34. rocznica Porozumień Sierpniowych. ECS w centrum obchodów

W 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku zostanie dziś oficjalnie otwarte Europejskie Centrum Solidarności. W popołudniowych uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i były prezydent Lech Wałęsa wraz z małżonkami. Mniej oficjalne spotkania trwały w Gdańsku już w sobotę.

TVN zmierzy się z TVP. "Tu chodzi o dzieci"

Godziny dzielą nas od wielkiego meczu, czyli piłkarskiego pojedynku gwiazd TVN i TVP. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na pomoc w odbudowie Kliniki Rehabilitacji Instytutu Matki Polki w Łodzi. Mecz rozpocznie się o godzinie 17 na stadionie Legii w Warszawie.

Wytykają braki językowe. Tusk przewrotnie obiecuje: I'll polish my English

Jedną z największych wad Donalda Tuska jest zupełny brak znajomości języka francuskiego i kulejący angielski - twierdzą zagraniczni komentatorzy. Sam premier obiecał w sobotę, że w grudniu, kiedy przejmie stanowisko po Hermanie Van Rompuyu, będzie "w stu procentach gotowy". - I'll polish my English (pol. Będę szlifować swój angielski) - odpowiedział przewrotnie na pytanie dziennikarza "Financial Times", który zapytał, czy brak biegłości językowej nie będzie przeszkadzał w sprawowaniu funkcji.

Twitter zalały gratulacje dla Donalda Tuska. Z Polski i zagranicy

David Cameron, Dalia Grybauskaite, Jean-Claude Juncker za pośrednictwem Twittera wyrazili zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Polscy politycy nie pozostali w tyle: gratulacje posypały się od przedstawicieli najróżniejszych opcji politycznych.

Opozycjonista, pracownik fizyczny, polityk, piłkarz. Kim jest Donald Tusk?

Weteran Rady Europejskiej, polski premier od siedmiu lat, jedyny szef rządu w ostatnim półwieczu pełniący urząd drugą kadencję - tak Donalda Tuska przedstawił na konferencji prasowej ustępujący unijny prezydent Herman Van Rompuy. Kim jest Donald Tusk? Jak wyglądała jego droga do Brukseli na szczyt unijnych stanowisk?

Rosja i gospodarka to największe wyzwania przed Tuskiem?

Objęcie przez Donalda Tuska urzędu przewodniczącego Rady Europejskiej jest pierwszym rzeczywistym odejściem od zasady, że głównymi instytucjami Zachodu (UE, NATO) kierują politycy z Europy Zachodniej lub Ameryki. Krótki epizod, gdy Jerzy Buzek był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, nie zmienił tego stanu rzeczy.

Merkel cieszy się z wyboru Tuska. "Pełen pasji Europejczyk"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, nazywając go "pełnym pasji, przekonanym i przekonującym Europejczykiem". Podkreśliła jego zasługi dla relacji polsko-niemieckich.

Kopacz premierem po Tusku? "Ewa się już oświadczyła"

- Podoba mi się ta propozycja - mówiła o ewentualnej kandydaturze Ewy Kopacz na nowego premiera Julia Pitera (PO) w "Faktach po Faktach". Europosłanka przypomniała, że obecna marszałek ma duże doświadczenie polityczne. Krytykował ją z kolei Witold Waszczykowski (PiS). Po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej staje kwestia kto zajmie jego miejsce w kraju.

"Zdjęcia robione w biegu". Tak powstawały historyczne kadry

- Byłem wtedy pracownikiem gdańskiej stoczni, chwyciłem aparat i poszedłem robić zdjęcia. Czułem, że to jest historia, która dzieje się tu i teraz - opowiada w rozmowie z TVN24 Stanisław Składanowski. Teraz w Europejskim Centrum Solidarności można oglądać jego fotografie.

Kolejny eksponat w ECS. To prezent od amerykańskiej ambasady

Zabytkowa drukarnia, biuletyny czy kartka do internowanej Anny Walentynowicz – do Europejskiego Centrum Solidarności wciąż trafiają kolejne eksponaty. W sobotę zbiory ECS wzbogaciła nagroda im. Jana Karskiego. Amerykańska ambasada uhonorowała nią Komitet Obrony Robotników za zasługi dla demokracji.

Zakaz przewozów konnych na trasie do Morskiego Oka? "Nie ma podstaw"

"Użytkowanie koni do przewozu osób nie jest działaniem niezgodnym z przepisami o ochronie zwierząt i nie ma podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności na trasie do Morskiego Oka" – napisał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. To odpowiedź na skargi z żądaniami wprowadzenia zakazu przewozów konnych dla turystów.

Biskupi: na Ukrainie trwa niewypowiedziana wojna, serca ludzkie ogarnia nienawiść

Przebaczenie jest niezbędnym warunkiem zaistnienia pokoju - podkreślili biskupi polscy w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat zwracają uwagę, że dziś na kontynencie europejskim, na ukraińskiej ziemi trwa "niewypowiedziana woja". "Giną żołnierze i ludność cywilna, cierpią rodziny, serca ludzkie ogarnia nienawiść" - napisali biskupi i dodali, że oczekują podjęcia skutecznych działań, które mogłyby pokojowymi środkami "zahamować tragedię wojny".

Kolejne sankcje dla Rosji. Propozycje w ciągu tygodnia

Wszystkie działania Unii Europejskiej w stosunku do kryzysu ukraińskiego należy skierować na powstrzymanie rozlewu krwi i napływu żołnierzy oraz broni z terytorium Rosji - stwierdził po zakończeniu unijnego szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Zapowiedział, że RE zwróciła się do Komisji Europejskiej z pilną prośbą przygotowania "sankcji do rozważenia" wobec Rosji w ciągu tygodnia.

Olimpijczycy przesiedli się na "smoki". "Traktujemy to poważnie"

Poznański Tor Regatowy Malta został opanowały 12-metrowe łodzie, ważące z 22-osobową załogą nawet ponad dwie tony. Rywalizacja na smoczych łodziach to dla nich nie tylko zabawa. Zawodnicy mają nadzieję, że ta dyscyplina pojawi się na igrzyskach. Wśród nich są nawet polscy olimpijczycy.