Po sprawie kradzieży batonika. TK: areszt zamiast grzywny zgodny z konstytucją

Areszt zamiast grzywny jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Zajął się sprawą po zaskarżeniu obowiązujących przepisów przez prokuratora generalnego. Impulsem do zainteresowania się tą kwestią była z kolei historia mężczyzny, który na kilka dni trafił do aresztu, bo ukradł wart 99 groszy batonik i nie zapłacił całej zasądzonej grzywny.

Ojciec poszukiwanego górnika: matactwa, oszustwa, wszystko pójdzie pod dywan

- Zrobili z nas durniów, idiotów - denerwują się wzburzone rodziny górników, którzy w poniedziałek wieczorem byli pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesoła. Przyszli zamanifestować oburzenie. - Jeśli mój syn zginie, a nikt nie zostanie ukarany, ja pójdę siedzieć dożywocie - mówi Franciszek Jankowski, ojciec poszukiwanego od nocy górnika. - A nie mam nadziei. On był kombajnistą, mógł być w największym punkcie zagrożenia. Najlepszy pracownik na kopalni i tak zostanie tam na dole jako najlepszy - dodaje.

Przyczyny katastrofy w kopalni? "Samozapalenie się węgla lub roboty strzałowe"

Atmosfera w rejonie katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła jest wybuchowa i niezdatna do oddychania, poszukiwany górnik mógł jednak schować się w przewodzie wentylacyjnym, który doprowadza świeże powietrze - poinformował we wtorek Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Służby wytypowały prawdopodobne przyczyny wypadku: pożar endogeniczny, czyli samozapalenie się węgla lub roboty strzałowe (z wykorzystaniem materiałów wybuchowych), które były prowadzone w rejonie katastrofy.

Doktorat prezesa BCC pod lupą ministerstwa nauki

Burza wokół doktoratu prezesa BCC Marka Goliszewskiego. Pojawiły się wątpliwości co do rzetelności przewodu doktorskiego i poziomu pracy - pisze "Gazeta Wyborcza". - Przeanalizujemy przyznawanie tytułu doktora, podwyższymy kryteria i będziemy pilnować, czy są wypełniane - deklaruje w rozmowie z "GW" minister nauki, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Jak dochodzi do pożarów i wybuchów metanu?

Metan - bezwonny, bezbarwny i śmiertelny gaz. Z powodu siły, z jaką eksploduje, często bywa porównywany do dynamitu. Jednak jest o tyle bardziej niebezpieczny, że występuje pod ziemią. Górnicy wiedzą, że może wybuchnąć w każdej chwili.

Hofman: Nie było żadnego gestu pojednania

Jarosław Kaczyński nie wykonał żadnego gestu pojednania. Zapomnijmy o tym - stwierdził w RMF FM rzecznik PiS Adam Hofman, odnosząc się do uścisku dłoni prezesa PiS i byłego premiera Donalda Tuska.

Premier "zapoznaje się" z raportem ws. opóźnień przy ustawie o rajach podatkowych

Do premier Ewy Kopacz trafił już raport dotyczący zbyt późnego opublikowania ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych. Pani premier się z nim zapoznaje - poinformowała we wtorek rano rzeczniczka rządu Iwona Sulik. Premier zapowiedziała wprowadzenie elektronicznego systemu, który umożliwi pilnowanie publikacji ustaw.

"Jesteśmy skazani na życie z ebolą"

- Ta sytuacja jest sygnałem dla Europy, która musi się przygotować na coraz większą liczbę zachorowań wywołanych przez wirus ebola - mówił we "Wstajesz i wiesz" dr Paweł Grzesiowski ze Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, komentując pierwszy w Europie przypadek zarażenia ebolą. Zachorowała hiszpańska pielęgniarka, która opiekowała się duchownym ze Sierra Leone.

Walka z rakiem trzustki zawsze jest bez szans? "Fundujmy najbliższym USG z okazji urodzin"

Rak trzustki to wyjątkowo niebezpieczny nowotwór. W Polsce umiera z jego powodu aż 90 proc. pacjentów. Wszystko dlatego, że przez lata nie daje objawów, a gdy zostanie wykryty w zaawansowanym stadium, pacjent nie przeżyje więcej niż pięć lat. Tyle walczył rekordzista. Na raka trzustki zmarli Anna Przybylska, Luciano Pavarotti, Patrick Swayze i Steve Jobs. Można mu uciec, regularnie wykonując badanie USG.

Radziszewska: To Hartman "oswaja" nas z kazirodztwem, a nie Fuszara

- Nie mam wątpliwości, że prof. Małgorzata Fuszara nie popiera kazirodztwa - powiedziała w "Jeden na jeden" wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska. Jej zdaniem wyjaśnienia pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania na temat jej wypowiedzi sprzed dwóch lat są wystarczające. Dodała, że osobą, która "oswaja" opinię publiczną z kazirodztwem jest prof. Jan Hartman, usunięty za to z Twojego Ruchu.

Troska o byt artystów czy wielki skok na kasę? Będzie nowy podatek od smartfonów i tabletów

Do końca października gotowe będzie rozporządzenie nakładające obowiązek uiszczania na rzecz twórców dodatkowej opłaty od produkcji m.in. smartfonów i tabletów - dowiedział się portal tvn24.pl. Gra idzie o wielkie pieniądze - nawet 300 mln zł rocznie. Przedstawiciele organizacji zrzeszających artystów przekonują, że to właśnie oni najwięcej tracili do tej pory na archaicznych przepisach. A producenci sprzętu mówią o wielkim skoku na kasę, w którym interes twórców jest najmniej ważny.

Zaginione siostry odnalezione

Policja poszukiwała dwóch sióstr, które w niedzielę po południu wyszły z domu na spacer i nie wróciły do domu. Dziewczynki się odnalazły.

Przybylska kontra paparazzi. "Jeżeli ktoś przekracza granicę, musi się liczyć, że ktoś to udokumentuje"

Aktorka Anna Przybylska w ostatnim czasie walczyła nie tylko z chorobą, ale także z natarczywymi fotoreporterami. Gdy rok temu przyszli pod szkołę jej dzieci, nagrała ich telefonem i pokazała światu. - Jeżeli papparazzi przekracza pewną granicę intymności osoby publicznej, to musi się liczyć z tym, że ktoś może chcieć to udokumentować - komentował w "Kropce nad i" Roman Giertych.

Palikot: Twój Ruch będzie wzrastał, wkrótce nowe osoby

Końca Palikota nie ma, nie było i nie będzie - powiedział Janusz Palikot w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24. Lider Twojego Ruchu zapewnił, że nie przejmuje się odpływem posłów ze swojej partii. Zaznaczył, że o swoim końcu słyszy od 2006 roku.

"Miała talent, dar od Boga", "ludzie ją kochali". Anna Przybylska na ekranie

W kinie zadebiutowała mając zaledwie 18 lat. Serca telewizyjnej publiczności podbiła rolą policjantki Marylki w popularnym serialu. Choć nie miała aktorskiego wykształcenia, była wybitnie utalentowana, co podkreślają ci, którzy z nią pracowali. - Miała dar od Boga - mówił o zmarłej w niedzielę Annie Przybylskiej Cezary Pazura.

Spór o Fuszarę i kazirodztwo. "PiS chce nam moralną komisję zafundować"

- Wolność dyskutowania na uniwersytecie jest prawem państwa demokratycznego - komentowała Wanda Nowicka (niezrz.) w "Tak jest" w TVN24. - Dyskusja może się przerodzić w akt prawny - przestrzegała Małgorzata Sadurska (PiS). PiS przypomniało w niedzielę, że prof. Małgorzata Fuszara prowadziła seminaria, w których miała nawoływać do dyskusji o dopuszczalności kazirodztwa. Partia domaga się dymisji pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania.

"Nie chciała, nie mogła, nie potrafiła się poddać". Katarzyna Figura o Annie Przybylskiej

Ania była jedną wielką afirmacją życia, była samym życiem - wspominała zmarłą Annę Przybylską aktorka Katarzyna Figura w TVN24. Jak mówiła, choć choroba była bardzo ciężka, to Przybylska do ostatniej chwili się nie poddawała. - Interesowała się np. prognozami pogody. Zachwycała się, że jeszcze jest lato, że jeszcze jest wspaniała pogoda, to można pójść na rower, można pójść na spacer - dodała aktorka.

Co ma wspólnego gender ze sprzątaniem? Rzecznik Episkopatu tłumaczy słowa abp. Gądeckiego

"Należy uczyć zarówno chłopców, jak i dziewczynki sprzątania po sobie" – to, według rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, chciał wyrazić abp Stanisław Gądecki. Hierarcha powiedzial w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że "obecnie groźnym wyzwaniem jest, lansowana pod płaszczykiem programu równościowego, ideologia genderyzmu. Niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to za nich dziewczynki".

Kopacz w Brukseli. Szef PE Schulz przyjedzie do Polski "zaprzyjaźnić się" z Sikorskim

- Pewnie jeszcze długo byśmy rozmawiali, gdyby nie ograniczenia czasowe - przyznała Ewa Kopacz po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. - Umówiliśmy się jednak na kolejne spotkanie, które odbędzie się w Warszawie - dodała polska premier, która na cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej wybrała Brukselę. Szef PE podkreślał na wspólnej konferencji prasowej, jak ważną rolę pełni w Unii Europejskiej Polska.