"Nie wpadać w histerię, bo to też jest cel rosyjski"

- Wydaje mi się, że dzisiaj Rosja nie bierze pod uwagę frontalnego konfliktu z Zachodem - oceniła w programie "Horyzont" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zdaniem byłej polskiej ambasador w Rosji, Moskwa próbuje zastraszyć Zachód, a instrumenty militarne wykorzystuje w konfliktach peryferyjnych.

"Iskandery w Kaliningradzie". Macierewicz komentuje, a Rosjanie sami już potwierdzają

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w rozmowie z agencją Reutera informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa". Szef MON Antoni Macierewicz stwierdził, że sytuacja jest monitorowana. Strona rosyjska informacje potwierdziła, wyjaśniając, że jest to element ćwiczeń - podał Reuters.

Prezes ZNP odpowiada minister i domaga się przeprosin

Jedynym organizatorem poniedziałkowych pikiet w 17 miastach przeciw zmianom w systemie edukacji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego - zapewnił w oświadczeniu prezes ZNP Sławomir Broniarz. Nieprawdziwe jest łączenie ich organizacji z KOD-em - zaznaczył.

Restrykcyjne prawo nie powstrzymuje aborcji

Czy w Polsce uchwalona zostanie nowa ustawa antyaborcyjna? Tego na razie nie wiadomo, ale znane są za to badania dotyczące tego, jak rygorystyczne prawo zakazujące aborcji wpływa na liczbę zabiegów. Dane są zadziwiające. Materiał magazynu "Polska i świat".

Dawcą była jej matka. Urodziła po przeszczepie macicy

To wydarzenie obiegło cały świat. Szwedka z przeszczepioną macicą urodziła dziecko. Dziś ujawnia swoją tożsamość. Czuje się szczęśliwą, spełnioną kobietą, a jej dwuletni już syn tryska energią. To pierwszy taki przypadek na świecie, który w przyszłości może dać innym nadzieję na macierzyństwo. Materiał magazynu "Polska i świat".

Wraki wożą dzieci do szkół. "Wyniki porażające"

Dzieci dowożone do szkół wcale nie są bezpieczne. Co szósty skontrolowany gimbus jest niesprawny. Wyniki zaskakują, bo stan techniczny autokarów, do których nie powinno być zastrzeżeń, wcale dobry nie jest. Materiał magazynu "Polska i świat".

Koszty reformy edukacji? Zalewska: ponad 42 miliardy, jeśli tak żartujemy

Minister Edukacji Narodowej pytana o koszty reformy edukacji, odpowiada: "ponad 42 miliardy, jeśli tak żartujemy". To rzeczywiście żart, bo to cała kwota, jaką państwo wydaje na działalność szkół. Edukacyjną rewolucję krytykują już nawet rządowe ośrodki. W poniedziałek na ulice protestować wyjdzie 25 tys. nauczycieli. Materiał "Faktów" TVN.

"Ukąszona przez Polskę Francja jest zła. Naprawdę zła"

Polska zatrzasnęła Francji drzwi przed nosem, Airbus dostał od Polski siarczyście w twarz - tak o rezygnacji polskiego rządu z kontraktu na francuskie Caracale piszą francuskie media. Dodają, że decyzja Warszawy bardzo rozzłościła Paryż, bo część śmigłowców była już niemal zmontowana. Zapowiadają, że Francuzi dokonają przeglądu stosunków z Polską, a sam Airbus rozważy inwestycje nad Wisłą i z pewnością będzie domagał się odszkodowania.

Szefowa MEN chce się spotkać ze związkowcami

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zaprosiła na spotkanie w poniedziałek przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Tematem spotkania ma być powołanie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty - poinformował resort.

"Obowiązkiem jest zajmowanie stanowiska w sprawach, o które walczyłem pół życia"

- Sędzia, to dotyczy również mnie, bo jestem sędzią w stanie spoczynku, nie powinien prowadzić działalności politycznej, natomiast wypowiadanie się w zakresie działalności własnego zawodu nie jest działalnością polityczną - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Odniósł się w tej sposób do projektu ustawy o statusie sędziów, który został skierowany przez Sejm do dalszych prac.

Zerwany kontrakt na Caracale. Kopacz: cyniczne szukanie pieniędzy

Upatruję w tym cynicznego, ale i rozpaczliwego poszukiwania pieniędzy - skomentowała decyzję polskiego rządu o rezygnacji z zakupu francuskich Caracali Ewa Kopacz. - 13,5 mld mocno wesprze budżet państwa, bo przecież trzeba pokryć te wszystkie pomysły z kampanii, które są typowym rozdawnictwem - oceniła była premier w "Piaskiem po oczach".

"Jeżeli miałbym kogoś przepraszać, to raczej małpy"

Poprosiłem dwóch panów posłów, by nie zachowywali się tak jak małpy - przyznał w "Tak jest" Stanisław Tyszka. Wicemarszałek Sejmu, którego odwołania domaga się Nowoczesna, relacjonował wydarzenia po burzliwej sejmowej debacie na temat zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. - Marszałek Sejmu, który nie jest w stanie zapanować nad emocjami - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Łódź zamyka się na tiry

Od 17 października z Łodzi mają zniknąć tiry. Urzędnicy zdecydowali się wprowadzić zakaz, żeby uniknąć fali ciężarówek, które będą chciały jechać przez miasto. Skąd te obawy? Od października przejazd obwodnicą wokół miasta jest płatny poprzez system ViaTOLL. Łódzkie plany stresują urzędników ościennych miast.

"To służyło temu, aby przykryć niewygodne dla PiS-u sprawy"

W czwartkowym głosowaniu Sejm ostatecznie odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzający prawo aborcyjne. O projekcie ustawy "Stop aborcji!" i nowym programie wspierającym rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi mówili we "Wstajesz i wiesz" Piotr Apel (Kukiz’15) i Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci).