Miller powtarza: więzień CIA w Polsce nie było. "Wyrok niesprawiedliwy, niemoralny"

- To orzeczenie opiera się na plotkach, spekulacjach, domysłach. Orzeczenie Trybunału oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne - mówił Leszek Miller (SLD), który był premierem w czasie, gdy w Polsce miało działać tajne więzienie CIA. Jego zdaniem decyzja Trybunału w Strasburgu, który zasądził od Polski odszkodowania dla rzekomo torturowanych, to "stawianie praw morderców nad prawami ich ofiar".

"Opinia międzynarodowa nie zapomni". Fundacja Helsińska i Amnesty International komentują wyrok przeciw Polsce

- Nie było możliwe zorganizowanie takiego więzienia bez zaangażowania władz polskich - powiedział na antenie TVN24 Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, komentując wyrok Trybunału przeciwko Polsce. - Polska stała się pierwszym krajem UE ukaranym w tej sprawie, ale uważamy, że nie była osamotniona - mówiła z kolei na konferencji w Starburgu dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

Kuria: ks. Mokrzycki zawieszony ze względu na sam fakt przeszukania. Nie wiadomo, czy śledczy coś znaleźli

- Przeszukanie pomieszczeń proboszcza katedry polowej ks. płk. Roberta Mokrzyckiego odbyło się w sposób prawidłowy i zgodny z procedurą - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski. W środę portal tvn24.pl ujawnił, że w związku z działaniami Biura ks. Mokrzycki został zawieszony przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Do wizyty agentów doszło w ramach śledztwa obejmującego m.in. szefa klubu PSL Jana Burego oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza.

Janik: Trybunał dopieścił terrorystów

- Ten wyrok ucieszy przede wszystkim terrorystów spod różnych znaków. Trybunał zasądził i ich dopieścił - tak Krzysztof Janik, szef MSWiA w rządzie Leszka Millera, komentuje wyrok ETPC w Strasburgu, który uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania więźniów. Były minister przyznaje, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia.

Giertych: Leszek Miller powinien stanąć przed Trybunałem Stanu

- Osoby, które uczestniczyły i podjęły decyzję o takiej "łasce" dla Amerykanów, powinny ponieść odpowiedzialność. Przede wszystkim Leszek Miller. On powinien stanąć przez Trybunałem Stanu - stwierdził na antenie TVN24 Roman Giertych. Według niego to byłby test dla III RP.

PiS broni prof. Chazana. "Nietolerancja, wrogość, inwektywy, kłamstwa"

- Zwiększa się nietolerancja, a właściwie nieskrywana wrogość wobec osób postępujących zgodnie z Dekalogiem. Objawia się ona inwektywami, zastraszeniem, kłamstwami - napisał poseł PiS Bartosz Kownacki. Zebrał pod nim 5 tys. podpisów i przekazał ministrowi zdrowia, Bartoszowi Arłukowiczowi. To przejaw reakcji całej partii, która zapowiedziała, że będzie "bronić prof. Chazana wszystkimi możliwymi sposobami".

"Polska stanęła po stronie tych, co skakali z trzydziestego piętra WTC"

- Zdumiewająco wielu obrońców mają bandziory, mordercy, terroryści. A ci co byli ofiarami, znikają - ocenia Stefan Niesiołowski z PO wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA w Polsce. Dariusz Joński z SLD w więzienia CIA w Polsce nie wierzy, Andrzej Halicki z PO mówi o "błogiej nieświadomości" Polaków w tej sprawie, a Michał Kamiński z PiS apeluje o "ciche załatwienie sprawy", bo "rozgłos medialny za granicą może spowodować wzrost zagrożenia terrorystycznego dla kraju".

Polskie śledztwo ws. więzień do października. Problemy z Amerykanami?

W październiku ma zakończyć się śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce. Śledczy nieoficjalnie przyznają, że tak długie postępowanie to wina Stanów Zjednoczonych, które nie chcą przysłać odpowiednich dokumentów. Na razie w sprawie więzień ogłoszono nieprawomocny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tego orzeczenia nie chcą komentować polscy prokuratorzy.

Pinior: wyrok trybunału to ogromna kompromitacja państwa polskiego

- Doszło do ogromnej kompromitacji państwa polskiego - powiedział Józef Pinior. Senator Platformy Obywatelskiej skomentował w ten sposób wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją w polskiej elicie politycznej, która zaprzecza temu, co jest już w tej chwili oczywiste - dodał.

Tusk "powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa i tortur"

Premier Donald Tusk powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa międzynarodowego i stosowania tortur w prywatnych więzieniach - tak wyrok Trybunału w Strasburgu skomentował senator Józef Pinior (PO), który jako europoseł zajmował się badaniem sprawy więzień CIA. Pinior uznał, że "państwo polskie zawiniło", a potem nie potrafiło rozwiązać tej sprawy, więc "sami jesteśmy sobie winni". Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska umożliwiła CIA torturowanie dwóch podejrzanych o terroryzm więźniów i należą im się odszkodowania.

Agenci i kartony wypchane milionami dolarów. "WP": jak CIA założyła tajne więzienie w Polsce

- CIA zapłaciła Polsce 15 milionów dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła jako tajne więzienie dla podejrzewanych o terroryzm - pisał w styczniu "Washington Post" w obszernym artykule poświęconym sprawie więzienia CIA w Polsce. Gazeta przedstawiła też kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy skarżyli Polskę o naruszenie praw człowieka - Abu Zubajdy i Rahima al-Nashiriego.

Strasburg: Polska naruszyła zakaz tortur. Odszkodowanie dla więźniów CIA

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch domniemanych terrorystów - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Stwierdzono również, że Polska nie dość skutecznie prowadziła śledztwo w tej sprawie i nie zapobiegła torturom oraz "nieludzkiemu traktowaniu" więźniów.

Tusk do Brukseli, Siemoniak na premiera? Kosiniak-Kamysz: polityk bardzo rokujący

- Dla mnie politykiem, który jest bardzo rokujący na przyszłość, jest minister Tomasz Siemoniak - tak Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiedział na pytanie, kto ewentualnie mógłby zastąpić Donalda Tuska na fotelu premiera, gdyby szef rządu jednak wybrał się do Brukseli. Minister pracy i polityki społecznej zastrzega jednak, że "ławka w Platformie" jest długa. W kolejce na funkcję szefa rządu zdaniem polityka PSL ustawiłby się jeszcze Radosław Sikorski, Ewa Kopacz i Elżbieta Bieńkowska.

Nieoczekiwana zamiana miejsc?

Nieoczekiwane stanowisko i być może nieoczekiwana zmian miejsc. Grzegorz Schetyna, dotąd kryjący swoje polityczne ambicje, teraz mówi wprost: podjąłbym wyzwanie. To odpowiedź na pytanie, czy stanąłby na czele Platformy, jeśli Donald Tusk dostałby unijne stanowisko. Grzegorz Schetyna ujawnia też inne szczegóły - czy wróci i wkroczy do gry?

Szaleniec z Monciaka był pod wpływem narkotyków?

Minęło kilka dni i nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, czy szaleniec z Monciaka, który w rajdzie po deptaku ranił kilkanaście osób, był pod wpływem narkotyków. Badanie trwa, odpowiedzi nie ma. Sytuacja dziwi, bo w przypadku Dariusza K., który na pasach zabił kobietę, już po kilku godzinach było wiadomo, że jechał pod wpływem narkotyków. Jak działa ten system i dlaczego nie wszystkich traktuje równo?

Miały być krótsze kolejki przy bramkach. Jest zamieszanie i nerwy kierowców

Specjalne pasy przy bramkach na A2 i A4 przeznaczone dla samochodów z zainstalowanym urządzeniem poboru opłat viaAUTO miały rozładować korki na autostradach. Miało być łatwiej, bardziej nowocześnie i przede wszystkim szybciej. W rzeczywistości kierowcy mają problemy z trafieniem do odpowiedniej bramki, przez co zamiast ruch usprawniać, skutecznie go utrudniają. Materiał "Polski i Świata".

Posłowie zgodni: będą wyższe kary dla pijanych kierowców

Za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców opowiedziały się w środę w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne. Sejm omawiał późnym wieczorem rządowy projekt zmian zakładający skuteczniejsze wymierzanie kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu.

Rok Polski w Rosji odwołany

Obchody Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce, zaplanowane na 2015 r., zostają decyzją Rady Ministrów odwołane - poinformowała w środę rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Według niej wpływ na tę decyzję miało m.in. zestrzelenie malezyjskiego samolotu.

Kapelan służb wojskowych zawieszony po wizycie CBA. Szukali złota?

Proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego ks. płk Robert Mokrzycki zawieszony przez Biskupa Polowego Józefa Guzdka - dowiedział się portal tvn24.pl. Ma to związek z przeszukaniem przez CBA i prokuratorów biura i prywatnego mieszkania proboszcza Mokrzyckiego. Do wizyty agentów doszło w ramach śledztwa dotyczącego m.in. szefa klubu PSL Jana Burego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza.

Nowy wątek w śledztwie smoleńskim. Fałszowanie dokumentacji z sekcji, znieważanie zwłok

Warszawska prokuratura bada czy w 2010 r. w Moskwie dochodziło do fałszowania dokumentacji medycznej ofiar katastrofy w Smoleńsku i znieważania zwłok. Decyzję o wszczęciu postępowania podjęto po tym, jak w maju materiały dotyczące tej sprawy zostały wyłączone i przekazane cywilnym prokuratorom przez Wojskową Prokuraturę Okręgową, która prowadzi główny wątek śledztwa. Ewentualne nieprawidłowości mają dotyczyć tylko urzędników i funkcjonariuszy rosyjskich.

Połączenia lotnicze z Izraelem zawieszone. MSZ: Monitorujemy sytuację

Po zawieszeniu niektórych połączeń lotniczych między Polską a Izraelem nikt nie prosił konsula o pomoc - informują przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zapewniają, że są w stałym kontakcie z władzami lotniska w Tel Awiwie i z liniami lotniczymi. Jednocześnie kategorycznie odradzają Polakom podróże w rejon Strefy Gazy.