Pułapka na posiadaczy podwójnego obywatelstwa

Osoby posiadające obywatelstwo Polski i innego kraju, a co za tym idzie dwa paszporty, mogą przeżyć niemiłe zaskoczenie na granicy. Jeśli polski dokument jest z jakiegoś powodu nieważny, to najpewniej polskiej granicy nie przekroczymy. Nawet jeśli drugi paszport jest w całkowitym porządku i można by na jego podstawie wybrać się w podróż dookoła świata. Za wyjątkiem Polski. Materiał programu "Polska i Świat".

Platforma stawia prezydentowi warunek. "Miecz Damoklesa? Raczej tępy scyzoryk"

To kuriozalna wypowiedź mająca charakter szantażu - powiedział w "Piaskiem po oczach" Marek Magierowski. Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta ocenił w ten sposób czwartkową deklarację Platformy Obywatelskiej. PO zapowiedziała, że poprze rezolucję europarlamentu potępiającą polskie władze, jeśli te w dwa tygodnie nie uporządkują spraw wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Rosjanie po spotkaniu z polskim MSZ: fragmenty samolotu są dowodami

Strona rosyjska wyraża zamiar pragmatycznego budowania kontaktów z nowym rządem Polski- czytamy w komunikacie po spotkaniu wiceszefów MSZ Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa, opublikowanym na stronie rosyjskiego resortu. Dyplomaci rozmawiali m.in. na temat zwrotu wraku Tu-154M przez stronę rosyjską.

Wałęsa: niech zwycięża wolność i odpowiedzialni ludzie, a nie kłamczuchy

"Oni myślą, że mogą na dłuższą metę oszukiwać, ale się nie da. Wszyscy wiedzą, że złamali konstytucję, a oni mówią, że tego nie zrobili. To są żarty" - powiedział były prezydent Lecha Wałęsa w "Faktach po Faktach", komentując politykę rządu. Jego zdaniem interes Polski traci przez działania PiS i konieczne jest referendum, w którym naród oceni dorobek rządu Beaty Szydło.

Zmiany w prokuraturze. Opozycja protestuje, a PiS: wiemy, jak zakończyły się wybory

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała projekty reformy prokuratury autorstwa PiS. Przewidują one m.in. połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Prokuratura powinna być apolityczna - mówiła Barbara Dolniak (Nowoczesna). - Prokuratura nie jest częścią wymiaru sprawiedliwości - odpowiadała Krystyna Pawłowicz (PiS).

"Miękkie wprowadzanie gender". Ministerstwo Środowiska wycofuje spoty

Względy ekonomiczne oraz "miękkie lokowanie gender" - to dwa powody, dla których Ministerstwo Środowiska wycofało z emisji spoty poświęcone segregacji śmieci. Jednym z bohaterów kampanii edukacyjnej był krytyk kulinarny i teatralny, Maciej Nowak, który otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu.

Wiceminister ogłasza: "zero tolerancji dla nadużyć". I "lecą głowy" komornika i asesora

Zamiast u dłużnika, asesor z Bełchatowa przeprowadził egzekucję u... jego córki. Wiceminister sprawiedliwości zawiesił asesora z Bełchatowa, którego historię nagłośnił Piotr Czaban, reporter magazynu "Blisko Ludzi". Taką samą decyzję wiceminister podjął względem komornika z Wrocławia, z którego konta zniknęły pieniądze pochodzące z licytacji komorniczej nieruchomości.

Koniec rozmów wiceszefów MSZ Polski i Rosji. Na razie "żadnych szczegółów"

Około czterech godzin trwały w piątek w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa. Nie są znane szczegóły rozmowy, resorty mają wydać komunikaty po spotkaniu, które miało charakter roboczy. Spotkanie trwało znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano - zakończyło się po ok. czterech zamiast trzech godzin.

Kwaśniewski: z Polską jak z przemocą domową, nie można nie reagować, gdy źle się dzieje

- W Davos pytają, czy demokracja jest zagrożona, pytają dlaczego większość parlamentarna zdecydowała się na takie nadzwyczajne kroki, niemalże rewolucyjne. Nie za bardzo rozumieją ten zwrot w Polsce i przyczyny tego zwrotu. Szczególnie, kiedy patrzy się na wyniki ekonomiczne, które obiektywnie są dobre - powiedział w rozmowie z TVN 24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który przebywa na Forum Ekonomicznym w Davos.

"UE nie zawiesi Polski w prawach członka". Komentarze zachodnich mediów

Jest kilka powodów, dla których Polska nie musi się obawiać zawieszenia w prawach członka Unii Europejskiej po zmianach wprowadzanych w kraju przez Prawo i Sprawiedliwość i każdy z tych powodów jest dobry – pisze "The Washington Post". Dziennik przeanalizował ryzyko, jakie podjęłaby sama UE, decydując się na ten krok. Wniosek? Polska jest dziś zbyt ważnym graczem na kontynencie.

Dwie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Co je łączy? BOR miał podobne problemy

Sposób organizacji wizyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2007 i tragicznym 2010 r. był podobny, BOR miał podobne problemy - wynika z dokumentów, które przeanalizował reporter magazynu "Czarno na białym". W czasie pierwszej wizyty szefem BOR był płk Andrzej Pawlikowski. Teraz, po powrocie na stanowisko, powołał zespół do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty sprzed 6 lat.

Rodzina 500 plus bez zmian. "1 kwietnia to aktualny termin"

- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Płatne studia medyczne? Gowin proponuje, studenci nie dowierzają

Z propozycją płatnych studiów medycznych wyszedł minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Żeby nie ponosić kosztów, każdy absolwent miałby je odpracować w Polsce. Pomysł wywołał w środowisku poruszenie. Ministerstwo Zdrowia informuje jednak, że nie ma takich rozwiązań w planach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sadurska: posłowie PO namawiają prezydenta do złamania konstytucji

Posłowie na Sejm, którzy zobowiązani są do przestrzegania konstytucji, niejako namawiają pana prezydenta do tego, żeby konstytucję złamał - skomentowała Małgorzata Sadurska oczekiwanie PO dot. przyjęcia w ciągu dwóch tygodni ślubowania od trzech sędziów TK, wybranych w poprzedniej kadencji.

Były prezes TK krytycznie o propozycji Szydło. Podsuwa inne rozwiązanie

To bardzo złe rozwiązanie. Trybunał ma się składać z najlepszych sędziów, którzy są dalecy od polityki - powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ocenił w ten sposób propozycję Beaty Szydło ws. TK złożoną liderom klubów parlamentarnych. Według proponowanego rozwiązania ośmiu na 15 sędziów wskazywałaby opozycja.

"Albo przyjmiemy rozwiązanie PiS, albo rozwiązania nie będzie"

- Trybunał Konstytucyjny w sferze orzekania związany jest wyłącznie konstytucją, a nie ustawami, a co za tym idzie, musi zbadać zgodność innych ustaw z konstytucją - powiedziała w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). - Musimy rozwiązać ten pat na poziomie przygotowania konstytucji - ocenił wiceminister obrony Bartosz Kownacki (PiS).