Polak wśród najbardziej poszukiwanych przestępców Europy

29-letni Grzegorz Zgrzebnicki ze Świebodzic (woj. dolnośląskie) od ponad 5 miesięcy jest poszukiwany przez śledczych. Podejrzewają go o zabójstwo. Swojemu koledze miał zadać około 30 ciosów nożem. Jego wizerunek publikuje teraz Europol i Europejska Sieć Aktywnego Poszukiwania Zbiegów. To część akcji, która ma pomóc w ujęciu najbardziej poszukiwanych przestępców Starego Kontynentu.

"Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem"

- Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był nasz rodak - powiedziała premier Beata Szydło. Poinformowała, że we wtorek będzie rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Schetyna: hucpa w Sali Kolumnowej. Klich: PiS przekroczył Rubikon

- Nie będzie zgody na łamanie prawa, nie będzie zgody na zejście z pozycji państwa praworządnego - mówił na konferencji prasowej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Szef klubu senatorów Platformy Bogdan Klich zapowiedział, że w czasie posiedzenia izby wyższej polskiego parlamentu PO będzie protestować przeciwko rozpatrywaniu "dokumentów, które nie są ustawami".

Jackowski: nie wiem, kto popełnił błąd

O "niepotrzebnej eskalacji napięcia" mówił w rozmowie z TVN24 Jan Maria Jackowski (PiS). Jego zdaniem wynikała ona "z błędu, jakim było nieskonsultowanie decyzji na temat ewentualnych nowych zasad funkcjonowania dziennikarzy w parlamencie ze środowiskami medialnymi".

Były tylko trzy miejsca, ale w busie jechało aż 21 osób

Samochód był zarejestrowany na 3 miejsca. Jednak jechało nim 21 osób. To oznacza, że na jedno miejsce przypadało aż 7 osób. Efekt? Pasażerowie stali lub siedzieli na podłodze w miejscu, w którym powinny być przewożone bagaże. - Aż strach pomyśleć do jakiej tragedii mogłoby dojść, gdyby samochód uczestniczył w wypadku drogowym - mówi policjant.

MSWiA chce, by Żandarmeria Wojskowa wsparła policję

MSWiA chce, by Żandarmeria Wojskowa wsparła policję m.in. w patrolowaniu ulic. Jak argumentują, ma to mieć związek z zamachem, do którego doszło w poniedziałek w Berlinie. Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka, z takim wnioskiem do premier zwróci się szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Policja usunęła protestujących, straż pożarna ugasiła koksowniki

Część osób demonstrujących przed Sejmem została we wtorek około 4 nad ranem siłą "przesunięta" przez policjantów. Jak relacjonują protestujący, służby wezwały ich do rozejścia się ze względów bezpieczeństwa. Na miejscu pojawiła też straż pożarna, która ugasiła koksowniki, przy których ogrzewali się demonstranci.

Posłowie kręcą. Ale posłowie to nie dziennikarze

Od soboty dziennikarze nie mają wstępu do Sejmu. Posłowie, którzy tam pozostali, do relacjonowania wydarzeń wykorzystują więc swoje telefony komórkowe. Pytanie tylko, czy politycy mogą stanowić źródło bezstronnego przekazu. Materiał "Faktów" TVN.

Zakończyła się kadencja Rzeplińskiego

O północy z poniedziałku na wtorek zakończyła się 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, od 2010 r. prezesa TK. Wiceprezesem Trybunału pozostaje Stanisław Biernat, którego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.

Prezydent podpisał trzy nowe ustawy o TK autorstwa PiS

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek przed północą trzy ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: o organizacji i trybie postępowania przed TK, o statusie sędziów TK oraz przepisy wprowadzające obie te ustawy. Podpisał je prezydent Andrzej Duda.

Połączone komisje się rozłączyły. Spór senatorów, PO opuszcza obrady

Spór na początku posiedzenia połączonych senackich komisji - rodziny oraz praw człowieka, które miały pracować nad tzw. ustawą dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Senatorowie PO opuścili obrady. W konsekwencji ustawą zajęła się jedna komisja - praw człowieka. Zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek.