"Może trzeba zrobić akcję: zabierz Donaldowi smartfona"

- Dziesięć lat temu była akcja przed wyborami "zabierz babci dowód". Dziś może trzeba zrobić akcję "zabierz Donaldowi smartfona" - stwierdził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, komentując internetowy wpis Donald Tuska dotyczący sytuacji politycznej w Polsce. - Rada Europejska powinna zdyscyplinować byłego premiera - dodał Łapiński.

Szef BBN: w sprawie gen. Kraszewskiego minister Macierewicz odmówił informacji, o co chodzi

Nie ma żadnych informacji - już nie mówiąc dla mnie jako bezpośredniego zwierzchnika generała Jarosława Kraszewskiego - ale dla prezydenta. Minister Macierewicz odmówił udzielenia informacji, o co chodzi - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, komentując sprawę dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN. - Kancelaria Prezydenta oczekuje jak najszybszego zakończenia sprawy - dodał.

"Powiedziałem w prywatnej relacji to, co myślę. Jestem zbulwersowany"

Jeżeli idee, które przedstawiłem w projektach o SN i KRS, zostaną wypaczone w taki sposób, że nie będę w stanie tego zaakceptować, to tego nie zrobię. Zawetuję i te przepisy - przyznał prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej". Wyjaśniał też swoją szeroko komentowaną wypowiedź o szefie MON Antonim Macierewiczu.

"Niepotrzebne podkręcanie atmosfery strachu"

Nie chcę powiedzieć, że Antoni Macierewicz realizuje scenariusz rosyjski, ale robi wszystko to, czego właściwie Putin by chciał - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz. - Wypowiedź Macierewicza o Rosji to niepotrzebne podkręcanie atmosfery strachu - ocenił z kolei generał Mieczysław Bieniek.

"Widać, że Donald Tusk wszedł do gry"

W jednym tweecie jest pełna diagnoza - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodnicząca klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, komentując wpis przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. - Doszedł do wniosku, że to jest ten moment, w którym trzeba odważnie mówić o tym, co się dzieje - dodała.

"Lud widzi, że chłopcy się bawią"

- Jeżeli panowie się nie uspokoją, to będzie musiała przyjść pani i ich zabrać z piaskownicy, nie ma wyjścia - skomentował konflikt między prezydentem a ministrem obrony narodowej doktor Mirosław Oczkoś, gość programu "Wstajesz i weekend".

"Jestem w stanie założyć się, że żadnych sankcji nie będzie"

- Nie ma takiej możliwości - stwierdził w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do prawdopodobieństwa, że po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie Polski możliwe będzie w przyszłości nałożenie sankcji na nasz kraj. - Mówimy o rezolucji, która dotyczy nie Polski i Polaków, tylko dotyczy rządu - dodawał poseł PO Andrzej Halicki.

Donald Tusk: Alarm! Strategia PiS czy plan Kremla?

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał Donald Tusk na Twitterze.

"To nie posłowie będą ustalać panu prezydentowi, kto będzie jego doradcą"

Spór na linii prezydent-minister rozgrzał dyskusję polityków w "Kawie na ławę". Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że Andrzej Duda jest "poniewierany". - Nie mogą prezydenta poniewierać ci, którzy na niego nie głosowali ani ci z jego obozu, obozu władzy - komentował szef PSL. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do jednego z wątków tego sporu, związanego z postępowaniem kontrwywiadu wobec bliskiego współpracownika Andrzeja Dudy, podkreślił, że "to nie posłowie będą ustalać panu prezydentowi, kto będzie jego doradcą".

"To przerażające, że coś takiego ma miejsce w Polsce"

- To coś, co ewidentnie mogło dziać się w Berlinie w latach trzydziestych. Narodowcy są nastawieni na siłę, na pięść, na krzyki - komentował gość programu "Wstajesz i weekend", fotograf Chris Niedenthal, który znalazł się marszu narodowców 11 listopada w Warszawie.

Wrocław przeciwko faszyzmowi. "To co się stało to głęboka porażka państwa i społeczeństwa"

"Moją ojczyzną jest człowieczeństwo", "Tu są granice przyzwoitości" i "Polska bez faszyzmu" - między innymi takie hasła pojawiły się w trakcie manifestacji Wrocław przeciwko faszyzmowi. Zebrani sprzeciwiali się temu co w stolicy Dolnego Śląska wydarzyło się 11 listopada. - Jako społeczeństwo musimy zaprotestować. To nasz obowiązek - mówił były działacz opozycji antykomunistycznej.

"Kaczyński się złamie, przekroczy Rubikon"

- Mamy okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości, stulecie. To przechodzi do historii, w związku z czym myślę, że pan prezes Kaczyński złamie się i przejmie stery oficjalnie, tak żeby w tych uroczystościach uczestniczyć - przekonywał we "Wstajesz i weekend" Mirosław Oczkoś. Ekspert od spraw wizerunku oceniał prawdopodobieństwo objęcia przez szefa PiS stanowiska premiera w miejsce Beaty Szydło.

Pomysłodawca Szlachetnej Paczki: nie pomagamy głupio

- Takich projektów jak nasz jest niewiele. Wchodzisz w życie prawdziwego człowieka, bierzesz to życie na siebie. Nie śpisz po tym, jak go odwiedzasz i walczysz, żeby on to swoje życie wygrał - tak o działaniu Szlachetnej Paczki opowiadał jej pomysłodawca, ksiądz Jacek Stryczek, który był gościem "Faktów po Faktach".

"Nowa konstytucja może być na stulecie marcowej"

- Mam takie przekonanie, że konstytucja z 1997 roku była efektem związanym z okresem pierwszej prezydentury: lat 1990-95 i była kwestią przemyśleń w ówczesnym obozie politycznym - oświadczył prezydencki minister Paweł Mucha. Jak dodał, nowa konstytucja mogłaby zostać uchwalona na stulecie Konstytucji marcowej z 1921 roku.

Wykolejony tramwaj w Gdańsku. Zobacz, jak stawiano go na tory

W sobotę po południu w centrum Gdańska wykoleił się pusty skład tramwajowy. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich i Wałów Piastowskich. Mogło spowodować utrudnienia w ruchu ulicznym. Na miejscu szybko jednak pojawił się specjalistyczny dźwig, który postawił tramwaj z powrotem na torach. Nikt nie odniósł obrażeń.

"Miały być wyciągnięte konsekwencje. Jak jest, widzimy". Nowe pytania o śmierć Stachowiaka

Reportaż Wojciecha Bojanowskiego "Śmierć w komisariacie", wyemitowany 20 maja na antenie TVN24, głęboko poruszył widzów. Sprawa Igora Stachowiaka stała się punktem wyjścia do debaty na temat pracy policji, praw przysługujących zatrzymanym, a także odpowiedzialności funkcjonariuszy za popełnione błędy. Po pół roku Bojanowski, w kolejnym reportażu dla "Superwizjera", podsumował to, co się przez ten czas wydarzyło.