Prawnik: Polska taktyka w Strasburgu była sprytna. To wyrok zaskoczył

Polska, nie pokazując Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka dokumentów ws. rzekomych więzień CIA najprawdopodobniej liczyła, że ten uzna wyłącznie brak współpracy ze stroną polską, a oddali resztę zarzutów personalnie dotyczących skarżących - uważa adwokat Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego, gość "Wstajesz i wiesz". - Taktyka była całkiem sprytna, jeżeli nie chcemy mówić o meritum, tylko rozstrzygnięcie trochę zaskoczyło stosujących tę taktykę - powiedział.

Rzecznik rządu: następca Sikorskiego już ustalony

- Radosław Sikorski jest naszym kandydatem na stanowisko ministra spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Jeżeli to się uda, to pan premier jest przygotowany na każdy wariant - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu. Wyjaśniła, że Donald Tusk ma już ewentualnego następcę Sikorskiego, ale nie zdradziła jego nazwiska. - Trzymam za Radosława Sikorskiego kciuki - powiedziała tylko. Jednocześnie zaprzeczyła, że do Brukseli wybiera się sam premier.

Seremet: Immunitet nie chroni przed przeszukaniem. Działania prokuratury prawidłowe

Przeszukania pomieszczeń, należących do szefa klubu PSL Jana Burego, były prawidłowe - ocenił w piątek w Sejmie prokurator generalny Andrzej Seremet. Poinformował, że sam poseł nie miał zastrzeżeń co do sposobu przeszukania, został poinformowany o jego celu. Seremet zaprzeczył także, jakoby przed przeszukaniem należało uchylić posłowi immunitet. - Immunitet nie chroni posła przed przeszukaniem w postępowaniu przygotowawczym - wyjaśnił Seremet. Posłowie w swoich przemówieniach nie pozostawili na działaniach prokuratury suchej nitki.

Incydent na konferencji Macierewicza. "Kaftan sobie kup". "Wypad stąd, czubie ty"

"Kaftan sobie kup" - tak do Antoniego Macierewicza na konferencji odezwał się poseł Twojego Ruchu. W reakcji na to jeden z polityków PiS krzyknął: "Wypad stąd, czubie ty". Do incydentu doszło na konferencji prasowej wiceprezesa PiS, podczas której mówił on, iż złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Kwaśniewski po wyroku ws. tortur: walcząc z terroryzmem trzeba być skutecznym

Polski rząd powinien odwołać się od decyzji ETPC ws. więzień CIA - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w TVN24 Biznes i Świat. Podkreślił, że nie usprawiedliwia działań USA, jeśli były niezgodne z prawem, ale ocenił, że polskie władze zachowały się w przeszłości ws. współpracy wywiadów zgodnie z interesem kraju.

Sienkiewicz: to tylko przestępcom wydaje się, że są bezkarni

- Sprawa podsłuchów pokazała, że pewne procedury są do poprawy i trzeba je zmienić jak najszybciej - mówił "Faktach po Faktach" w TVN24 szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślał, że śledztwo w tej sprawie się toczy i niewykluczone, że kolejne osoby usłyszą zarzuty. Podkreślił też, że tylko przestępcom wydaje się, że są bezkarni, ale ich zatrzymanie to zawsze kwestia czasu - co pokazało m.in. rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na Podlasiu.

Kim są więźniowie, którzy wygrali z Polską?

Jeden z nich miał planować zamach na World Trade Center, a drugi rzekomo był "mózgiem" zamachu na amerykański niszczyciel, w którym zginęło 17 marynarzy. Kim są więźniowie, którzy zaskarżyli Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali? Obaj twierdzą, że byli torturowani w tajnym więzieniu CIA na terenie naszego kraju. W czwartek Trybunał przyznał im po 100 tys. euro zadośćuczynienia.

Nie było wolnych karetek. Turysta zmarł na zawał

Gdy 80-letni mężczyzna wypoczywający w Świnoujściu źle się poczuł, wezwano pomoc medyczną. W mieście nie było żadnej wolnej karetki. Trudności z dotarciem mieli też ratownicy, którzy przylecieli helikopterem, lecz nie mieli gdzie wylądować. Mężczyzny nie udało się uratować.

Siedem polskich grzechów ws. tortur

Siedem naruszeń zapisów konwencji praw człowieka przez Polskę stwierdził w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sędziowie trybunału byli jednomyślni w ocenie, że polski rząd musiał zdawać sobie sprawę z tego, iż zgadzając się na udostępnienie CIA pomieszczeń do przetrzymywania zatrzymanych, naraża ich na ryzyko bezprawnych tortur. Które dokładnie artykuły naruszyła według ETPC Polska?

Miller powtarza: więzień CIA w Polsce nie było. "Wyrok niesprawiedliwy, niemoralny"

- To orzeczenie opiera się na plotkach, spekulacjach, domysłach. Orzeczenie Trybunału oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne - mówił Leszek Miller (SLD), który był premierem w czasie, gdy w Polsce miało działać tajne więzienie CIA. Jego zdaniem decyzja Trybunału w Strasburgu, który zasądził od Polski odszkodowania dla rzekomo torturowanych, to "stawianie praw morderców nad prawami ich ofiar".

"Opinia międzynarodowa nie zapomni". Fundacja Helsińska i Amnesty International komentują wyrok przeciw Polsce

- Nie było możliwe zorganizowanie takiego więzienia bez zaangażowania władz polskich - powiedział na antenie TVN24 Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, komentując wyrok Trybunału przeciwko Polsce. - Polska stała się pierwszym krajem UE ukaranym w tej sprawie, ale uważamy, że nie była osamotniona - mówiła z kolei na konferencji w Starburgu dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

Kuria: ks. Mokrzycki zawieszony ze względu na sam fakt przeszukania. Nie wiadomo, czy śledczy coś znaleźli

- Przeszukanie pomieszczeń proboszcza katedry polowej ks. płk. Roberta Mokrzyckiego odbyło się w sposób prawidłowy i zgodny z procedurą - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski. W środę portal tvn24.pl ujawnił, że w związku z działaniami Biura ks. Mokrzycki został zawieszony przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Do wizyty agentów doszło w ramach śledztwa obejmującego m.in. szefa klubu PSL Jana Burego oraz sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza.

Janik: Trybunał dopieścił terrorystów

- Ten wyrok ucieszy przede wszystkim terrorystów spod różnych znaków. Trybunał zasądził i ich dopieścił - tak Krzysztof Janik, szef MSWiA w rządzie Leszka Millera, komentuje wyrok ETPC w Strasburgu, który uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania więźniów. Były minister przyznaje, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia.

Giertych: Leszek Miller powinien stanąć przed Trybunałem Stanu

- Osoby, które uczestniczyły i podjęły decyzję o takiej "łasce" dla Amerykanów, powinny ponieść odpowiedzialność. Przede wszystkim Leszek Miller. On powinien stanąć przez Trybunałem Stanu - stwierdził na antenie TVN24 Roman Giertych. Według niego to byłby test dla III RP.

PiS broni prof. Chazana. "Nietolerancja, wrogość, inwektywy, kłamstwa"

- Zwiększa się nietolerancja, a właściwie nieskrywana wrogość wobec osób postępujących zgodnie z Dekalogiem. Objawia się ona inwektywami, zastraszeniem, kłamstwami - napisał poseł PiS Bartosz Kownacki. Zebrał pod nim 5 tys. podpisów i przekazał ministrowi zdrowia, Bartoszowi Arłukowiczowi. To przejaw reakcji całej partii, która zapowiedziała, że będzie "bronić prof. Chazana wszystkimi możliwymi sposobami".

"Polska stanęła po stronie tych, co skakali z trzydziestego piętra WTC"

- Zdumiewająco wielu obrońców mają bandziory, mordercy, terroryści. A ci co byli ofiarami, znikają - ocenia Stefan Niesiołowski z PO wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA w Polsce. Dariusz Joński z SLD w więzienia CIA w Polsce nie wierzy, Andrzej Halicki z PO mówi o "błogiej nieświadomości" Polaków w tej sprawie, a Michał Kamiński z PiS apeluje o "ciche załatwienie sprawy", bo "rozgłos medialny za granicą może spowodować wzrost zagrożenia terrorystycznego dla kraju".

Polskie śledztwo ws. więzień do października. Problemy z Amerykanami?

W październiku ma zakończyć się śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce. Śledczy nieoficjalnie przyznają, że tak długie postępowanie to wina Stanów Zjednoczonych, które nie chcą przysłać odpowiednich dokumentów. Na razie w sprawie więzień ogłoszono nieprawomocny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tego orzeczenia nie chcą komentować polscy prokuratorzy.

Pinior: wyrok trybunału to ogromna kompromitacja państwa polskiego

- Doszło do ogromnej kompromitacji państwa polskiego - powiedział Józef Pinior. Senator Platformy Obywatelskiej skomentował w ten sposób wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją w polskiej elicie politycznej, która zaprzecza temu, co jest już w tej chwili oczywiste - dodał.

Tusk "powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa i tortur"

Premier Donald Tusk powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa międzynarodowego i stosowania tortur w prywatnych więzieniach - tak wyrok Trybunału w Strasburgu skomentował senator Józef Pinior (PO), który jako europoseł zajmował się badaniem sprawy więzień CIA. Pinior uznał, że "państwo polskie zawiniło", a potem nie potrafiło rozwiązać tej sprawy, więc "sami jesteśmy sobie winni". Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska umożliwiła CIA torturowanie dwóch podejrzanych o terroryzm więźniów i należą im się odszkodowania.