliśmy przyczyny tej tragedii - powiedział w czwartek dr inż. Wacław Berczyński, powołany na przewodniczącego podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej.

Szydło: katastrofa powinna być wreszcie wyjaśniona

Wciąż nie wiadomo tak naprawdę, jakie były fakty dotyczące przyczyn katastrofy, w związku z tym prace podkomisji są konieczne - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Jak oceniła, współpraca ze stroną rosyjską nigdy nie była łatwa i "łatwa nie będzie".

Macierewicz: ukryto podstawowe fakty. MON wznawia badanie katastrofy smoleńskiej

Zostanie zbadana całość tragedii smoleńskiej: począwszy od tych wydarzeń, które dotychczas w ogóle nie były badane, a skończywszy na przebiegu działań, "które miały na celu uniemożliwienie dojścia do prawdy" - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz. Podpisał w czwartek dokumenty umożliwiające wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Zajmie się tym podkomisja na czele której stanie dr inż. Wacław Berczyński.

Węgiel, wojska NATO? Brytyjska prasa pyta, za co Londyn kupi poparcie Polski

Polska poprze postulowane przez Londyn ograniczenie zasiłków dla imigrantów - pisze brytyjski "The Telegraph". Zdaniem rozmówców dziennika szalę na "tak" dla porozumienia przechyli brytyjskie poparcie dla baz NATO w Polsce i sprawa polskiego węgla. Z resztą mniej atrakcyjna Wielka Brytania zatrzyma Polaków w domu, na czym zależy nowemu rządowi. Zachodnia prasa w kontekście Polski skupia się przed wszystkim na porozumieniu z Davidem Cameronem.

"Seria wybuchów" i "rozkazy z Moskwy". Co ustalił ws. Smoleńska zespół Macierewicza

Prawdopodobną przyczyną katastrofy Tu 154M była seria wybuchów - to teza ostatniego raportu przygotowanego przez zespół parlamentarny ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, pracujący pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. W dokumencie jest również mowa o "rozkazach z Moskwy" i "eksplozjach" na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Co jeszcze znajduje się w raporcie?

Ukryty w lesie ośrodek. Pierwsi uchodźcy przybędą do Polski już w marcu

Już w marcu w Polsce pojawi się 100 pierwszych uchodźców przydzielonych nam przez UE. Trafią oni do ośrodka pod Warszawą. Nie wiadomo jednak, jak zostaną przyjęci i czy zaakceptuje ich lokalna społeczność. Pytanie o tyle zasadne, że z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków jest im przeciwna. Materiał "Polska i Świat".

Polska wyłoży 3 mln euro na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii

Beata Szydło zadeklarowała w środę, że polski rząd wpłaci 3 mln euro do funduszu przeznaczonego na pomoc ogarniętej wojną domową Syrii. W czwartek w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja darczyńców "Wspierając Syrię i region". Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zadeklarował, że jego rząd przekaże dodatkowe 1,74 mld USD (1,2 mld GBP) na pomoc dla ofiar konfliktu.