Korwin-Mikke ukarany za słowa o "afrykańskim szambie"

Lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke został w czwartek ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za swoje wypowiedzi, w których porównywał mieszkańców Afryki przybywających do Europy do zalewającego ją szamba. Korwin-Mikke będzie miał czasowy zakaz wypowiadania się w europarlamencie oraz straci część diet.

Szef NATO w Warszawie: atak na jednego z sojuszników jest atakiem na wszystkich

- Rzeczą najważniejszą, którą z całą mocą chcę podkreślić, jest to, że Sojusz Północnoatlantycki pokazuje i pokaże w ciągu najbliższych dwóch dni jedność; pokaże, że reaguje w sposób adekwatny na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa na świecie - powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowej rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

Zdziwił się, że policja dogoniła jego BMW. Błąd. Czym ściga polska drogówka?

Był zdziwiony, że policjanci byli w stanie go dogonić, gdy swoim BMW pędził ponad 250 km/h. Źle kombinował, bo polscy policjanci dysponują naprawdę potężnym sprzętem. - 250 km/h to niemal prędkość startującego odrzutowca. To było poważne wykroczenie w ruchu drogowym i trzeba było podjąć stanowcze działania, aby je ukrócić - mówi ekspert z KGP.

Sejm za nową ustawą o TK. Oto najważniejsze zapisy

Sejm przyjął w czwartek nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu. Przedstawiamy jej najważniejsze punkty.

"Polska była w NATO już od dawna, ale NATO nie było w Polsce"

- Nikt nie zgodzi się na to, byśmy otrzymywali wsparcie w postaci oddziałów NATO na terenie Polski, w postaci infrastruktury NATO, a w zamian od siebie nie dawali nic - powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Duda. Prezydent odpowiadał na pytania związane ze szczytem NATO w Warszawie. Tłumaczył między innymi wysyłanie polskich sił na Bliski Wschód i Morze Śródziemne, jako przejaw “solidarności sojuszniczej”.

Sprzedany mafii by żebrać, dostał szansę na samodzielne życie. "Trzeba walczyć do końca"

Daniel Stanciu - 24-letni mężczyzna pochodzenia rumuńskiego, który jako dziecko został sprzedany polskiej mafii i był wykorzystywany do żebrania - opuścił pod koniec czerwca ośrodek szkolno-wychowawczy. Spędził w nim 15 lat. Choć pracownicy ośrodka chcieli skierować go do domu pomocy społecznej, otrzymał należną mu rentę i będzie mógł samodzielnie żyć. - Pokażę, że niepełnosprawny potrafi żyć - mówi. Materiał "Uwagi" TVN.

Schetyna: pokazywanie, że w PO jest wojna, szkodzi partii

Takie wypowiedzi szkodzą PO i budują jej zły obraz - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 szef PO Grzegorz Schetyna o liście legnickiego posła tej partii Stanisława Huskowskiego. Ten zarzucił liderowi PO w środę, że buduje koalicję z PiS na Dolnym Śląsku.

PiS przedstawiło kandydatów do KRRiT

PiS zgłosiło kandydatury Witolda Kołodziejskiego i Elżbiety Więcławskiej-Sauk do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - poinformowała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

Naczelna Rada Adwokacka: należy wstrzymać prace nad projektem ustawy o TK

Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do marszałka Sejmu w sprawie projektu ustawy o TK. Zdaniem prezydium Rady należy wstrzymać prace nad projektem. W oświadczeniu Rady zaznaczono, że przyjęcie rozwiązań zawartych w projekcie "nie stwarza dobrych podstaw do zażegnania konfliktu politycznego, opiera się bowiem w części na regulacjach, które można kwestionować z punktu widzenia konstytucyjnej zasady trójpodziału władz".

Trybunał orzekł, premier nie publikuje, oni cierpią. Pytania spisują na kolanie

Spisujemy na kolanie tuż po egzaminie pytania. Później następne roczniki z tych pytań się przygotowują - mówi studentka medycyny Joanna Matecka. Tak młodzi lekarze radzili sobie po zakazie publikacji pytań z poprzednich egzaminów państwowych. Sytuację miał zmienić wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca, który orzekł, że pytania powinny być jawne. Problem w tym, że orzeczenie nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Materiał z programu "Polska i świat".

PiS musiało ustąpić ws. Trybunału Konstytucyjnego. Na kilkanaście godzin

W czwartek rano Sejm ma zająć się projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS-u. Wieczorem odbyło się drugie czytanie. Opozycja chciała możliwości zadawania pytań i złożyła sprzeciw wobec skierowania projektu do komisji. Na głosowanie nie zgodził się wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki z PiS-u. Na sali było wtedy niewielu posłów PiS-u. Wtedy wicemarszałek zdecydował, że trzecie czytanie projektu odbędzie się po doręczeniu posłom tekstu poprawek oraz wniosku o odrzucenie projektu.

Obama z Dudą. Trzy główne tematy spotkania

Relacje dwustronne, inwestycje i obawy związane z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego - te tematy zostaną poruszone w czasie rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą w Warszawie. Poinformowano o tym podczas telekonferencji zorganizowanej przez Biały Dom.

Komorowski: Obama nie uwierzy w naprawę ustawy o TK

Sądzę, że Barack Obama przez grzeczność i aby nie popsuć święta jedności, jakim powinien być szczyt NATO w Warszawie, będzie się wypowiadał bardzo oględnie, ale jednocześnie w sposób jednoznaczny - powiedział w programie "Kropka nad i" były prezydent Bronisław Komorowski.

Propozycje PiS ws. TK. Cimoszewicz: to jest po prostu ponury żart

- PiS chyba nie zdaje sobie sprawy, że kompromituje parlamentaryzm - mówił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz, komentując sposób pracy nad projektem nowej ustawy o TK. W ocenie byłego premiera przepisy w proponowanym przez PiS kształcie nie rozwiążą sporu wokół Trybunału.

Militarna potęga Rosji i wielkie ambicje Putina. Co warto wiedzieć przed szczytem w Warszawie

W piątek 8 lipca w Warszawie rozpocznie się szczyt NATO. Od poniedziałku na antenie TVN24 BiS przedstawiamy cykl programów specjalnych poświęconych temu wydarzeniu. W trzecim odcinku, w środę, Michał Sznajder wyjaśnił, z czego wynika militarna potęga Rosji. Pokazaliśmy wielkie ćwiczenia śmigłowców podczas niedawnych manewrów wojsk NATO Anakonda 2016. Ponadto były doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA gen. Edward L. Rowny w rozmowie z korespondentem"Faktów" TVN Marcinem Wroną ostrzegał przed chęcią odzyskania wpływów z czasów ZSRR przez Władimira Putina.

Gen. Rowny: 
Putin zatrzyma się, gdy NATO przy pomocy USA go powstrzymają

Prezydent Rosji chce odzyskać te wpływy, które miała Rosja i były Związek Radziecki, stara się odzyskać tę hegemoniczną rolę - powiedział gen. Edward L. Rowny, były doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

"NYT" o Kaczyńskim: zachowywanie się jak klon Putina nie sprzyja jedności NATO

Polski rząd musi usłyszeć, że Sojusz, od którego żądają obrony, nie polega jedynie na obronie terytorium, ale też, co być może jest nawet ważniejsze, na obronie wspólnych wartości - pisze w środę w artykule redakcyjnym amerykański "New York Times". Gazeta domaga się, by podczas szczytu NATO w Warszawie wypomniano polskiemu rządowi jego "autorytarny kurs".

Prezydent nie powołał sędziów. Jest stanowisko KRS

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła w środę stanowisko ws. odmowy powołania przez Andrzeja Dudę dziesięciu kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. KRS chce spotkania z prezydentem w związku z "pilną potrzebą wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów".

Lekarze ofiarami nieopublikowania wyroku TK. "Nawet po publikacji byłby dylemat"

Lekarze mają prawo znać treść pytań z przeprowadzonych egzaminów państwowych - zdecydował w czerwcu Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nie został opublikowany, a Centrum Egzaminów Medycznych nadal utajnia pytania. "Nie ulega wątpliwości, że po wyroku pytania powinny być jawne" - przekonuje Naczelna Rada Lekarska. - Nawet gdyby wyrok Trybunału był opublikowany, miałbym ten sam dylemat - przekonuje szef CEM.