Polacy na Broad Peak uratowali życie umierającemu himalaiście

Trzech polskich himalaistów - uczestników wyprawy na Broad Peak - uratowało życie wspinaczowi z Tajwanu, znajdującemu się w obozie na wysokości 7500 m. Na pomoc mężczyźnie wyruszyli Mariusz Grudzień, Marek Chmielarski, który wcześniej wszedł na szczyt i Grzegorz Bielejec, który po akcji ratunkowej musiał zrezygnować z prób zdobycia Broad Peak. - Poświęcił ten szczyt dla ratowania kolegi - powiedział w rozmowie z TVN24 Janusz Majer, koordynator Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Podbramkowa sytuacja na autostradzie? "To kuriozum"

- Najbardziej przeraża to, że ktoś, kto budował te autostrady, nie przewidział, że ruch ma się tam odbywać normalnie - tak olbrzymie kolejki przy bramkach komentuje Włodzimierz Zientarski. Wtóruje mu Adrian Furgalski. I chociaż, jak twierdzi, na dobre rozwiązania jest już za późno, system można jeszcze naprawić. - Apelujemy do minister Elżbiety Bieńkowskej, żeby dotrzymała słowa, że w 2016 roku wszystkie autostrady przechodzą na system elektroniczny - mówi.

Palikot: Gra o władzę w SLD. Czarzasty i Napieralski działają przeciwko Millerowi

- Mamy sytuację buntu w SLD i jakiegoś miękkiego zamachu stanu na Leszka Millera - mówił Janusz Palikot w "Faktach po Faktach". Lider Twojego Ruchu przekonywał, że wewnątrz SLD toczy się "gra o władzę", co uniemożliwia nawiązanie współpracy jego partii z ugrupowaniem Leszka Millera. - To wygląda na skoordynowaną akcję tych wszystkich liderów, którym przewodzą prawdopodobnie Czarzasty i Napieralski - mówił.

Łódzkie rudery zagrażają mieszkańcom? "Wejść nietrudno, potem hulaj dusza"

Kamienica w centrum Łodzi częściowo runęła, chociaż teoretycznie nie miała prawa. Do katastrofy budowlanej na Zielonej 48 w Łodzi doszło, bo - zdaniem urzędników - ktoś wyciągnął metalowe belki stropowe, które trzymały konstrukcję "w całości". Urzędnicy przyznają, że runąć może kolejna ściana, bo do opuszczonych budynków wciąż wchodzą ludzie.

Narasta przemoc w szkołach. Alarmujący raport NIK

W polskich szkołach nasila się agresja słowna i fizyczna kierowana wobec rówieśników oraz nauczycieli, a także przemoc w cyberprzestrzeni. Najwięcej zachowań patologicznych odnotowuje się w gimnazjach - alarmuje NIK w nowym raporcie o patologii w szkołach.

Poniedziałek bez stania przed bramkami. Czy korki wrócą w weekend?

W ostatni weekend kierowcy wybierający się nad morze oraz ci, którzy wracali z letniego wypoczynku autostradą A1, musieli spędzić w korkach przed bramkami poboru opłat nawet godzinę. W poniedziałek - jak sprawdził reporter TVN24 - sytuacja wyglądała już dużo lepiej. Można się jednak obawiać, że w sobotę i niedzielę przed bramkami znów pojawią się sznury oczekujących na przejazd samochodów.

Jest skarga kasacyjna ws. izolacji Mariusza T.

Pełnomocnik Mariusza T. złożył skargę kasacyjną na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, który w kwietniu br. uznał, że T. jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku w Gostyninie. Skarga wkrótce trafi do Sądu Najwyższego.

Ks. Lemański już w nowym ośrodku

Ks. Wojciech Lemański podjął w poniedziałek obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu i został przedstawiony personelowi tego ośrodka. Ksiądz powiedział, że będzie się starał pomóc pacjentom, a nie zaszkodzić.

Siemoniak: musimy być przygotowani na najgorsze warianty

- Rosja eskaluje konflikt, musimy być przygotowani na najgorsze warianty - powiedział we "Wstajesz i wiesz" szef MON Tomasz Siemoniak. Odniósł się w ten sposób do opublikowanych przez amerykańskich rząd zdjęć satelitarnych, które mają stanowić dowód, iż z terytorium Rosji wystrzeliwano pociski rakietowe na cele we wschodniej Ukrainie oraz, że granicę przekraczała ciężka artyleria przeznaczona dla prorosyjskich separatystów.

Al-Nashiri i Abu Zubajda szybko nie opuszczą Guantanamo

Szanse na wyjście z więzienia Guantanamo Al-Nashiriego i Abu Zubajdy, którzy - jak orzekł trybunał w Strasburgu byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce - są mgliste, choć żadnego z nich dotąd nie skazano, a drugiemu nawet nie postawiono formalnie zarzutów.

Ziobro o więzieniach CIA: Polacy dali się wykorzystać 

- Z całą pewnością Polacy dali się wykorzystać. A może nie Polacy, a rząd Leszka Millera - ocenił decyzję o udostępnieniu Amerykanom ośrodka w Kiejkutach Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). - Każdy inteligentny człowiek powinien się domyślać, że to może służyć celom niekoniecznie zgodnym z polskim prawem czy polską konstytucją - przekonywał. - Dzisiaj wszyscy jesteśmy mądrzy, natomiast 12 lat temu czułem napięcie wokół kraju - bronił tamtej decyzji Krzysztof Janik (SLD).

Abp Hoser otworzył kościół w Jasienicy

Kościół parafialny pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy - zamknięty od połowy kwietnia - został w niedzielę otwarty. Mszy św. po jego otwarciu przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Nowy proboszcz ks. Krzysztof Kozera, który zastąpił ks. Wojciecha Lemańskiego, przyznał, że nie boi się porównań z poprzednikiem. - W ogóle o tym nie myślę i nie mam takiego nastawienia - zapewnił.

"Trampolina wyborcza dla Macierewicza", "scenariusz pisany cyrylicą"

To scenariusz wypowiadany w języku polskim, ale pisany cyrylicą. Komisja ma być pałą na tych, którzy likwidowali WSI - przekonywali politycy PiS i Solidarnej Polski, komentując w "Ławie polityków" w TVN24 wniosek Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji WSI. Wątpliwości wyraził też Marek Sawicki z PSL. Przedstawiciele Twojego Ruchu i SLD przekonywali, że Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć za sposób przeprowadzenia likwidacji WSI.

NIK krytycznie o elektrowniach wiatrowych

Elektrownie wiatrowe powstawały często wbrew woli lokalnych społeczności, a wiatraki stawiane były na gruntach należących do radnych, burmistrzów, wójtów, pracowników urzędów gmin lub ich rodzin, czyli osób decydujących o ich lokalizacji - wynika z najnowszego raportu NIK, zaprezentowanego w "Faktach" TVN.