Paweł Zalewski usunięty z listy Platformy Obywatelskiej

Paweł Zalewski nie znajdzie się na liście PO w okręgu podwarszawskim - potwierdziła Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Tczewie. Taka decyzja podjął zarząd PO, który obradował się w piątek. Jako pierwszy poinformował o tym portal 300polityka.pl.

Bez pasztetu i kajzerki, czyli rewolucja w sklepikach. "Większość z nich zniknie"

Kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, więcej warzyw i owoców, a mniej soli i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu - sklepiki szkolne czeka prawdziwa rewolucja. Choć zmian tych nie sposób nie pochwalić, sklepikarze zastanawiają się, dlaczego z ich wprowadzeniem zwlekano niemal do rozpoczęcia roku szkolnego. Dyrektorka jednej z poznańskich podstawówek zwraca natomiast uwagę, że wiele sklepików może mieć problemy z wypełnieniem rygorystycznych norm opracowanych przez resort zdrowia. ("Polska i świat")

"Niemcy do niedawna nie byli przygotowani na zmiany w Warszawie"

- W Niemczech było zaciekawienie, jak wypadną pierwsze spotkania, jakie będą pierwsze sygnały. Myślę, że dzisiaj zaniepokojenie zniknęło - skomentował wizytę Andrzeja Dudy w Niemczech Janusz Reiter, były ambasador w Berlinie. Jak wyjaśniał w programie "Świat" TVN24 Biznes i Świat, ciekawość ze strony niemieckich partnerów była tym większa, że "w Niemczech do niedawna nie byli na zmianę w Warszawie przygotowani".

Po obradach zarządu PO. "Żadnych zmian wśród liderów list"

Po kilku godzinach zakończyły się obrady zarządu PO, na których dyskutowano o ostatecznym kształcie list wyborczych do parlamentu. Szef sztabu wyborczego PO Marcin Kierwiński poinformował, że zdecydowano się jedynie na "techniczne uzupełnienia". - Jeśli chodzi o liderów list, żadnych zmian nie ma - powiedział.

"Może tam znajdować się Bursztynowa Komnata". Światowe media o "złotym pociągu"

Media z całego świata pasjonują się historią "złotego pociągu" z Wałbrzycha. Piątkową konferencję Piotra Żuchowskiego, generalnego konserwatora zabytków, który wyraził przekonanie, że "na 99 proc. taki pociąg istnieje", opisywały portale internetowe, telewizje i gazety z całego globu. Rozmówca brytyjskiej telewizji Sky News sugerował nawet, że w pociągu może znajdować się słynna Bursztynowa Komnata.

"Wielki mecz" gwiazd TVN i TVP już w niedzielę

Reprezentacje TVP i TVN wybiegną na murawę w niedzielę 30 sierpnia o godz. 17. Bilety można kupić za pośrednictwem strony ebilet.pl raz w kasach Legii. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz Kliniki Rehabilitacji Instytutu Matki Polki w Łodzi. Na czele drużyn staną Piotr Kraśko i Grzegorz Kajdanowicz, a gospodarzami spotkania będą Agata Młynarska i Marcin Prokop.

Dubieniecki opuści areszt? Decyzja 4 września

Krakowski sąd okręgowy wyznaczył na 4 września termin posiedzenia, na którym rozpozna zażalenie prokuratury dotyczące możliwości opuszczenia przez Marcina Dubienieckiego aresztu po wpłaceniu poręczenia w wysokości 600 tys. zł.

"To nie tylko nauczanie modlitwy". Religia wróciła do szkół 25 lat temu

Nauczanie religii w szkole jest uczeniem odpowiedzialności za drugiego człowieka - przekonywali uczestnicy piątkowej konferencji zorganizowanej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w 25. rocznicę powrotu religii do szkół. Jak wynika z przedstawionych na spotkaniu danych, na lekcje religii w szkołach uczęszcza 85-90 proc. uczniów.

Obozy koncentracyjne na fototapecie. Firmy: klient nasz pan

Miejsca kaźni jako element wystroju? Kolejne firmy oferują zdjęcia obozów Stutthof, Buchenwald, Majdanek jako wielkowymiarowe fototapety. - Obrazy z miejsc, gdzie Niemcy popełniali najcięższe zbrodnie, gdzie zamordowano miliony ludzi, przedstawiane są jako element umilający domowy wypoczynek - oburza się Instytut Pamięci Narodowej.

Minister sprawiedliwości: Kwiatkowski pokazał, jak powinien zachować się funkcjonariusz państwowy

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska powiedziała, że chciałaby, by sprawa szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz szefa klubu PSL Jana Burego została szybko wyjaśniona. Wyraziła też nadzieję, że Bury - podobnie jak Kwiatkowski - zapowie zrzeczenie się immunitetu. - Jan Bury wie, co się robi w takich sytuacjach - ocenił natomiast prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński.

Duda w Berlinie. Rozpoczął spotkanie z Gauckiem, potem Merkel

Polityka wschodnia, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie, a także imigranci - to tematy piątkowej wizyty Andrzeja Dudy w Berlinie. Prezydent przybył do Berlina przed południem i tuż przed godz. 13.00 spotkał się ze swoim odpowiednikiem - Joachimem Gauckiem. Późnym popołudniem Dudę powita z kolei kanclerz Angela Merkel.

"Masz tam moją prezentację, więc sobie wybierzesz". Prokuratura cytuje rozmowy szefa NIK

- To są bezpośrednie rozmowy, wskazujące, jak należy wygrać konkurs, żeby dyskredytować inne osoby, które w tym konkursie startowały - mówił Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, prezentując fragment podsłuchanej rozmowy prezesa NIK. Jest ona jednym z dowodów na przekroczenie uprawnień przez szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i szefa klubu PSL Jana Burego. Jak wyjaśnił Goławski, ten wątek jest zakończony, pozostała kwestia postawienia zarzutów. Za przekroczenie uprawnień grozi im do trzech lat więzienia.