Polskie F-16 trafią nad Syrię? Niektórzy się boją

Wojna w Syrii zaczyna w rosnącym stopniu stawać się problemem Polski. Z jednej strony jesteśmy w grupie państw, które obawiają się i nie chcą przyjmować uchodźców. Z drugiej strony mamy zaangażować się w koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, ściągając na siebie uwagę potencjalnych terrorystów na krótko przed organizacją dwóch dużych międzynarodowych imprez. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Rulewski: Kiszczak ukradł teczkę i zachował jako polisę ubezpieczeniową

- Zdziwiłbym się, gdyby pojawiły się dokumenty zaprzeczające współpracy Wałęsy z SB w latach 70. - powiedział w "Kropce nad i" prof. Jan Żaryn, senator PiS. Odniósł się do dokumentów znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. - Histeria, którą teraz rozpętujecie, uderza w Polskę, nasz dom - ripostował Jan Rulewski, senator PO.

Schetyna spotkał się z Tuskiem. "To symbol"

Nowy szef PO Grzegorz Schetyna spotkał się w czwartek w Brukseli ze swoim poprzednikiem, obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. - To symbol - mówił Schetyna. Tusk powiedział, że pomiędzy nimi jako politykami bywało ciężko, ale obaj potrafią z tym żyć. - Zawsze umieliśmy - mówił Tusk.

Sondaż: większość Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców

57 proc. Polaków, o cztery punkty procentowe więcej niż w styczniu, uważa, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi - wynika z najnowszego sondażu CBOS opublikowanego w czwartek. Niechęć, jak pokazuje badanie, obejmuje przede wszystkim uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, natomiast w dużo mniejszym stopniu dotyczy Ukraińców.

Tusk o dokumentach Kiszczaka: odgrzewana sprawa

To sprawa, o której Lech Wałęsa już mówił - w ten sposób były premier Donald Tusk odniósł się do informacji o dokumentach znalezionych w domu Czesława Kiszczaka. Jego zdaniem Wałęsa nigdy nie ukrywał, że miał "pewne kontakty" w latach 70.

Prezydent ułaskawił, co zrobi sąd? Wraca sprawa Mariusza Kamińskiego

30 marca wydział odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie ma rozpoznać sprawę b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i pozostałych członków kierownictwa Biura, skazanych na pozbawienie wolności i ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę - podał w czwartek SO. Wiadomo, że sędzią-sprawozdawcą będzie Grażyna Puchalska.

Koparka uszkodziła gazociąg. "Było ryzyko wybuchu"

Podczas prac ziemnych na ul. Spacerowej w Sieradzu (woj. łódzkie) koparka uszkodziła gazociąg. - Stężenie było wybuchowe - przyznają strażacy, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia. Sytuacja jest już opanowana.

Chcieli wywieźć księdza na taczkach. Duchowny pozwał parafian

Krzyczeli „wynocha” i przynieśli taczkę, na której chcieli wywieźć księdza. Tak mieszkańcy Gowarczowa (woj. świętokrzyskie) wyrzucili w zeszłym roku swojego proboszcza. – To biznesmen, nie duchowny! – podkreślali parafianie. Czarę goryczy przelała informacja, że nielubiany ksiądz uderzył wikarego za zbyt mały „zbiór” z kolędy. Wyrzucony proboszcz poczuł się dotknięty i pozwał część parafian do sądu za zniesławienie.

Córka Wałęsy o dokumentach: niech IPN je pokaże

- To trochę niesprawiedliwe mówić, że znaleźli coś, a jeszcze tego nie pokazali – mówi Anna Domińska, córka Lecha Wałęsy i jednocześnie szefowa jego gdańskiego biura. - Na mojego ojca zostało powiedziane już wszystko, ale mało jest potwierdzonych informacji - dodaje.

Wałęsy nie ma w Polsce. Wspiera więźniów politycznych w Wenezueli

W kraju nie milkną komentarze po przekazaniu przez IPN, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek". Były prezydent przebywa w Wenezueli.

Rosjanie odsłonili popiersie Czerniachowskiego. W Polsce likwidował AK

W Moskwie zostało odsłonięte popiersie Iwana Czerniachowskiego. Władze wybrały symboliczną datę: 18 lutego 1945 roku Czerniachowski został śmiertelnie ranny w czasie operacji wschodniopruskiej w pobliżu polskiego Pieniężna. W Polsce pamiętany jest z innego względu: brał udział w likwidowaniu struktur okręgu wileńskiego AK.

"Bardziej bym się zdziwił, gdyby odnalazły się dokumenty, które nie potwierdzają współpracy Wałęsy"

- Lech Wałęsa podjął decyzje, których stał się zakładnikiem. Były one być może z politycznego punktu widzenia zasadne, ale kłamstwo nigdy nie wygrywa na dłuższą metę - mówił w rozmowie z TVN24 Jan Żaryn. Skomentował w ten sposób informacje przekazane w czwartek przez IPN, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek".

"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia". Jest odpowiedź Wałęsy

"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były nie byłoby potrzeby podrabiać" - napisał na mikroblogu Lech Wałęsa. Były prezydent przebywa obecnie w Wenezueli. W czwartek IPN poinformował, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek".

Szef IPN ujawnia, co jest w dokumentach z domu Kiszczaka

"Rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku" - czytamy w komunikacie Instytut Pamięci Narodowej. Prezes IPN Łukasz Kamiński stwierdził, że według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne. Zaznaczył jednakże, że dokumenty w tej chwili nie są analizowane pod kątem ich treści, nie są poddawane badaniom historycznym.

Sikorski uczy Niemców solidarności. Zachodnie media #PisząoPolsce

- Jeśli Niemcy chcą, aby UE przetrwała w obecnej formie, to muszą pokazać, że działają jako udziałowcy, a nie soliści - powiedział w rozmowie z "Der Spiegel" były szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zachodnie media piszą także o ustawie ws. karania za sformułowanie "polskie obozy śmierci" i wystawie o polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy. Wszystko to na tle doniesień, że ekonomicznie Europa Wschodnia jest oazą spokoju na wzburzonych światowych rynkach. #PisząoPolsce

Kryminolog: Kajetan P. został złapany w ostatnim momencie

- Z zewnątrz nie rozumiemy, czemu on to zrobił. To nie dla pieniędzy. Osoba, którą zabił, nie przeszkadzała mu w robieniu interesów, nie była przeszkodą do osiągnięcia celów - mówił o Kajetanie P. we "Wstajesz i wiesz" kryminolog dr Paweł Moczydłowski. - Motywy, uzasadnienia, powody dla zbrodni są w jego osobowości - dodał.

Szymański: nigdy nie byliśmy bliżej rozpadu strefy Schengen

Musimy mieć możliwości hamowania fali migracyjnej na lądzie - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, a nie szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.