Duda grozi posłom ze Śląska: wiemy, gdzie mieszkacie. "Mamy się bać o zdrowie, o życie?"

- Nikt nas nie chce słuchać, bo z nami się rozmawia, jak chcemy robić strajk albo dać komuś w pysk - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas środowej konferencji prasowej. Apelował zwłaszcza do posłów ze Śląska, by nie popierali rządowej ustawy, która zakłada likwidację czterech kopalń. - Znamy wasze nazwiska, wiemy, gdzie mieszkacie, i immunitet wam nie pomoże - ostrzegł. - Słucham tego z przerażeniem - tak na jego słowa zareagowała Danuta Pietraszewska, śląska posłanka PO.

"Na granicy groźby karalnej". Sikorski komentuje słowa Dudy do śląskich posłów

- Takie szantażowanie posłów to nie jest realizacja postulatów Polskiego Sierpnia i to nie jest ta wolność, o którą kiedyś "Solidarność" walczyła - tak słowa Piotra Dudy skomentował marszałek Sejmu, Radosław Sikorski. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" zwrócił się w środę do posłów ze Śląska słowami: - Znamy wasze nazwiska, wiemy, gdzie mieszkacie, i immunitet wam nie pomoże.

Kursy językowe, zawodowe, adaptacyjne. Polacy z Donbasu chcą spokoju i pracy

- Do każdej osoby, każdej rodziny będziemy podchodzić indywidualnie i indywidualnie załatwiać wszystkie sprawy - mówiła w środę minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska podczas spotkania z Polakami ewakuowanymi z Donbasu. Część z nich przebywa w ośrodku Caritas w Rybakach. Przez pół roku mogą korzystać z pomocy finansowej polskiego państwa, potem będą musieli się usamodzielnić.

Widzew bez stadionu. Trwa wyścig z czasem

Jedna z najbardziej znanych polskich drużyn piłkarskich jest bezdomna. Wiele wskazywało na to, że ostatni polski przedstawiciel w Lidze Mistrzów będzie mógł grać w Piotrkowie Trybunalskim, ale ostatecznie negocjacje spełzły na niczym. Jakie jest wyjście dla znanego klubu przed zbliżającymi się rozgrywkami?

Nowacka: byłoby nie w porządku, gdybym startowała na prezydenta

- Chciałabym, żeby o urząd prezydenta ubiegały się osoby, które mają zaufanie i doświadczenie w pracy publicznej. Z mojej perspektywy i z szacunku dla Polski byłoby nie w porządku, gdybym startowała - powiedziała w TOK FM Barbara Nowacka z Twojego Ruchu. Przyznała jednocześnie, że Janusz Palikot jej to proponował.

"To nie przywileje górników doprowadziły do fatalnej sytuacji"

- Skończmy z tym zaklinaniem rzeczywistości, że górnicy mają takie olbrzymie przywileje i to one spowodowały, że sytuacja w górnictwie jest tak fatalna - apelował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. Jego zdaniem problem tkwi w ludziach, którzy zarządzają górnictwem. - Mieliśmy dyrektorów kopalń, którzy zaczynali swoją pracę od tego, że pili do portretu ministra wódkę - powiedział. Według ekonomisty Witolda Orłowskiego rozwiązaniem jest prywatyzacja kopalń.

"Dzisiaj górnicy, jutro kolejarze, pojutrze energetycy". Protesty sparaliżują Polskę?

Kolejarze, energetycy, pocztowcy i być może zbrojeniówka mogą dołączyć do górniczych protestów - stwierdził w środę przewodniczący "S" Piotr Duda. Zapowiedział, że jeżeli do wtorku negocjacje ze stroną rządową w sprawie sytuacji w górnictwie nie przyniosą efektów, tego dnia w Katowicach spotka się międzyzwiązkowy sztab protestacyjny i "będą podejmowane konkretne działania".

Komornik zabrał majątek uczciwemu człowiekowi. Zgłosili się inni pokrzywdzeni

Człowiekowi, który nie miał żadnych długów, odebrał ciągnik, dzięki któremu funkcjonowało jego gospodarstwo. To nie pierwsza sprawa, w której ten sam komornik mógł działać na granicy prawa. Po publikacji reportażu w "Blisko ludzi" TTV, do Lidii Staroń z PO zgłosiły się inne osoby, które twierdzą, że zostały przez niego pokrzywdzone. Posłanka zapowiada interwencję w ich imieniu.

Siemoniak krytykuje szefa "S". "To, co mówi, jest niepokojące"

To niepokojące, że lider "Solidarności" Piotr Duda nie wzywa do dialogu, tylko mówi o tym, że jego intencją jest rozlewanie protestów na cały kraj - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem, propozycje rządu dla górników są uczciwe.

Kilometrówki dziewięciu posłów przed komisją etyki. Mogą dostać "naganę", "upomnienie" lub "uwagę"

Komisja Etyki Poselskiej ma dziś zdecydować o ewentualnych karach dla posłów, którzy nieprawidłowo rozliczali swoje zagraniczne wyjazdy. Sprawa dotyczy głównych bohaterów tzw. afery madryckiej, czyli Adama Hofmana, Mariusza A. Kamińskiego i Adama Rogackiego oraz sześciu innych parlamentarzystów. Tych, którzy posypią głowę popiołem i przeproszą może nie spotkać ani nagana ani nawet upomnienie, zostanie im po prostu "zwrócona uwaga".

Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach. Co się zmieni?

Polskie prawo ponownie dostosowuje się do unijnych dyrektyw i na celownik bierze przewożenie dzieci w samochodach. Nowe przepisy mają zapewnić bezpieczniejszą jazdę i nieco ułatwić życie rodzicom-kierowcom, zwłaszcza gdy dzieci jest więcej. Zmieniają się zasady i kryteria. Na co teraz pozwala prawo a na co nie?

"Państwo skompromitowało się jako właściciel kopalni i strateg"

- Jak można było doprowadzić do takich strat Kompanii Węglowej, do utraty płynności? Gdzie jest nadzór właścicielski? - pytał w "Faktach po Faktach" ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem rząd popełnił błąd, gdyż już wcześniej powinien powiedzieć górnikom wprost, że kopalnie będą zamykane. Prof. Ryszard Bugaj wskazał natomiast na problem, jakim jest węgiel sprowadzany z Rosji, który zaniża ceny. - To czysty dumping - mówił.

"Od lat górnicy żądają przywilejów. Mają być utrzymywani przez całe społeczeństwo?"

- Ja nie pamiętam, żeby włókniarki, kiedy padały ich zakłady, wychodziły na ulice i groziły burdami. A od dwudziestu lat górnicy żądają przywilejów i chcą być utrzymywani przez społeczeństwo - tak odniósł się do kwestii protestujących pracowników dwunastu kopalń Kompanii Węglowej Stefan Niesiołowski. Dodał, że jego zdaniem reforma Ewy Kopacz na Śląsku jest całkowicie zasadna. - Likwidacja ma być reformą? - dopytywał Zbigniew Ziobro. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

Szef "Solidarności": to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegł.

Z dziećmi na rękach uciekają przed wojną. Część uchodźców z Donbasu już w Polsce

Pierwsze trzy samoloty z Donbasu na wschodniej Ukrainie wylądowały we wtorek po południu na lotnisku wojskowym w Krasnołęce w powiecie malborskim. Na ich pokładzie znajdowali się Polacy, którzy zdecydowali się na ewakuację z Donbasu ze względu na trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami. To około sto osób, głównie małżeństwa z kilkuletnimi dziećmi. Trafią do kilku ośrodków na terenie kraju.

Rondo tymczasowe od czterech lat. "Zrobimy normalne, ale jeszcze nie teraz"

Ma nieco ponad 4 metry średnicy i prawdopodobnie jest jednym z najmniejszych w Polsce - rondo w Piotrkowie Trybunalskim istnieje od czterech lat i wciąż jest tymczasowe. - Postawiliśmy je, żeby łatwiej było wyjechać z podporządkowanej wcześniej ulicy - tłumaczą urzędnicy. Tyle, że dla wielu kierowców rondo jest rondem tylko na papierze.

Największa inwestycja w Łodzi ma problem. 241 mln zł pod znakiem zapytania

Firma budująca drogi wokół dworca Łódź Fabryczna nie pozostawia wątpliwości - prace nie zakończą się w terminie. W dokumentach, do których dotarliśmy firma podkreśla, że bez zmian w umowie ukończenie inwestycji może być niemożliwe. Miasto wciąż nie widzi problemu, mimo, że opóźnienia są coraz większe a europejska dotacja staje pod znakiem zapytania.