Kandydaci na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego mają zostać wyłonieni pod koniec listopada podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału - poinformowało we wtorek wieczorem biuro TK.
Zgromadzenie zostanie zwołane przez obecnego prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego między 28 a 30 listopada "na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym".
"Termin ten uwzględnia zakończenie okresu zwolnień lekarskich dwóch sędziów Trybunału" - czytamy w komunikacie.
Przepis ustawy, na który powołano się w komunikacie, brzmi: "Zgromadzenie Ogólne w sprawie wyboru kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa Trybunału zwołuje się między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji urzędującego prezesa lub wiceprezesa. W przypadku opróżnienia stanowiska prezesa lub wiceprezesa Trybunału wyboru kandydatów dokonuje się w terminie 30 dni".
Inny przepis tej ustawy stwierdza, że "prezesa i wiceprezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród trzech kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne".
Wtorkowe posiedzenie
We wtorek po południu zebrało się - po raz trzeci - Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowego regulaminu TK, który ma uregulować procedury wyboru kandydatów na prezesa TK przedstawianych prezydentowi RP - zgodnie z niedawnym wyrokiem Trybunału.
"Przedmiotem dyskusji była w szczególności możliwość wypełniania przez sędziów Trybunału ich konstytucyjnych obowiązków w sytuacji przedłużającej się nieobecności trojga sędziów. Ich absencja znacząco utrudnia wykonywanie zadań, dla których Zgromadzenie zostało zwołane" - podkreślono w komunikacie biura TK wydanym we wtorek wieczorem.
Według komunikatu we wtorek sędziowie rozważali dwa problemy: przyjęcia Regulaminu Trybunału Konstytucyjnego oraz wszczęcia procedury zmierzającej do wyłonienia przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego kandydatów na prezesa TK.
Konieczność przyjęcia nowego Regulaminu wynika z ustawy z 22 lipca, która zmieniła m.in. zapisy o wyłanianiu kandydatów.
Nowy regulamin
19 października ZO po burzliwym posiedzeniu nie zakończyło prac nad nowym regulaminem. Warunkiem ważności uchwał Zgromadzenia jest bowiem obecność na nim minimum 10 sędziów.
Dziś w TK orzeka dziewięcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji (Leon Kieres, Andrzej Wróbel, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Marek Zubik, Piotr Tuleja, Stanisław Rymar, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Stanisław Biernat i Andrzej Rzepliński) oraz troje wybranych przez obecny Sejm (Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski), którzy obecnie nie biorą udziału w pracach Trybunału.
Do udziału w Zgromadzeniu i do orzekania w TK Andrzej Rzepliński nie dopuszcza trzech sędziów wybranych przez Sejm w grudniu ub.r. (Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha), ponieważ Trybunał stwierdził, że miejsca te są już zajęte przez prawidłowo wybranych w poprzedniej kadencji sędziów Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, którzy nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.
Jak będą wybierani kandydaci?
We wrześniu Rzepliński mówił, że poparciem Zgromadzenia Ogólnego "dysponuje ten, kto ma ciut ponad połowę głosów, czyli osiem. Tak więc każdy z kandydatów, czy będzie jeden, dwóch, czy trzech, musi mieć poparcie przynajmniej ośmiu sędziów". Pytany, ilu kandydatów trzeba przedstawić prezydentowi, Rzepliński odparł: "Ja zakładam, że optymalną liczbą, najpoważniejszą, jest dwóch".
- Zadecyduje regulamin, którego jeszcze nie ma - dodał.
- W TK jest pomysł na regulamin, który będzie w istocie contra legem (wbrew prawu) i w oczywisty sposób będzie kontynuacją drogi łamania prawa - przekonywał z kolei w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.
9-letnia kadencja Andrzeja Rzeplińskiego w TK kończy się 19 grudnia.
Autor: ts//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24