Sąd Najwyższy: wybory parlamentarne z 25 października są ważne

Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie uznała we wtorek, że wybory do Sejmu i Senatu z 25 października 2015 r. są ważne. SN uznał, że brak rejestracji umowy koalicyjnej PiS z Polską Razem i Solidarną Polską nie miał wypływu na wynik.

Marszem z kościoła, po drodze zakupy

Grupa około 50 żołnierzy idących równym krokiem z identycznymi reklamówkami zwróciła w niedzielę uwagę mieszkańców Świnoujścia. Jak się okazało, żołnierze służby przygotowawczej wyszli do kościoła, po drodze odwiedzili sklep.

PiS tłumaczy, na czym polega "dobra zmiana". Rozsyła broszurę wszystkim europosłom

Przed debatą o sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko, w imieniu premier Beaty Szydło, rozesłał do wszystkich eurodeputowanych broszurę informacyjną "Dobre zmiany dla Polaków". Zawarty w niej został opis polskiej rzeczywistości z perspektywy polskiego rządu. Materiały wywołały oburzenie wśród polityków opozycyjnych.

Pojednawcze sygnały, złagodzenie dyskusji. Zachodnie gazety o nowym tonie Polski

Po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli zachodnie gazety piszą, że polski rząd stara się załagodzić napięcia w relacjach z Unią. "Der Spiegel" nazywa to "ofensywą wdzięku". - Byłoby dobrze dla nas wszystkich, jeśli udałoby się skorzystać z tej okazji do załagodzenia napięć - stwierdza komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zachodni dziennikarze są jednak zgodni co do tego, że tak naprawdę ani PiS ani Bruksela nie mają na razie zamiaru ustępować.

Jan Olbrycht: ktoś chce, żeby ta debata była bardzo ostra

Jan Olbrycht (PO) to jeden z eurodeputowanych, który zabierze głos w trakcie dzisiejszej debaty o Polsce. Stwierdził, że w swoim wystąpieniu odniesie się przede wszystkim do słów z wystąpienia premier Beaty Szydło. Podkreślił też, że oskarżenia o wywołanie debaty przez polityków PO są bezpodstawne.

Szydło z polskimi europosłami: to nasza wspólna sprawa. Poręba: atakowanie premier nie na miejscu

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Imperia padają w szczycie swej chwały i to jest ten moment w PiS"

- Nie jest możliwe, aby dyktatura szefa Prawa i Sprawiedliwości była utrzymana przez 3,5 roku - powiedział we wtorek rano Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej dodał, że w związku z tym chce pracować nad przyspieszonymi wyborami. - Im szybciej, tym lepiej. Była taka sytuacja w historii - przekonywał.

Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Ani miś, ani chłód". Prezydencki minister o spotkaniu Duda-Tusk

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.

JOW-y i nowe okręgi wyborcze? PiS chce zmienić ordynację wyborczą

Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do zmiany ordynacji wyborczej. Jak dowiedział się reporter "Faktów" TVN, mają one uwzględniać częściowe wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu oraz wyznaczenie nowych okręgów wyborczych. Opozycja obawia się, że ordynacja zostanie skrojona wprost pod kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Materiał "Faktów" TVN.

"Niepotrzebne bitwy są ostatnią deską ratunku głupców"

Obecny obóz władzy ruszył na bardzo wiele różnych wojen, z których część jest całkowicie bezsensowna - ocenił w "Kropce nad i" Ludwik Dorn. Były wicepremier w rządach PiS jest zdania, że Polska mogła uniknąć procedury monitorowania praworządności, którą wszczęła tydzień temu Komisja Europejska, gdyby polscy ministrowie rzeczowo odpowiedzieli na wątpliwości KE.

"Tusk wiedział, jakie złośliwości chce prawić"

- PiS stosował podwójny język. Co innego mówiło się w kraju, co innego na zewnątrz - mówił w "Faktach po Faktach" senator niezależny Marek Borowski. Nawiązał tym samym do toczącego się sporu na linii Polska - Unia Europejska. Zdaniem Marka Migalskiego, byłego europosła PiS, wspólny apel Donalda Tuska i Andrzeja Dudy o powściągliwość w tej kwestii był pozytywnym efektem ich spotkania.

Prof. Osiatyński: zmiana ustawy o TK gwałci konstytucję

PiS ma większość i prezydenta, mogą uchwalać ustawy, natomiast nie mogą dokonywać zamachu na ustrój państwa, na którym wszystko się opiera - powiedział w "Tak jest" prof. Wiktor Osiatyński. Prawnik skomentował w ten sposób nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, która weszła w życie w grudniu ubiegłego roku.

Szef MSZ: damy odpór atakom, które wychodzą przeciwko Polsce

Pani premier będzie tłumaczyć, że zarzuty stawiane Polsce są nieadekwatne - powiedział w poniedziałek Witold Waszczykowski, na dzień przed debatą w europarlamencie, która będzie poświęcona aktualnej sytuacji w naszym kraju. Szef MSZ dodał, że szczegóły wtorkowej debaty będą znane po śniadaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem.

Stoltenberg zapowiada. Będzie "większa obecność NATO w Polsce niż kiedykolwiek"

Wszyscy musimy upewnić się, że po szczycie w Warszawie Sojusz będzie silniejszy i bardziej elastyczny - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu w Brukseli z Andrzejem Dudą. Polski prezydent mówił z kolei, że celem szczytu powinny być decyzje o wzmocnieniu Europy Środkowej i południowej flanki NATO. Duda wspomniał też o potrzebie prowadzenia dialogu z Rosją.

Politycy po spotkaniu Duda-Tusk. "Tusk potrafi na trzeźwo ocenić sytuację", "mówili jednym głosem"

- Mam nadzieję, że do polityków opozycji dotrze to, co dzisiaj mówił Donald Tusk, żeby rzeczywiście ta debata jutrzejsza była debatą konstruktywną - mówiła po konferencji Dudy z Tuskiem rzecznik klubu PiS, Beata Mazurek. Zdaniem posła PO, Andrzeja Halickiego, rozmowa prezydenta z przewodniczącym Rady Europejskiej to "przykład jak w konstruktywny sposób powinni się zachować przedstawiciele rządu".

Polski ambasador przy UE ma wracać do kraju

Marek Prawda, Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej otrzymał decyzję, że jego misja kończy się z końcem lutego - dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.