Błaszczak: Komisja Wenecka nie ma monopolu na wiedzę i mądrość

Trzeba mieć świadomość, że Komisja Wenecka to też jest ciało polityczne - mówił w "Tak jest" Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Odniósł się w ten sposób do pytania belgijskiego polityka Guya Verhofstadta o to, czy Polska zastosuje się do opinii Komisji ws. Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat TK i mediów publicznych.

"Wielkie zakłócenie mocy" w Polsce. Francuzi widzą ratunek w samych Polakach

- Polskie społeczeństwo obywatelskie ma się dobrze i w przeszłości dowiodło swojej wielkiej odporności. Polacy muszą się na tym oprzeć, aby ruszyć ponownie w kierunku jasnej strony mocy - twierdzi francuska telewizja France 24 na swojej stronie internetowej. Według komentatora stacji, Polska niebezpiecznie skręca w kierunku wzorców ustanowionych przez Wiktora Orbana na Węgrzech i sama odrzuca ideały wywodzące się z czasów Solidarności.

We wtorek PO przedstawi nowego szefa

We wtorek PO ogłosi wyniki wyborów na przewodniczącego partii. Jedynym kandydatem był Grzegorz Schetyna. W trakcie spotkania z udziałem kilkuset działaczy Platformy nowy szef wygłosi wystąpienie inauguracyjne. - To będzie początek poważnej rozmowy wewnątrz Platformy - zapowiada Schetyna.

Polska chce poruszyć temat wraku, Rosja liczy na "kilka świeżych idei"

Moskwa jest gotowa zareagować na konstruktywne sygnały ze strony polskich władz w sprawie polepszenia stosunków obustronnych - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow. W piątek w Moskwie odbędą się konsultacje polsko-rosyjskie, w których stronę polską będzie reprezentować wiceminister Marek Ziółkowski. Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że jego zastępca będzie chciał wyjaśnić "całą agendę problemów".

Premier mówi o milionie uchodźców z Ukrainy. Urząd ds. Cudzoziemców: jest czterech

Słowa premier Beaty Szydło, że do Polski trafiło około miliona ukraińskich uchodźców, spotkały się z odpowiedzią ambasadora Ukrainy. Andrij Deszczyca zaznaczył, że obywatele jego kraju na terenie Polski są migrantami ekonomicznymi, a nie uchodźcami. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w ostatnich latach wniosek o status uchodźcy złożyło 5328 obywateli Ukrainy. Pozytywnie rozpatrzono jedynie cztery wnioski. Z kolei ważnych kart pobytu posiada ponad 65 tysięcy Ukraińców.

Prezes SN: sądy stają się igraszką w rękach niczym nieograniczonej egzekutywy

- Doświadczamy kolejnego w historii - i to bardzo głębokiego - kryzysu demokracji. Bez cienia satysfakcji konstatuję, że bardzo szybko potwierdziła się moja teza o władzy sądowniczej jako pierwszej ofierze zmian na "politycznym firmamencie" RP - mówiła na konferencji poświęconej niezawisłości sądów I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Na początku przemówienia podkreśliła, że czuje "niepokój o stan nastrojów społecznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie".

SLD wybiera szefa. Czarzasty i Wenderlich w drugiej turze

Szef mazowieckich struktur SLD Włodzimierz Czarzasty zdobył niemal 38 proc., a były wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich blisko 25 proc. głosów w wyborach przewodniczącego SLD - poinformowała krajowa komisja wyborcza partii. Dwaj politycy zmierzą się w drugiej turze wyborów w najbliższą sobotę.

PiS ogłasza zwycięstwo. "Oczekiwali przeczołgania pani premier, a pokazała się jako mąż stanu"

- Jednym z naszych głównych wrogów jest niewiedza. Ogromna część naszych kolegów ze wszystkich grup politycznych nie ma zielonego pojęcia, o co chodzi w Polsce - mówił w środę europoseł Ryszard Legutko (PiS) komentując wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim. Jak podkreślał, dyskusja europarlamentarzystów była świetną okazją, by przedstawić stanowisko polskiego rządu. Ryszard Czarnecki (PiS) chwalił z kolei "świetne wystąpienia pani premier Szydło".

Ambasador Ukrainy reaguje na słowa Szydło w PE: Ukraińcy przebywający w Polsce to nie uchodźcy

Przebywający w Polsce Ukraińcy nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi - oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca odnosząc się do wypowiedzi premier Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim. Jak dodał, państwo polskie odrzuciło dotąd większość wniosków o azyl. Recznik rządu Rafał Bochenek wyjaśnił z kolei, że premier chciała pokazać, iż liczba Ukraińców przybywających do Polski wzrosła w ostatnich latach.

Flagi na pulpitach i puste miejsca. Spór o to, kto był na debacie

W czasie środowej debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim ławy świeciły pustkami, puste były także miejsca przeznaczone dla polskich eurodeputowanych. - Platforma wiedziała, że będzie debata. Nie zmobilizowała swoich kolegów - komentował w TVN24 Wojciech Szacki z Polityki Insight. Z kolei deputowany PO Tadeusz Zwiefka zarzucił nieobecność politykom PiS.

Sprawa, która może pogrążyć łódzkie bary. "180 lokali ma stracić koncesję"

Drobna, zdawałoby się, sprawa spowodowała, że właściciele łódzkich lokali martwią się o swoją przyszłość. Jedna z hurtowni rozprowadzała wśród nich alkohol, choć miała tylko zezwolenie na sprzedaż detaliczną. Ponad 180 właścicieli firm może przez to stracić koncesję. - To jest jak wyrok śmierci dla naszego biznesu - mówią. Urzędnicy przyznają, że sprawa jest poważna. - Ustawodawca nie zostawia nam wiele miejsca do działania. Prawo stanowi, że ktoś kto zaopatruje się w nielegalnym źródle powinien stracić koncesję - rozkładają ręce.

"Polska z gwiazdy Unii stała się jej problematycznym dzieckiem". Zachodnie media o Polsce

"Ton był znacznie spokojniejszy niż niedawne wymiany zdań pomiędzy Brukselą a Warszawą" - podsumowuje wrażenia z wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim portal "Politico". Niemieckie gazety podkreślają, że choć premier Beata Szydło była opanowana i racjonalna, to i tak nikogo nie przekonała. Relacje z debaty i jej oceny pojawiły się w wielu zachodnich mediach, ale nie tylko w tym kontekście pisano w środę o Polsce.

Petru do Kaczyńskiego: niech zadeklaruje, że Polska nie wyjdzie z UE. PiS odpowiada

- Wszyscy w Europie wiedzą, że to szef PiS jest decydentem w sprawach polskich - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że przyszedł czas na to, by Jarosław Kaczyński oficjalnie zadeklarował, że nie jest jego celem wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. - Polska nie chce wyjść z UE, ale mamy swój pogląd na funkcjonowanie Unii - odpowiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zamiast pomocy - cios w twarz. Szpital zwalnia dyscyplinarnie ratownika

Zespół piotrkowskiego pogotowia (woj. łódzkie) został wezwany do 70-letniego pana Leona. Ratownicy uznali, że mężczyzna jest pijany. Jeden z pracowników szpitala uderzył chorego w twarz. Dzień później poinformował, że... sam został zaatakowany. Po blisko dwóch miesiącach od zdarzenia ratownik został wyrzucony z pracy.

PiS wprowadza zmiany w prokuraturze. Na czym polegają kontrowersyjne zapisy?

W przygotowanym przez PiS projekcie ustawy o prokuraturze znajdują się dwa kontrowersyjne zapisy. Ich kluczowe sformułowania to "interes społeczny" oraz "bezpieczeństwo państwa". PiS twierdzi, że przede wszystkim będzie to większe pole do działania dla prokuratorów. Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Prokuratury, Marka Staszaka, możliwe są nadużycia. Materiał programu "Czarno na białym".