Prezydent nie zamawiał ekspertyz przed podpisaniem nowelizacji ustawy o TK

Kancelaria Prezydenta RP nie zamawiała opinii prawnych ani ekspertyz dotyczących ustawy z 22 grudnia 2015 roku o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - napisał prezydencki rzecznik Marek Magierowski w odpowiedzi na pytania "Faktów" TVN. "Prezydent RP odbywał bieżące, robocze konsultacje z współpracownikami" - czytamy w piśmie z Kancelarii Prezydenta.

Prezes Rzepliński: Trybunał na pewno nie ulegnie

Dopóki TK nie rozpatrzy zarzutów wobec grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, dopóty podstawą działań Trybunału będzie ustawa z 25 czerwca - powiedział w poniedziałek wieczorem prezes TK Andrzej Rzepliński. - Trybunał na pewno nie ulegnie - dodał.

Jeden wróg, jeden cel, podobne metody. Walka o pozycję w opozycji

Dwa i pół miesiąca temu już samo wejście do Sejmu wydawało się olbrzymim sukcesem Ryszarda Petru i jego ekipy. Dziś widać, ile prawdy jest w porzekadle o apetycie, który rośnie w miarę jedzenia. A apetyt Nowoczesnej - na razie na główną rolę po opozycyjnej stronie sceny politycznej - może być zaspokojony wyłącznie kosztem Platformy Obywatelskiej. Materiał programu "Czarno na białym".

Sojusz z Kościołem, powrót do korzeni i ludzie na ulicach. Plan Schetyny na powrót do władzy

Grzegorz Schetyna został już sam na polu walki o przywództwo w Platformie. Najważniejszym pytaniem jest teraz, czy uratuje pogrążoną po wyborach partię, czy też będzie syndykiem jej masy upadłościowej? Stawka jest wysoka. Schetyna wydaje się zdeterminowany. Nie ma jeszcze co prawda konkretnego planu dla PO, ale w rozmowie z reporterką "Czarno na białym" mówi o powrocie do źródeł Platformy i wskazuje m.in. na współpracę z Kościołem.

Ziobro: umorzenie skargi przez Trybunał kompromitujące dla PO

- Dobrze, że w ten sposób TK potwierdził legalność wyboru przez ten Sejm pięciu sędziów - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w programie "Kropka nad i". Skomentował w ten sposób ogłoszoną w poniedziałek decyzję Trybunału Konstytucyjnego o umorzeniu sprawy dotyczącej uchwał obecnego Sejmu w sprawie wyboru sędziów TK.

Elżbieta Witek: mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na Polskę

Gdy grozi się Polsce sankcjami, zupełnie nieuprawnionymi, głos polskiego premiera w porozumieniu z głosem innych klubów reprezentowanych w parlamencie jest mocniejszy - powiedziała w "Faktach po Faktach" Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło. Odniosła się w ten sposób do zaproszenia na spotkanie, jakie premier skierowała do szefów klubów parlamentarnych.

Owsiak: graliśmy ze wszystkimi i dla wszystkich

- Jesteśmy ponad tą całą gorącą dyskusją, która panuje w Polsce. Myślę, że jest to Polakom niezwykle potrzebne. To jest odpowiedź na to, dlaczego aż tylu było ich na ulicach i wrzucało pieniądze do puszek - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak o 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Duda: byłby to precedens, gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekał ws. uchwał

Przyjmuję tę decyzję. Trybunał nie orzeka w sprawach indywidualnych, a taki charakter miały uchwały - powiedział prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do decyzji TK, który odstąpił od orzekania w sprawie 10 uchwał Sejmu dot. wyboru sędziów. Z kolei Borys Budka, polityk PO, która to partia zaskarżyła uchwały do TK uważa, że umarzając postępowanie, Trybunał przyznał rację skarżącym.

TK umorzył sprawę uchwał Sejmu ws. wyboru sędziów. Przy trzech zdaniach odrębnych

Rozprawa miała się odbyć 12 stycznia. Po spotkaniu prezesa TK z prezydentem nadeszła informacja o jej odwołaniu. W poniedziałek okazało się natomiast, że do rozprawy w ogóle nie dojdzie. Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę zaskarżonych uchwał Sejmu: o unieważnieniu wyboru przez poprzedni Sejm pięciu sędziów oraz o powołaniu przez obecny Sejm pięciu innych osób na sędziów TK. Były trzy zdania odrębne, w tym prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

Krajowa Rada Prokuratury krytycznie o pomysłach Zbigniewa Ziobry

O zapowiadanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę zmianach w ustawie o prokuraturze, w tym o połączeniu funkcji ministra i prokuratora generalnego, krytycznie wypowiedziała się w poniedziałek Krajowa Rada Prokuratury. "Projektowane normy zarzucają rozpoczętą w 2010 roku reformę prokuratury" - czytamy w stanowisku.

Ściągnął dług od córki zadłużonego. Przełożeni: powinien być ukarany

- Popełnił błąd i powinien zostać ukarany - tak pracę asesora komorniczego z Sieradza oceniła Okręgowa Izba Komornicza w Łodzi i skierowała wniosek o ukaranie go do komisji dyscyplinarnej. Asesor przeprowadził egzekucję komorniczą u kobiety bez długów. Zadłużony jest jej ojciec, ale tłumaczenia nie przeszkodziły w zabezpieczaniu mienia. Sprawę nagłośnił reportaż programu "Blisko Ludzi" w TVN24.

"Spektakl medialny" czy "potrzebne spotkanie". Po rozmowie szefa MSZ z ambasadorem Niemiec

Komentarze po rozmowie szefa MSZ z ambasadorem Niemiec. Opozycja zwraca uwagę, że Martin Schulz, którego wypowiedzi były jednym z powodów spotkania, "jest politykiem europejskim, nie wypowiada się w imieniu rządu niemieckiego". Z tego powodu kwestionują potrzebę wzywania w tej sprawie ambasadora Niemiec, choć do słów Schulza mają często stosunek krytyczny. - Niektóre wypowiedzi niemieckich polityków mają "dokopać Polsce" - przekonują politycy PiS.

Gowin: polscy kibice wskazali niemieckim politykom hierarchię problemów

- Część polityków niemieckich pozwala sobie na komentarze idące zdecydowanie za daleko. Myślę, że właściwą gradację problemów, przed którymi stoją Niemcy, wskazali polscy kibice - mówił w "Jeden na jeden" Jarosław Gowin. To aluzja wicepremiera do transparentu "Brońcie swoich kobiet, a nie naszej demokracji", który pojawił się w czasie meczu siatkówki między Polską a Niemcami.

Tysiące kibiców na Jasnej Górze. "Jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku"

Ok. 5 tys. kibiców różnych klubów piłkarskich z całej Polski, a także z Białorusi, Litwy i Węgier, przybyło w sobotę na Jasną Górę w Częstochowie. Motywem przewodnim spotkania była 60. rocznica Poznańskiego Czerwca i 1050-lecie Chrztu Polski. - Jesteście naprawdę kimś bardzo wielkim w Polsce - mówił do zgromadzonych podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski.